Aydınlatılana kadar peşindeyiz

Güncelleme Tarihi:

Aydınlatılana kadar peşindeyiz
Oluşturulma Tarihi: Mart 29, 2024 11:31

Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Solingen’de 4 kişinin hayatını kaybettiği binanın önüne giderek çiçek bıraktı, dua okudu. Ölenlerin yakınlarına taziyelerini ileten Büyükelçi Şen, binada yaşayan diğer Türk vatandaşlarıyla konuşarak olay hakkında bilgi aldı.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletine bağlı Solingen kentinde pazartesi sabaha karşı kundaklanan evde hayatlarını kaybeden 4 Türk kökenli Bulgaristan vatandaşının yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu. Şen, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yaralılara acil şifalar, vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Bu mübarek ramazan ayında kaybettik onları, büyük kayıp, büyük acı, Allah onları cenneti ile mükafatlandırsın ve rahmeti ile muamele etsin. Geride bıraktıklarına da sabır ve başsağlığı diliyorum, metanet ve dayanma gücü diliyorum. Böyle bir elim hadise, elim olay sadece vücut yarası bırakmıyor aynı zamanda yakınlarını kaybedenler için zihinsel, psikolojik çok ağır bir vaka olduğunu biliyoruz ve acınızı paylaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti adına, Büyükelçiliğimiz adına taziyelerimizi iletmek için buradayım. Aynı zamanda sizlerle görüşmek ve Başkonsolosumuz ile birlikte sizlerin taleplerinizi almak için geldik. Bu talepleri Alman makamlarına aktarıp, onların da katkılarını almak üzere buraya geldik. Allah inşallah böyle acıları bir daha vermesin, böyle elim hadiseleri bir daha vermesin.”

Haberin Devamı

Aydınlatılana kadar peşindeyiz
‘KUNDAKLAMA OLDUĞU AÇIKLANDI’
“Savcılığın yaptığı açıklamaya göre olay bir hata ya da bina içindeki bir arızadan kaynaklanmıyor, yapılan açıklamada olayın bilerek ve isteyerek kasten adam öldürme maksadıyla çıkarılan bir yangın olduğunu, bir kundaklama olayı olduğunu açıkladılar. Kundaklamanın husumetten mi yoksa ırkçılık kaynaklı olup olmadığı henüz net değil. Bu olay bizlere 31 yıl önceki Solingen faciasını hatırlattı. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin buradaki temsilcileri olarak bu konunun takibini yapacağız. Bu konuda açılmış soruşturmanın her yönde ilerlemesi için yani olayın hangi saikle yapıldığının bütün detaylarıyla ortaya çıkarılması, bunun faillerinin varsa yardım ve yataklık edenlerin de en ağır cezalarla cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız. Ben Alman devlet makamlarının da bunu istediğine eminim. Aynı şekilde onların da ciddiyetle çalışacağından eminim. Bizler de onlara elimizden gelen katkıyı yapacağız, takip edeceğiz, aldığımız bilgileri sizlere aktaracağız.”
Wuppertal Savcılığı tarafından yapılan açıklamada, olayın kundaklama olduğu ifade edilmiş, yangının yanıcı madde dökülerek çıkarıldığı aktarılmıştı. Yangında aynı aileden İsmail Zhilov (29), Kıymet (28), Gizem (5) ve Elis (3 aylık) hayatını kaybetmişti. Yangın, akıllara 1993’te 5 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Solingen Faciası’nı getirmişti.

Haberin Devamı

Aydınlatılana kadar peşindeyiz


BAKMADAN GEÇME!