EKSTRA
MENÜ

Berlinale

Berlinale ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Berlinale haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 415 Berlinale haberi bulunmuştur.

Berlinale Haberleri

Berlinale’nin ‘yaz özel’ bölümü başladı

Berlinale’nin ‘yaz özel’ bölümü başladı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele tedbirleri nedeniyle iki bölüm halinde düzenlenen 71. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin (Berlinale) ‘yaz özel’ bölümü olarak nitelendirilen ikinci bölümü başladı.

10.06.2021Avrupa
Omar ve Biz bu kez İtalyadan ödülle döndü

'Omar ve Biz' bu kez İtalya'dan ödülle döndü

İki göçmenle komşu olmak zorunda kalan emekli bir komutanın hikayesini konu edinen "Omar ve Biz" filmi, ulusal ve uluslararası birçok festivalden ödül almaya devam ediyor.

4.06.2021Keyif
Berlinale için açık hava konsepti

Berlinale için açık hava konsepti

Koronavirüs salgını nedeniyle ilk bölümü dijital ortamda gerçekleştirilen Berlin Uluslararası Film Festivali Berlinale’nin ikinci bölümünün haziran ayında açık havada yapılması için konsept hazırlandı.

11.05.2021Avrupa
Altın Ayı sahibini buldu

Altın Ayı sahibini buldu

BU yıl koronavirüs salgını nedeniyle dijital ortamda gerçekleştirilen 71. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) ödüller sahiplerini buldu.

6.03.2021Dünya
Berlinale’den ‘Okul Tıraşı’ filmine FIBRESCI ödülü

Berlinale’den ‘Okul Tıraşı’ filmine FIBRESCI ödülü

Almanya’da düzenlenen 71’inci Berlin Film Festivali’nde (Berlinale), yönetmen Ferit Karahan’ın ‘Okul Tıraşı’ filmi Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu (FIBRESCI) ödülüne layık görüldü.

5.03.2021Avrupa
Berlinalede Altın Ayı Ödülü sahibini buldu

Berlinale'de Altın Ayı Ödülü sahibini buldu

71. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) en iyi film dalında verilen "Altın Ayı" ödülünü Romanyalı yönetmen Radu Jude'nın "Bad Luck Banging or Loony Porn" filmi kazandı.

5.03.2021Keyif
Altın Ayı, Romen filmine verildi

Altın Ayı, Romen filmine verildi

Bu yıl salgına rağmen dijital ortamda gerçekleştirilen 71’inci Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) ‘Altın Ayı’ ödülünü, yönetmenliğini Radu Jude’nin yaptığı ‘Bad Luck Banging or Loony Porn’ adlı Romanya yapımı film kazandı.

5.03.2021Avrupa
Tatort kadın ve neonazi cinayetleriyle nefes kesecek

Tatort kadın ve neonazi cinayetleriyle nefes kesecek!

Alman televizyonlarının klasiği polisiye dizisi ‘Tatort’, 7 Mart’ta yayınlanacak bölümünde kadın nefreti ve neonazi cinayetini ele alacak. Tatort’un başrolünde ise Başkomiser ‘Mila Şahin’ karakterini Türk oyuncu Almila Bağrıaçık canlandırıyor.

4.03.2021Avrupa
71. Berlin Film Festivali çevrim içi olarak başladı

71. Berlin Film Festivali çevrim içi olarak başladı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bu yıl yeni tip koronavirüs önlemleri sebebiyle iki bölüm halinde düzenlenecek 71. Uluslararası Berlin Film Festivali'nin çevrim içi bölümü başladı.

2.03.2021Keyif
Berlinalede Türk sinemasına özel bölüm

Berlinale'de Türk sinemasına özel bölüm

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, 71. Berlin Film Festivali, Kovid-19 salgını sebebiyle 1-5 Mart'ta çevrim içi olarak sektör temsilcilerine, 9-20 Haziran'da da seyircilere yönelik iki bölüm şeklinde düzenlenecek.

2.03.2021Keyif
Berlin Film Festivali ne zaman İşte tarih bilgisi

Berlin Film Festivali ne zaman? İşte tarih bilgisi

Almanya’nın başkenti Berlin’de bu yıl yeni tip koronavirüs önlemleri sebebiyle iki bölüm halinde düzenlenecek 71. Uluslararası Berlin Film Festivali'nin çevrim içi bölümü başladı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle basın toplantıları ve kırmızı halı etkinlikleri yapılmayacak. İşte, Berlin Film Festivali hakkında ayrıntılar...

2.03.2021Keyif
Berlinale tatsız tuzsuz başladı

Berlinale tatsız tuzsuz başladı

Dünyanın önde gelen film festivalleri arasında sayılan Uluslararası Berlin Film Festivali (Berlinale), korona salgını nedeniyle bu yıl sessiz sedasız başladı.

1.03.2021Avrupa
Hayatı Berlinale’de ama ona giriş yok

Hayatı Berlinale’de ama ona giriş yok!

2002’de Afganistan’da El-Kaide terör örgütüyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle CIA tarafından memleketinde tutuklanıp Guantanamo’ya götürülen ve burada 2016’ya kadar en fazla işkence gören Moritanyalı Mohamedou Ould Slahi, şimdi öğrenimini gördüğü Almanya’ya gitmek istiyor. Ancak hayatının anlatıldığı Hollywood filminin Berlin film festivalinde gösterilecek olmasına rağmen şu ana kadar başvurusuna onay yok.

23.02.2021Avrupa
Cem Yılmaz: Konuşmayacağız abi

Cem Yılmaz: Konuşmayacağız abi!

Kim kime ne demiş, kim nereye gitmiş ve neler yapmış? Magazin dünyasından kısa haberler...

14.02.2021Magazin
71. Berlin Film Festivalinde 15 film Altın Ayı için yarışacak

71. Berlin Film Festivali'nde 15 film 'Altın Ayı' için yarışacak

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenecek "71. Berlin Film Festivali"nde 15 film, "Altın Ayı" ödülü için yarışacak.

12.02.2021Keyif
‘Altın Ayı’ için 15 film yarışacak

‘Altın Ayı’ için 15 film yarışacak

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenecek ‘71. Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) 15 film, ‘Altın Ayı’ için aday gösterildi.

11.02.2021Avrupa
Korona Berlinale’nin formatını değiştirdi

Korona Berlinale’nin formatını değiştirdi

Her yıl şubat ayında düzenlenen ve dünyanın en çok seyirci çeken film festivali olarak bilinen Berlinale’nin 71’incisi bu kez iki ayrı tarihte ve farklı formatta düzenlenecek.

28.01.2021Avrupa
Avrupa’nın Oscarları sahiplerini buldu

Avrupa’nın Oscarları sahiplerini buldu

33. Avrupa Film Ödülleri’nde Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in yönettiği ‘Another Round’, ‘En İyi Film’ ödülüne layık görüldü.

13.12.2020Avrupa
Birol Ünel kansere yenik düştü

Birol Ünel kansere yenik düştü

Almanya’da yaşayan, Berlin’deki Friedrichshain Hastanesi’nde bir süredir bağırsak kanseri tedavisi gören 59 yaşındaki Birol Ünel, 4 Eylül sabaha karşı yaşamını yitirdi.

4.09.2020Avrupa
Artık ‘En İyi Kadın’, ‘En İyi Erkek’ olmayacak... Bundan sonra...

Artık ‘En İyi Kadın’, ‘En İyi Erkek’ olmayacak... Bundan sonra...

Dünyanın en çok seyirci çeken film festivali ‘Berlinale’, Kovid-19 salgınına takılmayacak. Bu yıl olduğu gibi 2021 yılında da festival gerçekleşecek. 21 Şubat 2021’de düzenlenmesi planlanan festival için hazırlıklar sürerken ödül dağıtımıyla ilgili de yeni bir karar alındı. Bundan sonra ödüllerde cinsiyet ayrımı yapılmayacağını duyuran festival yönetimi, ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ile ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ kategorileri yerine ‘En İyi Oyuncu’ ve ‘En İyi Yardımcı Oyuncu’ dalında ödül verileceğini açıkladı.

25.08.2020Avrupa
Belinale’den bir ilk: Erkek ve kadın yok, oyuncu var

Belinale’den bir ilk: Erkek ve kadın yok, oyuncu var

Dünyanın önde gelen film festivallerinden Berlin Film Festivali, 2021 itibariyle oyuncu ödüllerinde cinsiyet ayrımını ortadan kaldırıyor.

25.08.2020Kitap Sanat
Berlinale’den bir ilk: Erkek ve kadın yok, oyuncu var

Berlinale’den bir ilk: Erkek ve kadın yok, oyuncu var

Berlin Film Festivali bir ilke imza atarak festivaldeki oyunculuk ödüllerini kadın ve erkek olarak ayırmayacağını açıkladı. 2021 itibariyle, cinsiyet vurgusu ve ayrımı olmadan, en iyi başrol oyuncusu ve en iyi yardımcı oyuncu rolleri verilecek.

24.08.2020Kitap Sanat
Fatih Akın’dan itiraf: Kendi filmlerimi izlemiyorum

Fatih Akın’dan itiraf: Kendi filmlerimi izlemiyorum

Alman sinemasının son yıllardaki en önemli yönetmeni Fatih Akın, Bild gazetesine kendi filmlerini izlemediğini söyledi.

12.06.2020Avrupa
Berlinalede Altın Ayı ödülünü Sheytan Vojud Nadarad filmi kazandı

Berlinale'de "Altın Ayı" ödülünü "Sheytan Vojud Nadarad" filmi kazandı

70. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale)en iyi film dalında verilen "Altın Ayı" ödülünü yönetmen Muhammed Rasoulof'un"Sheytan Vojud Nadarad" filmi kazandı.

2.03.2020Keyif
‘Altın Ayı’ İran’ın

‘Altın Ayı’ İran’ın

70. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde (Berlinale) en iyi film dalında verilen ‘Altın Ayı’ ödülünü İranlı yönetmen Muhammed Rasoulof’un ‘Sheytan Vojud Nadarad’ filmi kazandı.

2.03.2020Gündem
Altın Ayı komşuya gitti

Altın Ayı komşuya gitti

70'inci Berlinale film festivalinde Altın ve Gümüş Ayı ödüllerini kimin kazanacağı büyük merakla bekleniyordu. Dünyanın en prestijli ödülleri arasındaki Altın ve Gümüş Ayı için 18 film yarıştı. Altın Ayı ödülünü İranlı rejisör Muhammad Rasulof'un "Şeytan Vücut Nadarad" (Kötü Yok) adlı filmi kazandı.

29.02.2020Dünya
Kırmızı halıda Hanau mesajı

Kırmızı halıda Hanau mesajı

70. Berlinale Film Festivali’nde kırmızı halıda yürüyen televizyon ve sinema yıldızı Almila Bağrıaçık, Hanau saldırısında hayatını kaybedenleri unutmadı.

27.02.2020Avrupa
Altın Ayı için buluştular

'Altın Ayı' için buluştular

Almanya’nın başkenti Berlin'de düzenlenen 70. Uluslararası Berlin Festivali (Berlinale) Kanadalı yönetmen Phlippe Falardeau’nun "My Salinger Year" adlı filminin gösterimiyle başladı.

AP, AFP, REUTERS

21.02.2020Magazin
Altın Ayı için buluştular

'Altın Ayı' için buluştular

Almanya’nın başkenti Berlin'de düzenlenen 70. Uluslararası Berlin Festivali (Berlinale) Kanadalı yönetmen Phlippe Falardeau’nun "My Salinger Year" adlı filminir gösterimiyle başladı.

AP, AFP, REUTERS

21.02.2020Magazin
70. Berlin Film Festivali başladı

70. Berlin Film Festivali başladı

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 70. Uluslararası Berlin Festivali (Berlinale) Kanadalı yönetmen Phlippe Falardeau’nun ‘My Salinger Year’ filmiyle gösterimiyle başladı. Festivalin galasında Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler anıldı.

21.02.2020Avrupa
Aslı Özge imzalı mini dizi Berlinalede prömiyer yapacak

Aslı Özge imzalı mini dizi Berlinale'de prömiyer yapacak

Yönetmen Aslı Özge'nin Belçika'da çektiği mini polisiye dizisi 'Karanlık Şehir' 70. Berlin Film Festivali'nin Berlinale Series Market bölümünde prömiyer yapacak.

20.02.2020Kitap Sanat
Berlinale’de, Türkiye’deki film çekim olanakları anlatılacak

Berlinale’de, Türkiye’deki film çekim olanakları anlatılacak

Türkiye’deki film çekim olanakları, 70’inci Berlin Film Festivali’nde dünya film endüstrisine tanıtılacak.

20.02.2020Avrupa
Berlinale kuyruğu

Berlinale kuyruğu!

Dünya sinemasının kalbi 11 gün boyunca Berlin’de atacak. 20 Şubat Perşembe günü başlayacak festival, 1 Mart’ta sona erecek. Sinemaseverler festivaldeki filmleri izleyebilmek için şimdiden gişelerin önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

18.02.2020Avrupa
Berlinale yeniliklerle başlıyor

Berlinale yeniliklerle başlıyor

Bu yıl 70.'si düzenlenecek Berlinale  (Berlin Film Festivali) bir dizi yeniliklerle başlıyor.

14.02.2020Keyif
Altın Ayı için 18 film yarışacak

"Altın Ayı" için 18 film yarışacak

Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılacak 70. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) 18 film "Altın Ayı" ödülü için yarışacak.

12.02.2020Keyif
Altın Ayı için Berlinale’de 18 film yarışacak

Altın Ayı için Berlinale’de 18 film yarışacak

Bu yıl 70’incisi düzenlenecek olan ve dünyanın en çok seyirci çeken festivali Berlinale Film Festivali’nde 18 film ‘Altın Ayı’ ödülü için yarışacak. Bu yılki festival programında Türkiye’den film yer almayacak.

29.01.2020Avrupa
Berlinalede jüri başkanı Jeremy Irons

Berlinale'de jüri başkanı Jeremy Irons

Bu yıl 20 Şubat ile 1 Mart tarihleri arasında yapılacak olan 70'nci Berlin Film Festivali'nin uluslararası yarışma jüri başkanı açıklandı.

9.01.2020Keyif
Helen Mirrena Berlinde Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Helen Mirren'a Berlin'de Yaşam Boyu Başarı Ödülü

Usta oyuncu Helen Mirren, Berlin Film Festivali'nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne değer görüldü.

4.12.2019Keyif
Hollywood Türk Filmleri Festivalinde yönetmeni Aidiyeti anlattı

Hollywood Türk Filmleri Festivali'nde yönetmeni "Aidiyet"i anlattı

Gerçek bir olayı beyazperdeye aktaran "Aidiyet" filmi, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği iş birliğinde düzenlenen "2. Hollywood Türk Filmleri Festivali"nde sinemaseverlerle buluştu.

16.11.2019Keyif
Berlinale veya Cannes’a kimin ihtiyacı var

Berlinale veya Cannes’a kimin ihtiyacı var

Son dönemin gözde yapımlarından 40’ın üzerinde film, konserler, sergiler ve söyleşilerin yer aldığı zengin programıyla 19. Frankfurt Türk Film Festivali, ‘Kapı’ filmiyle başladı. Frankfurt Belediye Başkan Uwe Becker’in “Böyle film festivaliniz varsa, Berlinale ve Cannes’a kimin ihtiyacı var” sözleri salonda büyük alkış aldı.

29.10.2019Avrupa
Aidiyet dünya festivallerini geziyor

'Aidiyet' dünya festivallerini geziyor

Burak Çevik’in, dünya galasını Berlinale’de yapan uzun metraj filmi ‘Aidiyet’ uluslararası festival yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.

13.08.2019Kitap Sanat
İstanbul Modern Sinema’da Bu Hafta İp Dokunur

İstanbul Modern Sinema’da Bu Hafta İp Dokunur!

İstanbul Modern Sinema, “İplikten Çözülenler” sergisine paralel hazırlanan İp Dokunur! adlı programı sinemaseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Programda bu hafta, en iyi köstüm ödüllü Black Panther, Makineler, Nefesim Kesilene Kadar, Sunset, Lanetli Kumaş, Kırmızı Pabuçlar, Sanatçı Yok, Dans Eden Yün Yumağı, Gün Batımı ve İpler izleyiciyle buluşuyor

Güvenli  alanımdan çıktım, bu oyun benim yeni başlangıç çizgim

Güvenli alanımdan çıktım, bu oyun benim yeni başlangıç çizgim

DOT’un merakla beklenen yeni oyunu ‘Bırak İçeri Gireyim’, kült film ‘Gir Kanıma’nın uyarlaması. Bir ilk aşk, ötekileştirilme ve şiddet hikâyesi olan oyun, Zorlu PSM prodüksiyonu olarak sahneye kondu. Başrol oyuncusu Begüm Akkaya’yla bir araya geldik: “İnsanların size oyuncu olarak yakıştırdığı ve sonrasında etiketlediği bazı kalıplar oluyor. Bu oyunla beraber kendimle ilgili klişelerin yıkıldığını görüp mutlu oluyorum. Güzel hikâyelerin özgün bir parçası olmayı istiyorum.”

Bar Rafaeli ve Naomi Campbel’ı neden reddettim

Bar Rafaeli ve Naomi Campbel’ı neden reddettim

Kadınlarda değişim öncelikle saçla başlar; hayatımızı etkileyen olaylara tepkimizi nedense ilk olarak saçlarımızı değiştirerek gösteririz... Bu döngünün karlı çıkanları da elbetteki kuaförler olur... Bu tür değişiklikleri -doğru veya yanlış- hayatımın muhtelif dönemlerinde ben de yaşadım. Ve bu durumu konuşmak için aralarında Kate Moos, Mariah Carey, Iris Berben, Andie Mcdowell, Susan Sarondon, Sharon Stone, Lily Cole, Kimberly Stewart, Astrid Berges Frisbey, Nadja Auermann gibi ünlülerin saç ve makyajını yapan konunun en uzman ismi L’oréal Paris National’ın Avrupa’daki tek Türk saç uzmanı ve makyaj sanatçısı Eren Bektaş’ı buldum. Kendisini, kadın ve erkeklerin var olan güzeliğinin daha çok ortaya çıkmasını sağlayan bir sanatçı olarak gören Bektaş, sohbetimiz sırasında Bar Rafaeli ve Naomi Campbell’i neden reddettiğini de anlattı.

16.03.2019Avrupa
Berlinin en iyileri 38. İstanbul Film Festivalinde

Berlin'in en iyileri 38. İstanbul Film Festivali'nde

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 38. İstanbul Film Festivali için geri sayım başladı. Geçtiğimiz ay sona eren Berlin Film Festivali’nde ilk kez izleyici karşısına çıkan birçok film, bu yıl da Türkiye prömiyerlerini 38. İstanbul Film Festivali’nde yapacak.

6.03.2019Kitap Sanat
Almanyada dışlananların filmi: Oray

Almanya'da dışlananların filmi: Oray

Almanya’da toplumun dışladığı gençlerin ruh halini, Köln’de küçük cemaatte yaşananlar üzerinden anlattığı ‘Oray’ filmi ile Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi İlk Film’ ödülünü kazanan genç yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay, Avrupa, Amerika ve Asya kıtasındaki bir çok ülke ve festivallerden davetler alıyor. Filmde İslam’ı ve Müslümanları anlatmadığını söyleyen Büyükatalay ile Berlin’de buluştuk.

2.03.2019Avrupa
Berlinalede büyük ödül İsraile

Berlinale'de büyük ödül İsrail'e

69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) en iyi film dalında verilen "Altın Ayı" ödülünü İsrailli yönetmen Nadav Lapid'in "Synonyms" filmi kazandı.

18.02.2019Keyif
‘Altın Ayı’ ‘Synonyms’ filminin

‘Altın Ayı’ ‘Synonyms’ filminin

69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) en iyi film dalında verilen ‘Altın Ayı’ ödülünü İsrailli yönetmen Nadav Lapid'in ‘Synonyms’ filmi kazandı.

18.02.2019Kitap Sanat
Küçük bir dini cemaatte yaşananlar, Türk yönetmene Berlinale’de ‘en iyi’ ödülünü kazandırdı

Küçük bir dini cemaatte yaşananlar, Türk yönetmene Berlinale’de ‘en iyi’ ödülünü kazandırdı

Almanya doğumlu genç yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay’ın, Köln’de yaşayan genç Müslümanlardan oluşan küçük bir cemaatteki yaşantıyı anlatan ‘Oray’, 69. Berlinale Film Festivali’nde ‘En İyi İlk Film’ ödülünü kazandı.

17.02.2019Avrupa
Feminist bir taşra güzellemesi

Feminist bir taşra güzellemesi

69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler, 2011'den bu yana yaşanan ana yarışma özlemimizi dindirdi. 11 Şubat'ta Berlinale Palast'ta galası yapılan film, Screen International'ın yıldız tablosunda en yüksek yıldız ortalamasını yakalayan iki filmden biri oldu. Ama Emin Alper'in üçüncü uzun metrajı, dün geceki ödül töreninden eli boş döndü.

17.02.2019Keyif