‘Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersine kaydettiriniz’

Güncelleme Tarihi:

‘Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersine kaydettiriniz’
Oluşturulma Tarihi: Ocak 25, 2023 11:33

Kuzey Ren Vestfalya Türk Veli Dernekleri Federasyonu FÖTEV NRW’nin Dortmund’da gerçekleştirdiği ‘Vizyon 2023’ toplantısına sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri ve eğitim gönüllüleri katıldı. Ana dili, eğitim ve eşit haklar için mücadele kararı alınan toplantıda konular belirlendi ve çalışma grupları oluşturuldu.

Haberin Devamı

DORTMUND’da FÖTEV NRW tarafından düzenlenen ‘Vizyon 2023’ toplantısına çok sayıda sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi ve eğitim gönüllüsü katıldı. Sunuculuğunu Meral Kahya ve Milazım Koçtürk’ün yaptığı toplantıda Almanya’da ana dili, eğitim ve eşit haklar konuları ele alındı. Hedeflere ulaşmak için demokratik kuruluşlarla güç birliği yapılması kararlaştırıldı. FÖTEV NRW Eş Başkanları Dr. Aysun Aydemir ile Dr. Ali Sak’ın açış konuşmalarının ardından TC Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Sekreteri Mustafa Toni Aksu katılımcıları selamlayarak başkonsolosun başarı dileklerini iletti. Federasyon Eş Başkanı Dr. Aysun Aydemir FÖTEV NRW’nin geçmişten bugüne yaptığı çalışmaları özetledi. Dr. Ali Sak, “Ana dil ve çok dillilik’ konusunu ele aldı; eyaletteki ana dil dersleri ve eğitim sorunları hakkında bilgi verdi. Federasyon başkanları ana babalara seslenerek; “Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersini kaydettiriniz” çağrısında bulundu.

Haberin Devamı

‘Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersine kaydettiriniz’

IRKÇILIK, AYRIMCILIK VE ÇİFTE VATANDAŞLIK...
Türkiye Uyum ve Araştırmaları Merkezi Vakfı Türkiye- Almanya, Türkiye-AB Masası Başkanı Yunus Ulusoy, Almanya’da giderek artan ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığından endişe duyduklarını, yetkililerin gereken önlemleri almalarını istedi. Sunumun ardından NSU cinayetleri, Mölln ve Solingen gibi ırkçılık kurbanı olan vatandaşlarımız bir dakikalık saygı duruşu ile anıldı. KRV-Seçim Hakkı Girişimi Sözcüsü Bahattin Gemici, Federal Meclis’te ele alınacak olan çifte vatandaşlık yasa tasarısı hakkındaki son gelişmeleri aktardı. CDU /CSU ve AfD’nin karşı kampanya başlatacaklarını söyleyen Gemici, yurttaşlarımızı bölgelerindeki milletvekilleri ve kurumlarla işbirliği yaparak çifte vatandaşlık yasa tasarısına destek olmalarını istedi.

‘Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersine kaydettiriniz’

Haberin Devamı

HEDEFLER BELİRLENDİ
Katılımcılar, Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyet değerlerimizin yurt dışında tanıtılması, ortak hedeflerin belirlenmesi için görüş alışverişinde bulundular. ‘Ana Dil ve Çok Dilliliğin Yaygınlaştırılması’, ‘Veli Dernekleri Ağının Genişletilmesi’, ‘Dijitalleşme ve Sosyal Medya Kullanımının Genişletilmesi’ ve ‘Dernekler Arası Koordinasyon Kurulu Oluşturulması’ olarak dört alanda çalışmaların yoğunlaştırılması kararlaştırıldı. Buna göre 19 Şubat’ta ‘Dünya Ana dili Günü Etkinliği’, 19 Mart’ta ‘Dünya Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele Günü’ etkinlikleri çerçevesinde konuya özel toplantıların düzenlenmesi öngörüldü.

‘Çocuklarınızı mutlaka Türkçe dersine kaydettiriniz’

Haberin Devamı

YUNUS EMRE DESTANI
Kültür bölümünde ise ‘Yeşil Başlı Gövel Ördek’ ve ‘Bizim Ele Bahar Geldi’ gibi türkülerin beste ve yorumcusu Kazım Birlik ve Dortmund Türk Eğitim Merkezi Müdürü ve ney üstadı Gül Mehmet Akkaya’nın eşliğinde eğitimci-yazar Bahattin Gemici yeni yayımlanan ‘Bana Seni Gerek Seni- Yunus Emre Destanı’ kitabından bölümler okudu. Okuma akşamı izleyicilerin büyük beğenisini kazandı ve duygusal anlar yaşattı. Gemici, “Yunus Emre, çağlar ötesinden bizi barışa, kardeşliğe, iyiliğe, dostluğa ve merhamete davet ediyor. Bu kitabımın toplumuzdaki barış ve hoş görü ortamına katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

BAKMADAN GEÇME!