EKSTRA
MENÜ

Emdr

Emdr ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Emdr haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 109 Emdr haberi bulunmuştur.

Emdr Haberleri

EMDR tedavisi nedir, nasıl uygulanır

EMDR tedavisi nedir, nasıl uygulanır?

Herkesin bazı korkuları var; kimi uçak yolculuğundan korkar, kimi dost canlısı hayvanlardan, bazı insanlar ise karanlıktan. Ama iş korkudan öte bir fobiye dönüşmüşse, hayatınızı ciddi anlamda etkiler. EMDR yöntemi, bu tip kaygı ve korkuların altında yatan sebepleri belirleyip ortadan kaldırıyor. Peki, ama nasıl? Dr. Psikiyatrist Püren Akçalı; EMDR yöntemi nedir, nasıl işlev görür, uygulama alanları nelerdir gibi merak edilen sorulara yanıt verdi.

24.07.2020Sağlık
Salgın travması

Salgın travması

COVID-19 tanısıyla tedavi altına alınan hastalardan bugüne kadar 162’si iyileşti ve önemli bir kısmı da taburcu oldu. Bu hastalarda bazı psikolojik rahatsızlıklara rastlandığını belirten uzmanlar, suçluluk duygusu veya endişe gibi kaygılara kapılan hastaların psikolojik olarak da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Uzmanların tavsiye ve uyarıları ise şöyle:

1.04.2020Gündem
Hafıza sildirme yöntemi nedir Hafızayı sildirmek mümkün mü

Hafıza sildirme yöntemi nedir? Hafızayı sildirmek mümkün mü?

Hollywood yıldızlarının yanı sıra Türkiye’de de Merve Boluğur, Ceren Hindistan gibi ünlü isimlerin açıklamalarıyla gündeme gelen, 'hafıza sildirme tekniği' olarak bilinen TMU (Transkranyal Manyetik Uyarım) ya da EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) yöntemleri, gerçekte hafızayı silmiyor.

13.12.2019Sağlık
Gerçek kişiler gerçek seanslar

Gerçek kişiler gerçek seanslar  

EMDR Avrupa Akredite Terapisti Klinik Psikolog Mehtap Güngör’ün uzun yıllardır terapi odasında biriktirdiklerinden süzerek yazdığı kitabı 'Ukde' raflardaki yerini aldı.

4.10.2019Kitap Sanat
Çocuklarla EMDR: Geçmiş ile barışmanın en kolay yolu

Çocuklarla EMDR: Geçmiş ile barışmanın en kolay yolu

EMDR nedir? EMDR nasıl uygulanır? EMDR uygulamak için yaş sınırı var mıdır? Çocuklarda EMDR nasıl uygulanır? Uzman Psikolog Ceyda Yanar, tüm yönleriyle EMDR hakkında bilgi veriyor.

20 yıldır iyileşemedik

20 yıldır iyileşemedik

EMDR Derneği’nin 409 depremzede ile yaptığı ‘20 Yıl Sonra: 1999 Marmara Depremi Travmanın Gücü, Ailenin Rolü, Psikolojik/Psikiyatrik Sorunlar’ araştırması, travmanın sürdüğünü gösterdi. D

16.08.2019Gündem
Vajinismus Nedir Vajinismus Belirtileri Nelerdir

Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yol ile birleşme, doğamız gereği nesillerimizin devam etmesini sağlamasının yanı sıra düşünmeden duygu ve dürtüler ile gerçekleşen bir olaydır. Uzman Klinik Psikolog M. Berk Karaoğlu vajinismus ve belirtilerini anlattı.

Günümüzün Problemi Erken Boşalma

Günümüzün Problemi Erken Boşalma

Erken boşalma sorunu, günümüzde pek çok erkekte görülebiliyor. Peki bunun sebepleri neler? Bu durum nasıl aşılabilir? Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist Psikolog M. Berk Karaoğlu, konuyla ilgili bilgiler verdi.

26.06.2019Cinsellik
Travmalarda yaş küçüldükçe hasar artıyor

Travmalarda yaş küçüldükçe hasar artıyor!

Travma ruhsal olarak kaldıramayacağımız bir duyguya maruz kalmaktır. Dayanabileceğimizin üstünde bir acıya maruz kaldığımızda bedensel tepkimiz bayılma olurken ruhsal tepkimiz donmadır. Psikolog Gülcem Yıldırım travma ve iyileşmesi hakkında bilgiler verdi.

Takıntılı Aşk Nedir Sebepleri Nelerdir

Takıntılı Aşk Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Aşk insanlık var olduğundan bu yana en güzel ve güçlü duygulardan biri olmuştur.

7.05.2019Aşk
Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Görülür

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Görülür?

Erkekte cinsel isteksizlik toplumda sanılanın aksine çok sık görülen bir cinsel problemdir. Erkekte cinsel isteksizliği birincil ve ikincil olarak ikiye ayırabiliriz. Yani uzun süredir bu durum var mı yoksa partneri olduktan sonra veya evlendikten sonra mı bu durum gelişti buna bakmak gerekir.

18.02.2019Cinsellik
Bu Korkuları Yaşıyorsanız Dikkat

Bu Korkuları Yaşıyorsanız Dikkat!

Evden çıkmakta zorlanıyor, kalabalık ortamlarda bulunmak istemiyor, tünele girmekte, sinema veya tiyatroya gitmekte hatta kapalı otoparklarda bulunmaktan ve asansör, uçak, otobüse binmekten korkuyorsanız agorafobi olabilirsiniz! Uzm. Klinik Psikolog Serkan Elçi, agorafobi hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Erkeklerde Görülen Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Erkeklerde Görülen Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de sıklıkla rastlanan problemlerden biridir. Erkeklerdeki bu cinsel isteksizlik sorunu cinsel aktivitelerden, cinsel yakınlaşmalardan, cinsel düşüncelerden ve arzudan uzaklaşma, istememe ve soğuma sorunudur. Psikolog - Cinsel Terapist M. Berk KARAOĞLU, erkeklerde görülen cinsel isteksizlik nedenlerini anlattı.

9.07.2018Cinsellik
CNR Games Week İstanbul’da uçak korkusunu bitiren gözlük

CNR Games Week İstanbul’da uçak korkusunu bitiren gözlük

CNR EXPO Yeşilköy’de devam eden Video Oyunları ve Teknoloji Fuarı CNR Games Week İstanbul’da ilk kez sergilenen VR Uçuş Fobisi Uygulaması AvioVR, ziyaretçilerin dikkatini çekti.

10.06.2018Teknoloji
Nurdan Beşen kimdir kaç yaşında

Nurdan Beşen kimdir kaç yaşında?

Nurdan Beşen, magazin dünyasında isminin sıkça anılmasıyla birlikte vatandaşların merak ettiği isim oldu. Psikoloji alanında ihtisasını tamamlayan Nurdan Beşen, yüksek lisansını da bu alanda yaptıktan sonra çocuk, ergen ve yetişkin terapisi üzerine eğitimler almıştır. Peki, Nurdan Beşen kimdir kaç yaşındadır? İşte, merak edilen isim hakkında bazı detaylar

6.05.2018Magazin
Vajinismus nedir Vajinismus tedavisi nasıl yapılır

Vajinismus nedir? Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus, (Vaginismus) kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine fitil, parmak, tampon veya eşinin penisi gibi yabancı bir cismi alamaması olarak tarif ediliyor ve karşımıza genel olarak ‘Cinsel İlişkiye Girememe’ sorunu olarak çıkıyor. Vajinismus tanısının net olarak konulması, doğru tedavi şekli açısından oldukça önemli.

7.02.2018Sağlık
1081 çocuğa ücretsiz oyun terapisi

1081 çocuğa ücretsiz oyun terapisi

İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) destek vermesi üzerine Türkiye’de ilk olduğu belirtilen uygulama ile Avcılardaki 10 okulda oluşturulan oyun odalarında dezavantajlı ailelerin 4- 12 yaşındaki 1081 çocuğuna ruhsal ve toplumsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 3 bin 252 terapi seansı verildi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin projeyi çok beğendiği il geneline yayılması için karar alacaklarını söylediği belirtildi.

29.11.2017Eğitim
İstanbul Şehir Üniversitesi akademisyenlerine çok önemli ödül

İstanbul Şehir Üniversitesi akademisyenlerine çok önemli ödül!

İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ceren Acartürk öncülüğünde Suriyeli mültecilerle ilgili hazırlanan makale Türkiye’ye uluslararası alanda büyük bir ödül kazandırdı. Her yıl Amerikalı psikolog Francine Shapiro adına verilen ödül ilk kez Türk akademisyenlerine verildi. Acartürk ve 6 akademisyen Kilis’te Suriyeli mülteciler için kurulan çadır kentte Francine Shapiro’nun geliştirdiği Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) terapisini mülteciler üzerinde uygulayarak, sonuçlarını makale olarak yazdı.

7.07.2017Kampüs

Yazar Sonuçları

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), sosyal çevremizde “takıntı hastalığı” olarak geçen bir bozukluktur.

15.10.2020

Kanser travması ve EMDR terapisi

Kanser bedeni tehdit eden en ciddî hastalıklardandır ve bugün ölüm sebepleri içinde 2. sırayı almaktadır. Öldürücü ve ciddi bir hastalık olması nedeniyle kanserle mücadele yöntemlerinin çok daha detaylı ve organize bir şekilde planlanması gerekir. Kanserli hastalarda görülen olumsuz düşünceler ve olumsuz ruh hali tedavi başarısını düşürür. Yapılan araştırmalar kanserli hastalarda kanserin kendisinden ziyade olumsuz inanışların ve psikolojik sorunların yaşam kalitesini ve süresini etkilediğini ortaya koymuştur.

7.10.2020

Travma ve Yas

Travma, bireyin yaşamını olumsuz yönde etkileyen, kalıcı etkiler bırakan, kaygılanmasına ve korku duymasına, streslenmesine ve çaresizlik hissetmesine sebep olan bir durumdur.

5.02.2020

Travma bir aileyi nasıl etkiler?

Travma, kişiyi aşırı korkutan, üzen, dehşet, kaygı ve panik yaratan, çaresizlik hissettiren, çoğu kez beklenmedik ve olağan dışı gerçekleşen durumların, kişide bıraktığı yıkıcı etkiye denmektedir. Travmatik olarak adlandırabileceğimiz olaylar, kişinin özelliklerine, yaşadığı olaya ve şiddetine bağlı olarak değişebilmektedir.

4.02.2020

Vajinismus tedavi süreci nasıl olmalıdır?

Günümüzde kadınların hayatında olumsuz etkilere neden olan vajinismus hastalığı, türleri ve tedavi yöntemleri hakkında merak edilen tüm detayları Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ, sizler için anlattı.

7.01.2020

Aldatılma travması için EMDR terapisi

“Sonsuz bir güvenle başladığım ilişkide başka birinin izlerini gördüm. Kendimden kattığım her şey bana büyük bir hayal kırıklığı olarak geri döndü. Artık ne birine güvenebilirim ne de sevilebilirim gibi hissediyorum. Nedenler ararken bulduğum cevaplar beni hiç mutlu etmiyor. Tüm bu kırgınlık üzerine tekrar güvenmem mümkün olabilir mi?”

4.10.2019

Çocuğunuzun kişiliğini takıntılarınız oluşturmasın

İstenmeyen düşüncelerin, fikirlerin ve dürtülerin hayatı olumsuz yönde etkilemesi ve günlük yaşantının aksatması beraberinde kendine ve çevresine ciddi problemler geliştirebilmektedir.

4.09.2019

Aile problemlerinde EMDR'nin yeri nedir?

Aile, bireyin kişiliğinde başlıca rol oynayan unsurlardan biri olmakla beraber aile içinde yaşanan problemler bireyi çıkmaza sürükleyebilmektedir. Bunlar; aldatma, aldatılma, boşanma, taciz, psikolojik veya fiziksel şiddet, şehir değişiklikleri, kayıplar, vb. olarak bireyin kendi ve aile içi psikolojisinde problem yaratacak unsurlar olarak görülebilmektedir.

28.07.2019

Çocuklarda obsesif kompulsif bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) çocuklukta başlayabilen, obsesyon ve kompulsiyonlarla karakterize olan ruhsal bir rahatsızlıktır. Obsesyonlar, ısrarcı ve kontrol edilemez, istem dışı ve tekrarlayıcı düşünce, imge ve dürtülerdir.Kompulsiyonlar ise obsesif düşüncelerin neden olduğu kaygıyı azaltmak için ya da korkulan durumu engellemek için kişinin kendisini yapmak zorunda hissettiği tekrarlayıcı, abartılı davranış veya zihinsel eylemlerdir. Obsesyon ve kompulsiyonlar kişinin zamanını alır, günlük yaşantısını aksatmasına neden olur ve ilişkilerini olumsuz bir şekilde etkiler derecede olmalıdır.

11.06.2019

Alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

“Pazara bir torbayla gidiyorum, beş torbayla dönüyorum.” “Elimde değil içimden bir ses “al onu” diyor.” “Evim hiç ihtiyacım olmayan şeylerle doldu taştı.” “Dolabımda giymediğim elbiselerle bir mağaza açabilirim.” “Çok harcadığımdan eşimle aram bozuldu, boşanma noktasına geldim.” “Kredi kartımda limit kalmayıncaya kadar harcıyorum.” Bu yakınmalara sahipseniz bir alışveriş bağımlılığı riskiyle karşı karşıya olabilirsiniz.

31.05.2019

Sınav kaygısı başarıyı azaltıyor!

Ülkemizde her sene liselere ve üniversitelere giriş sınavları yapılıyor. Milyonlarca gencin gelecek eğitim hayatı bu sınavlarla belirleniyor. Bu derece anlam yüklü olan bu sınavlar doğal olarak öğrencilerde büyük bir kaygı yaratıyor. Bu kaygı çok çalışkan, başarılı öğrencilerin bile korkulu rüyası oluyor. Çünkü sınav kaygısı öğrencilerin bildikleri soruları yanlış yapmalarına sebebiyet veriyor.

16.05.2019

Vajinismus tedavisi için en ideal yöntem hangisi?

Vajinismus, kadın genital kaslarının istem dışı kasılması ve bunun sonucunda tam bir cinsel birlikteliğin yaşanamaması şeklinde kendisini gösteren önemli bir cinsel sorundur. Tüm cinsel problemler arasında en sık hekime başvuru nedeni olarak da bilinen vajinismus için günümüzde pek çok tedavi yöntemi uygulanıyor. Peki, vajinismus tedavisi için ideal yöntem, doktor ve merkez seçimi nasıl yapılmalıdır? Bu konuda kimlerden destek alınmalıdır?

29.04.2019

Vajinismus tedavisinden korkmayın!

Cinsel Terapist ve Uzm. Dr. Şenay Eserdağ, vajinismus tedavisinin kişiye özel olarak planlandığını ve korkulacak bir tedavi olmadığını belirtti.

24.04.2019

Vajinismus tedavisi için en ideal yöntem hangisi?

Vajinismus sorunu ülkemizde her 10 kadından birinde görülen, psikolojik ve sosyolojik yönlerden pek çok sorunlara neden olan bir cinsel problem. Cinsel ilişkiye girememe, ağrı ve acılı bir şekilde ilişkinin gerçekleşmesi, tam bir cinsel birleşmenin olamaması gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. Cinsel Terapist ve Uzm. Dr. Şenay Eserdağ, vajinismus tedavisinde kullanılan yöntemler hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladı.

18.03.2019

Anoreksiya nervoza nedir? Nasıl tedavi edilir?

Anoreksiya nervoza, çoğunlukla kadınlarda görülen ve kontrol altına alınmazsa ölüme kadar götürebilen ciddi bir yeme bozukluğudur. Oran düşük de olsa erkeklerde de bu durum görülebilir. Anoreksiya normal sayılan kilonun çok altında olunması, kilo almaktan şiddetli bir biçimde korkma ve bireyin kendi ağırlığını, vücudunun görünüşünü algılamasında bozulma özellikleriyle kendini belli eder. Anoreksiya tanısı altında görülen yeme bozukluğu tıkınırcasına yeme ve çıkartma (kusma) olarak seyir gösterebilir.

13.12.2018

Aldatılma başlı başına bir travmadır

Aldatma bir ihtiyaç değildir, bir seçimdir. Duygusal, cinsel, sosyal tüm ihtiyaçlarımızı tek bir partner ile karşılayabiliriz. Modern toplumda, yaşadığımız kurallar çerçevesinde ve sağlıklı bir şekilde iletişim ve aile düzenini götürmek için tek bir yaşama uyum sağlamak zorundayız.

12.11.2018

Dikkat: Çocuğunuz oyun bağımlısı olabilir!

Oyun bağımlılığı, “aşırı ve sağlıksız ölçüde oyun oynamak” olarak tanımlanmakta ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte hızla yaygınlaşmaktadır. Oyun bağımlısı olan çocuklar kendi sorumluluklarını göz ardı etmiş ve hayattan soyutlanmış davranışlar sergileyebilir. Psikolog M.Berk Karaoğlu, çocukların oyun bağımlılığı konusunda aileleri uyardı.

11.07.2018

Çocuk cinayetleri

Evlat acısı en ağır acı ve en zor travmalar arasındadır.

3.07.2018

Vajinismus tedavisi için 10 farklı yöntem

Vajinismus; istem dışı vajinal kasılmalara bağlı olarak cinsel ilişkiye girememe veya oldukça zor, ağrılı cinsellik yaşama şeklinde kendisini gösteren bir cinsel sorundur. En son ve en güncel tanımı ise kadının kendi arzusuna rağmen, pelvik kaslarındaki istemsiz kasılmalara bağlı olarak vajinadan içeri yabancı bir cismi alamamasıdır. Jinekolog Dr. Süleyman Eserdağ, vajinismus tedavisi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

15.03.2018
EMDR, kötü anılarımızı silen bir mucize mi

EMDR, kötü anılarımızı silen bir mucize mi?

Bütün dertlerinizden kurtulacağınız mucize bir hap yok

2.10.2017
Bir teknikten fazlası, bir terapi yöntemi EMDR

Bir teknikten fazlası, bir terapi yöntemi EMDR

Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE) ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Post-Travmatik Stres Bozukluğu (TSSB) için bir tedavi seçeneği olarak kabul edilen Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) tedavisinin başarısı uzun zamandan beri literatürde yerini almıştır. Bu terapi başta travma olmak üzere bazı diğer psikolojik rahatsızlıklarda da iyi bir tedavi seçeneği olduğunu göstermektedir.

29.09.2017
Çocuk terapisinde EMDR nasıl uygulanır

Çocuk terapisinde EMDR nasıl uygulanır?

EMDR terapisi, tam açıklamasıyla göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme anlamına gelmektedir. EMDR hızlı sonuca ulaştıran çok güçlü bir psikoterapi tekniğidir. Bu terapi yaklaşımının en önemli özelliklerinden biri ise yaş sınırı olmaksızın uygulanmasıdır, yani küçük bir bebeğe dahi uygulanabilir. Çocuk ve ergenlerde oldukça hızlı cevap veren bu terapi tekniği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) gibi birçok sağlık ve devlet kurumu tarafından onaylanmıştır.

8.03.2017
EMDR terapisinin faydaları

EMDR terapisinin faydaları

Psikolojik problemlerin çoğunun kaynağı geçmişte yaşanan küçük travmatik anlar ile bağlantılıdır ama kişi çoğu zaman bu bağların farkında olmayabilir.

27.02.2017
Travma ve EMDR

Travma ve EMDR

Geçmişin olumsuz izlerinden kurtulmak mümkün mü?

9.02.2017
Travma nedir Kişiyi nasıl etkiler

Travma nedir? Kişiyi nasıl etkiler?

Ülkemizde üst üste yaşanan olaylar sonrasında pek çok insan bu problemi yaşamaktadır.

2.02.2017
Fobileri tedavi etmek mümkün

Fobileri tedavi etmek mümkün!

Kaygı insanların yaşadığı en rahatsız edici duygulardan bir tanesidir.

7.12.2016