EKSTRA
MENÜ

Alerji-Belirtileri

Alerji-Belirtileri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Alerji-Belirtileri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 456 Alerji-Belirtileri haberi bulunmuştur.

Alerji-Belirtileri Haberleri

Bebeklerde ve çocuklarda kansızlık büyümeye engel

Bebeklerde ve çocuklarda kansızlık büyümeye engel!

Çocuklarda kansızlık; kırmızı kan hücrelerinin (alyuvar) sayısının ve içerisindeki hemoglobinin yaşa göre normal değerlerin altında olmasıdır. Bir diğer adı da ‘anemi’dir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Prof. Dr. Selami Süleymanoğlu, ülkemizde özellikle bebeklik döneminde de sıkça görülen bu hastalık hakkında detaylı bilgi verdi.

Saman nezlesi nasıl geçer Saman nezlesi belirtileri nelerdir

Saman nezlesi nasıl geçer? Saman nezlesi belirtileri nelerdir?

Saman nezlesi, yaşam kalitesini düşüren önemli belirtilere neden olabilmektedir. Burun akıntısının su kıvamında olması, koku almada sorun yaşanması saman nezlesinin yarattığı problemlerden bazılarıdır. Tedavisi genel olarak tetikleyici etkilerden uzak durmak olan bu rahatsızlık, ilaç tedavisi ve aşı yöntemiyle de engellenebilmektedir. İşte, saman nezlesi hakkında bazı bilgiler

19.07.2018Gündem
Gözdeki alerjiyi gözden kaçırmayın... Göz alerjisi belirtileri neler

Gözdeki alerjiyi gözden kaçırmayın... Göz alerjisi belirtileri neler?

Özellikle sıcak havalarla özdeşleşen göz alerjisi, büyük- küçük pek çok kişinin yakındığı sağlık sorunlarından biri. Gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık oluşturan bu durum, kimi zaman yanma hissine de neden olur. Peki, göz alerjisinin diğer belirtileri nelerdir? Göz alerjisi nasıl geçer? Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. İsmail Özgür Şanlı, göz alerjisiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı.

9.07.2018Gündem
Çocuklardaki ishal için uyarı

Çocuklardaki ishal için uyarı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilem Eriş, bebek ve çocuklarda özellikle yaz mevsimlerinde artış gösteren ve yoğun sıvı kaybına neden olan ishale dikkat çekip, erken dönemde önlem alınmazsa ciddi sağlık problemleri yaşanabileceğini söyledi.

Mucizevi Balın Faydaları

Mucizevi Balın Faydaları

Pek çok alanda kullanılan balın mucizevi etkileri saymakla bitmiyor. İçerisinde pek çok yararlı vitamin bulunduran bal yüzyıllardır pek çok toplumda şifa kaynağı olarak kullanılıyor. Bal sağlıklı beslenmenin yanında güzellik sektöründe de kullanılıyor.

Sinüzit nasıl geçer ve neden olur Sinüzite ne iyi gelir

Sinüzit nasıl geçer ve neden olur? Sinüzite ne iyi gelir?

Özellikle soğuk havalarda etkisini arttıran sinüzit, baş ağrısı, burun akıntısı ve geniz akıntısı gibi belirtileri ile dikkat çekmektedir. Sinüzite iyi gelen en önemli durum ise baş ve yüz bölgesinin soğuk havadan korunması ve iyi muhafaza edilmesidir. Peki, sinüzit nasıl geçer ve tedavisi nasıl yapılır? İşte, sinüzite iyi gelen durumlar ve sinüzit nasıl geçer sorusu hakkında uzmanlardan bazı bilgiler

19.06.2018Sağlık
Sinüzit nedir Nasıl anlaşılır

Sinüzit nedir? Nasıl anlaşılır?

Sinüzit nedir sorusu birçok kişi tarafından merakla sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Günümüzde “sinüzit” yerine “rinosinüzit” olarak da tanımlanan rahatsızlığın gelişmesi enfeksiyonlar dışında oldukça nadir. Peki, sinüzit nedir? Nasıl anlaşılır?

16.06.2018Gündem
Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor

Gözleri ovuşturmak keratokonusu tetikliyor!

Gözün saydam tabakası korneanın incelerek sivrileşmesiyle ortaya çıkan keratokonus rahatsızlığı, gözleri ovuşturmak, sert baskı yapmak ve kaşımak ile tetikleniyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Baha Toygar, keratokonus hastalığı hakkında bilinmeyenleri paylaşıyor.

12.06.2018Sağlık
Bahar alerjisi uykuyu da bozuyor

Bahar alerjisi uykuyu da bozuyor

Hapşırma nöbetleri, burun akıntısı, gözlerde kızarma, kaşınma ve sulanma… Yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyebilen, üstelik soğuk algınlığıyla karıştırılıp yanlış tedavi de uygulanabilen bahar alerjisi, baharla birlikte artış gösteren polenlerden kaynaklanıyor. En tipik bahar alerjisi halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinit ve göz nezlesi şeklinde görülüyor. Peki, bahar alerjisinin belirtileri neler ve bahar alerjisine ne iyi gelir?

11.06.2018Sağlık
Arka arkaya hapşırıyorsanız dikkat

Arka arkaya hapşırıyorsanız dikkat!

Hapşırma nöbetleri, burun akıntısı, gözlerde kızarma, kaşınma ve sulanma… Yaşam kalitesini ciddi boyutlarda etkileyebilen, üstelik soğuk algınlığıyla karıştırılıp yanlış tedavi de uygulanabilen bahar alerjisi, baharla birlikte artış gösteren polenlerden kaynaklanıyor. En tipik bahar alerjisi halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen alerjik rinit ve göz nezlesi şeklinde görülüyor.

21.05.2018Sağlık
Erişkinlerde kaşıntı atopik dermatit nedeni olabilir

Erişkinlerde kaşıntı atopik dermatit nedeni olabilir

Atopik dermatit nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir? Atopik dermatiti önlemek için neler yapılabilir? Atopik dermatit kaşıntısına ne iyi gelir? Tüm bu soruların yanıtını Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan verdi.

20.04.2018Sağlık
Ekinezyanın faydaları neler Ekinezya çayı nasıl yapılır

Ekinezyanın faydaları neler? Ekinezya çayı nasıl yapılır?

Soğuk algınlığı ve grip tedavisi için önerilen ekinazya bitkisinin faydaları merak ediliyor. Ekinezya aynı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücudun enfek¬siyonlara karşı direncini arttırmak amacıyla da kullanılıyor. Peki ekinezyanın faydaları neler? Ekinezya çayı nasıl yapılır?

28.02.2018Gündem
Soğuk algınlığı, 10 günden fazla sürüyorsa dikkat

Soğuk algınlığı, 10 günden fazla sürüyorsa dikkat!

Göz ve yüz çevresinde bitmek bilmeyen bir baş ağrısı… Nefes almayı zorlaştıran rahatsız edici burun tıkanıklığı… Her ne kadar düzenli uyusanız da sürekli yorgun kalmak hissi… Eğer tüm bu belirtiler size de tanıdık geliyorsa sinüzitiniz olabilir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, sinüzitle ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

8.02.2018Sağlık
Dinamik Dolguyla Gergin Ve Hareketli Bir Yüz

Dinamik Dolguyla Gergin Ve Hareketli Bir Yüz

Dinamik dolgu enjeksiyonu yüzün hareket kabiliyetini koruyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güncel Öztürk, “Derin kırışıklıkların ve yaşlı görünüme yol açan hacim eksikliklerinin tedavisinde dinamik dolguyla çok daha doğal sonuçlar elde edilebiliyor.”

22.01.2018Kişisel Bakım
Soğuk Alerjisi Konusunda Uzmanlar Uyarıyor

Soğuk Alerjisi Konusunda Uzmanlar Uyarıyor

Soğuk alerjisi, ‘soğuk ürtikeri’ olarak da bilinen vücudun soğuğa karşı gösterdiği alerjik tepkidir. Halk arasında ‘soğuk ısırması’ da olarak bilinir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, soğuk alerjisi konusunda uyarıda bulundu, tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Çölyak hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir

Çölyak hastalığı nedir, nasıl tedavi edilir?

Şimdi karar verme zamanı! Hayatınız ve sağlığınız için. Evet, bazı hastalıklar var ki epey zorlayıcı olabiliyor ve yaşam kalitemizi etkileyebiliyor. Ancak size düşen boyun eğmek yerine mücadele etmektir. Tıpkı, glüten düşmanı çölyak hastalığı gibi… Bir gen hastalığı olan çölyak hastalığına dair tüm detayları İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık sizler için anlatıyor.

5.01.2018Sağlık
Sinüzit nedir Sinüzit belirtileri, sinüzit tedavisi

Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri, sinüzit tedavisi

Günümüzde “sinüzit” yerine “rinosinüzit” olarak da tanımlanan rahatsızlığın gelişmesi enfeksiyonlar dışında oldukça nadir. Uzun süreli ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda ya da uygun tedaviye rağmen sık tekrarlayan enfeksiyon ataklarında ameliyat düşünülebiliyor.

4.01.2018Sağlık
Çölyak hastalığı nedir

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar Gluten içerir. Ekmek, makarna, bisküvi ve diğer unlu mamüller…En sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak zorunda kalmanıza neden olabilecek bu hastalığın adı çölyak'tır

15.12.2017Gündem
Sonbahar mutsuzluğunuzun sebebi sinüzit olabilir

Sonbahar mutsuzluğunuzun sebebi sinüzit olabilir!

Sonbaharda tekrarlayan baş ağrısı, halsizlik, depresif ruh hali, nefes alma problemi, uyuma zorluğu, mide bulantısı, ağız kokusu gibi sorunların kaynağı sinüzit olabilir. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, sinüzit ilgili merak edilen tüm detayları açıkladı.

10.10.2017Sağlık
Süt alerjisi olan çocuklara güzel haber

Süt alerjisi olan çocuklara güzel haber!

Süte alerjisi olan ve süt içerdiği için dondurma yiyemeyen çocuklar artık bu lezzetten uzak durmak zorunda kalmayacak. İstanbul’un en meşhur dondurmacılarından Yaşar Usta, süt alerjisi nedeniyle dondurma yiyemeyen çocuklara taze mevsim meyvelerinden yapılan ve içerisinde süt bulunmayan sorbe dondurmalar hazırladı.

27.07.2017Alışveriş
Çocuklarda bahar alerjisine dikkat

Çocuklarda bahar alerjisine dikkat!

Havaların ısınması, baharın gelmesi çok güzel ama bir de hasta eden şu polenler olmasa! Alerjik hastalıklarda son yıllarda önemli bir artış yaşanıyor. Bu hastalıklardan en çok da çocuklar etkileniyor. Çocuk Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Karaayvaz, çocuklarda alerjik hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi

15.05.2017Sağlık
Baharı üst solunum yolu enfeksiyonu ile karşılamayın

Baharı üst solunum yolu enfeksiyonu ile karşılamayın

Çok sık geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı uyarılarda bulunan KBB Uzmanı Prof. Dr. Emre Üstündağ, doğru tedavi için doktor kontrolünde olmadan ilaç kullanılmamalı gerektiğinin altını çizdi.

24.03.2017Sağlık
Gırtlak ödemi ile ilgili çok önemli uyarı

Gırtlak ödemi ile ilgili çok önemli uyarı

Gırtlak (Larinks) ödemi geçiren ve teşhis edilmemiş hastaların üçte biri hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya…

8.02.2017Gündem
Grip mi nezle mi

Grip mi nezle mi?

Okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte kapalı alanlarda toplu olarak geçirilen süreler uzuyor. Bu durum grip ve/veya nezle sezonuna yaklaşmakta olduğumuzun habercisi...Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Esin Yalçınkaya, solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları arasındaki farklar, tedavi yöntemleri ve grip aşısı için en doğru zaman hakkında açıklamalarda bulunuyor.

23.10.2016Sağlık
Mevsim  değişikliklerinde sinüzit şikayeti artabilir

Mevsim değişikliklerinde sinüzit şikayeti artabilir

Mevsim değişikliği başladı , havaların ani soğuması soğuk algınlığı, grip ve nezleye paralel olarak sinüzit şikayetlerinde de artışa neden oluyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can, sinüzit hastalığı ve tedavisinde dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

17.10.2016Sağlık
Karanlık ortam baş ağrısına iyi geliyor

Karanlık ortam baş ağrısına iyi geliyor

Stres ve uykusuzluk ağrıyı tetikleyen nedenlerden...

12.08.2016Sağlık
Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun

Bebeğinizi güneş alerjisinden böyle koruyun

Ciltteki kaşıntı, alerjinin başlıca belirtilerinden...

Hangi öksürük neyin habercisi

Hangi öksürük neyin habercisi?

Öksürük bir hastalık değil, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisidir.

Her 13 çocuktan 1’inde besin alerjisi görülüyor

Her 13 çocuktan 1’inde besin alerjisi görülüyor

Besin alerjisi yapan gıdaların başında süt, fındık fıstık gibi çerezler yer alıyor.

Bahar alerjisi hakkında merak ettiğiniz her şey

Bahar alerjisi hakkında merak ettiğiniz her şey

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı bahar alerjisinin belirtileri, kimlerde görüldüğü ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

15.05.2016Sağlık
Cinsel ilişkide ağrı birçok kadının ortak sorunu

Cinsel ilişkide ağrı birçok kadının ortak sorunu

Altta yatan sebep belirlendiğinde tedavi edilebilen bir sorun...

3.05.2016Sağlık
Eyvah bahar geldi

Eyvah bahar geldi!

Alerjik hastalıklar giderek yaygınlaşıyor. Yaklaşık her dört çocuktan birinin alerjik şikayetleri var. Bunlar genellikle burun akıntısı, tıkanması, kaşınması; göz kızarması sulanması ve kaşınması oluyor. Bazen öksürük ve nefes darlığına yol açabilen astım olarak da görülüyor. Bahar bütün güzellikleri, yenilenmeyi, canlanmayı temsil eder. Hep beklenir, hep istenir. Alerjik çocuklar ve aileleri için ise bir kabus olabilir.

4.04.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Süt Proteini Alerjisi nedir? Teşhis nasıl koyulur?

Oğlum Ata’ya da doğduğunda 44 günlükken bu teşhis koyulunca çokça araştırma yapıp, emzirme sürecinde olduğum için de süt proteini diyetine girdim.

17.09.2018

Şimdi alerji zamanı! Dikkat...

Alerji ile soğuk algınlığı benzer belirtiler nedeniyle özellikle bu mevsimde çok kere karışıyor. Öksürük, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kızarma ve sulanma gibi sorunların iki haftadan fazla devam etmesi durumunda mutlaka bahar alerjisinden şüphelenilmesi ve alerji uzmanına başvurulması gerekiyor.

30.05.2017

İklim değişikliği alerjiyi artırıyor!

Malum bahar ayları, alerji ve astıma yol açabilen polenlerin yoğun olduğu zamanlar. Hem yaşadığımız hem de şu veya bu nedenle geçici bulunduğumuz coğrafya alerjilerimizi etkiler. Tatillerini veya seyahatlerinizi polen alerjinize göre planlayabilirseniz daha konforlu zaman geçirebilirsiniz.

13.04.2017

Alerjinin gerçeği yalancısı olur mu?

Çocuklarınızın ve kendinizin daha az hasta olmasını ve yaşam kalitenizi yükseltmeyi istiyorsanız marketten alışveriş ederken aşağıda paylaşacağım gıdalara dikkat edin.

7.11.2016

Çocukluk çağı astımında hedef tam kontroldür!

Genlerimizi seçemeyiz ama çevreyi kontrol edebiliriz.

15.05.2016

Bahar alerjileri erken başladı

Gözlerde sulanma, burun akması, hapşırma, öksürme, gözlerde kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir.

4.04.2016