EKSTRA
MENÜ

Kafamda Bir Tuhaflık

Kafamda Bir Tuhaflık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kafamda Bir Tuhaflık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 88 Kafamda Bir Tuhaflık haberi bulunmuştur.

Kafamda Bir Tuhaflık Haberleri

Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un bir salgın romanı üzerinde çalıştığı biliniyordu. 'Veba Geceleri'nin çıkması dört gözle beklenirken akla gelmeyecek bir şey oldu; dünyayı yeni bir salgın esir aldı. Pamuk: “Bugün çok malumat sahibiyiz. Hangi ülkede, mahallemizde durum ne hemen görüyoruz. Bu, romandaki dönemle bugün arasında büyük fark yaratıyor. Biz başımıza ne gelebileceğini, neyin ne olduğunu biliyoruz, bu yüzden çok daha fazla korkuyoruz. Ama romanım bugünden daha korkutucudur” diyor.

29.03.2021Kitap Sanat
Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Orhan Pamuk: Kimsenin ilgilenmeyeceğini düşündüğüm dünyam birdenbire herkesin ağzındaydı...

Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk’un bir salgın romanı üzerinde çalıştığı biliniyordu. Kitabın çıkması dört gözle beklenirken akla gelmeyecek bir şey oldu; dünyayı yeni bir salgın esir aldı. Pamuk: “Bugün çok malumat sahibiyiz. Hangi ülkede, mahallemizde durum ne hemen görüyoruz. Bu, romandaki dönemle bugün arasında büyük fark yaratıyor. Biz başımıza ne gelebileceğini, neyin ne olduğunu biliyoruz, bu yüzden çok daha fazla korkuyoruz. Ama romanım bugünden daha korkutucudur” diyor.

28.03.2021Hürriyet Pazar
Kendime güçsüz olabilme, yataklara düşüp üzülebilme özgürlüğü verdim

Kendime güçsüz olabilme, yataklara düşüp üzülebilme özgürlüğü verdim

Saadet Işıl Aksoy uzun zamandır Türkiye-Amerika hattında mekik dokuyor. Yakın zamanda üç yeni filmiyle beyazperdeye dönecek: ‘Saf’, ‘Görülmüştür’ ve ‘Iguana Tokyo’... Aksoy’la buluştuk, evliliğini, Amerika’daki hayatını, oradaki oyunculuğun kurallarını ve Türkiye’yi konuştuk.

31.03.2019Hürriyet Pazar
Ankara Kitap Fuarında konuk ülke İtalya

Ankara Kitap Fuarı'nda konuk ülke İtalya

Ankara Kitap Fuarı'nda İtalya rüzgarı esecek . Bu yıl 13'üncüsü düzenlenecek Ankara Kitap Fuarı'nın konuk ülkesi İtalya olacak.  Dönüş adlı romanıyla 2017 Campiello ödülü kazanan Donatella di Pietrantonio'nun Türk okuyucularla buluşacağı fuarda, İtalya'daki tarihi kütüphaneler, İtalyan çocuk ve polis edebiyatıyla şair Giacomo Leopardi, aydın Giovanni Papini, yazarlar Primo Levi, Italo Calvino, Luigi Pirandello hakkında konferanslar düzenlenecek

15.02.2019Keyif
Hazar Ergüçlü: Onur’un zekâsına âşık  oldum

Hazar Ergüçlü: Onur’un zekâsına âşık oldum

Genç yaşına rağmen Nuri Bilge Ceylan’dan Derviş Zaim’e Türkiye’nin önde gelen yönetmenleriyle çalıştı. 2018’de yıldızı parlamaya devam etti;‘Hakan: Muhafız’ dizisinde başrolde karşımıza çıktı. Geçen hafta bomba bir haber daha geldi: Yakında bir BBC dizisiyle yurtdışına adım atacak. Oyuncu Hazar Ergüçlü’yle başarısının sırlarını, hayatı ve aşkı konuştuk.

30.12.2018Hürriyet Pazar
Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı

Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı?

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Carl Hanser Yayınevi tarafından Almancası yayınlanan ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ adlı romanını tanıtırken, kitabında anlattığı hikayenin sırları, kendisi ve Türkiye hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Son 10 yıldır biraz feminist olmaya çalıştığını anlatan Pamuk, Türkiye’nin ‘Avrupa treni’nden uzaklaştıkça otoriterleştiğini söyledi.

18.10.2017Dünya
Alman Cumhurbaşkanı’ndan Pamuk’a doğum günü tebriki

Alman Cumhurbaşkanı’ndan Pamuk’a doğum günü tebriki

ALMAN Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, doğum günü dolayısıyla Orhan Pamuk’u kutlayan kamuya açık bir mesaj yayınladı. Steinmeier, cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden yayımladığı mesajda 7 Haziran Çarşamba günü 65 yaşına basacak olan Pamuk’un okuru olduğunu belirtti ve ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ın kahramanı Mevlut’a dikkat çeken bir mesaj kaleme aldı.

5.06.2017Kitap Sanat
Edebiyat anlayışımız nasıl biçimleniyor...

Edebiyat anlayışımız nasıl biçimleniyor...

Başkalarıyla ortak konuşma konumuzun öncelikle Anglosakson edebiyatı oluşu yazar ve kitap seçimlerimizi etkiliyor belki ama daha önemli olan, İngiliz ve Amerikan edebiyatından çıkmış kitapların ve yazarların uluslararası dolaşımda daha çok görünür oluşu.

16.03.2017Kitap Sanat
Orhan Pamuka St. Petersburgdan fahri doktora

Orhan Pamuk'a St. Petersburg'dan fahri doktora

Yazar Orhan Pamuk’a, St.Petersburg Üniversitesi tarafından fahri doktora verildi. Tören öncesinde seminere katılan Pamuk, yazıya başladığı ilk yıllarındaki en büyük ilhamının Dostoyevski olduğunu söyledi.

23.02.2017Kitap Sanat
Orhan Pamuk’a şeref doktorası

Orhan Pamuk’a şeref doktorası

RUSYA’nın en eski eğitim kurumlarından biri olan St. Petersburg Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü, bugün Orhan Pamuk’a romanları ve edebiyatı için şeref doktorası veriyor.

20.02.2017Kitap Sanat
Fantezi denizinde limandan limana yolculuk / Basra Körfezi

Fantezi denizinde limandan limana yolculuk / Basra Körfezi

Dubai çıkışlı Basra Körfezi turları 2002’de tek gemiyle başladığında yılda 2 bin kişi katılıyordu. Bugün 6 firmanın 8 dev kruvaziyeri aralıktan nisana körfezde 650 bin kişiyi gezdiriyor. Safari adası Sir Bani Yas’ın kruvaziyerlere açılması cazibeyi artırdı. Şimdi rotanın Hindistan’a uzatılması planlanıyor. İşte size Basra Körfezi turları hakkında bilgiler...

15.02.2017Seyahat
İngiltere Başkonsolosu Judith Slater: Türkiye’nin AB’ye katılımını hâlâ destekliyoruz

İngiltere Başkonsolosu Judith Slater: Türkiye’nin AB’ye katılımını hâlâ destekliyoruz

İngiltere’nin yeni İstanbul Başkonsolosu Judith Slater, sadece bir diplomat değil, aynı zamanda çok renkli bir kişilik: İngiltere’nin eski milli kürekçisi, tutkulu bir futbol izleyicisi, sıkı bir Stock City taraftarı. Her ne kadar geçen yaz düzenlenen referandumda alınan ‘Brexit’ kararından sonra İngiltere AB’den çıkmaya hazırlansa da Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Judith Slater’la İstanbul’daki İngiltere Başkonsolosluğu’nda konuştuk:

11.02.2017Dünya
David Mitchell: İnsan çok şeydir, insan her şeydir…

David Mitchell: İnsan çok şeydir, insan her şeydir…

‘Bulut Atlası’nı başyapıt olarak gösteriyorlardı. ‘Jacob de Zoet’in Bin Sonbaharı’yla daha da iyisini yazdı. Doğan Kitap tarafından henüz yayımlanan ’Kemik Saatler’ ise çıtayı daha da yükseğe koydu… Dünyanın en iyi yazarları arasında sayılan David Mitchell ile kendine özgü bir evren kurduğu ‘Kemik Saatler’ üzerine konuştuk.

13.01.2017Keyif
Rusyadan Orhan Pamuka edebiyat ödülü

Rusya'dan Orhan Pamuk'a edebiyat ödülü

Rusya'da Tolstoy Müzesi'nin katkılarıyla düzenlenen Yasnaya Polyana Edebiyat Ödüllerinde, "Yabancı Edebiyat" dalındaki ödül "Kafamda Bir Tuhaflık" isimli romanıyla Orhan Pamuk'a verildi.

2.11.2016Gündem
Elif şafak Man Booker jürisinde

Elif şafak 'Man Booker' jürisinde

İngiltere’nin en prestijli ödülü Man Booker International’ın 2017 yılındaki jürisinde ünlü yazar Elif Şafak’ın da olduğu açıklandı.

11.07.2016Gündem
Elif Şafak ‘Man Booker’ jürisinde

Elif Şafak ‘Man Booker’ jürisinde

YAZAR Elif Şafak, İngiltere’nin en prestijli ödülü Man Booker International’ın 2017 jürisinde görev alacak.

11.07.2016Dünya
man Booker Ödülü Vejetaryenin oldu

man Booker Ödülü 'Vejetaryen'in oldu

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un da kısa listesinde yer aldığı, dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Uluslararası Man Booker Ödülü’nü ‘The Vegetarian’ romanıyla Güney Koreli yazar Han Kang ve çevirmeni Deborah Smith kazandı. Kitabın yazar ve çevirmeni, 50 bin poundluk ödülü eşit olarak paylaşacak.

17.05.2016Gündem
Buraya nasıl geldim

Buraya nasıl geldim?

Buğra Kavuncu - BASF Türk CEO’su

Simge tek şarkıyla pop’un prensesleri arasına nasıl girdi

Simge tek şarkıyla pop’un prensesleri arasına nasıl girdi?

Kendini bildi bileli şarkıcı olmak istedi. Klasik Türk Müziği okudu. Serdar Ortaç, Gülşen gibi yıldızlara vokalistlik yaptı. Bir albüm çıkardı. Ama bir türlü ‘patlamıyordu’. Ta ki yolu o şarkıyla kesişene kadar… YouTube’da şarkı avına çıktığı bir anda duyduğu, Riff Cohen’in şarkısını Türkçe sözlerle söyledi ve bütün hayatı değişti. ‘Miş Miş’ geçen yaz ortalığı yıktı. Klibi, 100 milyon tık aldı. Simge, artık pop’un önde gelen isimlerinden. O da kendisinin Gülşen, Hande Yener, Bengü ve Demet Akalın gibi yıldızlardan biri olduğunu düşünüyor. Yeni şarkısı ‘Yankı’ vesilesiyle buluştuk, yaşadığı masalı ondan dinledik.

9.04.2016Hayat
‘Kafamda Bir Tuhaflık’ Man Booker adayı

‘Kafamda Bir Tuhaflık’ Man Booker adayı

Yazar Orhan Pamuk, 2014 yılında yayımlanan ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ romanının İngilizce çevirisiyle ‘Uluslararası Man Booker’ ödülüne aday gösterildi. Kazanan 16 Mayıs'ta açıklanacak.

10.03.2016Dünya
Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflıkla Man Booker Ödülüne aday

Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflık'la Man Booker Ödülü'ne aday

Dünyaca ünlü Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, en prestijli edebiyat ödüllerinden birine daha aday... Pamuk, Uluslararası Man Booker Ödülü'nde 155 aday arasından uzun listeye kaldı.

10.03.2016Keyif
Orhan Pamuk: On yıl önce beni öldürmek isteyenler vardı

Orhan Pamuk: On yıl önce beni öldürmek isteyenler vardı

Nobel Ödülü sahibi ünlü yazar Orhan Pamuk, "On yıl önce beni öldürmek isteyenler oldu" dedi.

19.02.2016Dünya
Gazeteciler hapisteyken AB üyesi olmayı isteyemezsin

Gazeteciler hapisteyken AB üyesi olmayı isteyemezsin

YENİ romanı ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ın tanıtımı için Yunanistan’ın başkenti Atina’ya giden Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, ‘Proto Thema’ gazetesine konuştu.

13.12.2015Gündem
Orhan Pamuk: Yaratıcılığınızı  kullanma imkânı bulabiliyor musunuz

Orhan Pamuk: Yaratıcılığınızı kullanma imkânı bulabiliyor musunuz?

Birleşmiş Milletler’in bu yılki İnsani Gelişme Raporu’nda eşitlik, sürdürülebilirlik, işbirliği gibi alanların yanı sıra yaratıcılık da ele alınacak. Yarın Etiyopya’da açıklanacak rapor için Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’tan da bir makale istendi. Pamuk yazısında “İşimizi yaparken yeni fikirlerimiz önemseniyor mu yoksa mevcut kalıpları taklit etmemiz mi bekleniyor” diye soruyor.

12.12.2015Hayat
Orhan Pamuk dünyanın en etkili 4’üncü ismi

Orhan Pamuk dünyanın en etkili 4’üncü ismi

Huffington Post’a göre, 2015 yılının dünyada en etkili kanaat önderleri listesinde Orhan Pamuk dördüncü sırada yer aldı.

8.12.2015Keyif
Orhan Pamuk İtalyada Türkiye gündemini değerlendirdi: Çok kızgın ve üzgünüm

Orhan Pamuk İtalya'da Türkiye gündemini değerlendirdi: Çok kızgın ve üzgünüm

Nobel ödüllü Yazar Orhan Pamuk, son kitabının tanıtımı için geldiği İtalya'da, Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2.12.2015Dünya
Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık romanıyla Londrada bir numara

Orhan Pamuk, 'Kafamda Bir Tuhaflık' romanıyla Londra'da bir numara

Orhan Pamuk'un 2014 Aralık ayında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan son romanı 'Kafamda Bir Tuhaflık', Londra'da çoksatanlar listesinde bir numara oldu.

20.10.2015Keyif
Allah De Ötesini Bırak kitabının yazarı Uğur Koşar 1.7 milyon lira telif ücreti kazandı

'Allah De Ötesini Bırak' kitabının yazarı Uğur Koşar 1.7 milyon lira telif ücreti kazandı

Forbes dergisi, mayıs sayısında en çok kazanan yazarlar listesinin sekizincisini yayımladı. Buna göre, Allah De Ötesini Bırak kitabının yazarı Uğur Koşar, geçen yıl 800 bine yakın kitap satarak 1,7 milyon lira telif geliri kazandı.

6.05.2015Keyif
Büyük ödül Orhan Pamukta

Büyük ödül Orhan Pamuk'ta

Nobel Edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk, perşembe akşamı düzenlenen törenle 19’uncu Aydın Doğan Ödülü’nü aldı. Pamuk, konuşmasında “Ödül almaktan, sevilmekten, ‘Aferin çok güzel yazmışsın’ denilmesinden daha güzel ne olabilir ki” dedi, Türk romanının geleceğinin çok parlak olduğunu söyledi.

18.04.2015Keyif
Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuka verildi

Aydın Doğan Ödülü,yazar Orhan Pamuk'a verildi

Bu yıl 'roman' dalında düzenlenen 19. Aydın Doğan Ödülü, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Orhan Pamuk'a verildi. Pamuk, 50 bin TL tutarındaki para ödülünü ve heykelciğini, Aydın Doğan Vakfı (ADV) Kurucusu ve Onursal Başkanı ve Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın elinden aldı.

17.04.2015Keyif
Orhan Pamuk: Yeni romanımın ilk cümlesini yazdım

Orhan Pamuk:" Yeni romanımın ilk cümlesini yazdım"

NOBEL ödüllü yazar Orhan Pamuk, 'Kafamda Bir Tuhaflık' adlı son kitabından sonra yeni kitabına başladığını ve ilk cümlesini yazdığını açıkladı. Pamuk, yazmaktan en çok iftihar ettiği romanın, 'Benim Adım Kırmızı' olduğunu söyledi.

18.03.2015Ege
Orhan Pamuk:Yeni romanıma başladım

Orhan Pamuk:Yeni romanıma başladım

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, ’Kafamda Bir Tuhaflık’ adlı son kitabından sonra yeni kitabına başladığını ve ilk cümlesini yazdığını açıkladı. Pamuk, yazmaktan en çok iftihar ettiği romanın, ’Benim Adım Kırmızı’ olduğunu söyledi.

16.03.2015Keyif
Orhan Pamuk: Boza satışlarını artırdım

Orhan Pamuk: Boza satışlarını artırdım

BURSA'da bir söyleşiye katılan Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk, yeni kitabının ana kahramanının bir bozacı olmasından dolayı boza satışlarının arttığını espirili bir şekilde doğruladı.

9.02.2015Keyif
Sömestr bitmeden yapılacak 16 etkinlik

Sömestr bitmeden yapılacak 16 etkinlik

Her öğrencinin dört gözle beklediği sömestr tatili yarılanmak üzere... Planlar tatil gelmeden yapılmıştır ama bizim yine de “Şu kısacık değerli tatilimde ne yapsam?” diyenler için önerilerimiz var. İşte size konserden sinemaya, sergiden kitaba, tiyatrodan kardan adama kadar etkinlik rehberi.

29.01.2015Eğitim

Yazar Sonuçları

Bozacı, Orhan Pamuk’un roman kahramanıydı

‘Yemek ve Kültür’* dergisinin yeni sayısının başında Tadımlık’tan bir bölümü okuyalım:

28.01.2021

Uzun İhsan Efendi sokak röportajında

SON iki gündür verdiği bir sokak röportajıyla sosyal medyanın gündeminde ilk sıralara çıktı yazar İhsan Oktay Anar.

12.02.2020

Orhan Pamuk’un Hababam Sınıfı

Fotoğrafa Osmanlı şiiri üzerine çalışmış önemli uzmanlardan biri olan Walter G. Andrews için hazırlanan kitapta rastladım. Nobel ödüllü ünlü yazarımız Orhan Pamuk’un sporla ilgisinin olabileceği hiç aklıma gelmemişti. Masasının başında sürekli üreten ‘Saf ve Düşünceli Romancı’ydı o benim için. Resim merakını bildiğimiz Pamuk, meğer Robert Kolej yıllarında okulun basket takımında oynamış.

25.01.2020

Kredi kartınızla bir kuruş harcamadan yapacağınız en güzel iş

Cebinizdeki kredi kartınızla bir kuruş harcamadan yapacağınız en hayırlı işi açıklıyorum size:D&R, BKM (Bankalararası Kart Merkezi) ve Herkese Kitap Vakfı birlikte çok güzel bir projeye kalkıştılar...81 ile 81 kütüphane kuracaklar...

23.12.2015

Orhan Pamuk’la gelen ‘Aydınlanma’ müjdesi

NOBEL ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un son eseri “Kafamda Bir Tuhaflık” nihayet hanemize girdi.

4.01.2015