MENÜ

Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ankara Anlaşması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.950 Ankara Anlaşması haberi bulunmuştur.

Ankara Anlaşması Haberleri

İngilterede Yargıtay, Ankara Anlaşması davasını reddetti

İngiltere'de Yargıtay, Ankara Anlaşması davasını reddetti

İngiltere'de Yargıtay, Ankara Anlaşması'yla ilgili değişikliklerin geriye dönük uygulanmasına karşı açılan davanın temyiz aşamasında ret kararı verdi.

28.04.2020Dünya
AB’nin ortak değerleri ayaklar altında

AB’nin ortak değerleri ayaklar altında

Tarihe karışan Sovyetler Birliği (SB) liderliğindeki ‘Demir Perde’ olarak da bilinen Doğu Blok’un 1989 yılında çökmesi üzerine Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya ve Polonya’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkeye Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik yolu açıldı.

4.04.2020Avrupa
Ankara Anlaşması’nın temyiz duruşması, video bağlantısıyla yapıldı

Ankara Anlaşması’nın temyiz duruşması, video bağlantısıyla yapıldı

İngiltere’de Ankara Anlaşması’yla ilgili değişikliklerin geriye dönük uygulanmasına karşı açılan davada, temyiz duruşması yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle video bağlantısıyla gerçekleştirildi.

27.03.2020Avrupa
Britanya Kebap Ödülleri sahiplerini buldu, geceye dev katılım oldu

Britanya Kebap Ödülleri sahiplerini buldu, geceye dev katılım oldu

Birleşik Krallık’ta bulunan dünya mutfağı pazarında oldukça yer etmiş olan Türk mutfağı, başta kebap olmak üzere zenginliğiyle İngiltere’de her geçen gün daha vazgeçilmez hale geliyor. Türkiye’den zincir restoranların da yapmış oldukları girişimlerle birlikte bilinirliği artan Türk mutfağı, tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de değişik lezzetleriyle ün salıyor. Londra’da sekizincisi düzenlenen British Kebab Awards; Lambeth Belediye Başkanı ve CEFTUS Direktörü İbrahim Doğuş’un ev sahipliğinde İngiltere’nin iş, siyaset, sanat, spor dünyasını bir araya getirdi. Ödül töreni, Türkiye’nin tanıtım faaliyetine gastronomi, kültürel ve turizm açısından çok önemli katkı sağladı.

Brexit, Türkexit’e mi dönüşüyor İngiltereye yerleşen 30 bin Türk endişeli

Brexit, Türkexit’e mi dönüşüyor? İngiltere'ye yerleşen 30 bin Türk endişeli

Birleşik Krallık, 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliği’ne 47 yıllık üyeliğini resmen sona erdirdi ve 11 aylık bir geçiş sürecinin ardından yoluna artık tek başına devam edecek. Bu durum Ankara Anlaşması’ndan yararlanarak İngiltere’ye giden ya da gitmeyi düşünen Türkleri nasıl etkiliyor ve etkileyecek?

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi açıkladı: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi açıkladı: Türkiye ile serbest ticaret anlaşması

İngiltere'nin, Avrupa Birliği’nden (AB) resmi olarak ayrılmasının ardından Türk vatandaşları açısından merak edilenleri İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott anlattı.

8.02.2020Ekonomi
‘Türkler hak kaybına uğramasın diye...’

‘Türkler hak kaybına uğramasın diye...’

Londra Büyükelçisi Ümit Yalçın, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasının ardından Türk vatandaşlarına bu ülkede iş kurma ve çalışma hakkı veren Ankara Anlaşması’nın geleceğine ve iki ülke arasındaki ilişkilere dair açıklamalarda bulundu. İngiltere’nin 31 Ocak 2020 itibarıyla AB üyeliğinden ayrıldığını ancak bu yılın sonuna kadar, ‘geçiş dönemi’ olarak adlandırılan süreçte AB kurallarını uygulamaya devam edeceğine dikkati çeken Yalçın, Ankara Anlaşması’nın da bu süre zarfında geçerliliğini koruyacağını söyledi:

5.02.2020Avrupa
AB’nin üst düzey yetkilileri Hürriyet için yazdı… Brexit: AB ve ortaklarımız için ne anlama geliyor

AB’nin üst düzey yetkilileri Hürriyet için yazdı… Brexit: AB ve ortaklarımız için ne anlama geliyor?

BİRLEŞİK Krallık Avrupa Birliği’nden 31 Ocak 2020’de ayrıldı. Ve biz ailemizin bir ferdini kaybetmiş olduk. Bu bizler, yani Avrupa vatandaşları için – ve tabi ki pek çok İngiliz vatandaşı için – hüzünlü bir andı...

3.02.2020Dünya
İngiltere artık AB üyesi değil

İngiltere artık AB üyesi değil

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık, 47 yıl süren Avrupa Birliği üyeliğini önceki gece noktaladı. Başkent Londra coşkulu kutlamalara sahne olurken, Brexit karşıtları da tepkilerini dile getirmek için sokağa çıktı.

2.02.2020Dünya
GİRMEK İÇİN DE ÇIKMAK İÇİN DE CAN ATTILAR

GİRMEK İÇİN DE ÇIKMAK İÇİN DE CAN ATTILAR

Birleşik Krallık’ın eski başbakanlarından Winston Churchill, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 19 Eylül 1946 tarihinde Zürih Üniversitesi’nde gençlerle buluşmasında, Avrupa’nın geleceğine dönük vizyonunu içeren bir konuşma yaptı.

1.02.2020Avrupa
‘Türkiye’nin üye olmama lüksü yok’

‘Türkiye’nin üye olmama lüksü yok’

TÜRKİYE, İngiltere’deki seçimlerin ardından Brexit’i daha yakın takibe aldı.

18.12.2019Dünya
Popülizmin yükselişi

Popülizmin yükselişi

İngiltere’deki erken seçimleri ülkenin AB’den hızlı ayrılığını savunan Muhafazakâr Parti lideri Boris Johnson büyük farkla kazandı. Johnson’ın seçim sürecinde ABD Başkanı Trump’ın 2016’daki kampanyasını kısmen kopyalaması sonuç verdi.

14.12.2019Dünya
‘Burada biraz kalabilir miyim’

‘Burada biraz kalabilir miyim?’

İngiltere Maliye Bakanı ve Muhafazakar Parti’nin önde gelen isimlerinden Sajid Javid, Southgate milletvekili adayı David Burrowes’un seçim kampanyasına destek vermek için Türklerin yoğun olarak yaşadığı Palmers Green’e gitti.

11.12.2019Avrupa
Tüp bebek uzmanı yurt dışına gitti, hastalar ortada kaldı Şoke eden iddia...

Tüp bebek uzmanı yurt dışına gitti, hastalar ortada kaldı! Şoke eden iddia...

İstanbul Şişli'de özel bir klinikte hizmet veren tüp bebek uzmanı Dr. Mustafa Acet yayınladığı videoda hastalığı sebebiyle Türkiye'den ayrıldığını duyurdu. Kliniğinin kapatılmasının ardından kliniğe ait web sitesi ve sosyal medya hesapları da kapatıldı. Çok sayıda anne adayı mağdur olduğunu belirterek, hastane hastane gezdiklerini söyledi. Mustafa Acet'in Türk vatandaşlarının meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere'de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebildiği Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye gitmeye çalıştığı ortaya çıktı.İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı tarafından olaya ilişkin inceleme başlatıldı.

6.10.2019Gündem
Kazanılmış hakkı yeniden kazanmak

Kazanılmış hakkı yeniden kazanmak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa bir süre önce ‘Avrupa Birliği (AB) ile Vize Serbestisi Diyaloğu’ sürecine ilişkin bir genelge yayınladı. Bu genelgedeki ‘Vize Serbestisi Yol Haritası’nda yer alan kriterlerin yerine getirilmesi için çalışmaların hızlandırılması gerektiğinin altı çizildi.

30.09.2019Avrupa
AP, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyelerini seçti

AP, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyelerini seçti

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) yeni üyelerini seçti.

27.09.2019Dünya
Ankara Anlaşması davası temyize gidiyor

Ankara Anlaşması davası temyize gidiyor

İngiltere’de Yüksek Mahkemeden, Türklere, hükümetin Ankara Anlaşması koşullarında gittiği değişikliklere karşı açtıkları davayı temyize götürme izni çıktı.

17.09.2019Dünya
‘Ankara Anlaşması’ davası temyize gidiyor

‘Ankara Anlaşması’ davası temyize gidiyor

Ankara Anlaşması’ndan yararlanarak İngiltere’ye gelen Türkler tarafından oluşturulan ‘Türk İş İnsanları Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Yüksek Mahkeme’nin, hükümete karşı açtıkları davayı temyize götürmelerine izin verdiği bildirildi.

17.09.2019Avrupa
Brexit Türk vatandaşlarını nasıl etkileyecek Ankara Anlaşmasında son durum...

Brexit Türk vatandaşlarını nasıl etkileyecek? Ankara Anlaşması'nda son durum...

İngiltere’de Brexit tartışmaları ve erken seçim sinyalleri gelmeye devam ederken Türk vatandaşlarının ilgi gösterdiği Ankara Anlaşması ile ilgili belirsizlikler devam ediyor.

5.09.2019Dünya
Türkiye’yi dışlayıp Türkleri küstürmeyin

Türkiye’yi dışlayıp Türkleri küstürmeyin

Avrupa Birliği (AB) bir medeniyet projesidir. AB bir dayanışma projesidir. AB bir barış projesidir. Almanya, Fransa. İtalya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg şu andaki AB’nin temellerini 1951 yılında kurdukları Avrupa Maden ve Çelik Birliği ile attılar.

17.08.2019Avrupa
Ankara Anlaşması 31 Ekim’den sonra bitebilir

Ankara Anlaşması 31 Ekim’den sonra bitebilir

Vize ve danışmanlık firması CSS Legal, İngiltere hükümetince belirlenen anlaşmasız Brexit hazırlık çalışmalarının bir parçası olarak İngiliz İçişleri Bakanlığı sadece Türk vatandaşlara özel olan İngiltere Ankara Anlaşması İş Kurma Vizesi’nin 31 Ekim’den sonra bitebileceğini duyurdu.

6.08.2019 Avrupa
Adalet Divanı Danimarka’yı haksız buldu: Türk aile birleşebilir

Adalet Divanı Danimarka’yı haksız buldu: Türk aile birleşebilir

Avrupa Adalet Divanı, Danimarka’da yaşayan eşi ve çocuklarının yanına yerleşmek isteyen bir Türk kadının aile birleşimi talebini, ‘Danimarka’ya aidiyet duygusu zayıf olduğu’ gerekçesiyle reddeden Danimarka’yı haksız buldu. Kararın emsal teşkil edebileceği belirtiliyor.

11.07.2019Avrupa
AB mahkemesi aile birleşimi davasında Türk aileyi haklı buldu

AB mahkemesi aile birleşimi davasında Türk aileyi haklı buldu

Avrupa Adalet Divanı, Danimarka'nın, Türk çiftin aile birleşimini engellemek için "bağlılık şartını" öne sürmesini, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasındaki Ankara Anlaşması'nın ihlali olarak nitelendirerek hukuksuz olduğuna hükmetti.

10.07.2019Dünya
İngiliz siyasilerden İçişleri’ne:  Türkler mağdur edildi Birleşik Krallık’ın itibarı zedeleniyor

İngiliz siyasilerden İçişleri’ne: Türkler mağdur edildi! Birleşik Krallık’ın itibarı zedeleniyor

İngiltere’de aralarında Londra Büyükşehir Belediye Başkanı Sadiq Khan, Liberal Demokrat Parti lideri Sör Vince Cable ile eski Yeşil Parti lideri Caroline Lucas’ın da aralarında bulunduğu altı partiden 20’den fazla siyasi, binlerce Türkiye vatandaşının mağdur olduğunu belirterek İngiltere İçişleri Bakanlığı’na “Ankara Anlaşması koşullarında yapılan geriye dönük değişikliklerin durdurulması” çağrısı yaptı.

26.06.2019Avrupa
Galatasarayın şampiyonluğu Almanyada kutlandı

Galatasaray'ın şampiyonluğu Almanya'da kutlandı

Spor Toto Süper Lig'de 2018-2019 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Galatasaray'ın elde ettiği 22. şampiyonluk, Almanya'da dün organize edilen etkinlikle kutlandı.

15.06.2019Futbol
İngilterede bilişim sektöründe açık artabilir

İngiltere'de bilişim sektöründe açık artabilir

May’in istifası sonrası Türk bilişimcilerinin ilgi gösterdiği Ankara Anlaşmasının akıbeti ne olacak?

28.05.2019Teknoloji
10 adımda Brexit süreci

10 adımda Brexit süreci

2016 yılında referandum ile başlayan Brexit süreci tıkanma noktasına geldi. Peki bu süreç neden tamamlanamıyor?

16.04.2019Dünya
3 ayda 48’i ölümle sonuçlanan 60 saldırı Londralıları isyan ettirdi

3 ayda 48’i ölümle sonuçlanan 60 saldırı Londralıları isyan ettirdi

İngiltere’de 3 ay içinde 48’i ölümle sonuçlanan ve aralarında Türklerin de bulunduğu 60’ın üzerinde kişinin bıçaklandığı saldırılar, polis istasyonu karşısında protesto edildi.

11.04.2019Avrupa
Türkiye karşıtları yine sahnede

Türkiye karşıtları yine sahnede

23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken, ‘Türkiye karşıtları’ yine birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde sahneye çıktı.

6.04.2019Avrupa
İngilterede Ankara Anlaşması davasında karar

İngiltere'de Ankara Anlaşması davasında karar

İngiltere’de iş kuran Türkler, açtıkları Ankara Anlaşması davasını kaybetti.

18.03.2019Dünya
Ortaklık Konseyi’nin 54. toplantısı Brüksel’de yapılacak

Ortaklık Konseyi’nin 54. toplantısı Brüksel’de yapılacak

Dışişleri Bakanlığı, Ankara Anlaşması kapsamında kurulan ve Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin en üst düzeyde karar alma organı olan Ortaklık Konseyi’nin 54. toplantısının 15 Mart'ta Brüksel’de toplanacağını açıkladı.

14.03.2019Gündem
Candan: ‘Olumlu bir sonuç umut ediyoruz’

Candan: ‘Olumlu bir sonuç umut ediyoruz’

Türk vatandaşlarına çalışma izni ve süresiz oturum hakkı tanıyan Ankara Anlaşması’yla ilgili zorlaştırıcı düzenlemesi nedeniyle İngiltere İçişleri Bakanlığı’na karşı açılan davanın duruşması yapıldı. Ankara Anlaşması’ndan yararlanarak İngiltere’ye gelen Türkler tarafından oluşturulan ‘Türk İş İnsanları Birliği’nin açtığı davanın duruşması Londra’da Yüksek Mahkemede görüldü.

8.03.2019Avrupa
Türkiye, AB için önemli bir ticari ortak

'Türkiye, AB için önemli bir ticari ortak'

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, "Türkiye, AB için önemli bir ticari ortak ve ihracatının yüzde 50'den fazlası Avrupa'ya gerçekleştiriliyor." dedi.

6.03.2019Dünya
Ankara Anlaşması’nın kader duruşması: 12 bin 500 Türk bu davayı bekliyor

Ankara Anlaşması’nın kader duruşması: 12 bin 500 Türk bu davayı bekliyor

İngiltere’de Ankara Anlaşması kapsamında iş kuran Türk girişimcilerin, kalıcı oturum koşullarını geriye dönük olarak zorlaştıran İngiltere İçişleri Bakanlığı’na karşı açtığı dava 7 Mart‘ta Londra’daki Yüksek Mahkeme’de başlıyor.

5.03.2019Avrupa
Türkiye ile AB arasında üst düzey toplantı

Türkiye ile AB arasında üst düzey toplantı

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki en yüksek karar organı olan "Ortaklık Konseyi" toplantısı yaklaşık dört yıl aranın ardından 15 Mart'ta gerçekleştirilecek.

5.03.2019Dünya
Gümrük Birliği 24 yaşında

Gümrük Birliği 24 yaşında

Gümrük Birliği ile Türkiye-AB arasında sanayi ürünleri ticaretinde gümrük vergileri, miktar kısıtlamaları ve eş etkili tedbirler kaldırılırken, Türkiye, üçüncü ülkelere karşı AB'nin ortak gümrük tarifesini uygulamaya başladı.

5.03.2019Ekonomi
Ankara Anlaşmasındaki değişiklik 12 bin 500 Türkü etkiledi

Ankara Anlaşması'ndaki değişiklik 12 bin 500 Türk'ü etkiledi

İngiltere, Türkiye ile yapılan ve ülkedeki oturma iznini kapsayan Ankara Anlaşması’nda değişikliğe gitti. Değişiklik nedeniyle 12 bin 500 Türk mağdur oldu. Türkler şimdi İngiltere içişleri bakanlığına açtıkları ve 7 Mart’ta görülecek davayı bekliyor.

5.03.2019Dünya
Ankara Anlaşması başvuruları 2018’de rekor kırdı

Ankara Anlaşması başvuruları 2018’de rekor kırdı

İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın 28 Şubat tarihinde açıkladığı verilere göre, İngiltere tarafından verilen bir iş kurma izni vizesi olan Ankara Anlaşması’na 2018 yılında toplam 7 bin 607 Türk vatandaşı başvurdu. Bu rakam 2017 yılında yine bir rekor olan 5 bin 205 kişiydi.

1.03.2019Avrupa
Brexit sonrası İngiltere Türk bilişimcileri bekliyor

Brexit sonrası İngiltere Türk bilişimcileri bekliyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin bilişim sektöründeki nitelikli işgücü ihtiyacını artırması bekleniyor. İngiltere, Türkiye’nin de olduğu ülkelerden sağlayacağı nitelikli profesyonel çalışanlar ile bilişim alanındaki açığını kapatmayı hedefliyor.

2.01.2019Teknoloji
İngiltere vize başvuruları kolaylık ve hız kazandı

İngiltere vize başvuruları kolaylık ve hız kazandı

Brexit’in kıyısında olan İngiltere’de vize işlemlerinde kritik bir yeniliğe gidildi. Yerleşim ve vatandaşlık başvuruları için vize randevuları İngiltere İçişleri Bakanlığı’nın kurumsal ortağı olan Sopra Steria vermeye başladı.

11.12.2018Dünya
AB’ye alsaydınız bu noktada olmazdık

AB’ye alsaydınız bu noktada olmazdık

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’ye (SPD) yakın Friedrich Ebert Vakfı’nın davetlisi olarak Berlin’de bulunan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Alman Sosyal Demokrat Parti yöneticilerini Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili tavırlarından dolayı eleştirdiğini söyledi.

1.12.2018Gündem
Yüksek Mahkeme kabul etti...  Türklerden İngiltere İçişleri Bakanlığına dava

Yüksek Mahkeme kabul etti... Türklerden İngiltere İçişleri Bakanlığına dava!

İngiltere’de Yüksek Mahkeme, Ankara Anlaşması ile Türklere tanınan süresiz oturum kurallarının geriye dönük değiştirilmesine karşı Türklerin İngiltere İçişleri Bakanlığına dava açmasına izin verdi.

28.11.2018Avrupa
‘Türkiye ile ilişkiler çok iyi bir noktada

‘Türkiye ile ilişkiler çok iyi bir noktada'

İngiltere’nin eski Ankara büyükelçisi Richard Moore, Türkiye ile ikili ilişkilerin çok iyi bir noktada olduğunu söyledi. Moore, Ankara Anlaşması’nın sona ermesine rağmen Türk ve İngiliz vatandaşlarının ticaret, kültür ve diğer birçok alanda işbirliği yapabilmelerine dönük düzenlemeleri yaşama geçireceklerini ifade etti.

26.11.2018Dünya
BrexIt’e AB onayı

BrexIt’e AB onayı

Kurulduğu tarihten bu yana sürekli entegrasyon ve genişleme eğiliminde olan AB ilk kez tam tersi yönde adım atılmasını sağlayacak bir anlaşmaya onay verdi. AB tarihinin en kısaları arasına giren Brüksel’deki özel zirvede bir araya gelen liderler, İngiltere’nin üyelikten çıkmasına (Brexit) ilişkin anlaşmayı onayladı.

26.11.2018Dünya
İngiltere göçmen mutabakatına sadık kalacak

İngiltere göçmen mutabakatına sadık kalacak

İngiltere'nin AB'den çıkışını düzenleyen taslak belgeye göre Londra yönetimi, Brexit anlaşması yürürlüğe girene kadar Türkiye ile AB arasında varılan göçmen mutabakatı kapsamındaki mali taahhütlerini yerine getirecek.

19.11.2018Dünya

Yazar Sonuçları

‘Fame’ müzikali aralıkta İstanbul’a geliyoooo

Her hafta bir müzikal izliyoruz Alya’yla. Bizimki ‘Londra Anlaşması’! Herkes buraya Ankara Anlaşması’yla geliyor ya, bizim de kendi aramızda yaptığımız böyle bir anlaşma var. İkimiz de müzikal izlemeyi çok seviyoruz. Hatta birazdan Fame müzikaline giriyoruz.Evet, popüler kültürün efsaneleri arasında yer alan o meşhur müzikalden söz ediyorum. Biz West End’de izleyeceğiz. Siz ise 10-15 Aralık tarihleri arasında Zorlu PSM’de.Sadece 8 performans için İstanbul’a geliyorlar. 75. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğunda Türk izleyicisiyle buluşacaklar. Ben 80’lerin ikonu olan bu müzikali izlemek için heyecanlıyım. Alya, “Artık yeter yazdığın, hadi içeri girip izleyelim!” diyor. Ben gidiyorum. Sizi bu müzikalle ilgili bilgi aldığım, Piu Entertainment’tan Cemil Demirok’la baş başa bırakıyorum. İzlenimleri sonra paylaşırım.

18.10.2019

Yeni nesil göçmenler Gittiler ama kopamadılar...

BAŞARILI gazeteci Bahar Çuhadar, çok ilginç bir kitap yazdı: ‘Yeni Ülke Yeni Hayat’. Heyecanla okudum. Yeni bir hayat kurmak için Türkiye’den göç eden, 30’larındaki 10 kişinin hikâyesi. Bu mübadeleden, azınlıkların zorunlu gidişlerinden, iltica yoluyla gerçekleşen siyasi göçlerden, işçi ve hatta beyin göçlerinden farklı bir durum. Çuhadar’a göre “yaşam tarzı göçü”. Tespit bana çok ilginç geldi. Zaten TÜİK verilerine göre yurtdışına göçte yüzde 42.5 oranında artış olmuş. Bu da önemli bir gösterge. Yaşadığımız zamanın ve günümüz Türkiye’sinin ruhuna uygun bir kitap. “Geçmişi ve bugünü bırakıp, geleceği başka bir ülkede inşa etmek mümkün mü? Yeni bir ülke, yeni bir şehir, yeni bir dil, yeni insanlar, yeni ağaçlar, yeni bir gökyüzü bulmak, yeniden köklenmek mümkün mü?” Bu soruların cevabını arıyor Çuhadar...

26.06.2019

Hangisi daha güzel (6)

Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görev gördüğüm 37 yıllık süre içinde yaptığım görevler, bulunduğum ülkeler ve şehirlerle ilgili bazı düşünce ve anılarımı aktarmaya başladığım yazı dizime bugün de devam ediyorum.

9.04.2019

Suriye’de gelişmeler ve Süleyman Şah Türbesi

Geçtiğimiz hafta içinde Suriye sorunu Türk dış politikasında yine ön plana çıktı. Türk kamuoyunun dikkatleri bu kez Doğu Suriye’de yapılacak askeri bir operasyon üzerine toplandı. Ankara’dan gelen sinyaller bu operasyonun her an başlayabileceğine işaret ediyor.

20.12.2018