EKSTRA
MENÜ

Caz Müzik

Caz Müzik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Caz Müzik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.944 Caz Müzik haberi bulunmuştur.

Caz Müzik Haberleri

Antalya’nın caz festivali

Antalya’nın caz festivali

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Antalya Akra Caz Festivali’nin biletleri satışa çıktı. Festival modern ve klasik cazın yanı sıra, funk, rock, latin, soul ve elektronik türlerinde bir programla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

11.08.2020Kitap Sanat
Burhan Öçal: Ritim ülkesinde ritim çalmıyorlar

Burhan Öçal: Ritim ülkesinde ritim çalmıyorlar

Türkiye’de ritim denince ilk akla gelen isim olan Burhan Öçal, en son “Kaputa Vur” adlı bir sosyal farkındalık projesiyle radarıma takılmıştı. Ünlü müzisyenle korona salgını Türkiye’ye ulaşmadan birkaç gün önce randevulaşmış, keyifli bir söyleşi yapmıştık. Ritimden, sokakta baktığı 90 kediden, sinema hayali kurarken müziğe evrilen kariyerinden; her şeyden söz ettik. Koronanın rafa kaldırdığı projelerinden bahsederken, olayların bu boyuta varacağını ise ne yazık ki tahmin bile edemezdik...

24.03.2020Magazin
Yılın caz konserine hazır olun

Yılın caz konserine hazır olun!

27. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı. 27 Haziran-14 Temmuz arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere 250’yi aşkın sanatçıyı ağırlayacak festivalin kapsamında 14 Temmuz’da Harbiya Açıkhava’da sahneye çıkacak dört efsane; saksofonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basçı Christian Mcbride ve davulcu Brian Blade’i bir araya getiren ‘A MoodSwing Reunion’ buluşması, yılın caz konseri olmaya aday. Biletleri 14 Mart’ta satışa çıkacak festivalin ağırlayacağı isimler arasında derin ve yoğun sesiyle sahneye çıktığı anda izleyiciyi etkisi altına alan Gregory Porter ve Türkiye ziyareti dört gözle beklenen, indie rock’ın ‘sahne canavarları’ Foals da bulunuyor.

4.03.2020Kitap Sanat
Caz’ınızı nasıl alırsınız

Caz’ınızı nasıl alırsınız?

4. Zorlu PSM Caz Festivali, 30 Nisan - 5 Temmuz tarihleri arasında iki ayı aşkın süresi ve 80’i aşkın yabancı-yerli sanatçının yer aldığı devasa programıyla müzikseverleri mest etti. ‘Her müziğin caz festivali’ sloganıyla düzenlenen PSM Caz’ın iddialı programından farklı beğenilere göre en dikkat çekici konserleri seçtik.

21.02.2020Kitap Sanat
PSM Caz devleşti: 80 grupla devri alem

PSM Caz devleşti: 80 grupla devri alem

’Her müziğin caz festivali’ mottosuyla dördüncü senesini kutlayan PSM Caz Festivali’nin programı açıklandı. 30 Nisan -5 Temmuz tarihleri arasında Zorlu PSM’de düzenlenecek festival, aralarında Pet Shop Boys, Suede, EOB (Radiohead – Ed O’Brien), Jethro Tull The Prog Years, Billy Cobham, Metronomy, Angel Olsen, Hiromi, Kovacs, Rufus Wainwright, Yellowjackets, Salif Keita, Parov Stelar, Woodkid, Black Pumas’ın da olduğu 80’i aşkın grubu ağırlayacak. Festivalin biletleri, 17 Şubat’ta passo.com.tr ve Zorlu PSM gişeleri üzerinden satışta olacak.

14.02.2020Kitap Sanat
‘Lale’ devri sona erdi

‘Lale’ devri sona erdi

İstanbul Beyoğlu ve İstiklal Caddesi’yle özdeşleşen ‘Lale Plak’ın dün son günüydü. 65 yıldır İstanbul’un müzikseverlerinin ve koleksiyonerlerinin buluşma noktası olan mekân, kepenklerini indirerek Beyoğlu’na veda etti.

1.01.2020Gündem
Melting Pot dünyaya eşit mesafeden bakıyor

Melting Pot dünyaya eşit mesafeden bakıyor

Caz müzik sahnesinin başarılı temsilcisi Serhan Erkol, yeni albüm çalışması “Melting Pot” ile dinleyici karşısında. Erkol’un 8 parçalık albümü, müzik türleri arasında geçişken yapısıyla, dünya müziklerine eşit mesafede yaklaşıyor.

8.12.2019Kitap Sanat
20 yıldır parlayan yıldız

20 yıldır parlayan yıldız

14 Kasım akşamı gerçekleşecek açılış konseriyle birlikte 20’nci yaşına giren İş Sanat, yeni sezonda kendine has müzikal dilini oluşturmuş, ilgi çekici sanatçıları ağırlayacak. İş Sanat’ın Thomas Rösner yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve genç kemancı Demirhan Gökbudak’ın performansıyla başlayacak yeni dönemini, kurumun eski direktörü Filiz Ova değerlendirdi.

24.10.2019Kitap Sanat
‘Prometheus’un ateşi bizi Cumhuriyet aydınlanmasına götürdü’

‘Prometheus’un ateşi bizi Cumhuriyet aydınlanmasına götürdü’

Geçen yıl kurulan Gedik Filarmoni Orkestrası, sezonu 30 Ekim akşamı CRR Konser Salonu’nda Gürcü piyanist Nino Gvetadze’nin Ulvi Cemal Erkin’in ‘Piyano Konçertosu’nu yorumlayacağı konserle başlayacak. Yeni bir oluşum olan Gedik Sanat’ı sanat yönetmeni Caner Akgün anlattı.

4.10.2019Kitap Sanat
Kenan Doğulu Bebeki Şenlendirecek

Kenan Doğulu Bebek'i Şenlendirecek

Kenan Doğulu, 15 Haziran Cumartesi günü her yıl binlerce İstanbulluyu bir araya getiren şehrin en keyifli festivali Bebek Şenliği’nde “İhtimaller" caz projesi ile sahne alıyor.

Afyonda caz günleri

Afyon'da caz günleri

19. Afyonkarahisar Caz Müzik Festivali 1 Mayıs’taki açılış konseriyle başladı. Festival 5 Mayıs’a kadar sürüyor.

2.05.2019Kitap Sanat
Sanki bir sürü Deniz birden söylüyor

'Sanki bir sürü Deniz birden söylüyor'

Şarkılarında yakaladığı farklı soundlarla dikkat çeken Deniz Taşar, yeni single’ı 'Onu Ona Ona Onu' ile yeniden dinleyiciyle buluştu. Taşar'la yeni single'ını ve müziğini konuştuk.

2.05.2019Kitap Sanat
Şehirdeki En Kapsamlı Dünya Caz Günü Kutlaması...

Şehirdeki En Kapsamlı Dünya Caz Günü Kutlaması...

30 Nisan Dünya Caz Günü’nde Tamirane ve Parçası Olduğu Zuhal Konsept Akasya Gün Boyu Cazla Doluyor!

Cazın Usta İsmi Tony Allen İstanbulda

Cazın Usta İsmi Tony Allen İstanbul'da

Caz müziğin efsane isimlerinden Tony Allen, 'Garanti Caz Yeşili' konserleri kapsamında 28 Şubat'ta Babylon'da sahne alacak.

ALS hastalığı nedir ALS hakkında bilinmeyenler

ALS hastalığı nedir? ALS hakkında bilinmeyenler

Tüm sinir sistemini etkileyen ve yaşamı zorlaştıran ALS hastalığı nadir de olsa ülkemizde de görülüyor. İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, 21 yaşında ALS hastalığına yakalanmış ve yıllarca bu hastalıkla mücadele etmişti. Peki, ALS hastalığı tam olarak nedir?

26.02.2019Sağlık
Bir cesaret hikâyesi: ‘Mavi Sürgün’

Bir cesaret hikâyesi: ‘Mavi Sürgün’

Cevat Şakir Kabaağaçlı, namı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın ‘Mavi Sürgün’ adlı eseri, usta piyanist-besteci Sabri Tuluğ Tırpan tarafından sahneye uyarlandı. 15 Mart akşamı İş Sanat’taki prömiyer öncesinde, ebrudan dansa farklı disiplinleri bir araya getiren ‘Mavi Sürgün’ü, yaratıcılarıyla konuştuk.

20.02.2019Kitap Sanat
‘Caz her zaman yeniyi temsil eder’

‘Caz her zaman yeniyi temsil eder’

Virtüözitesi, yaratıcılığı, farklı stilleri bir arada sunabilen müzikal çeşitliliğiyle jenerasyonunun en önemli müzisyenlerinden sayılan İspanyol caz piyanist Ariadna Castellanos, 25 Ocak’taki İş Sanat konseri öncesi sorularımızı yanıtladı.

16.01.2019Kitap Sanat
Ali Perret’s Du.Du’dan çağdaş Anadolu müziği

Ali Perret’s Du.Du’dan çağdaş Anadolu müziği

Farklı disiplinlerden, farklı coğrafyalardan ve farklı etnik kökenlerden müzisyenleri bir araya getiren Ali Perret’s Du.Du, ‘On the Move’ albümünün konseriyle 12 Ocak’ta Borusan Müzik Evi’nde sahne alıyor. Perret, “Albümdeki müzikler yeni aslında. Pek alışılagelmiş bir etnik müzik albümü değil. Çağdaş Anadolu müziği diyorum ben” diye anlatıyor.

9.01.2019Kitap Sanat
Boğaziçililer konser sezonunu açtı

Boğaziçililer konser sezonunu açtı

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü (BÜMK) bünyesindeki Caz Ensemble ve BÜMK Caz Korosu, Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde sezonun ilk konseri için perdelerini açtı. Konser caz müzikseverleri ve çok sesli müzik meraklılarını bir araya getirdi.

23.12.2018Keyif
‘Seyahat sizi hikâye anlatıcısına dönüştürüyor’

‘Seyahat sizi hikâye anlatıcısına dönüştürüyor’

Türkiye’deki ilk konserini 4 Aralık’ta İş Sanat’ta verecek, caz müziğin son yıllarda ön plana çıkan vokallerinden Sarah McKenzie, “13 yaşımda Oscar Peterson’ın ‘Night Train’ albümünü keşfettim ve o zamandan sonra asla bırakmadım” diyor.

28.11.2018Kitap Sanat
TAKSAV müzik söyleşilerine cazlı final

TAKSAV müzik söyleşilerine 'caz'lı final

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV)'ın dört hafta süren müzik söyleşileri yarın 'Caz'ı sen mi kurtaracaksın?' başlıklı oturumla sona erecek.

26.10.2018Kitap Sanat
Müzik Dinlemenin Bedeninize ve Ruhunuza Faydaları

Müzik Dinlemenin Bedeninize ve Ruhunuza Faydaları

Müzik, birçok insanın vazgeçilmezi. Ruh hali de müzik seçiminde oldukça etkili. Hareketli veya daha yavaş müzikler dinleyerek insanlar ruh halini belli edebiliyor. Ancak müzik dinlerken ruhumuz ve bedenimiz de dinleniyor. Beden ve ruh sağlığını müzik dinlemek olumlu yönde etkiliyor. İşte müzik dinlemenin faydaları...

23.10.2018İyi Yaşam
Herkesin Akbank Caz’ı kendine güzel

Herkesin Akbank Caz’ı kendine güzel

28. Akbank Caz Festivali 17-28 Ekim tarihlerinde oldukça doyurucu bir programla kapımızda. Cazın farklı çağlarını ve ekollerini temsil eden yerli-yabancı pek çok konserle geniş bir kitleye hitap etmeye aday ‘cesur ve güzel’ bir festival programı var. Festivalden ‘Hangi konser hangi zevke daha çok hitap eder’ kurgusuyla 10 konser seçtik.

10.10.2018Kitap Sanat
Fuar coşkusu başlıyor

Fuar coşkusu başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Folkart’ın Ana Sponsoru olduğu 87. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), ünlü sanatçılara, oyunculara ve gösteri dünyasının ödüllü isimlerine ev sahipliği yapacak.

5.09.2018Keyif
Zorlu PSM bugüne dek 2 milyon kişi ağırladı Şimdi sıra dünyaya açılmakta

Zorlu PSM bugüne dek 2 milyon kişi ağırladı! Şimdi sıra dünyaya açılmakta

Beş sezonda İstanbul’un kültür sanat üssü haline gelen Zorlu PSM’de yeni sezon başlıyor. Altıncı sezon takviminin perde arkasını Genel Müdür Murat Abbas’tan dinledik. Haberler heyecan verici, artık hedef kendi prodüksiyonlarıyla dünyaya açılmak...

Müzik Dinlemenin Bedeninize Ve Ruhunuza Faydaları

Müzik Dinlemenin Bedeninize Ve Ruhunuza Faydaları

Müzik, birçok insanın vazgeçilmezi. Ruh hali de müzik seçiminde oldukça etkili. Hareketli veya daha yavaş müzikler dinleyerek insanlar ruh halini belli edebiliyor. Ancak müzik dinlerken ruhumuz ve bedenimiz de dinleniyor. Beden ve ruh sağlığını müzik dinlemek olumlu yönde etkiliyor. İşte müzik dinlemenin faydaları...

Yazar Sonuçları

Şenay Lambaoğlu ‘Müzik İyileştirir’le Dinleyiciye İyi Geliyor

Şenay Lambaoğlu’nu tanıdığım ilk şarkısı ‘Ah Ne Hoş’tu. Dinlerken ne hoş bir ses ne hoş bir şarkı diye diye bir baktım ki bütün şarkılarını dinlemişim. Kendisi bir caz sanatçısı ve ben ne zaman bir müzisyeni çok sevsem onun cazla bir bağı olduğunu fark ediyorum. Bu da cazın gücü olmalı. Şenay Lambaoğlu yaptığı ‘Başka Türlü Bir Şey’ albümüyle de kendisinde iz bırakan şarkıları yeniden yorumlamış. Bu arada sanatçı ‘Bir Caz Gecesi Rüyası’ konserleri serisi kapsamında 30 Ağustos akşamı Beykoz Kundura Fabrikası’nda, 1 Eylül’de de Bodrum Kalesi’nde sevenleriyle buluşuyor. Şenay Lambaoğlu’nun yeni şarkısı ‘Müzik İyileştirir’ vesilesi ile güzel bir röportaj yaptık.

27.08.2020

Ritim ülkesinde ritim çalmıyorlar

Türkiye’de ritim denince ilk akla gelen isim olan Burhan Öçal, en son “Kaputa Vur” adlı bir sosyal farkındalık projesiyle radarıma takılmıştı. Ünlü müzisyenle korona salgını Türkiye’ye ulaşmadan birkaç gün önce randevulaşmış, keyifli bir söyleşi yapmıştık. Ritimden, sokakta baktığı 90 kediden, sinema hayali kurarken müziğe evrilen kariyerinden; her şeyden söz ettik. Koronanın rafa kaldırdığı projelerinden bahsederken, olayların bu boyuta varacağını ise ne yazık ki tahmin bile edemezdik...

24.03.2020

Bir Ortaçağ kaçamağı: Siena

Küçük bir Ortaçağ kaçamağı kulağınıza nasıl geliyor? Öyleyse rotanızı İtalya’nın Toskano bölgesine çevirip soluğu Siena’da almanın tam zamanı. Peki, benzersiz mimarisiyle Ortaçağ’da yaşıyormuş hissi yaşatan Siena’da nerelere gitmeli, hangi festivallere katılmalı? İşte size Siena gezi rehberi…

29.01.2019

Küçük bir kentten dünyanın lezzet başkentliğine

Bu hafta İspanya’nın kuzey, Fransa’nın ise güney batısında kalan Bask Bölgesi’ndeyiz. Sizlere San Sebastian’ı anlatacağım. Bu yazıda altın rengi plajları, turkuaz denizi, yemyeşil doğasıyla San Sebastian’ın 80 yılda nasıl oya gibi işlenerek kültürün, sanatın, cazın, klasik müziğin ve sinemanın vazgeçilmezi haline geldiğine tanık olacaksınız. Küçücük bir kentin nasıl dünyanın en önemli gurme cennetlerinden biri olduğunu göreceksiniz.

18.11.2018

“Doğru”ya doğru !

İzmir Enternasyonal Fuarı, kapılarını 87. kez açıyor... İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğindeki, “büyük ve geleneksel buluşma”nın; (sponsor eli değince olsa gerek), son yıllarda “sanat ve etkinlik yüzü” de gülmeye başladı. 

2.09.2018

Yaprak Sayar'dan 'Caz Musikisi'

YAPRAK SAYAR adını müzikseverler tanır, çoğu da CD’lerini dinlemiştir.

1.09.2018