En özel kitabını kendi seslendirdi

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un kitapları Storytel tarafından sesli kitap olarak yayımlanmaya başladı.

Haberin Devamı

Pamuk’un toplam 13 kitabının seslendirileceği projede ilk olarak ‘Babamın Bavulu’, ‘Kırmızı Saçlı Kadın’, ‘Kara Kitap’ ve ‘Yeni Hayat’ erişime açıldı.

En özel kitabını kendi seslendirdi

Kitaplar tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilirken Orhan Pamuk en kişisel olanını, ‘Babamın Bavulu’nu kendisine ayırmış.

Kitaba ismini veren metin, Pamuk’un İsveç Akademisi tarafından 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nün verildiği törende yaptığı konuşması.

Nobel tarihinin en içten ve en iyi hazırlanmış konuşmalarından biri olarak yorumlanan metni kendisinin seslendirmesi çok doğru bir karar.

En özel kitabını kendi seslendirdi

Haberin Devamı

“Ölümünden iki yıl önce babam kendi yazıları, elyazmaları ve defterleriyle dolu küçük bir bavul verdi bana. Her zamanki şakacı, alaycı havasını takınarak, kendisinden sonra, yani ölümünden sonra onları okumamı istediğini söyleyiverdi. ‘Bir bak bakalım,’ dedi hafifçe utanarak, ‘işe yarar bir şey var mı içlerinde. Belki benden sonra seçer, yayımlarsın’” diye başlayan bir konuşmayı başka birinden dinlemek, araya mesafe koymak olurdu. Herhangi bir romanının başlangıcı gibi algılanırdı.

Kitapta “Bugün babam aramızda olsun çok isterdim” diye biten bu Nobel konuşmasının yanı sıra 2005 yılında Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği Barış Ödülü’nü alırken yaptığı ‘Kars’ta ve Frankfurt’ta’ konuşmasıyla 2006 Oklahoma Üniversitesi Puterbaugh Ödülü’nü alırken yaptığı ‘İma Edilen Yazarlar’ konuşması ve son olarak 2012 yılında Avrupa kültürüne katkı yapan yaratıcılara verilen Sonning Ödülü’nü (Danimarka) alırken yaptığı ‘Avrupa Fikri’ başlıklı konuşması da yer alıyor.

HANGİ KİTABI KİM SESLENDİRDİ

Babamın Bavulu 

Orhan Pamuk

Masumiyet Müzesi  

Murat Eken

Veba Geceleri - Tilbe Saran

Cevdet Bey ve Oğulları 

Şerif Erol

Kırmızı Saçlı Kadın - Murat

Özgen, Deniz Yüce Başarır

Benim Adım Kırmızı 

Haberin Devamı

Ali Atilla Şendil

Beyaz Kale - Fatih Sönmez

Kafamda Bir Tuhaflık 

Erdem Akakçe

Kar - Tayfun Erarslan

Yeni Hayat - Turan Günay

Kara Kitap  

Kubilay QB Tunçer

Ben Bir Ağacım  

Ahmet Mümtaz Taylan

Sessiz Ev -

Aydoğan Temel,

Ece Okay, Murat Sarı,

Barış Özgenç, Fatih Özkul

En özel kitabını kendi seslendirdi

DÜNYA KUPASI’NA SANATÇI DESTEĞİ

Bu yıl 21 Kasım - 18 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar, ziyaretçileri ağırlamak için sanatçılardan yardım aldığı bir enstalasyon projesi hazırladı. ‘Katar’ın Futbol Kaleleri’ (Posts of Qatar) adını taşıyan enstalasyon serisi, Katar’ın en ikonik yapılarını ve Instagram tutkunlarının en çok tercih ettiği noktaları simgeleyen on farklı sanatsal futbol kalesinden oluşuyor.

Haberin Devamı

En özel kitabını kendi seslendirdi

‘Katar’ın Futbol Kaleleri’ enstalasyonlarının her biri, bir veya iki sanatçının ortak çalışmasından ortaya çıktı. Kalelerden ikisi Katarlı sanatçılar tarafından tasarlanırken, diğer sekizi turnuvayı daha önce kazanmış olan İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Arjantin, Uruguay ve Brezilya’dan sanatçıların imzasını taşıyor.

Enstalasyon serisi, sanatçıların ülkelerine özgü unsurlarla Katar’ın zengin kültürel mirasını harmanlıyor ve futbolun dünyanın farklı kültürlerini bir araya getirebilme kuvvetinin altını çiziyor.

Kasım ve aralık aylarında Katar’ı ziyaret edecek milyonlarca futbol taraftarının ölümsüz anılara dönüştüreceği fotoğraf noktaları arasında yer alacak kalelerden ilk kare, David Beckham’dan geldi. Sanata olan düşkünlüğüyle tanınan eski futbolcu David Beckham, lansman kapsamında kalelerin önünde fotoğraf çekti. Beckham’ın Lusail City Marina’da çektiği karenin arka fonunda Katara Kuleleri yer alıyor.

Haberin Devamı

Gol atmak değil fotoğraf çekmek için tasarlanan kalelere bakalım futbol severler ne kadar ilgi gösterecek?

 

DEV BİRLEŞMEYE MAHKEME İZİN VERMEDİ

ABD’de ünlü yayın grubu Bertelsmann/Penguin Random House’un Simon & Schuster’ı 2.175 milyar USD karşılığında satın alma girişimi yerel mahkeme tarafından engellendi. ABD yayıncılık sektörü uzmanları tarafından beklenen sonuç olduğu belirtilen kararın sebebi, satın almanın gerçekleşmesi halinde ABD yayıncılık pazarındaki “rekabetin ve yazar telif gelirlerinin azalacağı, hikâyelerin ve fikirlerin çeşitliliğinin zarar göreceği, bunların nihai sonucu olarak da demokrasinin yoksullaşacağı” oldu.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin sosyal medya hesaplarından paylaşılan habere göre başta Stephen King olmak üzere çok satan yazarlar karardan memnun.

Yazarın Tüm Yazıları