EKSTRA
MENÜ

Kuzey Ren Vestfalya

Kuzey Ren Vestfalya haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kuzey Ren Vestfalya hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 2.438 Kuzey Ren Vestfalya haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kuzey Ren Vestfalya Haberleri

‘Sandığa gidin, oyunuzu kullanın’

‘Sandığa gidin, oyunuzu kullanın’

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak olan federal seçimlere kısa süre kala partiler ve milletvekili adayları çalışmalarına hız verdi. SPD federal milletvekili olan ve bu seçimlerde tekrar milletvekili adayı gösterilen Nezahat Baradari ile CDU federal milletvekili adayı Serap Güler, Türkiye kökenli Alman vatandaşlarına ve çifte vatandaş olan Türklere, genel seçimlerde ‘mutlaka sandığa gidin’ çağrısı yaptı.

16.09.2021Avrupa
‘Türk Armin’ sandıkta da gülecek mi

‘Türk Armin’ sandıkta da gülecek mi?

Almanya’da Türklere yakınlığı nedeniyle aşırı sağcıların ‘Türk Armin’ dediği Birlik partilerinin (CDU/CSU) başbakan adayı Armin Laschet, 26 Eylül seçimleri öncesinde anketlerde ikinci sıraya düştü. Laschet’in sel bölgesinde gülerken kameralara yakalanması desteğini eritti.

16.09.2021Dünya
‘Sarrazin’in yarattığı atmosfer yanıtsız kalamazdı’

‘Sarrazin’in yarattığı atmosfer yanıtsız kalamazdı’

Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, göçün 60’ıncı yılı etkinlikleri kapsamında Berlinli Türklerin konuğu oldu. İş insanları Bahattin Kaya ve Ali Koban’ın organize ettiği gecenin konukları arasında Kuzey Ren Vestfalya Çocuk, Aile, Mülteci ve Uyum Bakanlığı Müsteşarı Serap Güler de yer aldı. Gecenin onur konuğu olan Wulff, salona girişte ayakta alkışlandı. Wulff, NSU cinayetlerinden, 10 yıl önce söylediği “İslam da Almanya’ya aittir” sözlerine kadar göçle ilgili çok geniş konularda değerlendirmelerde bulundu.

14.09.2021Avrupa
‘Türkiye’nin Avrupa için özel bir yeri var, görüşmeler kesintisiz devam etmeli

‘Türkiye’nin Avrupa için özel bir yeri var, görüşmeler kesintisiz devam etmeli!

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Genel Başkanı Norbert Walter-Borjans, Almanya’ya göç eden Türklerin ülkelerinin bugünkü mevcut ekonomik güce kavuşmasında büyük katkıları olduğunu söyledi.

13.09.2021Avrupa
CSU’lullar akıllanmaya başladı

CSU’lullar akıllanmaya başladı

Almanya’da ‘kardeş partiler’ olarak bilinen ve genel seçimlere ortak katılan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) arasında zaman zaman liderlik yarışı sancısı yaşanır.

13.09.2021Avrupa
Türklerden çifte vatandaşlık tepkisi... ‘Burada 60 yıldır...’

Türklerden çifte vatandaşlık tepkisi... ‘Burada 60 yıldır...’

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) istisnasız herkese çifte vatandaşlık verilmesini öneren yasa tasarısı, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisi’nde yapılan oylamada CDU, FDP ve aşırı sağcı parti AfD’nin oylarıyla reddedildi. Tasarının reddedilmesine eyalette yaşayan Türkler çok büyük tepki gösterdi.

10.09.2021Avrupa
Çifte vatandaşlık yasa tasarısı reddedildi

Çifte vatandaşlık yasa tasarısı reddedildi

Almanya’da birçok ülke vatandaşına çifte vatandaşlık hakkı verilirken, bundan mahrum bırakılan Türkiye kökenliler bir kez daha Meclis’te yapılan oylamada hayal kırıklığı yaşadı.

9.09.2021Avrupa
Aşısızların karantina süresindeki ücretleri kesilecek

Aşısızların karantina süresindeki ücretleri kesilecek!

Almanya’da aşı olmayan ve enfekte olduktan sonra karantinaya giren çalışanların karantina süresindeki ücretlerinin kesilmesi gündemde. Konuyla ilgili karar alma yetkisi ise eyaletlerin elinde.

9.09.2021Avrupa
Hagen’de zincirleme kaza: 12 yaralı

Hagen’de zincirleme kaza: 12 yaralı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Hagen kentinde meydana gelen zincirleme kazada ilk belirlemelere göre dördü ağır olmak üzere 12 kişi yaralandı.

8.09.2021Avrupa
Merkel ortalığı karıştırdı: Armin Laschet’i seçin yoksa solcular gelir

Merkel ortalığı karıştırdı: Armin Laschet’i seçin yoksa solcular gelir

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in parlamentoda yaptığı konuşmada partisi CDU/CSU’nun adayı Armin Laschet’e destek istemesi, aksi halde solcuların geleceği uyarısı gürültü kopardı.

8.09.2021Dünya
Merkel’in desteği Laschet’i kurtarır mı

Merkel’in desteği Laschet’i kurtarır mı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’den seçimlere üç haftadan az bir süre kala Hıristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) Başbakan adayı Armin Laschet’e önemli bir destek geldi.

7.09.2021Dünya

Merkel’den Laschet’e destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde 7 hafta önce meydana gelen selden etkilenen Schalksmühle beldesini ve Hagen kentini ziyaret etti.

6.09.2021Avrupa
Dijital eğitim başarılı olmadı

Dijital eğitim başarılı olmadı

26 Eylül’de yapılacak Berlin Eyalet Parlamentosu seçimlerinde CDU’dan aday olan Sandra Khalatbari, partisinin eğitim politikaları konusunda uzman isimlerden biri. Eğitim alanındaki sorunları sadece teoride değil, günlük hayatta bizzat yaşayarak tespit etmiş. Uzun yıllar hem Kuzey Ren Vestfalya’da hem de Berlin’de okul müdürlüğü yaptıktan sonra siyasete atılan Khalatbari ile Berlin’deki eğitim sorunları ve çözüm önerileri üzerine konuştuk. Salgın döneminde Berlin Senatosu’nun sınıfta kaldığını belirten Khalatbari, dijital eğitimin başarılı olmadığını söyledi.

4.09.2021Avrupa
Aşı sorgulamasına mesleğe göre izin

Aşı sorgulamasına mesleğe göre izin

Almanya’da uzun süredir tartışılan ‘işverenlerin çalışanlarına yönelik aşı sorgulaması’ konusunda hükümet ortakları anlaştı. Yaşlılar yurdu, yaşlı bakımı ve çocuk yuvaları gibi hassas iş yerlerinde çalışanların aşı yaptırıp yaptırmadığı sorgulanabilecek.

3.09.2021Avrupa
Çifte vatandaşlık oylaması 8 Eylül’de Eyalet Meclisi’nde

Çifte vatandaşlık oylaması 8 Eylül’de Eyalet Meclisi’nde

SPD’nin, Kuzey Ren Vestfalya’da herkese istisnasız çifte vatandaşlık hakkı tanımayı hedefleyen kanun teklifi, 8 Eylül’de Eyalet Meclisi’nde oylanacak.

3.09.2021Avrupa
Sorun çok, gelen giden yok... Böyle bekliyoruz

Sorun çok, gelen giden yok... Böyle bekliyoruz

Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde 15 Temmuz’da meydana gelen sel felaketinin üzerinden 6 haftadan fazla zaman geçmesine rağmen, izler hâlâ silinemedi. Sel felaketinde büyük zarar gören Stolberg şehrinde hala bazı bölgelere gaz, elektrik, telefon ve internet hizmeti sağlanamazken içme suyu ile kanalizasyon sorunları da çözülemedi. Selin ardından sokakların ve iş yerlerinin temizlenemediği şehirde kanalizasyon sistemi etrafa kötü koku yayarken, bu sorunun çözülmesinin uzun zaman alabileceği belirtiliyor.

2.09.2021Avrupa
20 bin hanede hâlâ telefon bağlantısı yok

20 bin hanede hâlâ telefon bağlantısı yok

Almanya’da temmuz ayının ikinci haftası meydana gelen sel felaketinin üzerinden 45 gün geçmesine karşın 20 bin hanede hala telefon bağlantısı olmadığı bildirildi.

31.08.2021Avrupa
Türk kadınlarından selden zarar görenlere destek

Türk kadınlarından selden zarar görenlere destek

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Bölge Kadınlar Kolu, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde selden zarar görenlere destek olmak amacıyla yardım kampanyası başlattı.

30.08.2021Avrupa
Yoğun bakımda hasta sayısı artıyor Özellikle gençler...

Yoğun bakımda hasta sayısı artıyor! Özellikle gençler...

Robert Koch Enstitüsü (RKI) ile Alman Acil ve Yoğun Bakım Tıbbi Üniteleri Birliği (Divi) tarafından açıklanan verilere göre, koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda yatan hasta sayısı bini geçti. Hafta sonu da dahil olmak üzere toplam 1008 koronavirüs hastasının yoğun bakımlara alındığı, bunun 485’inin entübe edildiği belirtildi.

30.08.2021Avrupa
Almanya’da Müslüman öğrenciler okullarına camilerde dua ederek başladı

Almanya’da Müslüman öğrenciler okullarına camilerde dua ederek başladı

Almanya’da 2021-2022 öğretim yılının başlamasıyla Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı cami derneklerinde okula başlayan öğrenciler için ‘Bed-i Besmele’ isimli dua programları düzenlendi.

26.08.2021Avrupa
Korona vakalarında ürküten yükseliş

Korona vakalarında ürküten yükseliş

Almanya’da yeni korona vakalarında artışın devam ettiği bildirildi. Virüs hakkında günlük rapor yayımlayan Robert-Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamaya göre son 24 saat içerisinde 11 bin 561 yeni vaka ortaya çıktı.

25.08.2021Avrupa
Söder: Adaylığı düşünmüyorum

Söder: Adaylığı düşünmüyorum

Almanya’da seçimlere bir aya kala Birlik Partileri (CDU/CSU) anketler dibe vururken Armin Laschet’in yerine CSU genel başkanı Markus Söder’in başbakan adayı olmasına yönelik talepler de artıyor.

25.08.2021Avrupa
‘Çocuğunuz başarısı sizin elinizde’

‘Çocuğunuz başarısı sizin elinizde’

Eğitimci-Yazar Bahattin Gemici’nin “Çocuğunuzun Başarısı Sizin Elinizdeˮ adlı yeni kitabı yayımlandı. Gemici son kitabında yurtdışında yaşayan Türk çocuklarının eğitim sorunlarına eğiliyor; çıkış yolları gösteriyor, çözüm önerileri getiriyor.

19.08.2021Avrupa
Tüm dünya aşı diye çırpınırken 3.2 milyon doz aşı çöpe mi gidecek

Tüm dünya aşı diye çırpınırken 3.2 milyon doz aşı çöpe mi gidecek?

Almanya’da hastalık kasalarına bağlı doktorlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, muayene raflarında bekleyen 3.2 milyon kadar korona aşı dozunun son kullanma tarihinin gelecek bir iki ay içerisinde sona ereceği ortaya çıktı.

19.08.2021Avrupa
DİTİB’den, Karadeniz’deki sel mağdurları için yardım kampanyası

DİTİB’den, Karadeniz’deki sel mağdurları için yardım kampanyası!

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Karadeniz bölgesinde Kastamonu, Bartın ve Sinop şehirlerinde meydana gelen sel felaketinin mağdurları için yardım kampanyası başlattı.

15.08.2021Avrupa
Başbakanı FDP belirleyecek gibi

Başbakanı FDP belirleyecek gibi

Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihinde yapılan genel seçimlerde Hıristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) yüzde 26.8, ‘kardeş parti’ Hıristiyan Sosyal Birlik Parti (CSU) yüzde 6.2, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 20.5, Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 12.6, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10.7, Sol Parti yüzde 9.2 ve Yeşiller yüzde 8.9 oy aldı.

14.08.2021Avrupa
Seçim hakkına halk desteği

Seçim hakkına halk desteği

Hafta başında “Yıllardır verilmeyen seçim hakkı” başlıklı yazım yayımlandıktan sonra Almanya’nın çeşitli kesimlerden okuyucular aradı. Yıllardır süregelmekte olan bu haksızlığa isyan ediyorlardı.

11.08.2021Avrupa
11 Ekim’den itibaren testler ücretli

11 Ekim’den itibaren testler ücretli

Başbakan Angela Merkel ve 16 eyalet başbakanı, tatil sonrası sonbahar döneminde koronayla mücadele kapsamında alınacak yeni tedbirleri görüştü. Videokonferans yöntemiyle yapılan görüşmede aşı olmayanlar için kısıtlamalar ağırlaştırıldı. 11 Ekim’den itibaren hızlı testler ücretli olacak.

10.08.2021Avrupa
Almanya’da sel sonrası yeniden yapılanma için 30 milyar euro fon

Almanya’da sel sonrası yeniden yapılanma için 30 milyar euro fon

Almanya’da federal hükümet ile federal eyaletler arasında sel sonrası yeniden yapılanma programları için 30 milyar euroluk fon ayrılması konusunda uzlaşma sağlandı.

10.08.2021Avrupa
Selin bilançosu yaklaşık 30 milyar euro

Selin bilançosu yaklaşık 30 milyar euro

Almanya’da yaşanan yüzyılın sel felaketi, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Meclisi’nde özel bir oturumda ele alındı. Milletvekilleri, selde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

9.08.2021Avrupa
Laschet’e de ‘uyarmadın’ suçlaması

Laschet’e de ‘uyarmadın’ suçlaması

Almanya’da savcılık, yüzyılın sel felaketinde Ahrtal Kaymakamı Jürgen Pföhler hakkında zamanında uyarıda bulunmadığı gerekçesiyle ön soruşturma başlatırken, bir suçlama da Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Başbakanı Armin Laschet’e geldi.

9.08.2021Avrupa
Yıllardır verilmeyen seçim hakkı

Yıllardır verilmeyen seçim hakkı

Almanya, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere hazırlanırken, Yeşiller’in Eş Başkanı ve başbakan adayı Annalena Baerbock ile diğer Eş Başkanı Robert Habeck, Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan ülkelerden gelenlere de yerel seçimlere katılma hakkı verilmesini yeniden gündeme taşıdılar.

9.08.2021Avrupa
Şeytan dövmesi için kardeşini ezmişti.. Salı günü...

Şeytan dövmesi için kardeşini ezmişti!.. Salı günü...

Vücuduna yaptırdığı dövmeler nedeniyle ailesiyle sorunlar yaşayan Ekrem A., tartıştığı kardeşlerini otomobille ezerek öldürmeye teşebbüsten salı günü hâkim karşısına çıkacak.

8.08.2021Avrupa
Eşit katılımlı toplum masalı

Eşit katılımlı toplum masalı

Almanya’ya yabancı iş gücü göçü İtalyan ‘misafir işçiler’le (Gastarbeiter) 1955 yılında başladı. 1961 yılından itibaren de Türk iş gücü göçü. Almanlar “Nasıl olsa birkaç yıl sonra dönecekler”, ‘misafir işçiler’ de “Nasıl olsa birkaç yıl çalışıp döneceğiz” diye düşündüler.

7.08.2021Avrupa
Türkler ülkemizi zenginleştiriyor

'Türkler ülkemizi zenginleştiriyor'

Almanya’da eylül ayında yapılacak seçimlerde Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU/CSU’dan yerine aday gösterilen Armin Laschet, Hürriyet’e konuştu. Laschet, Almanya’nın korona aşısı geliştiren Uğur Şahin ve Özlem Türeci gibi birçok Türk kökenlinin başarı öyküleriyle dolu olduğunu söyledi.

7.08.2021Dünya
Scholz arayı açtı

Scholz arayı açtı

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler yaklaşırken, seçmenlerin tercihleri de şekillenmeye başladı. Alman Birinci Televizyonu (ARD) adına yapılan kamuoyu yoklamasında, Almanya’da başbakanın direkt olarak halk tarafından seçilmesi halinde seçmenlerin tercihlerini Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz’dan yana kullanacağı saptandı.

6.08.2021Avrupa
Sel felaketinin enkazından nazi tarihi çıktı

Sel felaketinin enkazından nazi tarihi çıktı

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Hagen kentindeki sel felaketinde yıkılan bir evin gizli bölümünde nazi dönemine ait çok sayıda malzeme ve belge ortaya çıktığı bildirildi.

4.08.2021Avrupa
Laschet de kitabında intihal yapmış

Laschet de kitabında intihal yapmış!

Almanya’da seçimler yaklaştıkça, partilerin başbakan adaylarını zor durumda bırakacak yeni bilgiler de ortaya çıkıyor. Yeşiller Partisi Başbakan adayı Annalena Baerbock’tan sonra Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) Başbakan Adayı Armin Laschet’in de bir kitabının bazı bölümlerinde intihal yaptığı olduğu ortaya çıktı.

30.07.2021Avrupa
DİTİB, 100 bin euroyu yolladı

DİTİB, 100 bin euroyu yolladı

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınları için ilk etapta topladığı 100 bin euroyu, bölgedeki belediyelere ve ihtiyaç sahiplerine gönderdi.

30.07.2021Avrupa
Yardım kuruluşları devletin rakibi mi

Yardım kuruluşları devletin rakibi mi?

Almanya’da ‘Son 200 yılın en büyük trajedisi’ olarak nitelendirilen sel felaketinde, devletin, yardım kuruluşlarını rakip gibi görmesi ve koordinasyonlarını zorlaştırması, vatandaşı daha da mağdur ediyor.

30.07.2021Avrupa
Bu yıl da zarar ediyor

Bu yıl da zarar ediyor

Geçen yıl 5.7 milyar euro zarar açıklayan Alman demir yolları işletmeleri Deutsche Bahn’ın (DB) bu yıl da 2 milyar euro zarar edebileceği belirtildi.

30.07.2021Avrupa
Caddeler yıkık, dökük... Şehir viran olmuş

Caddeler yıkık, dökük... Şehir viran olmuş

Hürriyet, Almanya’da yaşanan sel felaketinden ağır darbe alan Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Stolberg kentine gitti. Caddeler yıkık, dökük. Şehir adeta viran olmuş. Sel, Türklerin işlettiği dükkânlarda kullanabilecek ürün bırakmazken, kapısı, penceresi parçalanmış iş yerlerinin bir çoğu balçık ve moloz yığınıyla dolu. Sel felaketinin açtığı yaraların sarılmasını bekleyen ve yavaş yavaş iş yerlerinden moloz ve çamur balçığını temizlemeye başlayan Türk esnafı, “Zor durumdayız, önümüzü göremiyoruz” diyerek dert yandı.

28.07.2021Avrupa
Leverkusendeki patlamada kaybolanlardan biri Türkmüş

Leverkusen'deki patlamada kaybolanlardan biri Türkmüş!

Leverkusen’de Currenta şirketine ait kimya tesisinin katı atık yakma bölümünde önceki gün meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı ikiye yükselirken 31 kişinin de yaralandığı ifade edildi. 5 kişinin halen kayıp olduğu ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği vurgulandı. Kayıplardan birisinin tesiste çalışan Malatyalı Türk vatandaşı Erdoğan Sarıkaya olduğu öğrenildi.

28.07.2021Avrupa
Yeniden yükselişe geçti

Yeniden yükselişe geçti

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlere iki ay kala Yeşiller yeniden yükselişe geçti.

28.07.2021Avrupa
Leverkusen’de patlama: 1 ölü, 16 yaralı, 4 kayıp

Leverkusen’de patlama: 1 ölü, 16 yaralı, 4 kayıp

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Leverkusen kentinde sabah erken saatlerde bir kimyasal çöp depolama tesisinde meydana gelen patlamada 1 kişi öldü 4'ü ağır 16 kişi yaralandı 4 kişi ise kayıp. Patlamanın Currenta şirketine ait kimya tesisinin katı atık yakma bölümünde gerçekleştiği öğrenildi.bir çöp depolama tesisinde patlama meydana geldi. Patlamayla birlikte çıkan yangından yükselen duman şehirden gözlendi.

27.07.2021Avrupa
Sel felaketinde maddi hasarı kim karşılayacak

Sel felaketinde maddi hasarı kim karşılayacak?

Almanya’da başta Kuzey Ren Vestfalya olmak üzere ülkenin batısındaki birçok bölgede etkili olan aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel felaketi ve su taşkınları, binlerce ev ve binada milyonlarca euro tutarında maddi hasara yol açtı.

24.07.2021Avrupa
Sel felaketinin bilançosu ağır... Demiryolu zararı 1.3 milyar Euro

Sel felaketinin bilançosu ağır... Demiryolu zararı 1.3 milyar Euro

Sel felaketinin vurduğu Almanya’da yaşanan can kayıplarının yanı sıra ülkenin altyapısı da büyük zarar gördü. 80 istasyon ve 600 kilometrelik demiryolunun ağır hasar gördüğü felakette, zararın 1.3 milyar Euro civarında olduğu açıklandı.

24.07.2021Dünya

Yazar Sonuçları

Merkel sonrası iktidar değişir mi

Almanya hararetli bir şekilde 26 Eylül seçimlerine geri sayıyor. Çünkü 16 yıldır ülkenin başında olan ve aday olmayan Şansölye Angela Merkel vedaya hazırlanıyor.

10.09.2021

Almanya’da seçim anketinde sürpriz - Sosyal Demokratlar önde

Almanya’da 26 Eylül’de seçim var. Bu seçim Şansölye Angela Merkel’in ayrılmasından sonra Almanya’nın siyasi topografyasını değiştirecek bir seçim.

2.09.2021