Türk tanker gemisi, Tunus-Malta arasında boğulmak üzere olan 120 mülteciyi kurtardı

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 25, 2024 11:49

Türk tanker gemisi Tunus-Malta arasında seyir halindeyken batmak üzere olan mülteci teknesine yardım etti. Gemiye alınan 139 mülteci İtalya Sahil Güvenlik Ekiplerine teslim edildi. Yaşananları anlatan gemideki Mühendis Seyit Özman, “İçinde çok sayıda insan vardı, küçük bir gemiydi. Yola devam etmek için bizden benzin talep ettiler. Ancak gemiye yaklaştığımızda geminin su almaya başladığını gördük, onlarda bunu fark etti. Yakınlarda başka gemi yoktu. Gemiye alma durumunda kaldık, yoksa muhtemelen öleceklerdi" dedi.

Haberin Devamı

İstanbul Merkezli Uluslararası gemi taşımacılığı yapan Beks Bodrum tanker gemisi, Tunus-Malta arasında seyir halindeyken, İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin; tahliye talebi bulunan bir mülteci botunun olduğu çağrısı üzerine verilen koordinatlara yönlendi. Fas- Malta arasında uluslararası sularda su alan mülteci botunu fark eden gemidekiler, boğulmak üzere olan 139 kişiye yardım etti. Manevra yaparak mülteci botuna yanaşan gemi, denize düşen ve teknede bulunan mültecileri kurtardı. İtalyan yetkililerle iletişime geçildikten sonra kurtarılanlar sahil güvenlik ekiplerine teslim edildi. Korku dolu anlar, gemi personelinin cep telefonu kameralarına yansıdı.

"GEMİYE ÇIKANLARIN SAĞLIK DURUMLARI YERİNDE"

İstanbul'daki ofiste bulunan geminin kaptanlarından Tuncay Erdem, “Gemimiz İstanbul'dan kalkmıştı ve Tunus Limanı'na tahliyeye gidiyorduk. Tahliyeye giderken Malta açıklarında bir mülteci botunun yardım sinyalini aldı. Bunun üzerine o bölgeye ilk intikal eden Beks Bodrum gemimiz oldu. Kaptanın soğukkanlı güzel bir manevrasıyla batmak üzere olan teknedeki insanları gemiye aldı. Tam olarak 139 kişi, 3 kişi kayıp. 138'i erkek biri kadın olduğu raporlandı. Gemiye çıkanların sağlık durumları yerinde, direkt ilk müdahaleler yapıldı. Su, yiyecek temin edildi. Bütün ihtiyaçları karşılandı. Gemidekiler gelen İtalyan sahil güvenlik ekiplerine teslim edildi. Şu anda sadece bizim personelimiz var. Seyir halinde Tunus limana doğru aynı bıraktığı yerden bu sabah itibariyle harekete geçmiş durumda. Kendi personelimiz harici şu anda mülteci kimse kalmadı gemide" dedi.

Haberin Devamı

“YOLA DEVAM ETMEK İÇİN BİZDEN BENZİN TALEP ETTİLER"

Gemide görevli Türk Mühendis Seyit Özman ile yapılan görüntülü görüşmede "İstanbul’dan Tunus’a tahliyeye giderken son 4-5 saatlik yolumuz kaldığında gemide genel alarm geçildi. Bu sırada Sea Bird yani uçan kuşlardan anons geçildiği bilgisi geldi. Kurtarılmayı bekleyen bir filikanın olduğu bilgisi geldi. Yaklaşık 1 saatlik yolun ardından filikayı gördük. İçinde çok sayıda insan vardı, küçük bir gemiydi. Yola devam etmek için bizden benzin talep ettiler. Ancak gemiye yaklaştığımızda geminin su almaya başladığını gördük, onlarda bunu fark etti. Yakınlarda başka gemi yoktu. Gemiye alma durumunda kaldık, yoksa muhtemelen öleceklerdi, yola devam edecek durumları yoktu" dedi.

Türk tanker gemisi, Tunus-Malta arasında boğulmak üzere olan 120 mülteciyi kurtardı

Haberin Devamı

"1 SAAT SONRA BİR KİŞİYİ DAHA KURTARDIK"

Tahliye edilen 139 kişi olduğunu söyleyen Özman, “Aralarında Suriyeli, Filistinli, Mısırlı, Etiyopyalı, Cezayirli farklı milletten insanlar vardı. Birisi kadındı ve Etiyopyalıydı. O sırada gemi haricinde 3 kişinin daha olduğunu söylediler.

Türk tanker gemisi, Tunus-Malta arasında boğulmak üzere olan 120 mülteciyi kurtardı

Biz o sırada arama – kurtarma faaliyetlerine de katıldık. Sea Bird’ler bize lokasyon bildirdikçe o noktalara giderek arama yaptık. Onları aldıktan 1 saat sonra bir kişiyi daha kurtardık. 2 saat daha yol gittikten sonra bize 2’inci bir anons daha geldi, ‘Yakınlarda bir tane filika daha var, onun için de de insanlar olabilir. Onları da kurtarın’ dendi. Gittik o filikaya baktık, o filika boştu. Kurtardığımız mültecileri İtalyan makamlarına teslim ettik. İtalya bayraklı bir gemi geldi. 139 kişi saydık, teslim ettik. Şuan yolumuza devam ediyoruz" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!