EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Balık Tarifleri

Balık Tarifleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Balık Tarifleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 307 Balık Tarifleri haberi bulunmuştur.

Balık Tarifleri Haberleri

Bir şefin başarısının öyküsü

Bir şefin başarısının öyküsü

Wolfgang Puck ve Berkeley’deki Chez Panisse isimli restoranın sahibi Alice Waters

2.01.2010Kelebek
Beş metrekareden 50 bin metrekareye

Beş metrekareden 50 bin metrekareye

Türkiye'nin en büyük kebapçı zinciri olan Ziya Şark Sofrası, bundan yıllar evvel Şanlıurfa Birecik'ten, büyük bir yoksulluktan gelen Bingöl kardeşlerin başarı öyküsü. İlk dükkanlarında hüsrana uğramalarına rağmen Fatih'te 5 metrekarelik bir dükkanda yeniden başladıkları hikayeleri şu anda 50 bin metrekare bir alana ve 11 şubeye ulaşmış durumda. Ama ayrılıklar Bingöl kardeşlerin de peşini bırakmamış. En küçük kardeş kendi adıyla bir restaurant zinciri kurmuş, bir diğerine de iki şube verilmiş ve ayrılmış.

11.12.2009Ekonomi
Balık hali rüyası

Balık hali rüyası

Şiir gibi isimleri oluyor bazı şehirlerin; Jerez de la Frontera gibi.

14.11.2009Kelebek
Gidenlerden Kalan Kitap

Gidenlerden Kalan Kitap

Yekta Kopan'nın Can Yayınları'ndan satışa sunulan kitabı, hepimizin unutmaya çalıştıklarını hatırlatıyor.

10.10.2009Spor Arena
Beş bölgeden, sekiz şehirden ağustos lezzetleri

Beş bölgeden, sekiz şehirden ağustos lezzetleri

Sizi bilmem ama ben her gezi için bir bahane bulurum. Bazen saçma sapan, bazen de inandırıcı olur. Zaten yola çıkmayı aklıma koymuşumdur. Hatta bazen bahaneyi yolda bulurum. Kimi zaman bilinmedik bir coğrafyayı keşfetmeye niyetlenirim. Bu bahaneyle başladıklarım, zorlu yolculuklardır. Uzun yürüyüşler, dik yokuşlar, ormanlar, nehirler, çadırlar, kuş sesleri, karanlık geceler vardır içinde.

9.08.2009Kelebek
Türkiyenin en ünlü 44 mezesi

Türkiye'nin en ünlü 44 mezesi

Dünyanın sayılı mutfakları arasında yer alan Türk mutfağını araştıran Türkiye Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Birol Toraman, ünlü 44 mezeyi belirledi.

11.04.2009Gündem
2 uzmandan 2 süper reçete

2 uzmandan 2 süper reçete!

Bu içecek ve yiyecekler size çok iyi gelecek! 2 ünlü uzmandan aldığımız tarifleri hazırlayarak, kendiniz ve aileniz için sağlıklı ve zinde bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz.

28.11.2008Kelebek
Harunla maskeleri sürüp oturuyoruz

Harun'la maskeleri sürüp oturuyoruz

“Güzellik, bakım, spor” denilince akla gelen ilk isimlerden biri Ebru Şallı...

14.11.2008Kelebek
Deniz kokan 80 tarif

Deniz kokan 80 tarif

Ege mutfağının ustalarından Gökçen Adar, son olarak balıkla ilgili bir kitap çıkarttı. Kitapta tam 80 balık yemeği tarifi veriliyor. Aralarında narlı palamut da var, gelin turşusu da, hamsi dibilesi de.

30.10.2008Kelebek
Ünlü şeflerden küçük tabaklar

Ünlü şeflerden küçük tabaklar

Geçtiğimiz yıl Ekmek ile ilgili bir kitap yazan, bir dönem Yeditepe Üniversitesi Gastronomi bölümünde ders veren gastronom Dilistan Çilingiroğlu Shipman, şimdi yemek kitabı çıkardı. Kitapta kendi tariflerinin yanı sıra eşi şef David Shipman, Çırağan Kempinski’nin şefi Rudolph Van Nunen, Mövempick Oteli’nin şefi Maximilian J.W. Thomae, Banyan Restoranın şefi Cem Erol, Sahan Restoranın sahibi Tahir Tekin Öztan’dan da seçilmiş reçeteler sunuluyor.

4.07.2008Kelebek
Piranyan Usta’nın yoğurtlu donıtı bize 93 yıl sonra ulaştı

Piranyan Usta’nın yoğurtlu donıtı bize 93 yıl sonra ulaştı

Amerikalıların 1886’da Merzifon’da kurduğu Anadolu Koleji’nin aşçısıydı Boğos Piranyan. Çorbadan böreğe, külbastıdan reçel ve hamurişine toparladığı 243 tarifi yazmış, kitabı Merzifon Anadolu Lisesi Matbaası’nda basılmıştı. Bir yıl sonra tehcir kararını duyunca şehrinden ayrılmak yerine zehir içmeye yeltenen, son anda vazgeçen Piranyan’ın akıbeti meçhul.

28.06.2008Kelebek
Fransa’da krep, Belçika’da waffle öğrendi, Cihangir’de pişiriyor

Fransa’da krep, Belçika’da waffle öğrendi, Cihangir’de pişiriyor

Profesyonel turist rehberi karı-koca Hale Ateş ile Uğur Aşgel, İstanbul’un Cihangir semtinde ocak ayında açtıkları DuBle adlı büfede, meraklılarını Fransız krebi, Brüksel waffle’ı ve İtalyan dondurmasıyla buluşturuyor. 20 yıldır Fransızca-İspanyolca dillerinde rehberlik yapan Hale Ateş Aşgel, geçen yıl Fransa’da Ecole Maitre de Treblec’de krepçilik sertifikası aldı. Ardından Brüksel’e gitti, Vincent Cassel’den waffle yapmayı öğrendi. Bu iki lezzete yakıştığını düşündüğü İtalyan dondurmasını da katarak öğrendiklerini müşterine sunuyor.

12.06.2008Kelebek
Uzaktaki cennet TAHİTİ

Uzaktaki cennet TAHİTİ

Tahiti diğer adıyla Fransız Polinezyası, Türkiye’den gidebileceğiniz en uzak kara parçalarından biri. En meşhur adası Bora Bora’ya dört farklı uçak yolculuğundan sonra ulaşmanız 35 saatten fazla sürüyor. Geceniz, gündüzünüz birbirine karışıyor ama gözlerinizi cennette açıyorsunuz. Bugünlerde ortalama gündüz hava sıcaklığı 31, deniz suyu sıcaklığı 25 derece. Turkuvaz rengi denizin üzerindeki bir bungalovda uyuyup, odanızın cam zemininden aşağıdaki renkli dünyayı seyredip, akvaryumda gördüklerinize benzer balıklarla yüzüyorsunuz. Dağlardaki yeşilin envai rengi ise cabası...

9.03.2008Seyahat
2008 burçlara göre eğlence

2008 burçlara göre eğlence

Bebek astrolojisi, para, sağlık, aşk astrolojisi oluyor da eğlence astrolojisi neden olmasın? Son birkaç yılda yıldızı parlayan astrolog arkadaşım Su Karakuş’tan, hepimizin 2008’deki eğlence haritalarımızı çıkarmasını istedim.

27.12.2007Kelebek
Migros vitrinde olduğuna bakmadı, 12 milyon YTL’ye 5M’e sıçradı

Migros vitrinde olduğuna bakmadı, 12 milyon YTL’ye 5M’e sıçradı

İstinye’de 3M mağazasını dün hizmete sokan Migros, M, MM ve MMM sınıflandırması dışında kalan Antalya, Beylikdüzü ve Ankara’daki büyük mağazalarını da yeni bir düzenleme olan ’5M’ formatıyla açıyor.

7.09.2007Gündem
Maskenizi kendiniz yapın

Maskenizi kendiniz yapın!

Evinizde kolayca bulunacak malzemelerle kendi maskenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz..

23.04.2007Sağlık
Ucuz yoldan güzelleşin

Ucuz yoldan güzelleşin!

Kolayca elde edebileceğiniz doğal malzemelerle maske yapın, cildinize parlaklık katın!

10.04.2007Kişisel Bakım
Geldiler, İstanbul’un yemek kültürünü keşfettiler seyahati

Geldiler, İstanbul’un yemek kültürünü keşfettiler seyahati

Geçen hafta, Amerikalı ve Fransız yemek meraklıları, iki ayrı koldan İstanbul’a bir çıkarma yaptı. İlk grup, sekiz Fransız gurme ve üç televizyoncudan oluşuyordu ve Akdeniz Mutfakları Konservatuvarı’nın Türkiye temsilciliğiyle Fransız Travel- Food Seyahat Acentesi’nin birlikte düzenlediği bir yemek kültürü keşif gezisi için buradaydılar.

1.04.2007Kelebek
İnci gibi dişler...

İnci gibi dişler...

Bir anne olarak en büyük takıntım "uyku" oldu benim. Hálá da öyle...

1.03.2007Kelebek
Beslenmenizi planlayın

Beslenmenizi planlayın!

İyi bir beslenme planı, aynı zamanda sizin üç temel besin kaynağı (protein, yağ, karbonhidrat), vitaminler ve mineraller arasında sağlıklı bir denge kurmanızı sağlar.

Bir somon alın 100 çeşit yemek yapın

Bir somon alın 100 çeşit yemek yapın

Alarko-Leröy, "100 Somon Lezzeti" adında bir kitap hazırladı. Kitapta somon balığından yapılan yemeklerin tarifleri yer alıyor. Tarifler arasında, dünya mutfaklarında pişirilenlerin yanı sıra somon şiş, beğendili somon, somonlu keşkek, somon güveç gibi geleneksel damak tadımıza yakın olanlar da var. Yeni tatlar yaratmak isteyenlere yönelik detaylı yemek kitabından 2 bin adet basıldı ve 19 YTL’den satışa çıktı.

15.06.2006Kelebek
Okinawa aslında size çok yakın

Okinawa aslında size çok yakın

Okinawa yazı dizisinin sonuna geldik. 10 gün boyunca, sizlere dünyada her geçen gün daha çok tartışılan, uzun ve kaliteli yaşam hakkındaki ipuçlarını, bunu yeryüzünde en başarılı uygulayan adadan edindiğim izlenimlerle aktarmaya çalıştım.

26.05.2006Kelebek
Okinawa sırları

Okinawa sırları

Dünya genelinde 70 olan ortalama insan ömrünün 81,2'ye çıktığı Japonya'nın Okinawa Adası'nı giden Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, ada halkının sağlıklı yaşam sırlarını Kelebek için derledi.

14.05.2006Kelebek

Yazar Sonuçları

Balık hali rüyası

Şiir gibi isimleri oluyor bazı şehirlerin; Jerez de la Frontera gibi. Öğleden sonra hayalet şehir görünümü veren sokaklar bir anda hareketlenmiş, aynı yöne yürüyen genç yaşlı insanlar belirivermişti her adım başında.

13.11.2009

Bodrum’un saklı köşesindeki İspanyol meyhanesi

Feride çekirge tatilcilerden. Perşembe akşamları iş çıkışı uçağa atlar, Bodrum’daki evine gelir, kendini plaja atar, üç günü böyle ev-plaj arası mekik dokuyarak geçirdikten sonra da gerisin geri, ona başını kaşıyacak vakit bırakmadığını söylediği işinin başına döner.

10.07.2009

Yaz akşamlarına çiğ balıklı mezeler

Çiğ balık, yemesi çok güzel olan harika bir malzeme. Japon mutfağında çok yaygın kullanıldığını bilirsiniz.

27.06.2009

İnsan elinin doğayı abat etmesi bu işte

Hep kıskandım. Hep. Özellikle de İtalyan filmlerini izlerken içim hep cız etti.

26.06.2009

ÜÇ YILDIZLI şef olmanın dayanılmaz ağırlığı

Gordon Ramsay dünyaca ünlü, üç Michelin yıldızlı İskoç bir şef. Çocukluğunda süte paraları yetmediğinden süt tozuyla büyümüş bir dünya yıldızı.

19.06.2009

Fener balığıyla rafine Fransız yemekleri

Fener balığı evlerimizde pek tanınmayan, mutfağımızda pek yeri olmayan ve bu nedenle de nimetlerinden yararlanmadığımız inanılmaz güzel bir balık türü.

14.03.2009

Beslenmenizi test edin

"Doğru besleniyor muyum?" Hepimiz bu soruyu kendimize sık sık sorarız. Yiyip içtiklerimiz "sağlıklı mı, çok mu, az mı, içinde yeteri kadar vitamin, mineral, antioksidan var mı, kilo aldırır veya zayıflatır mı?" diye merak ederiz.

21.08.2008

Tekke mutfağında çorba

Bugün özellikle soğuk kış günlerinde sofralarımızın vazgeçilmezi olan çorbaların, tekke mutfağında da özel bir önemi vardır.

26.03.2008

Küt parmaklı ya da ibik saçlı şefleri izlerim

Alice diye bir kanalın varlığını bundan sekiz yıl önce, bir ameliyat sonrası kırk beş gün kıpırdamadan yatmam gerektiğinde keşfetmiştim.

10.01.2008

Gastronomi kültürünün yükselişi

En çok hangi tür kitaplar yayımlanıyor sorusunun karşılığında düzenlenecek sıralamada, kuşkum yok ilk beş içine yemek kitapları girecektir.

28.12.2007

Alüminyum folyoda 5 dakikada harika yemekler yapabilirsiniz

Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi bu sayfa yemek meraklıları için Türkiye’nin yegáne yemek teknikleri anlatan kaynağı.

17.11.2007

Sunumda yeni trend: Damak hoşlukları

Geçen yıl New York Times gazetesinde, evlerde yaygınlaşan yeni bir trendle ilgili bir haber okumuştum.

22.09.2007

Mutsuzluk yeme arzusu uyandırıyor

Araştırmalar, kilo sorununun bazen de kendini iyi hissetmek, stresi ve depresyonu yenmek amacıyla tüketilen yiyeceklerden kaynaklandığını gösteriyor.

6.09.2007

10 dakikada yapılacak kolay yaz yemekleri

Bu sıcaklarda insanın canı değil saatlerce ocak başında yemek pişirmek, vallahi mutfağa bile girmek istemiyor.

28.07.2007

Şarap sosuyla süslenmiş tabaklar

Geçen hafta size şarap sosu tekniğini ayrıntılarıyla anlatmış, bu hafta şarap sosu içeren tarifler sunma sözü vermiştim.

16.06.2007

Sos Fransız’ın, sebze Türk’ün lokma Çinli’nin baş tacıdır

Yurdumun Yenilebilir Otları güzel hazırlanmış, özenli ve gerekli bir kitap.

15.06.2007

Şarap sosu iyi netice veriyor

Bugün size son derece kullanışlı ama bir o kadar da az tanıdığımız bir sos türünden söz etmek istiyorum: Kırmızı şarap sosu.

9.06.2007

Varsa Konyalı gibi döner yapan ve ucuza satan bir yer, söyleyin

Koca bir özür borcum var.

Bekir Kaya’ya ve Mehmet Eren Doğanbey’e.

19.01.2007

Hamilelere besin önerileri

Anneliğe adaysanız, hamileliğinizi sağlıklı ve dengeli bir kiloda sürdürmek istiyorsanız, bebeğinizi de sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak niyetiniz varsa ya doktorunuzla işbirliği yapın ya da kendi kendinizin diyetisyeni olun.

7.12.2006

Dünyaca ünlü rafine Fransız mutfağı nasıl ortaya çıktı

Geçen hafta bu sayfayı okumuş olan okuyucular hatırlayacaklardır, Fransa’da Kral XIV. Louis döneminde benimsenen ’lüks ticareti’ amaçlı devlet politikasının Fransa’yı nasıl şıklığın ve lüksün merkezi haline getirdiğini anlatmıştım.

22.07.2006

Bir yemek yazarının yakın geçmişle muhasebesi

Yılbaşı geldiğinde insan geçmişe ve geleceğe tekrar bir bakma arzusuna giriyor. Ben de sizlerle geçirdiğim bir buçuk yıla yeniden bir göz atmak istedim.

24.12.2005

Saray mutfağından bugüne

Osmanlı Padişahlarımızın sofralarına olan düşkünlüğü hep yazılır, çizilir, anlatılır.

5.10.2005