EKSTRA
MENÜ

Mülteci Çocuklar

Mülteci Çocuklar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Mülteci Çocuklar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.231 Mülteci Çocuklar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Mülteci Çocuklar Haberleri

Ölü fare gösterip ellerimi bağladılar

Ölü fare gösterip ellerimi bağladılar

Ben türküleriyle tanıdım onu ama her ne hikmetse bir süredir polemikleri, sosyal medya linç haberleriyle takip ediyorum. Söylediğine göre derdi taraf olmak değil, itirazı haksızlığa... Şükriye Tutkun ile yolumuz yüzlerce kilometre uzakta, Kahramanmaraş’taki bir organizasyonda kesişti. Mülteci çocukların arasında geçmişe daldı, 2 yaşında terk edildiği çocuk yurdundaki günlerine döndü. O duygusal anların ardından karşılıklı oturduk, her şeyi açık açık konuştuk. Eski bir belediye başkanını zan altında bırakacak iddialarda da bulundu, yürek burkan anılar da paylaştı.

9.03.2021Magazin
Son Dakika Haberi | Bir takımdan bin umut

Son Dakika Haberi | Bir takımdan bin umut

Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü’nün başlattığı ‘umut sahada’ projesinin 10 haftalık ilk etabı sona erdi.

13.12.2020Basketbol
TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye, göç sorununda yeterince desteklenmiyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Türkiye, göç sorununda yeterince desteklenmiyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin göç sorunu karşısında duyarsız kaldıklarına şahit oluyoruz. Mülteci ve göçmenlere en iyi şekilde koruma sağlayan Türkiye'nin bu konuda Avrupa ülkeleri tarafından yeterince desteklenmediğini üzülerek görüyoruz" dedi.

24.11.2020Gündem
Savaş mağduru çocuklar, duvar resimleriyle barış mesajı verdi

Savaş mağduru çocuklar, duvar resimleriyle barış mesajı verdi

YOZGAT’ta, mülteci çocuklar, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde yaptıkları duvar resimleriyle barış ve özgürlük mesajı verdi.

18.11.2020Gündem
Son dakika haberi: ABden flaş Yunanistan çıkışı Çok sayıda rapor bulunuyor

Son dakika haberi: AB'den flaş Yunanistan çıkışı! "Çok sayıda rapor bulunuyor"

Son dakika haberine göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, Yunanistan'ın sığınmacıları "geri ittiğine" ilişkin tüm iddiaların araştırılması gerektiğini, bu uygulamanın yasak olduğunu belirtti.

6.07.2020Dünya
Çocuğun derisinden elde ediliyor, böyle güzellik olur mu

Çocuğun derisinden elde ediliyor, böyle güzellik olur mu?

ABD’li oyuncu Sandra Bullock’un geçtiğimiz yıllarda yüzüne enjekte ettirdiği ’çocuk derisi’ sayesinde genç kaldığı yönündeki açıklaması yeniden gündeme geldi.

26.06.2020Dünya
Uluslararası Göç Filmleri Festivalinin uzun metraj yarışma filmleri açıklandı

Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin uzun metraj yarışma filmleri açıklandı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce düzenlenen Uluslararası Göç Filmleri Festivali'nin (UGFF) uzun metraj kategorisinde yarışacak filmler belli oldu.

8.06.2020Keyif
Blake Lively ve Ryan Reynoldstan George Floyd protestolarında tutuklananlara bağış

Blake Lively ve Ryan Reynolds'tan George Floyd protestolarında tutuklananlara bağış

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddetiyle ölmesi nedeniyle başlayan ırkçılık karşıtı protestolar sürüyor. Bu protestolara sinema, müzik, tiyatro ve TV dünyasından ünlülerin desteği de sürüyor. Kimi protesto gösterilerine katılıyor kimi de maddi yardım yapıyor.

3.06.2020Keyif
ÖRAV’dan mülteci çocukların eğitimine destek

ÖRAV’dan mülteci çocukların eğitimine destek

ÖRAV’ın proje ortağı olduğu Mülteci Çocuklar İçin Kapsayıcı Eğitime Doğru (TIEREF) Erasmus KA3 Projesi, mülteci alanında çalışanlar ve sınıfında mülteci öğrencilere sahip olanlar için farklı ülkelerde uygulanan iyi örneklere ulaşılacak bir online platform hazırlayacak.

4.02.2020Eğitim
Mülteci çocuklar eğitim sistemine dahil edilecek

Mülteci çocuklar eğitim sistemine dahil edilecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, "12 yaşından büyük Suriyeli ve diğer ülkelerden gelen mülteci çocukları, eğitim sistemine dahil etme noktasında sıkıntımız var. Okula Kayıt için Destek Programı, okuyamayan mülteci çocukların sisteme kazandırılması noktasında büyük önem taşıyor" dedi.

6.01.2020Eğitim
Kerem Hasanoğlu:Türkiye olmasaydı Aylan Bebeklerin sayısı yüzbinlerce olurdu

Kerem Hasanoğlu:Türkiye olmasaydı Aylan Bebeklerin sayısı yüzbinlerce olurdu

Tüm dünyada 1 milyon 200 bin çocuk hekiminin üye olduğu dünyanın en büyük çocuk sağlığı kurumu olan Uluslararası Pediatri Kurumu IPA ((International Pediatric Assocation), yönetim toplantısını “Mülteci ve Göçmen Çocuklar” başlığı ile ilk kez İstanbul’da gerçekleştirdi.

23.11.2019Sağlık
Türk çocuklar BM kürsüsünden seslendi: Mülteciler meselesinde Türkiyeyi örnek alın

Türk çocuklar BM kürsüsünden seslendi: Mülteciler meselesinde Türkiye'yi örnek alın

Türkiye Çocuk Hakları İl Komiteleri eş başkanları Beyza Küçük ve Muhammet Aktaş, Çocuk Hakları Sözleşmesinin 30. yılı nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda düzenlenen etkinliğe katıldı.

22.11.2019Dünya
Hadise: Çok fazla konuşmasınlar, ülkemle gurur duyuyorum

Hadise: Çok fazla konuşmasınlar, ülkemle gurur duyuyorum!

Hadise, Kıbrıs’ta düzenlenen Pediatri Kongresi’nin gala gecesinde sahneye çıktı.

4.11.2019Magazin
Böyle bir dönemde ütopyalar kuracak halimiz kalmadı...

Böyle bir dönemde ütopyalar kuracak halimiz kalmadı...

Oya Baydar kapıda bekleyen iklim krizini odağa; dünyayı saran siyasi, toplumsal çatışmaları da çepere alarak ‘yok oluşa’ dair bir romanla selamlıyor okurunu. Bir ekolojik distopya olan ‘Köpekli Çocuklar Gecesi’yle çok yakın bir geleceğe gidiyor, bugünün gidişatının izinde başımıza geleceklerle karşılaşıyoruz. Umudu da elden bırakmadan ‘içinden gelen çığlığı’ paylaşan Baydar’dan ‘Köpekli Çocuklar Gecesi’ni dinledik...

20.09.2019Kitap Sanat
Bu proje, bir kuşağın geleceğini  şekillendirme fırsatı

Bu proje, bir kuşağın geleceğini şekillendirme fırsatı

İstatistik ve davranışbilim uzmanı, New York Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Selçuk Şirin, üç yıldır üzerinde çalıştığı sosyal girişimcilik projesi ‘1 Milyon Kitap’la karşımızda. İlk 36 aylık dönemde anne-babaların çocuklarıyla birlikte okumaları için altı ciltlik bir kitap seti hazırlayan Şirin, bu sayede çocukların odaklanma, görsel algı, bilişsel ve dilsel beceri gibi temel yeteneklerinin gelişmesini amaçlıyor. Arapçaya çevrilip mülteci çocuklara da ulaştırılacak seti konuşmak üzere buluştuk, Türkiye’deki ebeveynleri de mercek altına aldık.

21.07.2019Hürriyet Pazar
Bize ihtiyacı olduğu an onun yanındayız

'Bize ihtiyacı olduğu an onun yanındayız'

Draxler, Neymar'ın masum olduğuna inanıyor

6.06.2019Avrupa
Hollanda’da kaybolan mülteci çocuklar insan tüccarlarının elinde mi

Hollanda’da kaybolan mülteci çocuklar insan tüccarlarının elinde mi!

Hollanda’da NRC gazetesininin yaptığı araştırma, ülkede yaklaşık bin 600 mülteci çocuğun çeşitli nedenlerle kayıp olduğunu ortaya çıkardı.

3.06.2019Avrupa
23 Nisan kutlaması 4 gün süren okul

23 Nisan kutlaması 4 gün süren okul

Avcılar’da bulunan, Türkiye’deki 66 ilçe merkezi nüfusundan kalabalık, 5 bin 300 öğrencili Leyla Bayram İlkokulu'ndaki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları öğrenci sayısı nedeniyle dört ayrı güne yayıldı.

26.04.2019Eğitim
Türkiye’nin en kalabalık ilkokulunda 23 Nisan kutlaması 4 gün sürdü

Türkiye’nin en kalabalık ilkokulunda 23 Nisan kutlaması 4 gün sürdü

İstanbul Avcılar'da bulunan ve Türkiye’deki 66 ilçe merkezi nüfusundan kalabalık, 5 bin 300 öğrencili Leyla Bayram İlkokulu’ndaki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları öğrenci sayısı nedeniyle 4 ayrı güne yayıldı.

26.04.2019Gündem
Artık Türkiyeli olan Suriyeli çocuklar anlatıyor: Suriye’yi hiç hatırlamıyorum, orası neresi bilmiyorum; ben bir tek bu sokağı biliyorum

Artık Türkiyeli olan Suriyeli çocuklar anlatıyor: Suriye’yi hiç hatırlamıyorum, orası neresi bilmiyorum; ben bir tek bu sokağı biliyorum

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre Türkiye’de 18 yaş altında 1 milyon 646 bin 53 Suriyeli çocuk yaşıyor. Mayıs 2011-Ocak 2019 arasında ülkemizde 410 bin Suriyeli bebek doğdu. Geri kalanların çoğu da çok küçük yaşta buraya göç ettiği için kendi ülkelerine dair hiçbir hatıraları yok. Artık Türkçe konuşan, Türk kültürüyle yetişen ve kendilerini Türk hissettiklerini söyleyen Suriyeli çocuklarla konuştuk.

20.01.2019Hürriyet Pazar
Belçikalı öğrencilerden yabancı öğrencilere saldırı tehdidi

Belçikalı öğrencilerden yabancı öğrencilere saldırı tehdidi

Belçika’nın Brugge kentindeki orta ve lise dengi Mühendislik, Spor ve Sanat Okulunda (KTA) eğitim gören ve aşırı sağ eğilimli fikirlere sahip olan öğrenciler tarafından açılan özel Facebook sohbet grubunda yer alan mesajlarda, öğrenciler, Felemenkçesi iyi olmayan öğrencilere özel ders veren OKAN sınıfına saldırma tehdidinde bulundu.

11.12.2018Avrupa
Medyaya çocuk çağrısı: Damgalama canlandırma yaptırma

Medyaya çocuk çağrısı: Damgalama canlandırma yaptırma

UNICEF’in Çocuk Hakları ve Medya Çalıştay’nda, medyaya çocuk haberleriyle ilgili çağrı yapıldı. Haber için görüşme yaparken çocuklara canlandırma yaptırılmaması, görüşmeci ve foto muhabiri sayısının sınırlı tutulması, isim değiştirmenin önemi vurgulandı.

9.12.2018Gündem
Suriyeliler için ek 80 bin öğretmene ihtiyaç var

Suriyeliler için ek 80 bin öğretmene ihtiyaç var

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) yeni yayınladığı ‘Göçmenler, Yerinden Olma ve Eğitim’ raporuna göre ülkeler, son yıllarda mülteci çocuklar için büyük adımlar atıyor. Müfredatlarda çok kültürlülüğe daha fazla yer veriliyor, bütçeden ayrılan pay arttırılıyor. Ancak kaliteli öğretmen ihtiyacı da büyüyor. Raporda, Türkiye’de okul çağındaki 1 milyon Suriyeli çocuk için ek 80 bin öğretmenin istihdam edilmesi gerektiği belirtiliyor.

22.11.2018Eğitim
Alman yönetmenden mülteci çocuklar için “1 milyon adım”

Alman yönetmenden mülteci çocuklar için “1 milyon adım”

Alman sinema yönetmeni Grig Richters, Avrupa’daki mülteci kamplarında refakatçisiz çocuklara ev verilmesi için Paris’ten Berlin’e bin 400 kilometrelik yürüyüşe başladı.

29.10.2018Avrupa
Yeşilaydan sporda ayrımcılığa dikkat çeken etkinlik

Yeşilay'dan sporda ayrımcılığa dikkat çeken etkinlik

UEFA ve FIFA'ya bağlı FARE Network (Avrupa'da Irkçılığa Karşı Futbol) tarafından dünya çapında 40 ülkede sporda ayrımcılık ve şiddete dikkat çekmek amacıyla düzenlenen futbol haftası, Manisa'da da Yeşilay öncülüğünde kutlandı.

20.10.2018Futbol
TRT World Foruma küresel düşünce liderleri katılacak

'TRT World Forum'a küresel düşünce liderleri katılacak

"Parçalanmış bir dünyada barış ve güvenliği yeniden düşünmek" temasıyla 3-4 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilecek "TRT World Forum"da, küresel düşünce liderleri bir araya gelecek.

2.10.2018Gündem
KRV Eyaleti’nden şarkıcı Andrea Berg’e devlet nişanı

KRV Eyaleti’nden şarkıcı Andrea Berg’e devlet nişanı

Alman şarkıcı Andrea Berg (52), gönüllü sosyal ve toplumsal çalışmaları nedeniyle Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti tarafından devlet nişanıyla ödüllendirildi.

24.08.2018Avrupa
Almanya’da 4 milyon 400 bin çocuk yoksul

Almanya’da 4 milyon 400 bin çocuk yoksul

Alman Çocukları Koruma Birliği tarafından yapılan açıklamada, Almanya’daki yoksul çocukların sayısının tahmin edilenden çok daha yüksek olduğu belirtildi. Organizasyonun Berlin’de yaptığı açıklamaya göre, Almanya’da 4 milyon 400 bin çocuk yoksul. Bu, şu ana kadar kamuoyuna açıklanan sayıdan bir milyon 400 bin fazla.

23.08.2018Avrupa
Suriyeli çocuklara Boğaz turu

Suriyeli çocuklara Boğaz turu

İstanbul’da yaşayan mülteci çocuklar ve aileleri, Sarıyer’de boğaz turuna çıktı. Sevgi ve Barış adlı teknede İstanbul’un güzelliklerini ilk kez görme fırsatı bulan çocukların mutluluğu gözlerinden okundu.

24.07.2018Eğitim
Selçuk Şirin’e 2018 Jacobs Ödülü

Selçuk Şirin’e 2018 Jacobs Ödülü

New York Üniversitesi Profesörü ve Hürriyet yazarı Selçuk Şirin, İsviçre kökenli Jacobs Vakfı tarafından verilen, sosyal girişimcilik alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen 2018 Jacobs Ödülü’nü almaya hak kazandı.

5.07.2018Gündem
Mülteci çocuklar için ‘Düş Bahçesi Projesi

Mülteci çocuklar için ‘Düş Bahçesi Projesi'

Samsun’da mülteci çocuklar için ‘Düş Bahçesi Projesi’ başlatıldı. Projeyle her mülteci çocuk ve ailesi bir Türk öğrenci ve ailesiyle eşleştirilecek. Her iki topluma yönelik bilinçlendirme toplantıları ve dil kursları yapılacak.

12.06.2018Eğitim
Ulusal Eğitim Stratejisi şart

'Ulusal Eğitim Stratejisi şart'

EĞİTİM Reformu Girişimi, 24 Haziran’daki cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri yaklaşırken, “Eğitime yaklaşımımızı değiştirmek için bir milada ihtiyacımız var” diyerek önerilerini açıkladı. Girişimin açıklamasında şöyle denildi:

30.05.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Ölü fare gösterip ellerimi bağladılar

Ben türküleriyle tanıdım onu ama her ne hikmetse bir süredir polemikleri, sosyal medya linç haberleriyle takip ediyorum. Söylediğine göre derdi taraf olmak değil, itirazı haksızlığa... Şükriye Tutkun ile yolumuz yüzlerce kilometre uzakta, Kahramanmaraş’taki bir organizasyonda kesişti. Mülteci çocukların arasında geçmişe daldı, 2 yaşında terk edildiği çocuk yurdundaki günlerine döndü. O duygusal anların ardından karşılıklı oturduk, her şeyi açık açık konuştuk. Eski bir belediye başkanını zan altında bırakacak iddialarda da bulundu, yürek burkan anılar da paylaştı.

9.03.2021

Deruni yaralar

Cahit Zarifoğlu’nun...

4.03.2020

Kendini Türkiyeli gören Suriyeliler kuşağı geliyor

İÇİŞLERİ Bakanlığı Göç İşleri Genel Müdürlüğü’nün Suriyeli mültecilerle ilgili verilerindeki en çarpıcı tablolardan birini Türkiye’de geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusun yaş grupları itibarıyla yapısı oluşturuyor.

31.01.2019