EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Fatih Akın

Fatih Akın ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fatih Akın haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.200 Fatih Akın haberi bulunmuştur.

Fatih Akın Haberleri

Politikada çok kaybım oldu

Politikada çok kaybım oldu

Bir dönem politikaya atılan, ancak umduğunu bulamayınca çekilen Zeki Alasya, yakında izleyicinin karşısına ‘cumhurbaşkanı’ rolüyle çıkacak. ‘Politikada çok şey kaybettim’ diyen Zeki Alasya, ‘Cumhurbaba’nın çekimleri için önümüzdeki hafta kamera karşısına geçecek.

5.04.2004Kelebek
Türk sinemasının onur gecesi

Türk sinemasının onur gecesi

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca (İKSV) bu yıl 23’üncüsü düzenlenen ‘Uluslararası İstanbul Film Festivali’ Andrey Zvyagintsev’in ‘Dönüş’ filminin gösterimiyle başladı. İKSV Başkanı Şakir Eczacıbaşı, Beyoğlu Emek Sineması’ndaki açılış töreninde, Türk sinemasını dünya vitrinine çıkaran sinema sanatçılarını kutladıklarını söyledi.

9.04.2004Kelebek
Kadir Abi’nin gönlünü aldı

Kadir Abi’nin gönlünü aldı

İstanbul Film Festivali’nin Emek Sineması’nda yapılan açılış gecesine katılan Hülya Avşar, bir konuşmasında yaşlı olduğunu ima ettiği Kadir İnanır’ın gönlünü aldı. Avşar, ‘Bence Kadir İnanır Türk sinemasını sırtında taşıyor’ dedi.

10.04.2004Kelebek
Türk sinemasının onur gecesi

Türk sinemasının onur gecesi

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nca (İKSV) bu yıl 23’üncüsü düzenlenen Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin açılışında Türk sinemasına katkıda bulunan sanatçılara plaket verildi.

12.04.2004Kelebek
Duvara Karşı, Alman Film Ödülüne aday

Duvara Karşı, Alman Film Ödülü'ne aday

54. Berlin Film Festivali Berlinale'de Altın Ayı ödülünü kazanan, başrollerini Birol Ünel ve Sibel Kekilli'nin üstlendiği Gegen die Wand (Duvara Karşı) 2004 Alman Sinema Ödülü için aday gösterildi. Berlin'de 18 Haziran'da düzenlenecek törende verilecek ödülün Duvara Karşı dışında dokuz adayı daha var.

17.04.2004Gündem
Biri Fatih Akın, diğeri Hürriyet muhabiri

Biri Fatih Akın, diğeri Hürriyet muhabiri

Dünya basınını tarayarak en ilginç konuları tematik bir şekilde bir araya getiren Fransız Courier International dergisi, İsviçre’de yayımlanan L’Hebdo Dergisi ile işbirliği yaptı ve Avrupa Birliği’nin 25 ülkeye ulaşmasını özel bir sayıyla kutladı. 25 ülkeden oluşan Avrupa’nın 100 genci seçildi. Bu 100 yeni yüz, editörlerin yazdığına göre ‘büyük Avrupa’yı’, yani Avrupa kültürünün en zengin yönünü yansıtan, bu uygarlığı gelecek yüzyıllara taşıyacak olan 100 kişi. Aralarında sanatçılar, bilim adamları, sporcular ve politikacılar var. Listede sadece iki Türk asıllı genç bulunuyor. Biri Almanya’dan sinema yönetmeni Fatih Akın, diğeri ise Avusturya’dan gazeteci Ozan Önal.

7.05.2004Gündem
Caz sevenler Afyon’a

Caz sevenler Afyon’a

Kültür hayatı Anadolu kentlerinde son yıllarda o kadar canlandı ki, birçok şehirde festivaller düzenleniyor. Bunlardan ikisi önümüzdeki hafta yapılacak. Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri’ni düzenliyor. Afyonkarahisar’da ise 4. Caz Festivali başlıyor.

20.05.2004Kelebek
Duvara Karşıdan Zamana

Duvara Karşı'dan Zaman'a

Fatih Akın'ın Altın Ayı ödüllü filmi Duvara Karşı'da canlandırdığı "Cahit Tomruk" karakteriyle sinemaseverlerin belleğinde yer eden aktör Birol Ünel, Ali Özgentürk'ün yeni filminde rol alıyor. 1950'li yıllardan günümüze uzanan bir cinayet öyküsünün anlatıldığı Zaman adlı filmde Ünel'in yanısıra Oktay Kaynarca, Halil Ergün ve Hülya Avşar da rol alıyor. Filmin çekimleri 7 Haziran'da başlayıp 30 Temmuz'da sona erecek. Zaman'ın önümüzdeki sezon gösterime girmesi planlanıyor.

2.06.2004Spor Arena
SİYADın en iyisi Kill Bill

SİYAD'ın en iyisi Kill Bill

Sinema yazarları sezonun en iyi yabancı filmlerini seçti. Çeşitli yayın kuruluşlarından 34 sinema yazarı, 31 Mayıs 2003 ile 31 Mayıs 2004 tarihleri arasında gösterilen filmler arasında yaptıkları değerlendirme sonucunda bu yılın en iyi 20 filmini belirledi. Listenin başında Quentin Tarantino'nun Kill Bill Volume 1 ve Volume 2'si var. Onları Alejandro Gonzales Inarritu'nun 21 Gram'ı takip ediyor. İşte Sinema Yazarları Derneği'nin seçtiği en iyi 20 film:

4.06.2004Spor Arena
Duvara Karşıya beş dalda Lola Ödülü

Duvara Karşı'ya beş dalda Lola Ödülü

Yönetmenliğinin Fatih Akın’ın üstlendiği ve bu yıl 54. Berlin Film Festivali'nin büyük ödülü Altın Ayı'yı kazanan Duvara Karşı (Gegen die Wand)beş dalda, Alman sinemasının Oscar'ı sayılan Lola Ödülü'ne değer görüldü. En iyi film ve yönetmen ödüllerini kazanan Duvara Karşı, başrol oyuncularından Sibel Kekilli'ye en iyi kadın oyuncu, Birol Ünel'e de en iyi erkek oyuncu ödülünü getirdi.

18.06.2004Gündem
Akından İstanbul belgeseli

Akın'dan İstanbul belgeseli

“Gegen die Wand” (Duvara Karşı) adlı filmi ile 54'üncü Berlin Film Festivali Berlinale'de “Altın Ayı” ödülünü, daha sonra da en iyi yönetmen olarak Alman Film Ödülü'nü kazanan Fatih Akın, İstanbul ile ilgili belgesel bir sinema filmi çekecek. Akın, ”Crossing the Bridge - The Sound of İstanbul” adında filmle İstanbul'a olan sevgisini dile getirmek istediğini söylüyor.

22.06.2004Gündem
SineTek Avrupada yaz tatili yok

SineTek Avrupa'da yaz tatili yok

Ankara Sinema Kültürü Derneği tarafından 2002'den bu yana düzenlenen "SineTek Avrupa" gösterimleri yaz aylarında da devam ediyor. Ankapol Sineması'nda her perşembe saat 19:30'da başlayan gösterimin temmuz programında, Michael Haneke, Reiner Werner Fassbinder, Fatih Akın gibi yönetmenlerin yapıtları yer alıyor. Açılış filmi İspanyol yönetmen Julio Medem'in Kuzey Kutbu Aşıkları...

5.07.2004Kelebek
Sinetekte ağustos filmleri

Sinetek'te ağustos filmleri

Ankara Sinema Kültürü Derneği tarafından 2002 yılının Ekim ayından bu yana aralıksız olarak düzenlenen "SineTek Avrupa" gösterimleri yaz aylarında da birbirinden güzel filmlerle devam ediyor. Gösterimler her perşembe saat:19.30’da Ankapol Sineması’nda ve bütün filmler Türkçe altyazılı. Fatih Akın'ın "Kısa ve Acısız", Bigas Luna'nın Hizmetçi (La Camere del Titanic), Taviani Kerdeşler'in Fiorile ve Mario Camus'nun Masum Azizler (Los Santos Inocentos) adlı yapıtları ağustos ayında seyirciyle buluşacak.

30.07.2004Gündem
Oyunculuk için yaşıyorum

Oyunculuk için yaşıyorum

‘Şehnaz Tango’ dizisinde Perran Kutman’ın küçük kızı olarak tanınan, daha sonra ‘Ayrılsak da Beraberiz’ dizisiyle parlayan Ayşe Tolga, ‘Oyunculuk dışında kafayı çalıştırarak oyuncu olanlardan değilim. Hayatımı oyunculuk mesleğine göre yaşıyorum’ diyor. Tolga, Türkiye’den ayrılmadan Oscar almak istiyor.

4.08.2004Kelebek
Kaçırdığınız filmler bu kez indirimli

Kaçırdığınız filmler bu kez indirimli

Sinema sektöründeki ikinci yılını kutlayan Bir Film sezon içinde gösterime giren filmlerini bu kez toplu olarak sinemaseverlere sunuyor. Toplam 20 filmlik seçki 13 ile 19 Ağustos arasında İstanbul, Bursa, Denizli, Eskişehir, 20 ile 26 Ağustos arasında da Ankara'da indirimli olarak gösterilecek. Takeshi Kitano'nun Bebekler, Fatih Akın'ın Temmuz'ta ile Kısa ve Acısız adlı yapıtları da programda yer alıyor.

10.08.2004Gündem
Ayı’yı ısırdım sıra Oscar’da

Ayı’yı ısırdım sıra Oscar’da

Bu bir hediye. Yüzünü kastediyorum. Ona verilen bir hediye. O da bize sunuyor. Kim ne derse desin, dünya çapında, suratından oyunculuk akan nadir insanlardan biri o. Marlon Brando gibi. Baktığında ‘İşte oyuncu olmak için yaratılmış bir insan!’ diyorsun. Tabii o da bunun farkında.

14.08.2004Kelebek
Rolü alamayacaktı

Rolü alamayacaktı

Türk yönetmen Ayşe Polat’ın ‘En Garde’ adlı filmi, İsviçre’de yapılan 57. Locarno Film Festivali’nde, ikinci büyük ödül olan Gümüş Leopar’ı aldı. Filmin başrol oyuncusu Pınar Erincin’e de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. 21 yaşındaki Erincin, rolü alabilmek için dört kez seçmelere katılmak zorunda kalmış. Genç oyuncu, ‘Tam umudumu kesmek üzereydim ki, rolü aldığım haberi geldi’ diyor.

17.08.2004Kelebek
Yılmaz Güney’in hayatını çekecek

Yılmaz Güney’in hayatını çekecek

Duvara Karşı filmiyle Berlin Film Festivali’nde büyük ödülü kazanan yönetmen Fatih Akın, yeni film projesinde Almanya’nın ünlü sanatçısı Hanna Schygulla ile çalışacağını açıkladı.

18.08.2004Kelebek
Bol dans, prezervatif ve boş bira bardakları

Bol dans, prezervatif ve boş bira bardakları

Sayıları 50 bini bulan Rock’n Coke Festivali’nin izleyicileri, Hezarfen Havaalanı’nda çılgın bir karnavalı yaşadılar. Konserde Ana Sahne’de sırasıyla Kargo, Kurban, Athena, Erkin Koray, Ash, MFÖ, Iggy & The Stooges ve Spiritualized sahneye çıkarken, çadır alanındaki birçok yerde görülen prezervatif ve boş bira bardakları da gecenin sahne dışında kalan bölümünün ne kadar hareketli (!) yaşandığının bir özetiydi.

22.08.2004Kelebek

Yazar Sonuçları

Alman sanatında Avrupalı Türk fırtınası mı?

İnsanın varlık bilincini bazı temel sorulara vereceği yanıtlar belirler. Bu sorulardan ilki ve belki de en önemlisinin “(Ben) Kimim?” olduğunu düşünebiliriz.

30.03.2004

‘Türk sinemacılarına neler oluyor?’

FATİH AKIN’ın Duvara Karşı filminin Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı’yı kazanmasından sonra bir ajanstan Ferzan Özpetek’e şunu sormuşlar: ‘Türk sinemacılarına neler oluyor?’

12.04.2004

Niye Yunanistan’ı Sakis temsil etmiş, duydunuz mu

Eurovision Finali’nde sahneye Yunanistan’ı temsil etmek üzere Sakis Rauvas geldiği sırada Bülent Özveren’e eşlik eden diğer sunucu Didem Tolunay’ın söyledikleri dikkatinizi çekti mi?

20.05.2004

Aşk mesajlarına cevap vermiyor

Öykü Erdem, geçtiğimiz aylarda aşk yaşadığı Umut Elçioğlu’nu bir türlü unutamamış.

1.06.2004

İyi baba değilim ama iyi sevgiliyim

‘Duvara Karşı’ filmi, Altın Ayı’yı aldıktan ve olay patladıktan sonra Türkiye galası için İstanbul’a gelince peşlerine düşmüştüm.

14.08.2004