EKSTRA
MENÜ

Doğal Reçeteler

Doğal Reçeteler ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğal Reçeteler haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 84 Doğal Reçeteler haberi bulunmuştur.

Doğal Reçeteler Haberleri

Suna Dumankaya:Atatürk anneannemle tanışmak istemiş

Suna Dumankaya:Atatürk anneannemle tanışmak istemiş

Atatürk’e bile karışım hazırlamış bir lokman hatunun torunu olunur da başka yoldan gidilir mi? O da gitmemiş, bitkiler dünyasına dalmış, anneannesinden öğrendiklerinin üstüne kattıkça katmış. Bugün kendi adını taşıyan doğal içerikli bir markanın patroniçesi... Suna Dumankaya, durup dinlenmeden araştırmalarına devam ediyor. Bu hafta “Doğada keşfedilecek çok şey var” diyen Dumankaya ile bir araya geldim. Hem macerasını dinledim hem de pandemiye özel kişisel bakım tüyoları aldım.

22.12.2020Magazin
Mucizevi Balın Faydaları

Mucizevi Balın Faydaları

Pek çok alanda kullanılan balın mucizevi etkileri saymakla bitmiyor. İçerisinde pek çok yararlı vitamin bulunduran bal yüzyıllardır pek çok toplumda şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Bal sağlıklı beslenmenin yanında güzellik sektöründe de kullanılıyor.

Saçınıza derinlemesine bakım yapacak 3 doğal maske

Saçınıza derinlemesine bakım yapacak 3 doğal maske

Her yıkamada saçınıza krem sürseniz bile düzenli bir biçimde uygulayacağınız maskelerin saçınızda yaratacağı etkiyi elde edemezsiniz. Ancak bu maskeleri uygulamak için saatlerce kuaför koltuğunda oturmanıza ya da kimyasallara avuçla para dökmenize hiç gerek yok. Evinizdeki birkaç basit malzemeyle en iyi saç maskelerini hazırlayabilirsiniz. İşte o çok kolay tarifler...

11.10.2017Stil
Şampuan mı o da ne

Şampuan mı o da ne?

Son zamanlarda hepimiz sağlıklı yaşam ve organik ürünler gibi konulara merak sardık. Saç temizliğinde de organik ürünler giderek ilgi çekiyor. Hatta saçını hiç şampuan kullanmadan yıkayanların başlattığı “no-poo” hareketini deneyenler dahi var.

6.07.2017Ekonomi
Güneşten sonra cildinizi ferahlatacak 4 doğal tonik tarif

Güneşten sonra cildinizi ferahlatacak 4 doğal tonik tarif

Güneşlenmenin vücuda yararlarının yanında birçok zararı olduğunu unutmamak lazım. Doğrudan UV ışınına maruz kalan bir cilt kısa sürede esnekliğini, nemini ve parlaklığını kaybeder. Deri altına geçen ultraviyole A ve B ışınlarının hücreleri hasara uğratması sonucunda ortaya çıkan deri yanıklarını engelleyebilmek için evde, basit ürünlerle doğal tonikler hazırlayabilirsiniz. Yazın size çok yardımı olacak bu tarifleri kaçırmayın…

28.06.2017Stil
Yazın saçlarınızın kurumasını engelleyecek 4 doğal bakım

Yazın saçlarınızın kurumasını engelleyecek 4 doğal bakım

Yazın saçlarınız daha özenli bir bakım ister. Bu bakım sayesinde mevsim bittikten sonra aylarca saçınızı canlandırmak için uğraşmaktan da kurtulmuş olursunuz. İlk adım olarak direkt güneş ışığına maruz bırakmamaktan başlayarak, saçınızın tipine uygun nemlendiriciler ile devam edebilirsiniz. Doğal yağlar kullanarak yaz gecelerinin meltemleriyle savrulan sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Bu yağlar neler mi?

19.06.2017Stil
Güneş yanıklarına iyi gelecek 6 doğal yöntem

Güneş yanıklarına iyi gelecek 6 doğal yöntem

Güneş sonrası çektiğiniz acılara bir son veriyoruz...

15.06.2017Sağlık
Soğuğa “içten” meydan okuyun

Soğuğa “içten” meydan okuyun

Bu kış bir hayli zor geçiyor. Hava sıcaklığının gösterdiği değişimler yüzünden çoğu zaman ne giyeceğimizi, nasıl sıcak kalacağımızı şaşırsak da çözümü içeride aramamız gerekiyor. Beslenmenizde yer vermeniz gereken birkaç önemli yiyecekle içinizi ısıtabilir, dondurucu soğuklara karşı savaş açabilirsiniz.

7.02.2017Sağlık
Saçlarınıza doğal parlaklık

Saçlarınıza doğal parlaklık!

Muz, bal, Hindistan cevizi ve un... Hayır; lezzetli bir pasta tarifi vermeyeceğiz. Reçetelerimiz bu kez saçlarınız için...

18.12.2013Kişisel Bakım
Gözlerinize iyi bakın

Gözlerinize iyi bakın!

Güzelliğin en çarpıcı silahı olan gözler, yüzün en hassas bölgesi olduğu için erken yaşlarda kırışıklıklara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle göz çevresine ekstra bir bakım gerekiyor. İşte doğal yöntemlerle göz çevresi bakımı ve egzersizler...

5.12.2013Makyaj
Hazırlaması kolay oryantal güzellik iksirleri

Hazırlaması kolay oryantal güzellik iksirleri

Büyülü bakışlara, yumuşak ve pürüzsüz cilde sahip Doğulu kadınların duru ve gizemli güzelliklerini neye borçlu olduklarını hiç merak ettiniz mi? İşte size oryantal güzelliğin gün ışığına çıkan sırları...

13.11.2009Kişisel Bakım
Göz çevrenize özel bakım

Göz çevrenize özel bakım

Gözler, ruhun ve sağlığın aynası ama aynı zamanda yüzün en nazik bölgesi.İşte doğal yöntemlerle göz çevresi bakımı ve egzersizler..

Sağlıklı gözler için

Sağlıklı gözler için

Gençlerin, ileri yaşlarda da dünyayı net görebilmeleri için bol bol meyve yemeleri gerek. Böylece görme kayıpları yüzde 36 azalıyor.

İster hemen serinleyin, ister eve götürün

İster hemen serinleyin, ister eve götürün

Sıcak havalar kahve tutkusuna engel değil. Jürimize; özel reçeteleri, taze çekirdekleri ve demleme yöntemleriyle soğuk kahvelerde fark yaratan mekânları sorduk...

Türk insanının lezzet beklentisi yüksek

Türk insanının lezzet beklentisi yüksek

Türk tüketicisi sağlıklı beslenirken lezzet de almak istiyor. Türk insanın lezzet anlayışını daha çok annesi belirlerken, lezzet konusunda tutucu olduğumuzu da söylemek mümkün. Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Günümüz tüketicisinin öncelikli tercih sebebi, gıda ve içeceklerimizde lezzet beklentilerinin tam olarak karşılanması. Bu nedenle sağlıklı yaşam için sağlık olgusunu damak gücü ile destekleyen reçetelerin gerçekleştirilmesi gerekiyor” diyor.

Yemek yemeyi oldu bittiye getirmek kendimize yapabileceğimiz en büyük saygısızlık

Yemek yemeyi oldu bittiye getirmek kendimize yapabileceğimiz en büyük saygısızlık

Çilek yatağında scone, sucuklu patates dolması, kerevizli mercimek çorbası, dondurmalı soğuk kahve... Geleneksel reçeteler, dünya mutfağının en iyi örnekleriyle aşçı ve yemek yazarı Aydan Üstkanat’ın ‘Yap, Ye, Paylaş’ adlı kitabında buluştu. Kitapta sofra düzeni ve mönü seçimi konusunda bilgiler de veren Üstkanat ile kitabını konuşup ipuçları ve öneriler aldık.

Son dakika... Fuat Oktay: ABnin yaptırım taslağının hiçbir hükmü yok

Son dakika... Fuat Oktay: AB'nin yaptırım taslağının hiçbir hükmü yok

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerimiz bahane edilerek AB Dışişleri Bakanları tarafından onaylanan yaptırım taslağının hiçbir hükmü yok. Fatih sondaj gemimiz, kıta sahanlığımızdaki görevinin tamamlanmasının ardından dün Karpaz Burnu’nun güneyindeki yeni faaliyetine başladı"

15.11.2019Ekonomi
Antibiyotik nedir, Antibiyotik kelimesi ne anlama gelir

Antibiyotik nedir, Antibiyotik kelimesi ne anlama gelir?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte ve bazen de bakterileri öldürmektedir.

8.10.2019Gündem
Yerinde sayan bir mutfak geriler, peki bunu önlemek için ne yapmalı

Yerinde sayan bir mutfak geriler, peki bunu önlemek için ne yapmalı?

Kendimizi kandırmayalım; belki bir ‘etnik’ çeşit olarak yerimiz var ama uluslararası gastronomi âlemlerinde Türk mutfağının esamisi okunmuyor. Meseleyi geçen hafta yazarımız Vedat Milor dört temel nedeni sıralayarak bir kez daha gündeme getirdi.Hastalığı bilince tedavi daha kolay diye düşünüp harekete geçtik. Milor’un çözüm önerilerinin yanı sıra alanında uzman isimleri konuşturduk; sorunları da atılacak adımları da açık açık anlattılar. Hazırsanız pirincin taşını ayıklamaya başlıyoruz!

Atamalarda liyakat kurumlarda kalite

Atamalarda liyakat kurumlarda kalite

TÜRKİYE Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik ile başkan olmasının ardından ikinci kez bir araya geldik. Sakin ve yapıcı kişiliği ile dikkat çeken Bilecik’in bu tavrı Kurum’un son aylarda Ankara ile ilişkilerine de yansımış durumda ki 1-2 yıl önceki gerilim yok bugün. Türkiye gündeminin baş döndürücü bir hızla değiştiğine dikkat çeken Bilecik, “İnşallah biz masadan kalkana kadar gündem değişmez” diyerek başlıyor sorularımızı cevaplamaya...

2.10.2017Ekonomi
Çerkes kızının sofrasına buyurun...

Çerkes kızının sofrasına buyurun...

Mis gibi kızarmış şelame, yanında ağızda dağılan bir parça Çerkes peyniri... Yedikçe “Biraz daha yok mu” dedirten Çerkes tavuğu... Üzerinden biberli tereyağı sosu damlayan haluj... Belki biraz da düğün helvası... Herhalde bilenlerin ağzı sulanmış, bilmeyenler de merak etmiştir. Fotoğrafçı Sine Boran Art, köklerinin dayandığı kültürün yemeklerinin tariflerinden oluşan bir kitap hazırladı. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan, Vedat Milor’un da sunuş yazısıyla katkıda bulunduğu ‘Çerkes Kızından Tarifler’ raflarda...

Beştepede sıcak buluşma

Beştepe'de sıcak buluşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'nin önde gelen işkadınları, kadın sanatçı ve sporcularını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde konuk etti. Çok sayıda tanınmış ismin katıldığı programda bir konuşma yapan Emine Erdoğan, Türkiye'nin medar-ı iftiharı işkadınlarını, bu toprakların ruhunu yücelten sanatçıları, bayrağımızı uluslararası arenada dalgalandıran başarılı sporcuları misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dünyadaki değişimin en önemli dinamiklerinden birisinin, kadın potansiyelini değerlendirebilmek olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, "Kadınların gücünü devreye sokabilen toplumlar ilerleyecek, diğerleri gelecek liginden düşecektir" dedi.

14.03.2017Gündem
Fenilketonüri hastası çocuklar kampta buluştu

Fenilketonüri hastası çocuklar kampta buluştu

Türkiye’nin farklı yerlerinden 9-17 yaş arası yaklaşık 125 Fenilketonürili (PKU’lu) çocuğun buluştuğu 3. PKU Kampı’nda, sosyal hayat içinde kendilerini ifade etme becerilerinden diyetini kendi düzenlemeye kadar pek çok alanda deneyimlerini paylaşan kampçılar, tıpkı diyetleri gibi ömür boyu sürecek dostlukların da temelini attı.

21.08.2016Sağlık
Reçetelerde e-imza Dönemi Başlıyor

Reçetelerde e-imza Dönemi Başlıyor!

Aile hekimlerinin kullandığı e-imza uygulaması tüm sağlık kurumlarında zorunlu hale getirilecek. e- imza uygulaması nedir? Kullanıma ne zaman başlanacak?

11.11.2015Bilgi
Maydanoz Zayıflatıyor

Maydanoz Zayıflatıyor!

Her yemeği süsleyen, alışverişin baş tacı, hem ucuz hem de güzel kokulu maydanoz içindeki etken maddeleri ile bilim adamlarını şaşkına çeviriyor!

Bulunmaz Türk kumaşı

Bulunmaz Türk kumaşı

Burası ünü yurtdışına taşan Doğal Boya Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin İstanbul Dudullu’daki üretim üssü

7.12.2012Kelebek
Kiraz detoksuyla toksinlere veda

Kiraz detoksuyla toksinlere veda

Kışın artan kilo ve ödemlerden yaz aylarının nimetleriyle kurtulmak istemez misiniz? Üstelik sadece üç günlük bir programla! Kiraz detoksu sayesinde yaza hayalini kurduğunuz formda girebilirsiniz.

17.06.2012Sağlık
Osmanlı-Türk Mutfağı’nın en iyi 10 adresi

Osmanlı-Türk Mutfağı’nın en iyi 10 adresi

Osmanlı saray mutfağının reçeteleri dillere destan... Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu yemekleriyse o kültürlerin izlerini taşıyor hala. Alçak gönüllü esnaf lokantalarının sayıları giderek azalsa da, ‘Osmanlı-Türk mutfağı’ yemek kültürü gösterişli lezzet ve sunumlarla yaşıyor, üstelik de popülaritesi her geçen gün artıyor. Jürimize bu hafta bu alandaki en iyi 10 adresi sorduk. Bu adreslerin hepsinin imparatorluğun başkenti İstanbul’dan çıkmasıysa sürpriz olmadı.

30.03.2012Seyahat
Doğal güzelliğin sırları

Doğal güzelliğin sırları!

Kozmetik ürünlerine harcadığınız paralara artık bir son demenin zamanı geldi. Hem daha ucuza hem de doğal yollarla kendi güzelliğinizi kendiniz hazırlayın.

21.03.2012Kişisel Bakım

Yazar Sonuçları

Atatürk anneannemle tanışmak istemiş

Atatürk’e bile karışım hazırlamış bir lokman hatunun torunu olunur da başka yoldan gidilir mi? O da gitmemiş, bitkiler dünyasına dalmış, anneannesinden öğrendiklerinin üstüne kattıkça katmış. Bugün kendi adını taşıyan doğal içerikli bir markanın patroniçesi... Suna Dumankaya, durup dinlenmeden araştırmalarına devam ediyor. Bu hafta “Doğada keşfedilecek çok şey var” diyen Dumankaya ile bir araya geldim. Hem macerasını dinledim hem de pandemiye özel kişisel bakım tüyoları aldım.

22.12.2020
Sivilce izlerinden kurtulmak için doğal reçeteler

Sivilce izlerinden kurtulmak için doğal reçeteler

Küçük kahverengi lekeler ya da derin çukurlar artık sorun olmaktan çıkıyor!

5.12.2013

Genç bir cilt için öneriler

Bedensel ve ruhsal bir bütünlük içinde genç kalabilmek temel hedef olsa da en çok “cilt gençliği” arzulanıyor!

3.05.2013

Her hapı yutmayın!

Her ilaç aynı zamanda iki ucu keskin bıçak. Her birinin hem gülü hem dikenli yanları var. Peki çare ne? Çare belli. Çok lazım olmadıkça ilaç yutmak yok. Çünkü “hap yutmak” bazen gerçekten de “hapı yutmakla” neticelenebiliyor.

22.05.2019

Beden "Hayır" derse

Ruh iyileştiğinde beden de iyileşir.

30.09.2018

EVDE KENDİ BAŞINIZA 3 basit adımda yüz germe

Yaşlandıkça sarkan cildiniz sizi rahatsız ediyorsa, doktora gitmeye gerek kalmadan, kendi başınıza yüzünüzü tekrar gençleştirmenin hızlı ve kolay bir yolu var. Başka insanların bir ton para harcayarak elde edebildiği daha genç görünüme hemen her evde bulunan malzemelerle kavuşabilirsiniz.

4.08.2018

İyi hayatın ıskalanan sırrı hangisi

Güney Amerika’nın oldukça fakir bir ülkesinin Nicoya yarımadası, “uzun ömür araştırmalarının” yeni merkezlerinden biri. Peki bu yarımadada yaşayanların ömürleri neden daha uzun?

18.05.2017

Her ilaç iki ucu keskin bıçaktır

İlaçları doğru kullanmak, yan etki ve zararlarının farkına varmak bilgi, ilgi ve dikkat ister. Yoksa ‘ilaçla iyileşeyim’ derken sağlığımız ciddi riskler altında kalabilir. Peki ne mi yapacağız? Okuyup öğrenelim...

21.08.2016

Kendini sevmek bencillik değildir

Sağlıklı yaşam, dengeli beslenme, annelikle ilgili önerileriyle tanınan oyuncu ve aromaterapist Ayşe Tolga, ‘İyilik Sende’ adlı kitabıyla da gündemde.

4.06.2016

Yemeden düşünün

Çağın vebası kanser, herkesi en çok korkutan sağlık problemi. Halbuki beslenme şeklimizde bir takım yapacağımız değişikliklerle kansere savaş açabiliriz.

30.11.2014

Rüzgar’ın çikolatayla imtihanı

Geçen cumartesi The Marmara otelin girişinde açılan Chocolate Shop’u tanıtmak için çocuklara özel bir çikolata yapım kursu düzenledi. Rüzgar’la Sibel durur mu? Hemen çikolata ustalığına soyunduk tabii. Çikolata giyinip döndük!

20.04.2012

Yazıklar olsun

G.SARAY gergin başladı. Daha rahat futbol oynaması gerekirdi.

16.04.2012

Meyve-sebze orucu

Biz Dukan mı Karatay mı diye tartışırken yepyeni bir beslenme trendi Amerika’yı sardı: Meyve-sebze suyu detoksu. Faydaları bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da Hollywood ünlüleri günlerce yalnızca meyve-sebze suyu içerek kendilerini yeniliyor. Öncüleri Salma Hayek ve Gweynth Paltrow.

16.03.2012

Bitkisel hap sahtekârlarına dikkat edin!

Türkiye, sağlık alanında olumlu ve ciddi bir değişim içinde. Sağlık sistemimiz a’dan z’ye yenileniyor.

3.10.2011