EKSTRA
MENÜ

Apartheid

Apartheid haberleri sayfasında güncel ve son dakika Apartheid hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 254 Apartheid haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Apartheid Haberleri

Hollanda’da Filistin’e destek gösterisi

Hollanda’da Filistin’e destek gösterisi

Hollanda’nın Rotterdam kentinde Filistin İçin Öğrenciler Vakfı, Filistin’e destek gösterisi düzenledi.

13.06.2021Avrupa
İsrailin başına aşırı sağcı başbakan Hayatım boyunca çok Arap öldürdüm

İsrail'in başına aşırı sağcı başbakan! 'Hayatım boyunca çok Arap öldürdüm'

İsrail'deki siyasi kriz koalisyon anlaşmasıyla sona erdi. Anlaşma kapsamında önümüzdeki iki yıl başbakanlık koltuğunda oturacak Naftali Bennett, Netanyahu'dan bile ileri seviyedeki Arap ve Filistinli karşıtı söylemleriyle tanınıyor. Önümüzdeki sürecin izlerini Bennett'ın geçmişteki konuşmalarında aradık

4.06.2021Dünya
Efsanevi dedektif Kurt Wallander; yeniden…

Efsanevi dedektif Kurt Wallander; yeniden…

İsveç polisiye edebiyatının en önemli isimlerinden Henning Mankell ve onun unutulmaz dedektifi Kurt Wallander yeni bir edisyonla bir kez daha okuyucularla buluşuyor. Mankell, ilk Wallander macerasını 1991 yılında yazmış, roman İngilizceye 1997’de, Türkçeye ise 2000’de ‘Ölümün Karanlık Yüzü’ adıyla çevrilmiş, 10 romanlık dizi 2009 yılında ‘Huzursuz Adam’ ile sona ermişti. ‘Karanlık Yüz’ ve ‘Riga’nın Köpekleri’nde yine suçun siyasi ve toplumsal meselelerle sıkı ilişkisini görüyoruz.

3.06.2021Kitap Sanat
İsrail gazetesinden öldürülen Filistinli çocuklar manşeti

İsrail gazetesinden 'öldürülen Filistinli çocuklar' manşeti

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi bugünkü birinci sayfasını İsrail saldırıları sonucu Gazze'de hayatını kaybeden 67 çocuğa ayırdı. Manşette 'Gazze'de 67 çocuk öldürüldü, savaşın bedeli budur' ifadesine yer verildi.

27.05.2021Dünya
İsrail’in ihlallerini TBMM inceleyecek

İsrail’in ihlallerini TBMM inceleyecek

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde, İsrail’in işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs, Batı Şeria ve abluka altındaki Gazze’deki insan hakları ihlallerinin incelenmesi amacıyla alt komisyon kuruldu.

21.05.2021Gündem
Berlin’de, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları protesto edildi

Berlin’de, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları protesto edildi

Almanya’nın başkenti Berlin’de İsrail’in Mescid-i Aksa, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi’nde Filistinlilere yönelik saldırıları protesto edildi.

20.05.2021Avrupa
Fahrettin Altun: İsraile karşı çıkma cesareti olmayanlar, asıl şiddetin kışkırtıcılarıdır

Fahrettin Altun: İsrail'e karşı çıkma cesareti olmayanlar, asıl şiddetin kışkırtıcılarıdır

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Uluslararası topluma ve vicdan sahiplerine, İsrail'in işgaline ve masum sivillere yönelik saldırılarına karşı çıkma çağrıları yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. İsrail'e karşı çıkma cesareti olmayanlar, asıl şiddetin kışkırtıcılarıdır" dedi.

19.05.2021Gündem
Avusturyada skandal: Devlet binalarına İsrail bayrağı astılar

Avusturya'da skandal: Devlet binalarına İsrail bayrağı astılar!

Tüm dünyanın gözü önünde Filistin'de insanlık suçu işleyen İsrail'e destek vermek isteyen Avusturya bir skandala imza attı. Devlet binalarına İsrail bayrakları asıldı. Avusturya’da Başbakan Sebastian Kurz'un ırkçı paylaşımları ve yaptığı açıklamalar çok büyük tepkiye yol açmıştı.

18.05.2021Dünya
Saldırılar kadar tehlikeli İsrailin resmi yalanlarına ünlü model bile hedef oldu

Saldırılar kadar tehlikeli! İsrail'in resmi yalanlarına ünlü model bile hedef oldu

İsrail'in Filistinlileri hedef alan kanlı saldırılarıyla ilgili sosyal medyada yayılan çok sayıda yalan ve yanlış içerik var. Bu içeriklerin bazılarının resmi kanallardan yayılıyor olması ise meseleyi daha da tehlikeli hale getiriyor.

18.05.2021Dünya
150 akademisyenden Filistinlilerle dayanışma mektubu

150 akademisyenden Filistinlilerle dayanışma mektubu

Hollanda’daki yükseköğretim kurumlarında görevli 150’den fazla bilim insanı, eğitmen ve akademisyen, İsrail güçlerinin Filistin’deki insan hakları ihlallerine son vermesini isterken Hollanda hükümetine de İsrail ile ekonomik, askeri ve politik ilişkilerini kesmesi çağrısında bulundu.

18.05.2021Avrupa
‘Bir Avusturyalı olarak Kurz’un yaptıklarından...’

‘Bir Avusturyalı olarak Kurz’un yaptıklarından...’

Avusturya Başbakanlık binası önünde toplanan bir grup gösterici, devlet binalarında İsrail bayrağına yer verilmesine tepki gösterdi.

17.05.2021Avrupa
İsrail ordusundan istifa eden yüzbaşı: İsrail ordusu bir terör örgütü

İsrail ordusundan istifa eden yüzbaşı: 'İsrail ordusu bir terör örgütü!'

İsrail Hava Kuvvetlerinden istifa eden eski hava pilot yüzbaşı Yonatan Shapira, "İsrail ordusu bir terör örgütüdür, komutanları da savaş suçlusudur' dedi.

16.05.2021Dünya
ABD Kongre Üyesinden İsrailin saldırılarına ilişkin açıklama: ABDnin desteğiyle oluyor

ABD Kongre Üyesinden İsrail'in saldırılarına ilişkin açıklama: 'ABD'nin desteğiyle oluyor'

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Gazze'de Associated Press (AP) ve Al Jazeera'nın ofislerinin de bulunduğu binanın İsrail tarafından vurularak yerle bir edilmesinin "ABD'nin desteğiyle" olduğunu kaydetti.

16.05.2021Dünya
73 yıl sonra yine aynı acı... Dünyanın gözü önünde evlerinden kovuluyorlar

73 yıl sonra yine aynı acı... Dünyanın gözü önünde evlerinden kovuluyorlar

1948 Savaşı'ndan sonra Nekbe Günü'nde İsrailliler tarafından yerlerinden edilen yüz binlerce Filistinlinin bir kısmı bugün Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşıyor. Bu kez de İsrailli yerleşimciler tarafından evlerinden atılmak istenen bu aileler, ikinci bir 'nekbe' ile karşı karşıya.

15.05.2021Dünya
Berlin’de İsrail protestosu

Berlin’de İsrail protestosu

Almanya’nın başkenti Berlin’de İsrail’in Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırıları protesto edildi.

11.05.2021Avrupa
Kudüs zulmüne büyük tepki

Kudüs zulmüne büyük tepki

Ramazan ayının son cumasında İsrail’in Mescid-i Aksa ve çevresinde Filistinlilere yönelik haksız müdahalesine dünyadan tepki yağdı. Başta Türkiye, İran ve S. Arabistan 205 Filistinlinin yaralandığı baskına tepki gösterirken ABD ve AB kınamak yerine gerilimin düşürülmesi çağrısı yaptı. Filistin, BM’yi göreve çağırdı.

9.05.2021Dünya
Dünyaca ünlü sanatçı Roger Waters, İsraili Apartheid devlet olarak niteledi

Dünyaca ünlü sanatçı Roger Waters, İsrail'i 'Apartheid devlet' olarak niteledi

Dünyanın en ünlü ve sevilen rock gruplarından Pink Floyd'un solisti Waters işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinlilerin Yahudi yerleşimciler tarafından zorla evlerinden çıkarılmasını eleştirdi, İsrail'i "Apartheid (ırkçı, ayrımcı) devlet" olarak niteledi.

8.05.2021Dünya
Elon Musk yeni planına Papualılardan tepki Endonezya önerdi halk ayağa kalktı

Elon Musk yeni planına Papualılardan tepki! Endonezya önerdi halk ayağa kalktı

SpaceX'in Starlink internet uydusu projesi kapsamında uzaya uydu fırlatması için yer arayışına Endonezya hükümetinden öneri geldi. Papua eyaletine bağlı Biak Adası'nı öneren Endonezya'ya ve Elon Musk'a burada yaşamını sürdüren yerli halktan tepki geldi.

10.03.2021Ekonomi
İran, Almanya, İngiltere ve Fransayı İsrail terörünü desteklemekle suçladı

İran, Almanya, İngiltere ve Fransa'yı "İsrail terörünü desteklemekle" suçladı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran ile nükleer anlaşmanın kapsamının genişletilmesini talep eden Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'a hitaben, "Önce bölgemizdeki zararlı davranışlarınızı ve İsrail terörünü körü körüne desteklemeyi sona erdirin." ifadelerini kullandı.

4.12.2020Dünya
Yazları sıcak ve çizgili...

Yazları sıcak ve çizgili...

Biz, bambaşka bir çizgi roman kültürünün parçası olarak büyüyen nesildik. Artık ‘grafik roman’ denilen tür önem kazandı. Biz de işte bu yeni türün sularına daldık ve ‘Yaz okumaları’ adı altında toplanacak bir seçki hazırladık. İşte size bilim kurgulardan siyası ve toplumsal mücadelelere, İkinci Dünya Savaşı ortamından mitolojiye kadar uzanan bir toplam...

31.07.2020Kitap Sanat
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Afrika Günü dolayısıyla makale kaleme aldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Afrika Günü dolayısıyla makale kaleme aldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afrika kıtasının, birlik içinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) üstesinden geleceğini belirterek, "Afrika’nın yalnız kendi halkının refahına değil, önümüzdeki yılların dünya düzenine de büyük katkı sağlayacağına, Türkiye-Afrika ortaklığının da dayanışmanın daha fazla önem kazanacağı salgın sonrası yeni düzende örnek gösterileceğine yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı.

25.05.2020Dünya
Apartheid ne demek Apartheid sistemi nedir

Apartheid ne demek? Apartheid sistemi nedir?

Gündemdeki haberler ardından 'apartheid', 'apartheid sistemi' terimleri yeniden gündeme geldi. Apartheid sistemine göre beyazlar en üst kademede yer alırken, bu grubu Asyalılar, Renkliler (Coloured) ve Siyahiler takip etmekteydi. Peki, apartheid ne demek? Apartheid sistemi nedir?

16.04.2020Ekonomi
‘O plan bir ilhak ve satış belgesidir’

‘O plan bir ilhak ve satış belgesidir’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı ‘Yüzyılın Anlaşması’ planının ‘ilhak planı ve satış belgesi’ olduğunu söyledi. Bakan Çavuşoğlu, planın Kudüs ve Batı Şeria’daki İsrail işgal ve ilhakını meşrulaştırmaya yönelik bir dayatma olduğunu ifade etti.

4.02.2020Dünya
Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlu: Barış değil, ilhak planıdır

Son dakika haberi: Bakan Çavuşoğlu: Barış değil, ilhak planıdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı sözde barış planının "ilhak planı ve satış belgesi" olduğunu belirterek, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içinde Filistin ile ilgili kararları destekler görünüp bunun aksine hareket edenleri ilkeli davranmaya davet etti.

3.02.2020Dünya
Güney Afrikada siyahi lider ırkçılık nedeniyle istifa etti

Güney Afrika'da siyahi lider ırkçılık nedeniyle istifa etti

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde beyazların desteklediği ana muhalefet Demokratik Birlik Partisinin (DA) ilk siyahi başkanı Mmusi Maimane'nin, "siyahileri desteklediği ve beyazların çıkarlarına hizmet etmediği" eleştirileri nedeniyle istifa ettiği ortaya çıktı.

28.10.2019Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan İsraile sert cevap

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İsrail'e sert cevap

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi'ni "İsrail'e ilhak etme" vaadine karşılık "Bu utanç verici açıklama seçimlerde birkaç oy fazla kazanmaya yönelik alçakça bir girişimdir" dedi.

15.09.2019Dünya
Son dakika... Dışişlerinden İsraile sert tepki

Son dakika... Dışişleri'nden İsrail'e sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "İsrail'e ilhak etme" yönündeki beyanlarını "İsrail'in onlarca yıldır devam eden işgalinin ve hukuk tanımaz uygulamalarının yeni bir tezahürü" olarak tanımlayarak, "Bu gayrimeşru oldubitti teşebbüsünün asla kabul edilemeyeceğini" bildirdi.

11.09.2019Dünya
Türkiyeden Netanyahuya sert tepki

Türkiye'den Netanyahu'ya sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Seçim öncesi her türlü yasa dışı, hukuksuz ve saldırgan mesajları vermeye devam eden Netanyahu'nun seçim vaadi ırkçı bir Apartheid devleti. Filistinli kardeşlerimizin hak ve hukukunu sonuna kadar savunacağız." ifadelerini kullandı.

10.09.2019Dünya
Kriz yoksulları vuracak, dünya hazır değil

'Kriz yoksulları vuracak, dünya hazır değil'

İklim krizi hakkında hazırlanan kapsamlı rapor uyardı: Dünya, iklim krizinin etkilerine vahim düzeyde hazırlıksız ve önümüzdeki on yıl içinde gerekli yatırımlar yapılmazsa küresel ısınmada en az sorumluluğu olan en yoksul kesimler en ağır bedeli ödeyecek.

10.09.2019Dünya
Efsanevi lider Mandela, doğumunun 101. yılında anılıyor

Efsanevi lider Mandela, doğumunun 101. yılında anılıyor

Birleşmiş Milletler, ırkçılığa karşı ve özgürlük davasına verdiği mücadele dolayısıyla 18 Temmuz'u "Uluslararası Nelson Mandela Günü" ilan etti.

18.07.2019Dünya
Hello Afrika…

Hello Afrika…

‘Afrika Uluslar Kupası’ dün itibariyle sahne aldı. İlk kez 24 takımın katıldığı turnuva 19 Temmuz’a kadar sürecek. Mısır’da düzenlenen ve D-Smart’tan naklen yayımlanacak organizasyonda Salah, Mane, Belhanda, Dirar, Aye, Ekuban gibi isimler boy gösterecek.

Eurovision sırasında Netanyahu ve İsraile protesto

Eurovision sırasında Netanyahu ve İsrail'e protesto!

İsrailli bir grup insan hakları savunucusu, Filistin'in işgal altında olduğu bir süreçte Eurovision Şarkı Yarışması'nın İsrail'in başkenti Tel Aviv'de düzenlenmesini protesto etti.

18.05.2019Dünya
Güney Afrika Cumhuriyeti 6. kez sandık başında

Güney Afrika Cumhuriyeti 6. kez sandık başında

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde halk, 6. kez yapılacak seçimlerde devlet başkanı, ulusal parlamento üyeleri, eyalet valileri ve eyalet meclis üyelerini seçecek.

8.05.2019Dünya
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalından Netanyahuya tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Netanyahu'ya tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik ifadelerine tepki göstererek, "Yalanlar ve baskı suçlarınızı gizlemeyecek." ifadesini kullandı.

13.03.2019Dünya
Suudi kadınların büyük biraderi teknoloji devlerinden destek alıyor

Suudi kadınların 'büyük biraderi' teknoloji devlerinden destek alıyor

ABD'li teknoloji şirketleri Apple ve Google, Suudi Arabistan'da kadınların seyahat serbestisinin erkek vasileri tarafından denetlenmesine ve kısıtlanmasına izin veren e-devlet uygulamasına kendi platformlarında izin verdiği gerekçesiyle eleştiri oklarının hedefi oldu.

14.02.2019Dünya
Bugünün en büyük sorunu kendini işe yaramaz gören bir sınıfın ortaya çıkması

Bugünün en büyük sorunu kendini işe yaramaz gören bir sınıfın ortaya çıkması

Dünyanın en popüler tarihçisi Hürriyet Pazar'a konuştu.

İsrail’in ulus-devlet yasasına sert çıkış

İsrail’in ulus-devlet yasasına sert çıkış

İSRAİL merkezli Arap Yüksek İzleme Komitesi, İsrail meclisinin ‘ulus devlet yasa tasarısını’ kabul ettiği 19 Temmuz tarihinin ‘Uluslarararası İsrail Apartheid Günü’ olarak ilan edilmesini teklif etti.

19.08.2018Dünya
Netanyahu’ya sert sözler

Netanyahu’ya sert sözler

CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine Twitter hesabından yaptığı açıklamayla sert tepki gösterdi.

24.07.2018Gündem
Cumhurbaşkanlığından Netanyahuya sert tepki

Cumhurbaşkanlığı'ndan Netanyahu'ya sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail Başbakanı Netanyahu'ya tepki göstererek, "Irkçı ülkenin başbakanı, başkanımıza insanlık dersi veremez" dedi.

24.07.2018Gündem
İbrahim Kalın: ‘Adalete inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir’

İbrahim Kalın: ‘Adalete inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Adalete ve barışa inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir. İsrail’i 'Yahudi halkının tarihi anavatanı' olarak tanımlayan yasa, 'İsrail’de sadece Yahudilerin kendi kaderini tayin hakkı olduğunu' söylüyor. Bu ifadeler, İsrail’de yaşayan Filistinli azınlığa ve mezkur Yahudi devletinde resmi bir konumu olmayan milyonlarca yerlerinden edilmiş ve işgal altındaki Filistinliye ürkütücü bir mesaj niteliğinde" dedi.

21.07.2018Gündem
Filistinlilere hak yok İsrail’den ayrımcı yasa

Filistinlilere hak yok! İsrail’den ayrımcı yasa

İsrail parlamentosu, Filistinlilerin toprak taleplerini reddeden ve İsrail’i Yahudilerin anavatanı ilan eden bir tasarıyı kabul etti. Tasarıda gerekli durumlarda Yahudi şeriatının uygulanacağı belirtildi. 8 milyon nüfuslu İsrail’in yüzde 17.5’ini oluşturan Arap nüfus yok sayıldı.

19.07.2018Dünya
İbrahim Kalın’dan skandal yasa ile ilgili sert tepki

İbrahim Kalın’dan skandal yasa ile ilgili sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsrail'in mecliste onayladığı Yahudi Ulus Devlet yasasına ilişkin “Uluslararası toplumu, tüm dünyanın gözlerinin önünde yaşanan bu adaletsizliğe tepki vermeye çağırıyoruz” dedi.

19.07.2018Gündem
İsrailden Ortadoğuyu sarsacak hamle Kritik gün bugün...

İsrail'den Ortadoğu'yu sarsacak hamle! Kritik gün bugün...

İsrail parlamentosu bugün 7 yıldır hazırlık aşamasında olan tartışmalı 'ulus devleti' yasa tasarısını oyluyor. 'Yahudi Ulusal Devlet Yasa Tasarısı'nda, İsrail hukukunda boşluk olması durumunda Yahudi şeriatının temel alınması, sadece Yahudilerin girebildiği yerleşim bölgelerinin oluşturulması, Arapça'nın resmi dil olmaktan çıkarılması ve dünyadaki tüm Yahudilere İsrail'e dönme hakkı tanınması gibi tartışmalı maddeler bulunuyor. İsrail'in hâlihazırda uyguladığı ve yasada karşılığı olmayan gayrimeşru uygulamaların yasaların güvencesi altına alınacağı yorumu yapılan yasa tasarısı, özellikle Avrupa Birliği ve ABD Yahudilerinin tepkisini çekiyor. Liberal Haaretz gazetesi, "Ulus devlet yasası İsrail'in Yahudi ve Demokratik devlet olarak sonunun habercisi' başlığını attı.

16.07.2018Dünya

Yazar Sonuçları

ABD İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden: İsrail’e ‘insanlığa karşı apartheid ve zulüm’ suçlaması

İsrail, önce Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’yı basması, ardından Gazze’yi ayrım gözetmeksizin hedef alan, çok sayıda sivil ölüme yol açan füze saldırılarıyla bir kez daha uluslararası camianın bir numaralı gündem maddesi haline gelmiş bulunuyor.

20.05.2021

İsrail’in eylemleri ve sözcüklerin yetersiz kalması

İsrail ve bir kez daha sözün bittiği noktadayız. İsrail güvenlik görevlilerinin Kudüs’te İslam dünyası için ayrı bir kutsiyet taşıyan Mescid-i Aksa’ya girerek, ibadet eden insanlara gaz sıkıp saldırdığı görüntülerin yarattığı infial karşısında sözcükler yine yetersiz kalıyor.

13.05.2021

Sömürgeciliğin evrensel tarihinden

İmparatorluğun ileri ucundaki bir kale ve yerli halka zulmeden bir temsilciyle değişen dengeler... Nobel’li yazar J. M. Coetzee’nin en tanınmış romanı ‘Barbarları Beklerken’in aynı adlı sinema uyarlaması, sömürgeci rejimlerin acımasız refleksleri ve insanlık tarihinin günahları üzerinde, metaforlar eşliğinde gezinen etkileyici bir yapım.

10.10.2020

NÜKLEER GÜÇ OLMAK

Bugün Dünya’da 195’i Birleşmiş Milletler üyesi (2’si gözlemci statüsünde) olan 200’ün üstünde devlet var. Bunlar arasında bugün sadece 9 tanesinin nükleer silah sahibi olduğu biliniyor. Yani Dünya’da nükleer silah üretebilen ülkeler çok küçük bir grubu oluşturuyor.

11.09.2019

Zor beğenenlerin tercihi Güney Afrika

Artık sırası gelmişti, hatta belki de geç bile kalmıştım! Dünyada 100 ülke görmüş bir turizm profesyoneli olarak, Afrika’da da tüm Kuzey Afrika ülkelerini gezmiş, Ruanda, Senegal, Tanzanya ve Kenya’yı görüp, oralarda safarilere katılmış iken Güney Afrika’ya ilk defa mart ayında gitme şansım oldu.

12.06.2019

Beyazlar en çok onu severdi...

Unutulmaz sesi, ‘The Bodyguard’ filmiyle popüler kültürdeki yeri, meslektaşı Bobby Brown’la evliliği, uyuşturucu bağımlılığı ve erken yaşta, “Benden bu kadar” diyerek hayata vedası...  Kevin Macdonald imzalı ‘Whitney’, Amerika’da bir zamanlar beyazların en sevdiği siyahi şarkıcı olan Whitney Houston’ın yükseliş ve çöküş hikâyesini, tanıklar vasıtasıyla perdeye taşıyor.

17.11.2018

Filistin sorununda yeni gelişmeler

Geçen hafta İsrail Parlamentosu (Knesset) çok tartışmalı bir yasayı kabul etti. Yasa İsrail’i bir “Yahudi Devleti” olarak kabul ediyor ve İsrail’in Dünya’daki tüm Yahudilerin Devleti olduğunu ilan ediyor. Yasaya göre Dünya’daki tüm Yahudilerin İsrail’e dönme hakkı var ve ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere ait. Yasa, ayrıca, hukukta bir boşluk olduğu durumlarda, Yahudi Şeriatının referans olarak alınacağını, yani (iç) hukuktaki boşlukların Yahudi dini kurallarıyla doldurulacağını, Yahudi dini günlerinin resmi tatil günü sayılacağını da kabul ediyor.

23.07.2018