EKSTRA
MENÜ

Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bülbülü Öldürmek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 73 Bülbülü Öldürmek haberi bulunmuştur.

Bülbülü Öldürmek Haberleri

2020nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat dışı

2020'nin en iyi 50 kitabı: Edebiyat dışı

Pandemiyle geçen 2020’nin tek tük iyi yanlarından biri hayatımızda kitaplara daha çok yer açmamız oldu. Peki, yılın en çok iz bırakan kitapları hangileriydi? Hürriyet Kitap Sanat olarak oluşturduğumuz 23 kişilik jürimiz bu sene yayımlanan yerli ve çeviri kitapları, edebiyat ve edebiyat dışı kategorilerinde ayrı ayrı değerlendirdi. Jürinin gönderdiği ‘en iyi 10 kitap’ listelerindeki sıralamaya göre yaptığımız puanlama sonucunda, ‘edebiyat dışı’ kategorisinde Nurdan Gürbilek’in ‘İkinci Hayat: Kaçmak-Kovulmak-Dönmek Üzerine Denemeler’i zirveye oturdu. İşte jürimizin seçkisiyle 2020’nin edebiyat dışı kategorisindeki en iyi 50 kitabı...

24.12.2020Kitap Sanat
Bülbülü Öldürmek kitabını kim yazmıştır Bülbülü Öldürmek kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Bülbülü Öldürmek kitabını kim yazmıştır? Bülbülü Öldürmek kitabı özeti, konusu ve karakterleri

Bülbülü Öldürmek kitabı dünya edebiyat tarihine kazandırılmış eserlerden birisidir. Ülkemizde de Türkçe diline çevrilen bu eser yaklaşık 70 yıllık bir tarihi olan eserler arasındadır. Bülbülü Öldürmek kitabı kitapseverlerin birbirine en çok önerdiği kitaplar arasında yer almaktadır. Durum böyle olunca Bülbülü Öldürmek kitabı talep edilen kitaplar arasına girmiştir. Bülbülü Öldürmek adlı eser gerek karakterleri gerekse de konusu itibari ile okuyucuyu sürükleyen ve oldukça zevkli bir kitaptır. Eğer siz de bu kitabı daha önce okumadıysanız mutlaka okumalısınız. Bülbülü Öldürmek kitabına dair internette araştırma da yapılmaktadır. Peki, Bülbülü Öldürmek kitabını kim yazmıştır? Bülbülü Öldürmek kitabının özeti nedir? Bülbülü Öldürmek kitabının konusu ve ana fikri nedir? Bülbülü Öldürmek kitabının karakterleri kimlerdir? İşte Bülbülü Öldürmek adlı esere dair her şey.

5.10.2020Araştırma
En iyi kitaplar listesi - Mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikaye kitabı önerisi

En iyi kitaplar listesi - Mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikaye kitabı önerisi

Kitaplar okuyucunun farklı hayatları görmesine, farklı düşünceleri öğrenmesine, yeni bilgiler öğrenmesine olanak sağlar. Kitaplar birçok insanın dostudur. Dünya üzerinde en çok okunan ve en iyi roman ve hikâyeler hangileridir? İşte mutlaka okunması gereken en iyi 10 roman ve hikâyelerin listesi.

28.09.2020Yaşam
8. Sınıf Türkçe Virgül Ve Noktalı Virgül konu anlatımı

8. Sınıf Türkçe Virgül Ve Noktalı Virgül konu anlatımı

Türkçede imla kurallarında hata yapmamak için noktalama işaretlerinin doğru kullanımı önemlidir. Duygu ve düşünceleri okuma ve yazma yoluyla ifade etmek için kullanılan noktalama işaretlerinin kendi içerisinde farklı kuralları vardır. Özellikle virgül işaretinin kullanım yeri cümledeki anlamı tamamen değiştirebileceği için kurallara uygun olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir.

25.08.20208. SINIF
Ahmet Haşim anılıyor

Ahmet Haşim anılıyor

Türk edebiyatında "Fecr-i Ati" türü şiirinin en önemli temsilcilerinden şair ve yazar Ahmet Haşim'in vefatının üzerinden 87 yıl geçti.

3.06.2020Keyif
Liseyi bitirmeden okunması gereken 10 kitap

Liseyi bitirmeden okunması gereken 10 kitap

Yaz tatili geldi. Bu üç aylık dönem, kitap okumak için de eşsiz bir fırsat anlamına geliyor. İngiltere’nin önde gelen eğitim dergilerinden TES, liseyi bitirmeden okunması gereken eserleri seçti.

15.06.2018Eğitim
Marilyn Monroe’nun ölümünün ardından şok eden 5 bilgi

Marilyn Monroe’nun ölümünün ardından şok eden 5 bilgi

Marilyn Monroe. Sadece ismi bile zamansız güzellikleri çağrıştırıyor. 20. yüzyılın ortalarında yalnızca kalplerini tutsak etmedi, aynı zamanda kadınlık simgesi haline geldi. Tarzı ve zarafeti nesiller boyunca insanlara ilham kaynağı olmuştur. Fakat şöhretine rağmen, Monroe çok mutsuz bir kadındı. Zahmetli çocukluğu ve bir dizi başarısız evlilik zihinsel sağlığının bozulmasına katkıda bulundu. Birçoğu tarafından sevildi ama onu gerçekten tanıyan biri var mıydı? Marilyn Monroe’nun ölümünün ardından ortaya çıkan bazı şaşırtıcı gerçekleri öğrenmek ister misiniz?

27.11.2017Hayat
Irkçılığı eleştiren kitap ‘rahatsız ettiği’ için müfredattan çıkarıldı

Irkçılığı eleştiren kitap ‘rahatsız ettiği’ için müfredattan çıkarıldı

Harper Lee’nin Pulitzer ödüllü kitabı, ABD’de ırkçılığın tarihiyle yüzleşmekte yaşanan sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Roman Mississippi’de bir okulun müfredatından çıkarıldı.

20.10.2017Dünya
Dünya öğrencileri ne okuyor

Dünya öğrencileri ne okuyor?

Öğrenciler kitap okuyarak tatillerini verimli geçirirken, başka dünyaları da öğreniyor. Peki farklı ülkelerdeki öğrenciler hangi kitapları okuyor? En çok ne tür kitaplar ödev olarak veriliyor? Bu ülkelerin okullarında verilen okuma listeleri neler ve bunlar, öğrencilerin gelişimlerine nasıl katkı sağlıyor?

3.08.2017Eğitim
Kitaplığınızda yer açın

Kitaplığınızda yer açın

Sayfalar arasında kaybolup gitmeyi özlediğiniz o sürükleyici kitaplardan mı arıyorsunuz? O zaman listemize yakından bakın.

16.02.2017Keyif
Harper Leeye veda

Harper Lee'ye veda

DÜNYACA ünlü ABD’li yazar Harper Lee, cumartesi günü Alabama’nın Monroeville kentindeki bir kilisede düzenlenen ve sadece yakın arkadaş ile akrabalarının katıldığı bir cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

21.02.2016Gündem
Ünlü yazar son yolculuğuna uğurlandı

Ünlü yazar son yolculuğuna uğurlandı

Dünyaca ünlü ABD’li yazar Harper Lee, Cumartesi günü Alabama’nın Monroeville kentindeki bir kilisede düzenlenen ve sadece yakın arkadaş ve akrabalarının katıldığı bir cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı..

21.02.2016Dünya
Ünlü yazar Harper Lee hayatını kaybetti

Ünlü yazar Harper Lee hayatını kaybetti

'To Kill A Mockingbird' (Bülbülü Öldürmek) romanıyla tanınan ABD'li yazar Harper Lee, 89 yaşında hayatını kaybetti. Lee'nin ölümünü eserlerini yayımlayan HarperCollins Yayınevi duyurdu. Lee, 1960'ta piyasaya çıkan 'To Kill A Mocking Bird' ile Pulitzer Ödülü'ne layık görülmüştü.

19.02.2016Dünya
Fil Kadar Küçük ama...

Fil Kadar Küçük ama...

Fil Kadar Küçük kitabının çevirmeni Anıl Ceren Altunkanat, kitabın yazarı Jennifer Richard Jacobson ile röportaj yaptı, ortaya hem ilginç hem de çok eğlenceli bir hikâye çıktı. İthaki Yayınları’nın dilimize kazandırdığı kitap, sıra dışı bir gerçekliğin öyküsü…

25.01.2016Keyif
Mezun olmadan önce okumanız gereken 20 kitap

Mezun olmadan önce okumanız gereken 20 kitap

Liseden mezun olmadan önce hangi kitapları okumalı? The Times gazetesinin eğitim eki, İngiltere'deki öğretmenlere sordu. Lise öğrencilerinin okuldan mezun olmadan önce okumaları gereken 20 kitap seçildi. Siz kaçını okudunuz?

9.08.2015Hayat
Harper Leenin 55 yıl sonra gelen romanına baskı şoku

Harper Lee'nin 55 yıl sonra gelen romanına baskı şoku

Yayımlanan tek romanı ‘Bülbülü Öldürmek’ ile aldığı Pulitzer Ödülü hâlâ tartışılan Amerikalı yazar Harper Lee’nin 55 yıl aradan sonra tamamlanan yeni romanı ‘Go Set A Watchman’in son sayfalarında okuyucular şoke oldu.

20.07.2015Keyif
Harper Leeden 55 yıl sonra ikinci roman

Harper Lee'den 55 yıl sonra ikinci roman

Yayımlanan tek romanı ‘Bülbülü Öldürmek’ ile aldığı Pulitzer Ödülü hâlâ tartışılan Amerikalı yazar Harper Lee’nin 55 yıl aradan sonra tamamlanan yeni romanı ‘Go Set A Watchman’ (Git Bir Bekçi Dik) bugün raflardaki yerini aldı.

13.07.2015Keyif
Roket, oğlum bir rahat dur

Roket, oğlum bir rahat dur!

Elma'sından Süpermen'ine, yazar hayranlığından masal kahramanlığına; işte ünlüler dünyasından en tuhaf bebek isimleri ve anlamları...

5.12.2014Hayat
‘Fareler ve İnsanlar’ İngiliz öğrenciye yasak

‘Fareler ve İnsanlar’ İngiliz öğrenciye yasak

İngiltere’de Muhafazakâr Parti’nin eğitim alanında yoğun eleştiri toplayan icraatlarına bir yenisi eklendi.

4.06.2014Gündem
Aslında okumadım...

Aslında okumadım...

İngiltere'de yapılan bir araştırma, insanların okuduğunu söylediği ancak okumadığı kitapların listesini ortaya koydu.

25.09.2013Avrupa
Bülbülü Öldürmek

Bülbülü Öldürmek

1930'lu yıllarda dünyada ekonomik buhran yaşanmaktadır. Alabama'da da aşırı ırkçı eğilimler vardır. Film bu aksaklıkları gerçekçi bir şekilde yansıtır.

21.02.2013Ekran
Üç Oscar ödüllü Bülbülü Öldürmek

Üç Oscar ödüllü Bülbülü Öldürmek

Yaz döneminde klasik film gösterimleri mekanı haline gelen Tarihi Havagazı Fabrikası, bu akşam sinemaseverleri ağırlayacak.

16.08.2011Ege
Çimde film keyfi kaldığı yerden

Çimde film keyfi kaldığı yerden

İzmir Büyükşehir Belediyesi, klasik film tutkunlarının iple çektiği ‘Yeniden Sinematek’ gösterimlerine 3 Ağustos’ta yeniden başlıyor.

29.07.2011Ege
Kalemleri para basıyor

Kalemleri para basıyor

Dünyanın en çok kazanan 10 yazarı bir yılda toplam 269 milyon dolar gelir elde etti.

24.08.2010Gündem
Bülbülü Öldürmekin yazarı öldü

Bülbülü Öldürmek'in yazarı öldü

Yazdığı tiyatro oyunları ve film senaryolarıyla iki Akademi (Oscar), bir Emmy ve bir Pulitzer ödülü kazanan Amerikalı yazar Horton Foote, 92 yaşında öldü.

5.03.2009Gündem
Bülbülü Öldürmekin yönetmeni öldü

Bülbülü Öldürmek"in yönetmeni öldü

Sinema tarihinde ABD’de ırkçılık üzerine çekilmiş önemli filmlerden "Bülbülü Öldürmek"in (To Kill a Mockingbird) yönetmeni Robert Mulligan, Connecticut eyaletinin Lyme kentinde öldü.

22.12.2008Dünya
Yayınevlerinden en yeniler

Yayınevlerinden en yeniler

Yayınevleri birbiri ardına yepyeni kitapları okurla buluşturuyor.Her kitap keyifli bir yolculuk, yepyeni bir dünya....

3.02.2007Gündem
Saddam’ı ya vururlar ya da serbest bırakırlar, ölüm cezası veremezler

Saddam’ı ya vururlar ya da serbest bırakırlar, ölüm cezası veremezler

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in avukatı Giovanni Di Stefano, " Ailesinin isteği üzerine Saddam'ın avukatlığını kabul ettim" dedi.

9.07.2005Kelebek
Saddam’ı ya vururlar ya da serbest bırakırlar, ölüm cezası veremezler

Saddam’ı ya vururlar ya da serbest bırakırlar, ölüm cezası veremezler

Bir biçimde onun e-mail adresini buluyorum. Gönderdiğim e-mail’de kendisiyle röportaj yapmak istediğimi belirtiyorum.

Ertesi gün telefonda Oxford aksanı nefis bir İngilizce ile beni arıyor:

‘Sizi araştırdım, sizinle görüşmek isterim’ diyor.

9.07.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Oysa hepimiz eşitiz…

George Floyd’un Minneapolis’te polis şiddetiyle hayatını kaybetmesiyle başlayan protesto dalgası ABD’den tüm dünyaya yayıldı ama benzer vakalar daha önce de yaşanmıştı. Bu vesileyle bu hafta konusu ‘ırkçılık’ olan yapımlara baktık. İşte size insanlık tarihinin utanç sayfalarında dolaşan bir grup film...

13.06.2020

Mutlaka okuyun

Sayım Çınar bugün okuma listenizin en başına yazmanız gereken 5 kitap öneriyor...

10.04.2020

Şunlardan vazgeçilse

- CUMA namazı sonrası uzatılan mikrofonlara siyasi açıklamalar yaparak camiyi ve cuma namazını siyasete bulaştırmaktan...

12.01.2018

Kıvanç Tatlıtuğ’a Atatürk rolü teklifi

Ayla’yla neredeyse 5.5 milyon seyirciye ulaşan ve sinemada yılın en büyük başarısına imza atan yapımcı Mustafa Uslu yine çok ilginç bir hikaye yakalamış...

4.01.2018

Yedin bitirdin bizi ey 2016 kimleri kimleri alıp götürdün

“Hadi artık kışt, kışt” diye yazmış biri 2016’ya ithafen instagram’ında. Diğeri, “Eşekler kovalasın seni” demiş feysbuk’unda. Saygıda kusur edilesice çünkü. Yaşlı başlı olsa da, bu yıllanmış olduğu kadar da bıktıran yıl.

28.12.2016

Aklını, fikrini bir kişiye emanet edersen ne olur?

DÜNYANIN en süper üniversitelerinde okusan bile... Basit bir robot olmaktan kendini kurtaramazsın.

15.08.2016

“Derisinin içine gireceksin...”

Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek adlı meşhur romanında baba-kız arasında şöyle bir diyalog geçer:

18.04.2016

İki ünlü yazarın ardından

İKİ çok bilinen, çok okunan yazarı art arda kaybettik.

20.02.2016

Ah o radyo günleri

“ALO, alo, muhterem dinleyiciler”...Türkiye’nin “radyo günleri” 88 yıl önce bugünlerde bu anonsla başlamıştı. Hiç kimsede radyo alıcısı yoktu gerçi. (¹) Olsun... Biz de postanenin önüne bir hoparlör koyup ajans haberlerini öyle dinlettik millete.

5.05.2015

Oğlunu öldürebilmek…

Muhteşem Yüzyıl’ı geçtiğimiz Çarşamba akşamı herkesle aynı anda seyredecek yüreğim yoktu, izlemedim.

20.02.2014

Milyon kazandıran on yedi dakika

PAZARTESİ, 3 Aralık 2012, yani önceki gün, 9.43 İle 10.00 arası, muhteşem on yedi dakika. Muhteşem, çünkü o on yedi dakikada birileri milyonlar kazanıyor.

4.12.2012

Milyon kazandıran on yedi dakika

PAZARTESİ, 3 Aralık 2012, yani önceki gün, 9.43 İle 10.00 arası, muhteşem on yedi dakika. Muhteşem, çünkü o on yedi dakikada birileri milyonlar kazanıyor.

4.12.2012

Beyazmışık

“Beyaz Türkler” lafı şu yarım aklıma “Yeşilmişik” şiirini getirdi. Hemen aradım Can Baba’yı, “üstadım” dedim: “Türk’ün beyazı oluyor da yeşili niye olmasın?”“Şu an meşgulüm, konuşamam” dedi: “Nâzım Hikmet ile tenis oynuyoruz.”

5.11.2010

‘Bülbülü Öldürmek’in 50. yılı

RADİKAL Kitap’ın İngiltere’de Çok Satanlar Listesi’nin başında gördüğüm kitap, beni yıllar öncesi yayıncılık günlerine götürdü.

22.07.2010

Atatürk fıkrası

AKP’nin "Atatürk düşmanlığını her fırsatta gösteren bir parti" olduğunu falan iddia edecek değilim.

6.03.2007

Göremeyen okurlar için telefon ve kaset projesi

"TELEFONDAN kitap dinlenir mi?" yazım üzerine (Hürriyet, 27 Aralık Çarşamba 2006) epeyce e-posta aldım. Onlardan üçünden cümleler aktarabildim yazıma.

27.12.2006

Gözümüz aydın! Aranan pop yıldızı bulundu

Seyretmemiş genç arkadaşlarımız da vardır belki:

15.09.2006