EKSTRA
MENÜ

İncil

İncil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İncil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.551 İncil haberi bulunmuştur.

İncil Haberleri

Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Duası Türkçe ve Arapça Okunuşu, Fazileti, Anlamı (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fetih suresi Medine döneminde inmiştir. 28 âyettir. Sure adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır. Mekke'nin fethedileceği müjdesini konu alır. Bu sure ile birlikte Müslümanların müşriklere karşı zafer kazanacağı müjdelenmiştir. Ayrıca önemli dönemlerde ordumuzun muzafferiyet kazanması için fetih duası olarak okunmaktadır. Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda sizler için Fetih suresi anlamı, fazileti, meali, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu Diyanet Mealiyle detaylarını bir araya getirdik. Ayrıca Fetih Suresi meali (Diyanet) yine içeriğimizde yer almaktadır.Diyanet mukabele videosu üzerinden Fetih suresini kolayca dinleyebilirsiniz.

18.01.2021Namaz Sureleri
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Siber Vatan mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Siber Vatan' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Resim Heykel Müzesi Restorasyon Sonrası Açılış Programında konuştu. "İktidarlarımız döneminde en çok hayıflandığım hususlardan birinin kültür alanında arzu ettiğimiz gelişmeyi gösterememek olduğunu söylüyorum." diyen Erdoğan, "Kültür ve sanat ülkelerin işgalinde, toplumların ele geçirilmesinde görülmeyen ordular olarak kullanılmıştır." ifadelerini kullandı. "Karada ve havada yürüttüğümüz vatan savunmamızı, denizde Mavi Vatan olduğu gibi dijital dünyada da Siber Vatan'ı da içine alacak şekilde genişleteceğiz." diyen Erdoğan, "Siber Vatan'a hem teknik altyapımızı güçlendirerek hem ilhamını kendi medeniyetimizden aldığımız içerik üretimimizden alarak sahip çıkmakta kararlıyız." şeklinde konuştu.

15.01.2021Gündem
Bazilika nedir İşte İznik Gölünde bulunan bazilikanın tarihi…

Bazilika nedir? İşte İznik Gölü'nde bulunan bazilikanın tarihi…

İznik Gölü'nde bulunan bazilika, kuraklık sebebiyle gün yüzüne çıktı. Dünyanın en iyi 10 keşfi arasında yer alan 2 bin yıllık bazilikanın kuşlara da yuva olduğu ortaya çıktı. Peki, bazilika nedir? İşte İznik Gölü'nde bulunan bazilikanın tarihi…

7.01.2021Gündem
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberler Ve İlahi Kitaplar konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberler Ve İlahi Kitaplar konu anlatımı

İslam inancına göre 4 peygambere kitap indirilmiştir. Bu peygamberler sırasıyla Hz. Muhammed, Hz. İsa, Hz. Musa ve Hz. Davud'dur. Müslümanlar Kuran'ı Kerim dışındaki kitapların tahrif edildiğine, inanır. Kuran'ı Kerim'de de diğer kitapların değiştirildiğine dair birçok ayet vardır. 6. sınıflar için ''Peygamberler ve İlahi Kitaplar'' konusunu örnek ayetlerle açıkladık.

6.01.20216. SINIF
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlere Ve İlahi Kitaplara İnanç konu anlatımı

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Peygamberlere Ve İlahi Kitaplara İnanç konu anlatımı

Kuran'ı Kerim'de 25 peygamberin adı geçer. Hz. Muhammed, Hz. Nuh, Hz. İsa, Hz. Musa ve Hz. İbrahim, ''Ulu'l Azm'' olarak nitelendirilir. Bununla birlikte birçok rivayete göre Allah yeryüzünün çeşitli bölgelerine 124 bin peygamber göndermiştir. 6. sınıflar için Peygamberlere ve İlahi Kitaplara İnanç konusunu anlattık.

6.01.20216. SINIF
Şanlıurfa’da tarihi eser operasyonu: 4 gözaltı

Şanlıurfa’da tarihi eser operasyonu: 4 gözaltı

ŞANLIURFA'da jandarma ekiplerince tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda, 4 kişi gözaltına alındı.

31.12.2020Gündem
Noel Baba gerçekte kimdir İşte Noel Baba gerçeği

Noel Baba gerçekte kimdir? İşte Noel Baba gerçeği

Her ülkenin mitolojisinde farklı ismi olan Noel Baba'nın, dünyada en yaygın olarak bilinen ismi Santa Claus'tur. Noel Baba, hediyelerini Noel günü, 24’ü 25 Aralık’a bağlayan gece dağıtır. Önceleri sadece Amerika’da benimsenen Noel Baba, 1931 yılında Coca-Cola’nın Noel kampanyasında kullanılınca bütün dünyada tanınır. İşte Noel Baba gerçeği...

29.12.2020Gündem
Türkiyenin inanç turizmi merkezlerinden Sümela Manastırı

Türkiye'nin inanç turizmi merkezlerinden Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka İlçesi'nin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, Karadeniz Bölgesinin en önemli kültür varlıklarından biri.

28.12.2020Seyahat
Fener Rum Ortodoks Patrikhanesinde koronavirüs gölgesinde Noel ayini

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nde koronavirüs gölgesinde Noel ayini

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nde pandemi gölgesinde Noel ayini düzenlendi. Kişi sayısının kısıtlı tutulduğu ayini Patrik Bartholomeos yönetti. Bartholomeos, "2020 yılı, bütün insanlık için çok zor oldu. Dualarımız yeni yılın dünyaya barış, sıhhat, afiyet getirmesi için" dedi.

25.12.2020Gündem
Jüpiter-Satürn kavuşumu gerçekleşti

Jüpiter-Satürn kavuşumu gerçekleşti

'Büyük Jüpiter-Satürn Kavuşumu' 21 Aralık akşamı gerçekleşti ve Güneş Sistemi'nin en büyük iki gezegeni, 800 yıllık aradan sonra ilk kez birbirlerine bu kadar yakın olarak görüldü.

23.12.2020Teknoloji
Tapınak Şövalyeleri nedir ve kimdir Tapınak Şövalyeleri efsanesi ve sırları hakkında bilgi

Tapınak Şövalyeleri nedir ve kimdir? Tapınak Şövalyeleri efsanesi ve sırları hakkında bilgi

Tapınak şövalyeleri, 12. yüzyılın başında kurulmuş, Katolik Kilisesine 9 bağlı askeri bir tarikattır.. Kurucusu Hugues De Payens'dir. Kurulduğunda sadece 9 kişi olan ordu, kilisenin yardımıyla kısa sürede güçlendi. 10 yıl içerisinde sayıları 20 bini bulan şövalyeler, Haçlı Seferleri başta olmak üzere birçok savaşa katılmıştır. Tapınak şövalyeleri kimdir, efsaneleri ve sırları nelerdir, merak edenler için araştırdık.

15.12.2020Araştırma
1000 yıllık olduğu düşünülen İncil ele geçirildi

1000 yıllık olduğu düşünülen İncil ele geçirildi

Eskişehir'de düzenlenen operasyonda, 1000 yıllık olduğu değerlendirilen el yazması İncil ele geçirildi.

11.12.2020Haber
Eskişehirde 1000 yıllık İncil ele geçirildi

Eskişehir'de 1000 yıllık İncil ele geçirildi!

Eskişehir'de düzenlenen operasyonda, 1000 yıllık olduğu değerlendirilen el yazması İncil ele geçirildi.

11.12.2020Gündem
Eskişehir’de bin yıllık el yazması İncil ele geçirildi

Eskişehir’de bin yıllık el yazması İncil ele geçirildi

ESKİŞEHİR’de elinde bulunan tarihi eser niteliğindeki bin yıllık el yazması İncil’i satmak isteyen 6 şüpheli, alıcı kılığındaki jandarma ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin araçlarında el yazması İncil’in yanı sıra üzerinde değerli taşlar bulunan kolyeler ile 2 ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

11.12.2020Gündem
Eskişehir’de bin yıllık İncil ele geçirildi... 6 şüpheli yakalandı

Eskişehir’de bin yıllık İncil ele geçirildi... 6 şüpheli yakalandı

Eskişehir’de jandarmaya bin yıllık el yazması İncil’i satmak isteyen 6 şüpheli yakalandı.

11.12.2020Gündem
Modern fiziğin babası Newtonun kıyamet tarihini hesapladığı notlar ortaya çıktı

Modern fiziğin babası Newton'un kıyamet tarihini hesapladığı notlar ortaya çıktı

Modern fiziğin temellerini atan İngiliz fizikçi Isaac Newton’un İncil’de gizlenmiş kodları çözme ve kıyametin zamanlamasını belirleme girişimlerini gösteren yayınlanmamış notlar İngiltere'deki Sotheby’s müzayede evi tarafından satışa çıkarıldı.

Denizlide bulundu 2 bin yıllık...

Denizli'de bulundu! 2 bin yıllık...

Denizli'deki Laodikya Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarında 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen rahip başı heykeli bulundu.

29.11.2020Gündem
Araçta 7 adet ceylan derisine yazılı Tevrat ve İncil ele geçirildi

Araçta 7 adet ceylan derisine yazılı Tevrat ve İncil ele geçirildi

İZMİT'te, jandarmanın durdurduğu bir araçta yapılan aramada, 7 adet ceylan derisi üzerine yazılmış Tevrat ve İncil ele geçirildi, 4 kişi gözaltına alındı.

24.11.2020Haber
Son dakika haberler: İzmitte 7 adet ceylan derisine yazılı Tevrat ve İncil ele geçirildi

Son dakika haberler: İzmit'te 7 adet ceylan derisine yazılı Tevrat ve İncil ele geçirildi

İzmit’te, jandarmanın durdurduğu bir araçta yapılan aramada, 7 adet ceylan derisi üzerine yazılmış Tevrat ve İncil ele geçirildi, 4 kişi gözaltına alındı.

24.11.2020Gündem
İşte dolandırıcılık yöntemleri: Ava gidenleri böyle avlıyorlar

İşte dolandırıcılık yöntemleri: Ava gidenleri böyle avlıyorlar

Dolandırıcıların tuzağına düşen vatandaşların çok para kazanma düşüncesiyle sahte tarihi eserlerle nasıl kandırıldıkları Emniyet ve Jandarma raporlarıyla ortaya çıktı. Tarihi eserlerin kopyalarını üreten sahtekârlar, bunları toprak altına gömüp aylarca bekleyerek eskiymiş görüntüsü veriyor. Bir yöntem de define haritasıyla kazı yapıp önceden gömülmüş sahte eser bulmak.

17.11.2020Ekonomi
Mistisizm nedir Mistik ne demek ve kime denir

Mistisizm nedir? Mistik ne demek ve kime denir?

Mistisizm nedir? Mistik ne demek ve kime denir? Mistisizm vurgusuna nerelerde daha çok rastlanmaktadır? Mistisizm'in temsilcileri kimlerdir? Mistisizmin genel özellikleri nelerden oluşmaktadır? Mistisizm bir inanç biçimi midir? Bunun gibi daha birçok soruya yanıt olan yazımızı, detaylı işlenmiş kaynaklar yardımıyla sizler için derledik.

10.11.2020Araştırma
ABD seçimleri son dakika... ABD Başkanı Biden: Amerikanın iyileşme dönemi geliyor

ABD seçimleri son dakika... ABD Başkanı Biden: Amerika'nın iyileşme dönemi geliyor

Son dakika haberi... ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, Delaware kentinde zafer konuşması yaptı. Biden, "İşte şimdi işte Amerika'nın iyileşme dönemi geliyor. Çağımızın savaşlarıyla savaşmak için, refah, virüse karşı savaş, ırkçılık karşısında vermemiz gereken savaş ve gezegenimizi kurtarma savaşı. Haysiyeti geri getirme, demokrasiyi koruma savaşı, herkese adil bir şans verme savaşı" dedi.

8.11.2020Dünya
Evangelizm nedir Evangelist ne demek Evangelizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Evangelizm nedir? Evangelist ne demek? Evangelizm akımı özellikleri, kurucusu ve temsilcileri

Evangelizm, 16. yüzyılda, Protestanlık mezhebi ile birlikte ortaya çıkan dini bir doktrindir. ''Evanjelizm'' adıyla da bilinir. 19. yüzyıla kadar ''Hristiyanlığa Davet'' anlamında kullanılan bu kavram, günümüzde çok daha farklı inançları ve ideolojileri bünyesinde barındırmaktadır. Evangelizm hakkında merak edilen bilgileri derledik.

3.11.2020Araştırma
Anglikanizm nedir Anglikan ne demek Anglikanizm ve Anglikan Kilisesi hakkında bilgiler

Anglikanizm nedir? Anglikan ne demek? Anglikanizm ve Anglikan Kilisesi hakkında bilgiler

Dünya genelinde dini akımlar oldukça öne çıktı. Bu noktada İngiliz Kilisesi'nde ortaya çıkan Anglikanizm de oldukça merak uyandırıyor. Anglikanizm nedir? Anglikan ne demek? Tüm detayları sizler için ayrıntıları ile derledik.

2.11.2020Araştırma
Konya’da keşfedilmeyi bekleyen güzellik: Sille

Konya’da keşfedilmeyi bekleyen güzellik: Sille

Mübadele öncesinde 18 bin Müslüman ve Hıristiyan’ın (Türk-Rum) bir arada yaşadığı keşfedilmeyi bekleyen bir adres Konya’nın Sille Köyü… Bugün yaklaşık 3 bin 700 kişinin yaşadığı köyün tarihi ise MS. 50’lere kadar uzanıyor. İşte size Sille Köyü hakkında bilgiler…

26.10.2020Seyahat
Diyarbakırda 500 bin liralık tarihi eser operasyonu: 3 gözaltı

Diyarbakır'da 500 bin liralık tarihi eser operasyonu: 3 gözaltı

DİYARBAKIR'da, 500 bin lira değerindeki 26 tarihi eseri satmak isteyen 3 şüpheli, jandarma ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

23.10.2020Gündem
İdeal bir gereklilik: İtaat etmemek

İdeal bir gereklilik: İtaat etmemek!

Frederic Gros, 'İtaat Etmemek' kitabında “Sorun itaatsizlik değil, sorun itaattir” diyor. Sorularını ‘itaat etme sorunsalı’ndan yola çıkarak geliştiren Gros’a göre dünyanın saçmalığı ve mantıksızlığı kendiliğinden ‘itaat etmeme’yi açık ve net bir tavır olarak sunarken, insana düşen sadece gözlerini açmasıdır...

23.10.2020Kitap Sanat
Tarihi eser kaçakçılarına suçüstü 500 bin TLye...

Tarihi eser kaçakçılarına suçüstü! 500 bin TL'ye...

Diyarbakır’da düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonunda 26 adet tarihi eser ele geçirildi. Olayda 3 şüpheli gözaltına alındı.

23.10.2020Gündem
Ceylan derisine yazılmış İncil ele geçirildi

Ceylan derisine yazılmış İncil ele geçirildi

GAZİANTEP'te, polisin düzenlediği operasyonda Suriye'nin Halep kentinde müzenin yağmalanmasıyla Türkiye'ye getirildiği belirlenen ve 1 milyon dolara satılmak istenen ceylan derisine İbranice el yazısıyla işlenmiş İncil ele geçirildi. Operasyonda 3 kişi gözaltına alındı.

22.10.2020Gündem
Gaziantepte bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildi

Gaziantep'te bir milyon dolar değerinde İncil ele geçirildi

Gaziantep’te polis ekiplerince düzenlenen operasyonda 1 milyon dolar değerinde ceylan derisine işlenmiş İncil ele geçirildi.

21.10.2020Haber
Son dakika haberleri... Gaziantepte ele geçirildi 1 milyon dolar değerinde...

Son dakika haberleri... Gaziantep'te ele geçirildi! 1 milyon dolar değerinde...

Gaziantep’te polis ekiplerince düzenlenen operasyonda 1 milyon dolar değerinde ceylan derisine işlenmiş İncil ele geçirildi.

21.10.2020Gündem
Denizdeki 2 bin yıllık granit sütunlar ilgi görüyor

Denizdeki 2 bin yıllık granit sütunlar ilgi görüyor

Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyündeki Alexandria Troas Antik Kenti'nin iç limanı, zamanla denizle bağlantısı kesilince göle dönüştü. Dış limandan birçok ülkeye ihraç edilerek antik kentin zenginleşmesini sağlayan granit sütunların deniz içerisindeki kalıntıları ise günümüze kadar ulaştı. İç liman, kalp şeklindeki pembe gölü, dış liman ise, boyları 12 metreye, ağırlıkları 50 tona kadar ulaşan granit sütunlarıyla turizme katkı sunmaya devam ediyor.

19.10.2020Seyahat
Sümela Manastırı iki ayda 107 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı

Sümela Manastırı iki ayda 107 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı

Restorasyon nedeniyle yaklaşık 5 yıl kapalı bulunan Sümela Manastırı'na, 28 Temmuz'da yeniden ziyarete açılmasının ardından yerli ve yabancı turistlerin ilgisi sürüyor.

8.10.2020Keyif
Ezan okunması dini özgürlüktür

Ezan okunması dini özgürlüktür

Avrupa ülkelerinin çoğunda din özgürlüğü büyük harflerle yazılı anayasal bir haktır. Ama ne yazık ki, en demokratik Avrupa ülkelerinde bile zaman zaman bu alanda sıkıntılar yaşanmaktadır. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV-NRW) eyaletine bağlı Bochum yakınlarındaki Oer-Erkenschwick’teki Abdülhamit Han Camisi’nde hoparlörden ezan okunması 2018 yılında sorun oldu.

30.09.2020Avrupa
Türkiyenin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

Türkiye'nin jeoparkı geçmişten geleceğe yolculuğa çıkarıyor

 Sardes Antik Kenti, Kula Volkanları, Kula Peri Bacaları, Kurşunlu Kaplıcaları, Bintepeler ve Adala kanyonlarının da içinde olduğu "Kula-Salihli UNESCO Global Jeoparkı", tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyor.

28.09.2020Keyif
Kardashian ailesine veda

Kardashian ailesine veda

Dünyanın en çok takip edilen ailesi Kardashian’lar için bir dönem kapanıyor. Ünlü ailenin özel hayatlarını tüm dünyanın gözleri önüne seren ‘Keeping Up With the Kardashians’ ekranlara vedaya hazırlanıyor.

20.09.2020Hürriyet Pazar
Aziz Yuhanna Katolik Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir Katolik Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Aziz Yuhanna Katolik Kilisesi Nerede Ve Nasıl Gidilir? Katolik Kilisesi Tarihi, Hikayesi Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Türkiye, farklı inançlara sahip insanların bir arada yaşadığı bir kültür merkezidir. Bu bağlamda ülkemizde çok sayıda kilisenin yer aldığı da bilinmektedir. Aziz Yuhanna Katolik Kilisesi ise bunlar arasında en dikkat çekicilerdendir. Aziz Yuhanna Katolik Kilisesi nerededir? Sizler için bu sorunun cevabını cevapladık. İşte Aziz Yuhanna Katolik Kilisesi hakkında merak edebileceğiniz tüm detaylar.

16.09.2020Seyahat

Yazar Sonuçları

A.R.O.G. incelemesini eleştirenlere Doç. Dr. Bilal Yorulmaz’dan cevap: Matrix'i de inceledik

Cem Yılmaz’ın 3 popüler filmi, ‘G.O.R.A’, ‘A.R.O.G’ ve ‘Arif V 216’nın ‘din ve değerler açısından incelenmesi’ büyük bir tartışmayı da alevlendirdi. Birçok kişi, “Neden Cem Yılmaz ve filmleri mercek altına alınıyor?” diye sorarken, birçok kişi de makalede yer verilen yorumlara “Bari filmlere dini açıdan bakmayın” eleştirisinde bulunuyor. Bu makaleyi kim, neden yazdı? Neden Cem Yılmaz filmleri? Çalışmanın amacı ne? Akıllardaki tüm soruları makaleyi hazırlayanlardan Doç. Dr. Bilal Yorulmaz’a sordum.

11.01.2021

Beterin beteri mi?

Koronavirüsün geçirdiği mutasyon, tüm dünyada yeni bir endişe dalgasına yol açtı. Aslında bilim insanları bu tür virüslerin mutasyon geçirmesinin beklendik bir durum olduğunu aylar öncesinden söylemişlerdi. Ama biz insanlar, geleceği öngörsek bile ona zihnen ve manen hazırlıksız olma konusunda eşsiz bir türüz! Öyle ki salgının etkilerinden yakınırken, bir anda bugünkü halimizi bile yitirmekten korkar olduk...

25.12.2020

Mutlu muyuz?

Türkiye, 2020 Dünya Mutluluk Raporu’na göre 156 ülke arasında 93. sırada. Aynı rapora göre 2006’dan beri tüm dünyada negatif duyguların, kaygı ve üzüntünün arttığını görüyoruz. Pandemi öncesine ait bu rapor, mutluluğun merkezine şehir yaşamı, kurumlara güven, çevre ve doğa gibi konuları koymuş. Yani kast edilen, yaşam koşullarından duyulan sosyal memnuniyet. Oysa “mutluluk” denince çoğumuz öncelikle bunları değil kişisel halimizi düşünürüz. Hepimizin kendine göre bir mutluluk tanımı vardır. Mutluluğun tarifi, insanlığın hiç bitmeyen arayışıdır...

4.12.2020

Kilistra: Bir küçük Kapadokya

Bir şehrin ruhunun parçasıdır o şehrin mimarisi, insanların iletişimi, gelenekleri hatta mutfağı… “Ne olursan ol gel” diyen Mevlana Celaleddin Rumi’nin şehri Konya önce çağırır sizi, sonra da ruhunuzun bir parçası olur. Ama bu coğrafyada bir kez ziyaret ettikten sonra hayatınızın bir parçası olacak birçok güzellik var. Onlardan biri de Kilistra...

15.11.2020

Türkiye’nin dünyadaki simgelerinden biri: Pamukkale... Mucizevi ve şifalı bir tarih masalı

Türkiye’nin hazineleri arasındaki Pamukkale, Hierapolis ve Laodikya üçlüsü görenleri hem doğanın gücüne hayran bırakıyor hem de tarih yolculuğuna çıkarıyor. Ayrıca hepsinin mevsimsiz bir güzelliği var. Yıl boyunca ne zaman yolunu tutsanız, muhteşem bir karşılama bekliyor sizi. Özellikle de havaların soğuduğu bugünlerde sizin de aklınıza termal suların sıcaklığı ve sağlığa faydası düşüyorsa keşfe Pamukkale’den başlayın derim.

9.11.2020

Kültürlerde deprem

Dünyanın tüm kültürlerinde depreme yönelik bir mitoloji var. Halk arasında yaşıyor olabilirler ama bu çağda akıldan başka bir tarafımızı kullanmak da hiç hoş olmuyor doğrusu.

7.11.2020

Sınırsız istekler

Haçlı Seferleri ile başlayan savaşlar sürdürülüyor... 

2.11.2020

Hak, hukuk, adalet mi dediniz?

Hak, hukuk ve adalet kavramları yalnızca sözcüklerde kaldı, zira bunların hakikatlerinin, işlevsel yansımalarının sırra kadem bastığı, onlarca ve hatta yüzlerce yıl oldu.

26.10.2020

Bir şehir, iki nehir... Belgrad’da sonbahar

Pandemi günlük alışkanlıklarımızı değiştirdi. Bu değişimden tatillerimiz de nasibini aldı. İngiltere’nin de Türkiye’den gelenlere karantina uygulama kararı alması, gidebileceğimiz rotaları iyice kısıtladı. Yaz boyu Türkiye sahillerini karış karış gezdim. Yurtdışı içinse tercihim sonbaharın renkleriyle Belgrad’ı yeniden görmek olacak. Üstelik yakın… Üstelik vizesiz…

12.10.2020

Bir zamanlar uzaktan eğitim

“Mini mini birler” için okullar başladı. Onları o küçücük yüzlerindeki maskelerle görünce insanın içi sızlıyor. Tabii okula gitmeyenler de dertli.

2.10.2020

Avrupa coğrafi değil kültürel bir kıtadır

Dünya haritasında Avrupa diye bir kıta aramayın, bulamazsınız. Çünkü o, kültürel bir kıtadır, coğrafî değil.

26.09.2020

Avrupa nasıl “daha iyi” bir yer oldu?

Çok şey bir araya geldi ama doğrusu hiç kolay olmadı!

19.09.2020

Attilâ İlhan neden ‘Atatürk’ değil ‘Gazi’ derdi

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun CHP’nin 97. kuruluş yıldönümü günü yapılan toplantıda ‘Atatürk’ yerine ‘Gazi Mustafa Kemal’i kullanması yeni bir tartışmayı başlattı, daha doğrusu eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

16.09.2020