GeriGündem Elif şafak 'Man Booker' jürisinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Elif şafak 'Man Booker' jürisinde

Elif şafak 'Man Booker' jürisinde

İngiltere’nin en prestijli ödülü Man Booker International’ın 2017 yılındaki jürisinde ünlü yazar Elif Şafak’ın da olduğu açıklandı.

YAZAR Elif Şafak, İngiltere’nin en prestijli ödülü Man Booker International’ın 2017 jürisinde görev alacak. Man Booker yönetimi geçtiğimiz günlerde, 2017 yılı için jüri üyelerini açıkladı. Edebiyat ve kitap dünyasından önemli isimlerin bulunduğu beş kişilik jüride Elif Şafak da yer alıyor. Başkanlığını Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’nin direktörü Nick Barley’nin üstleneceği jüride Elif Şafak’la birlikte İngliz yazar ve çevirmen Daniel Hahn, ödüllü şair Helen Mort, Nijeryalı yazar Chika Unigwe de bulunuyor.

ORHAN PAMUK DA ADAY GÖSTERİLMİŞTİ
Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker Ödülü, İngiliz Milletler Topluluğu veya İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan yazarların İngilizce olarak kaleme aldıkları eserlere veriliyor. 2005 yılından itibaren verilmeye başlanan Man Booker Uluslararası Ödülü ise dünya çapında eserlerini İngilizce olarak kaleme alan veya eserlerinin İngilizce çevirileri var olan yazarlara veriliyor. Bu seneye kadar iki yılda bir düzenlenen ödül artık her yıl düzenlenecek. Man Booker Uluslararası Ödülü’ne daha önce İsmail Kadere (2005), Chinua Achebe (2007), Alice Munro (2009), Philip Roth (2011), Lydia Davis (2013), Mazslo Krasznahorkai (2015) değer görülmüştü. ‘Kafamda Bir Tuhaflık’ adlı romanıyla Orhan Pamuk’un da finale kaldığı bu sene ise, ‘Vejetaryen’ adlı romanıyla Koreli yazar Hang Kang ödüle değer görülmüşütü. Yeni düzenlemeyle çevirmeni de yazarla aynı oranda ödüllendiren Man Booker International, çeviri çabasını özendirmeyi, nitelikli eserlerin İnglizceye daha çok çevrilmesini hedefliyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False