EKSTRA
MENÜ

Filika

Filika haberleri sayfasında güncel ve son dakika Filika hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 204 Filika haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Filika Haberleri

Alabora ne demek, ne anlama geliyor Alabora kelimesinin anlamı nedir TDKya göre sözlük anlamı...

Alabora ne demek, ne anlama geliyor? Alabora kelimesinin anlamı nedir? TDK'ya göre sözlük anlamı...

Farklı deyimler üzerinden de kullanılması ile beraber, Alabora kelimesi denizcilik konusunda önemli bir anlama sahiptir. Aslında birden fazla anlamı ile öne çıktığını söylemek mümkün. Peki, Alabora ne demek, ne anlama geliyor? Alabora kelimesinin anlamı nedir detayları ile derledik.

7.10.2021Sözlük
Kim Milyoner Olmak İstere damga vuran anlar Dünya üçüncüsü üçüncü soruda elendi

Kim Milyoner Olmak İster'e damga vuran anlar! Dünya üçüncüsü üçüncü soruda elendi

Kim Milyoner Olmak İster'de  uluslararası bir matematik yarışmasında üst üste iki kez dünya üçüncülüğü kazandığını ifade eden İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Duygu Dilbaz isimli yarışmacının 3. soruya verdiği yanıt olay oldu.

2.10.2021Magazin
Kim Milyoner Olmak İstere damga vuran anlar Dünya üçüncüsü üçüncü soruda elendi

Kim Milyoner Olmak İster'e damga vuran anlar! Dünya üçüncüsü üçüncü soruda elendi

Kim Milyoner Olmak İster'de uluslararası bir matematik yarışmasında üst üste iki kez dünya üçüncülüğü kazandığını ifade eden İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Duygu Dilbaz isimli yarışmacının 3. soruya verdiği yanıt olay oldu.

2.10.2021Magazin
Kumburgaz sahilinde tekne krizi Belediyenin kararına tepki

Kumburgaz sahilinde tekne krizi! Belediyenin kararına tepki

Büyükçekmece Belediyesi, yaz sezonu boyunca yüzme alanı içinde yer alan özel teknelerin, belirlenen park alanlarına çekilmesi kararı aldı. Kumburgaz sahilinde yaklaşık 100 tekne sahibi ise denizde kortej oluşturarak karara karşı çıktıklarını duyurdu. Özel tekne sahibi Yıldıray Ersöz, "Topu topu zaten bu tekneler burada yazın üç ay duruyor ve tekne dediğimiz taşıt bir geminin filikasından ibaret. Yani kıyıya yanaşmasında herhangi bir sakınca yok. Belediyenin bayram üstü böyle bir zulüm yapmasını yadırgıyorum" dedi.

22.07.2021Gündem
Rizeli astronotlara Rusyadan davet geldi

'Rizeli astronotlara' Rusya'dan davet geldi

Rize'de kıl çorap, lastik ayakkabı ve arıcı kıyafeti giyip, motosiklet kaskı takarak kendilerini astronota benzeten 4 gencin yaptığı ülke sınırlarını aştı. Uzay hayali kuran gençler, Rusya Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği tarafından ülkelerine davet edildi. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, babaannesinin uzaya çıkamayan astronotu ‘Üzülme evladım seneye gidersin’ diye teselli ettiği videoyu ‘O sene bu sene’ notuyla sosyal medyada paylaştı. Türkiye Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin (TEKNOFEST) sosyal medya hesabından da aynı video, “O zaman bu sene bize uğrasın, nenesi” notuyla paylaşıldı.

8.04.2021Gündem
Son dakika... Bartında batmıştı: Ölü sayısı artıyor

Son dakika... Bartın'da batmıştı: Ölü sayısı artıyor

Bartın'ın İnkumu açıklarında kötü hava şartları nedeniyle ikiye bölünen Palau bandıralı bir kuru yük gemisi battı. Geminin 12 personeli ise filikalara binerek ve can yelekleriyle denize atladı. Filikalar ve denize atlayanlar şiddetli rüzgar nedeniyle sürüklenirken, 6 kişi kurtarıldı. Bartın Valisi Sinan Güner, ''Ölen 3 kişiden birinin cesedine ulaştık. Diğer 3 mürettebatın da kayalıkların olduğu bölgede hareketsiz görüldüğü ihbarı var. Bunlara da karadan ulaşmaya çalışıyoruz" dedi. 3 denizciyi kurtarmak için çalışmalar devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı da destek için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan bir fırkateyn görevlendirildiğini duyurdu. MSB, Twitter hesabından fırkateynin zorlu hava koşullarında bölgeye giderken çekilen bir görüntüsünü de paylaştı.

17.01.2021Gündem
Ağanın aldığı cankurtaran flikası, 7 köye hizmet veriyor

Ağanın aldığı 'cankurtaran flikası', 7 köye hizmet veriyor

DİYARBAKIR merkez Sur ilçesine bağlı kırsal Harmanlar Mahallesi'nde 2010 yılında yapılan Pamukçay Barajı'yla bazı evler ve tarlalar barajın ayrı yakalarında kaldı. Evlere ve tarlalara ulaşımda sorunlar yaşanınca köyün ağası Recep Kırmızı, cankurtaran filikası aldı. Harmanlar Mahallesi'nde 'denizaltı' olarak bilinen filikayla mahalle sakinleri hem tarlaya gidiyor hem de çocuklarını okula götürüyor. Ağa Recep Kırmızı'nın şimdiki hedefi ise köprü yapmak.

7.01.2021Haber
Denizsiz kente denizaltı getirdiler

Denizsiz kente denizaltı getirdiler!

Diyarbakır merkez Sur ilçesine bağlı kırsal Harmanlar Mahallesi’nde 2010 yılında yapılan Pamukçay Barajı'yla bazı evler ve tarlalar barajın ayrı yakalarında kaldı. Evlere ve tarlalara ulaşımda sorunlar yaşanınca köyün ağası Recep Kırmızı, cankurtaran filikası aldı. Harmanlar Mahallesi’nde 'denizaltı' olarak bilinen filikayla mahalle sakinleri hem tarlaya gidiyor hem de çocuklarını okula götürüyor. Ağa Recep Kırmızı'nın şimdiki hedefi ise köprü yapmak.

7.01.2021Gündem
İlçe ilçe elektrik kesintisi listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek

İlçe ilçe elektrik kesintisi listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'un hem Anadolu Yakası'nda hem de Avrupa Yakası'nda oturan vatandaşlar bölgelerindeki elektrik kesintilerinin son durumunu merak ediyorlar. Peki hangi bölgelerdeki elektrik kesintileri planlı, hangileri arıza kaynaklı? İşte ilçe ilçe elektrik kesintilerindeki son durum ve elektrik kesintilerinin düzeleceği saatler.

9.06.2020Gündem
İstanbul Avrupa Yakası 2 Haziran elektrik kesinti listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul Avrupa Yakası 2 Haziran elektrik kesinti listesi.. Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yaşayan vatandaşlar bölgelerindeki elektrik kesintilerindeki son durumu merak ediyorlar. Bir çok semtte meydana gelen hem bakım çalışması hem de arıza kaynaklı çalışmalar elektrik kesintilerine neden oluyor. Peki arıza listesine bakıldığında elektriklerin geleceği saatler nedir? İşte ilçe ilçe elektriklerin geleceği saatler

2.06.2020Gündem
Elektrikler ne zaman gelecek 27 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi

Elektrikler ne zaman gelecek? 27 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi

İstanbul'da zaman zaman planlı elektrik kesintileri yaşanıyor. BEDAŞ ve AYEDAŞ, planlı kesinti listeleriyle vatandaşları saatler öncesinden bilgilendiriyor. Peki, bugün hangi ilçelerde, kaç saat elektrik kesintisi yaşanacak? İşte, 27 Mayıs 2020 elektrik kesintisi programı...

27.05.2020Gündem
Kilyos’ta batan teknede kaybolan balıkçıyı arama çalışmaları sonlandırıldı

Kilyos’ta batan teknede kaybolan balıkçıyı arama çalışmaları sonlandırıldı

SARIYER Kilyos açıklarında 10 Ocak günü balıkçı teknesi ile Rus tankeri çarpışmış, kazada teknede bulunan 6 kişiden 3'ü denize düşmüştü. 3 balıkçı kurtarılırken, 3 balıkçı ise denizde kaybolmuştu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı TCG Alemdar denizaltı kurtarma gemisi ve Sahil Güvenlik ekiplerinin çalışmasıyla 2 balıkçının cesedine ulaşılmıştı. Kayıp Yusuf Coşkun için geçen hafta tekrar başlatılan arama çalışmaları geçen pazar günü sona erdi. Coşkun'un oğulları, Her gün amcamın motoruyla gidip teknenin üzerinde duamızı yapıyoruz. İnşallah babamız bulunur, kabristanlığını yaparız dedi.

11.03.2020Gündem
Konyada elektroşokla balık avına 420 bin lira ceza

Konya'da elektroşokla balık avına 420 bin lira ceza

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Beyşehir Gölü’ndeki adada elektroşok yöntemiyle yasa dışı olarak balık avı yaptığı iddia edilen 5 kişiye, sulara elektrik akımı vermek ve milli park sahası olan Beyşehir Gölü’nün ekolojik ve biyolojik dengesini bozmak suretiyle 420 bin 185 lira para cezası uygulandı.

11.02.2020Gündem
İstanbul elektrik kesinti programı | Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul elektrik kesinti programı | Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'da elektrik kesintilerinin ardından kentte yaşayan vatandaşlar elektrikler ne zaman gelecek sorusunun cevabını araştırıyorlar. İstanbul'da hem arıza kaynaklı hem de bakım çalışmaları ile meydana gelen elektrik kesintileri mevcut. Peki İstanbul elektrik kesintilerinde son durum ne? Elektrikler ne zaman gelecek?

19.11.2019Gündem
Elektrikler ne zaman gelecek BEDAŞ ve AYEDAŞ kesinti programı...

Elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ ve AYEDAŞ kesinti programı...

İstanbul'un birçok ilçe ve mahallesinde bakım ve yatırım programı çalışması gereğince elektrik kesintisi yaşanacak. BEDAŞ ve AYEDAŞ, elektrik kesintisi yaşanacak ilçeleri resmi sayfası üzerinden paylaşarak vatandaşları bilgilendirdi. Peki, elektrik kesintisi ne kadar sürece, elektrikler ne zaman gelecek?

5.11.2019Gündem
Titanik gemisi hangi limandan kalkıp hangi limana gidiyordu

Titanik gemisi hangi limandan kalkıp hangi limana gidiyordu?

Sinama filmi ile dünya çapında ilgi gören ve gerçek hayatta da yaşanan Titanik kazası, üzerinden yıllar geçmesine rağmen merak konusu olmaya devam ediyor. Özellikle genel kültür araştırmaları yapanlar, Titanik'in hangi limandan kalktığını ve varış noktasını sorguluyor. Peki, Titanik gemisi hangi limandan kalkıp hangi limana gidiyordu? İşte, merak edilen o konu hakkında bilgiler.

14.09.2019Keyif
Elektrikler ne zaman gelecek BEDAŞ ve AYEDAŞ açıkladı

Elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ ve AYEDAŞ açıkladı

İstanbul'un Avrupa ve Anadolu Yakası'ndaki bazı ilçelerde bakım ve onarım çalışmaları gereğince elektrik kesintisi yaşanıyor. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) veİstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ) elektrik kesintisinden etkilenecek İstanbul ilçe ve mahalleleri duyurdu. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? İşte, BEDAŞ ve AYEDAŞ 31 Ağustos 2019 elektrik kesintisi programı

31.08.2019Gündem
Son dakika... Kartal adalar iskelesi açıklarında sıcak dakikalar

Son dakika... Kartal adalar iskelesi açıklarında sıcak dakikalar

Kartal adalar iskelesi açıklarında batan bir filikadaki 4 kişi, yolcu gemisinin personeli tarafından kurtarıldı.

3.12.2018Gündem
İkiye On Kala’dan ikinci albüm: Yaka Faça

İkiye On Kala’dan ikinci albüm: 'Yaka Faça'

Bu hafta Tanıyalım sayfamızda yetenekli bir müzik grubunu konuk ediyoruz. İkiye On Kala’nın vokali Uğur Uras ile ikinci albümleri Yaka Faça’nın fonda olduğu, İzmir’den İstanbul’a uzanan, şehirler arası hikayelerini konuştuğumuz bir yolculuğa çıkıyoruz, hazır mısınız?

26.11.2018Kampüs
Kaçakçıların yeni yöntemi polisi alarma geçirdi

Kaçakçıların yeni yöntemi polisi alarma geçirdi

TÜRKİYE’yi insan kaçakçılığı rotası haline getirmeye çalışan kaçakçılar, yöntem değiştirdi. Daha önce lastik botlarla yasadışı yolculuk planlaması yapan kaçakçılar, dayanaksız botların sıklıkla alabora olması üzerine hurda gemilerden çıkan filikalara yöneldi.

28.08.2018Gündem
Ziraat Katılımdan 2017de 158,9 milyon TL net kar

Ziraat Katılım'dan 2017'de 158,9 milyon TL net kar

Ziraat Katılım, 2017 yılında 158,9 milyon lira net dönem kârı elde etti. Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, bankanın 2017'de toplam aktiflerinin bir önceki yıla göre yüzde 80 artarak 14,3 milyar liraya ulaştığını belirtti.

5.02.2018Ekonomi
Samanlıktan çıkan şık bir otomobil, Savarona’nın otel bahçesinde bulunan filikası, vasiyete konu olan tekne... Rahmi M. Koç anlatıyor...

Samanlıktan çıkan şık bir otomobil, Savarona’nın otel bahçesinde bulunan filikası, vasiyete konu olan tekne... Rahmi M. Koç anlatıyor...

‘Haliç’in kıyısında dev bir zaman makinesi’ olarak tanımlanabilecek Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’de özel müzeciliğin kilometre taşlarından... Bünyesinde 21 bine yakın obje bulunduruyor. Kuruluşunun 23’üncü yıldönümünde çok önemli altı eseri daha koleksiyonuna kattı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç bu eserlerin önemini ve Türkiye’ye getirilme hikâyelerini bizzat kaleme aldı. Dönemin kıyafetleriyle poz verdi. İlk kez Hürriyet Pazar’da...

23.12.2017Hürriyet Pazar
‘Geldikleri gibi giderler’ sözünün tanığı müze olacak

‘Geldikleri gibi giderler’ sözünün tanığı müze olacak

Mustafa Kemal Atatürk’ün, İstanbul’un işgali sırasında 13 Kasım 1918 günü Haydarpaşa’dan Sirkeci’ye giderken güvertesinde “Geldikleri gibi giderler” dediği ‘Kartal 2’ istimbotu bir grup gönüllü sayesinde kurtarıldı. Tarihi istimbot, müzeye dönüştürülecek.

13.11.2017Gündem
Demir yüklü gemi battı: 11 mürettebat kayıp

Demir yüklü gemi battı: 11 mürettebat kayıp

Gemlik Rodaport Limanı’ndan aldığı 3 bin 80 ton dökme demiri Karadeniz Ereğli’ye götüren 2999 DWT taşıma kapasiteli 78 metre uzunluğundaki “Bilal Bal” isimli, gemi önceki gece saat 03.50 sıralarında Şile açıklarında battı.

1.11.2017Gündem
İstanbulda batan gemide son durum...

İstanbul'da batan gemide son durum...

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı denizaltı kurtarma gemisi, Şile'de batan geminin yerini tespit etti. ’Bilal Bal’ isimli kuru yük gemisinde bulunan arkadaşı ile gece görüştüğünü iddia eden bir vatandaş ise "Saat 03.05’te beni aradı. ’Geminin şaft bölümünden su alıyoruz’ dedi. Sonra kesinti oldu" dedi.

1.11.2017Gündem
İstanbul açıklarında batan gemi için son dakika açıklaması...

İstanbul açıklarında batan gemi için son dakika açıklaması...

Geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra Gemlik Rorda Port Limanı'ndan ayrılan demir tozu yüklü kargo gemisi dün gece Şile açıklarında battı. 10 kişilik mürettebattan 4'ünün cesedine ulaşıldığı belirtilmişti ancak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'dan yapılan açıklamada gemiye ve personeline ulaşılamadığı kaydedildi. Öte yandan arama kurtarma çalışmalarında gemiye ait olduğu değerlendirilen can simidi, can salı, filika ve lastik kurtarma botu bulundu.

1.11.2017Gündem
Kocaeli Körfezinde LPG tankeri alev alev yandı

Kocaeli Körfezi'nde LPG tankeri alev alev yandı

Kocaeli Körfezi'ndeki bir LPG tankerinde yangın çıktı. Tankerdeki 7 kişi yaralandı. Yangına müdahale eden römorkörlerin birinde yaralanan 3 personel hastaneye kaldırıldı. Yangın kontrol altına alındı. Körfez bir süre gemi trafiğine kapatıldı.

29.04.2017Gündem
Balıkçıların traktörlü kayak keyfi

Balıkçıların traktörlü kayak keyfi

Konya’nın Beyşehir ilçesinde balıkçıların, suları çekilen Beyşehir Gölü kıyılarında traktöre bağladıkları tekneyle yaptıkları kayak keyfi renkli görüntüler oluşturuyor.Beyşehir Gölü’ne sahili bulunan Beyşehir’in Çiftlik Mahallesi’nde balıkçılık yapan avcılar, traktöre bağladıkları bir balıkçı teknesiyle sazlıkların kenarında kar üzerinde kayak keyfi yaşadı. Traktörün çekerek kar yığınları üzerinde sörf yaptırdığı tekne, özellikle dönüşlerde üzerine binenlere heyecanlı anlar yaşatıyor. Ağır kış şartları sebebiyle avcılık faaliyetlerinde kullanılmayan ve avcıların “filika” adını verdikleri bir balıkçı teknesi, urganla bağlandığı traktör tarafından kar yığınları üzerinde asılarak hareket halinde iken teknenin üzerine binen kişilere farklı bir adrenalin ve keyif yaşatıyor.İlginç kayak keyfi projesinin mimarı olduğunu belirten balıkçı İbrahim Erdoğan, kış dönemi nedeniyle kullanmadıkları bir balıkçı teknesini bu iş için değerlendirdiklerini ifade ederek, “Bu sene merak saldık bu kayak işine. Balıkçıların yanı sıra, dışarıdan gelen misafirler de binmek istiyorlar. Onları da bindiriyoruz. Burası aslında göl havzası bir alan. Bu yıl kuraklık nedeniyle göl suları çekilince şimdi gördüğünüz gibi kar var. Hemen yakınında balıkçı limanı var. Balıkçı arkadaşlar arasında eğlence olsun, karda kayalım, bizim de kayağımız olsun derken böyle bir şey gelişti. Farklı bir adrenalin, farklı bir eğlence oldu. Binmeyen kalmadı. Balıkçı arkadaşlar da, buraya gelen misafirler de biniyorlar. Güzel bir eğlence kaynağı olduğu bizlere” dedi.Balıkçı Erdoğan, sadece Beyşehir yöresine özgü olduğunu düşündükleri bu yöntemle teknenin kayabilmesi için köyden getirdikleri traktöre urganla bağlamak gerektiğini, tekneyi asılan traktörün seyir halinde iken beyaz örtü üzerinde üzerine binenlere karda kayak keyfi yaşattığını kaydetti. Erdoğan, “Kayak keyfi için kar olması lazım, teknenin kayabilmesi için. Göllerde görüyoruz işte, botlarla asılıyorlar. Burada da traktörü kullananın hem düşürmeden hem de o keyfi yaşatması lazım. Bir anda aklımıza geldi, bu yöreye özgü bir şey oldu” diye konuştu.

26.12.2016Haber
Anadolu Yakasındaki bazı ilçelere 15 Temmuzda elektrik verilemeyecek

Anadolu Yakası'ndaki bazı ilçelere 15 Temmuz'da elektrik verilemeyecek

İstanbul Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Tuzla, Pendik, Beykoz ve Sancaktepe'nin bazı mahallelerine 15 Temmuz'da elektrik verilemeyecek.

13.07.2016Gündem
Son Dakika Haberleri: Hatayda denizde hain tuzak kuruldu, acı haber geldi..

Son Dakika Haberleri: Hatay'da denizde hain tuzak kuruldu, acı haber geldi..

Dün Hatay'dan çok acı bir son dakika haberi geldi.  Hatay'ın Samandağ ilçesi Çevlik sahili açıklarında sahil güvenlik ekiplerinin, "can salı" adı verilen botta iki ceset bulunduğu ihbarı üzerine yaptığı inceleme sırasında meydana gelen patlamada bir asker şehit oldu, bir balıkçı yaralandı.

23.05.2016Gündem
#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 08.04.2016

#sabahkahvesi: Bugün başlarken bilmeniz gerekenler – 08.04.2016

Günün haberlerini Ertuğrul Özkök seçti...

7.04.2016Gündem
5 çifte yelkenli filika Haliç’te

5 çifte yelkenli filika Haliç’te

Denİz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Koç Üniversitesi Yelken Kulübü’ne hibe ettiği 5 çifte yelkenli filikanın teslim töreni önceki gün Hasköy’deki Rahmi Koç Müzesi’nde yapıldı.

7.04.2016Gündem
Can kurtarma filikalarına sıkı takip

Can kurtarma filikalarına sıkı takip

ÜLKELERİNDEKİ karışıklıklardan yeni yaşam kurmak için Avrupa ülkelerine geçmeye çalışan sığınmacı sayılarının gün geçtikçe artması, onlara aracılık yapan insan tacirlerinin, zaman içinde yeni yöntemler geliştirmesine neden oldu.

2.02.2016Gündem
İşte son yöntemleri

İşte son yöntemleri

ÜLKELERİNDEKİ karışıklıklardan yeni yaşam kurmak için Avrupa ülkelerine geçmeye çalışan sığınmacı sayılarının gün geçtikçe artması, onlara aracılık yapan insan tacirlerinin, zaman içinde yeni yöntemler geliştirmesine neden oldu.

2.02.2016Ege
Elektro şok cihazıyla balık avı faciası

Elektro şok cihazıyla balık avı faciası

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, yasak olmasına rağmen gölde elektro şokla balık avı sırasında elektrik akımına kapıldığı iddia edilen 2 balıkçı hayatını kaybetti.

29.12.2015Gündem
Altı deniz üstü ev

Altı deniz üstü ev

İngiltere’de yaşayan Simon White , cankurtaran filikasını eve dönüştürerek ailesiyle yaşamaya başladı. Simon White’ın cankurtaran filikasını eve dönüştürmesi ise 16.000 Euroya mal oldu.

15.12.2015Hayat

Yazar Sonuçları

O ihaleyi alan inşaatçının iktidara tahsis ettiği süper yat kaç metreydi

Dokuz gün boyunca Kalkan, Kaş, Kaleköy ve Kekova’da dolaştıktan sonra dün Göcek Limanı’na geldik ve karaya çıktık.

30.09.2021

Kasığında Türk kurşunu ile bilim

Francis Beaufort’u sadece rüzgâr ölçeği ile değil, yaptığı diğer işlerle de tanımalıyız.

5.10.2019

Bir gemi yolculuğu rehberi

Gemi yolculuğu 19. yüzyıldan beri turizm sektoründe önemli bir rol oynuyor. Eskiden kıtalararası yolculuk için kullanılan büyük gemiler artık dünyanın dört bir bucağında gezginleri ağırlıyor. Şimdi efsanevi denizlere açılmanın, büyülü güzellikteki dünya cennetlerine doğru keşfe çıkmanın tam zamanı... Toplayın bavulları, demir almaya az kaldı.

20.11.2017

Ters yönde ilerleyerek büyüyor

Çocukluk yıllarında gazete satar, turist rehberliği yapar.

17.09.2016

Gemi yolculuğuyla ilgili bilmeniz gereken 10 şey

Alaska’dan Patagonya’ya, Norveç Fiyortları’ndan Yeni Zelanda’ya kadar birçok yere 100’den fazla gemi yolculuğu yaptım. Dünyanın en büyük gemisi Oasis of the Seas’den tutun, Aşk Gemisi dizisinde kullanılan Pacific Princess’e kadar çok sayıda gemiyle seyahat ettim. Edindiğim tecrübeler aşağıdaki satırlara yansıdı. İşte gemi yolculuğunun püf noktaları…

26.02.2016