EKSTRA
MENÜ

Alerji Çeşitleri

Alerji Çeşitleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Alerji Çeşitleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 57 Alerji Çeşitleri haberi bulunmuştur.

Alerji Çeşitleri Haberleri

Sonbahar Alerjisinden Korunmanın 14 Yolu

Sonbahar Alerjisinden Korunmanın 14 Yolu

Sonbaharda ağaçların dökülen yapraklarında barınan küf mantarları… Çürümüş bitki atıkları üzerine yerleşen mantar sporları… Kurumuş yaprakların altında gizlenen polenler… Kapalı mekanlarda oluşan ev tozu akarları, rutubetle artan küf mantarları… ‘Alerji’ denildiğinde polenler nedeniyle aklımıza genellikle ilkbahar gelse de, aslında sonbahar mevsiminde de özellikle küf mantarları, mantar sporları, ev tozu akarları ve polenler alerjik nezle ile astım ataklarına yol açabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Betül Şahin, sonbahar alerjisinden korunmanın yollarını anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

24.09.2020İyi Yaşam
Kış Alerjileri: Neden Görülür, Nasıl Tedavi Edilir

Kış Alerjileri: Neden Görülür, Nasıl Tedavi Edilir?

Alerjileri ilkbahar ve yaz aylarında en çok tetikleyen şey polenler olsa da kış aylarında da bizleri bekleyen başka bir alerjik tehdit var. Kışın soğuk havalarda zamanımızın çoğunu iç mekanlarda geçirmeye başladıkça yüksek düzeylerde iç mekan alerjenlerine maruz kalabiliyoruz. Peki bu kış alerjilerine ne sebep oluyor, kış alerjileri nasıl tedavi ediliyor?

11.09.2020İyi Yaşam
Alerjilere Karşı Nasıl Önlemler Almalıyız

Alerjilere Karşı Nasıl Önlemler Almalıyız?

Alerjik rinitlerin yaklaşık yüzde 80'inin mevsimsel olduğunu dile getiren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Çelik, mevsim geçişlerinde en sık görülen alerjilere karşı nasıl önlemler alınacağına dair tavsiyelerde bulundu.

11.09.2020İyi Yaşam
Yorgunluğunuzun nedeni maya alerjisi olabilir

Yorgunluğunuzun nedeni 'maya alerjisi' olabilir!

Kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız, nasıl olsa geçer demeyin.

30.10.2019Ebeveyn

Sonbahar alerjisine dikkat!

Sonbahar mevsimi, güzelliklerin yanında bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Bu dönemde hava sıcaklıklarında yaz mevsimine oranla düşüş yaşanması, salgın yapan virüs enfeksiyonları nedeniyle solunum sistemi alerjilerinin yaşanmasına sebep olabiliyor. Peki bu mevsimde yaşanma riski olan alerjilerin belirtileri ve korunmanın yolları neler? Alerjilerin tedavisi mümkün mü? Tüm bu soruları, KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen merak edenler için yanıtladı.

16.09.2019Sağlık
Alerjik Çocuklara Sağlıklı Yemekler Yarışması

Alerjik Çocuklara Sağlıklı Yemekler Yarışması

Alerji ile Yaşam Derneği 13-19 Mayıs Besin Alerjisi Farkındalık Haftası kapsamında bir bilinçlendirme kampanyası başlatıyor. Besin alerjisi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanya kapsamında, besin alerjisine uygun yemek tarifleri yarışmasından halk bilgilendirme seminerine kadar birçok proje gerçekleştirilecek. Aynı zamanda sosyal medya mecralarında konuya dikkat çekmeyi amaçlayan farkındalık videosu da çekilecek.

10.05.2018İyi Yaşam
Çörek otu faydaları... Hangi hastalıklara şifa

Çörek otu faydaları... Hangi hastalıklara şifa?

Çörek otu, eski çağlardan beri modern tıbbın en doğal tedavi edici yöntemlerinden biri olarak kullanılıyor. Pek çok sağlık sorununa iyi gelen çörek otunun faydalarını ve ne kadar tüketilmesi gerektiğini uzmanlardan öğrendik.

3.01.2020Sağlık
Egzama neden olur ve nasıl geçer egzamaya ne iyi gelir Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Egzama neden olur ve nasıl geçer? egzamaya ne iyi gelir? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Egzama; deriyi kurutan, kaşıntıya ve bazen de kabarcıklara sebep bir çeşit deri hastalığıdır. Birden fazla sebebe bağlı olarak görülebilmektedir. Ancak kesin egzama nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Egzamaya yol açan birden fazla etken olduğu gibi egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Peki Egzama neden olur ve nasıl geçer? egzamaya ne iyi gelir

5.12.2019Sağlık
Ürtiker neden olur Belirtileri, çeşitleri, tedavisi

Ürtiker neden olur? Belirtileri, çeşitleri, tedavisi

Alerjik bir deri hastalığı olan ürtiker, halk arasında kurdeşen olarak bilinir. Özellikle bahar aylarında artış gösterir. Peki, ürtiker neden olur, bulaşıcı mıdır? Hastalık hakkında detaylı bilgiler veren Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Özlem Su Küçük, yeni tedavilerle hastalığın kontrol altına alınabileceğinin altını çizdi.

16.09.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir, Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir

Çölyak hastalığı nedir, Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Çölyak hastalığı dönem dönem internette aranan konular arasındaki yerini almaya devam ediyor. Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Peki Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

6.09.2019Gündem
Bebeklerde hırıltı neden olur, nasıl geçer

Bebeklerde hırıltı neden olur, nasıl geçer?

Bebeklerde hırıltının sebepleri nelerdir? Bebeklerde ve çocuklarda hırıltı nasıl geçer? Hangi durumlarda doktora başvurmak gerekir? Bebeklerde hırıltı için doğal yöntemler neler? Konuyla ilgili merak edilenleri uzmanından öğrenelim.

Kürtaj nasıl bir işlemdir Nasıl yapılır Kürtaj sonra parça kalır mı

Kürtaj nasıl bir işlemdir? Nasıl yapılır? Kürtaj sonra parça kalır mı?

Kürtaj nedir? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtaj olmak için genel anestezi almaya gerek var mıdır? Kaçıncı haftaya kadar kürtaj yapılır? Kürtaj işlemi ne kadar sürer? Kürtajdan sonra parça kalır mı? İlaç kullanılarak gebelik sonlandırılır mı?

4.02.2019Sağlık
‘Evlilikleri kurtaran doktor’

‘Evlilikleri kurtaran doktor’

Horlama çok yaygın bir sorun. Hele yatak odalarında dinmeyen horlama sesleri kimi zaman boşanmalara bile neden olabiliyor. Köln’de yaşayan Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Fahri Yıldız, 32 yıldır, horlayanları tedavi ediyor. Bu yüzden çevresinde ‘Evlilikleri kurtaran doktor’ olarak da tanınıyor. Yıldız, cerrahi yöntemlerle sayısız hastayı tedavi etmiş. 2008 yılından beri de horlama protezleri üzerine çalışıyor. Dr. Fahri Yıldız, 1.5 yıl önce, kızları Aylin ve Suzan ile birlikte, horlama protezleri alanında uluslararası faaliyet gösteren TOMED GmbH adlı firmayı devraldı. Şimdi, geliştirdiği horlama protezlerini dünyanın dört bir yanına göndererek horlayanların sorunlarını çözüyor. Dr.Fahri Yıldız ile bu sorun üzerine söyleşi yaptık.

12.04.2017Ekonomi
Bebeğini yumurta alerjisinden korumak annenin elinde

Bebeğini yumurta alerjisinden korumak annenin elinde

Bebekler için süt ve süt ürünleri kadar önemli olan bir diğer besin kaynağı da hiç şüphesiz yumurta. Ancak özellikle bebeğinde alerji ve kilo sorunu bulunan annelerin yumurta konusunda dikkat etmesi gereken bazı kritik bilgiler, bebeklerin sağlıklı yetişmesi adına son derece önemli.

İnek sütü çocuğunuz için ölümcül olabilir

İnek sütü çocuğunuz için ölümcül olabilir!

Besin alerjileri günümüzde tüm dünyayı etkileyen ve her geçen gün artan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya çapında değerlendirdiğimizde çocukların yüzde 6’sı, yetişkinlerin yüzde 3-4’ü, Türkiye'de ise çocukların yüzde 1’i, yetişkinlerin ise yüzde 2-8’i bir ya da birkaç besine karşı alerjik.

11.01.2017Sağlık
Kış mevsiminin istenmeyen hastalığı: Grip

Kış mevsiminin istenmeyen hastalığı: Grip

Soğuk kış aylarında en büyük sorunlarından biri olarak karşımıza çıkan grip, şu günlerde ortalığı kasıp kavuruyor. Basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de grip hastalığı ihmale gelmiyor. Ölümlere neden olan grip virüslerine karşı, özellikle kış aylarında tedbiri elden bırakmamak gerek. Aman dikkat! İşte virüs türüne göre grip çeşitleri…

7.01.2016Sağlık
Sorumlusu alerjiniz olabilir

Sorumlusu alerjiniz olabilir

Gün içerisinde sürekli hapşırma problemi yaşıyor ve çevrenizden “Çok yaşa” cümlesini sık işitiyorsanız, bu durumun sebebi alerjik rinit olabilir.

25.11.2011Kelebek
Sorumlusu alerjiniz olabilir

Sorumlusu alerjiniz olabilir

Gün içerisinde sürekli hapşırma problemi yaşıyor ve çevrenizden “Çok yaşa” cümlesini sık işitiyorsanız, bu durumun sebebi alerjik rinit olabilir.

24.11.2011Kelebek
Dermatologlardan kadınlara uyarı

Dermatologlardan kadınlara uyarı

İzmir'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi dermatoloji uzmanı Dr. Cengiz Bıçakçı, kadınları, güzellik uğruna, her duyduklarına itibar edip, paralarını sokağa, sağlıklarını tehlikeye atmamaları konusunda uyardı.

22.02.2011Kelebek
Bebekler Neyi Yememeli

Bebekler Neyi Yememeli?

Bebeğinizin yemesi gerekenler kadar neyi yememesi de önemli.

Stresten en iyi arınma yolu

Stresten en iyi arınma yolu

Stres içindeyseniz ya da sağlık problemleri yaşıyor ve bir türlü huzur bulamıyorsanız yoga sizin için biçilmiş kaftan. Yoga derslerinde öğrenilen nefes teknikleri, gerginliği atmaya ve canlanmaya yararken vücut çalışmaları, tüm gün masa başında oturmaktan oluşmuş fiziksel yorgunluğu ve rahatsızlığı yok etmeye yardımcı oluyor. En güzel tarafı da yeni güne her zaman enerji dolu başlayacak olmanız.

23.10.2009Kelebek
Bahar kâbusunuz olmasın

Bahar kâbusunuz olmasın!

Havalar artık ısınmaya başladı. Güneşli günlere hiçbirimizin diyeceği yok. Bir de bahar nezlesi olmasa..

25.03.2009Gündem
Egzama hakkında bilmemiz gerekenler....

Egzama hakkında bilmemiz gerekenler....

Farklı alerjik etkilerden dolayı ,cildin çeşitli bölümlerinde ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Kabuklanma, pullanma, kızarıklık, kaşıntı gibi belirtileri vardır.

4.06.2008Sağlık
Alerjiyi hafife almayın

Alerjiyi hafife almayın!

Alerjik reaksiyonların çoğu ciddi değildir. Ama bazen kişinin ölümüne yol açan alerjik durumlar söz konusu olabilir.

Dokuz Eylül Tıp’tan şeffaf müdehale

Dokuz Eylül Tıp’tan şeffaf müdehale

Dünyada henüz yeni olan, Türkiye’de de ilk kez Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı’nda başlatılan uygulamayla, acil hastaların refekatçıları da doktorların yaptığı müdahaleyi izleyebilecek.

14.04.2007Ege
Sağlık katkılı besinler

Sağlık katkılı besinler

Fonksiyonel besinler; sağlığı geliştirici, hastalık riskini azaltıcı etkileri olan besin bileşenleri olarak tanımlanıyor. İlk kez 1980’lerin sonunda Japonya’da ortaya çıktılar. Türkiye’de ilk kez 2004’te, sindirimi düzenleyici ürünlerle gündeme geldiler. Bugün en fazla satılan fonksiyonel gıda çeşidi probiyotikler.

25.01.2007Kelebek

Yazar Sonuçları

Kortizon alerji yapar mı?

Alerjik durumlarda hastaya hemen kortizon verilmemelidir.

17.04.2016

Egzama neden en çok ev hanımlarında görülüyor?

Cildinizde görmezden geldiğiniz kızarıklar egzama olabilir.

28.02.2016

Sonbaharda solunum yolu alerjileri

Bu mevsimde solunum yolunda etkin olan alerji çeşitleri ve belirtileri konusunda uyanık olmak gereklidir.

19.10.2015

Cildinize uygun doğru sabunu nasıl seçebilirsiniz?

Sabunlanmak, geleneksel bir temizlik yöntemidir. Özellikle vücut temizliği ve ellerin yıkanması için kullanılır. Sabun insana büyük bir güven verdiği için birçoğumuz yüzümüzü sabunla köpürte köpürte yıkamayı çok severiz.

11.08.2020
Kürtaj nedir Nasıl yapılır

Kürtaj nedir? Nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi eğer istenmeyen veya normal seyrinde gitmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılıyorsa, buna tıbbi tahliye denilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hilal Karahan kürtaj ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıtlıyor.

23.06.2019

Çene ucu dolgusu (Jawline) nedir?

2019 yılı estetik trendleri içerisinde adından sıkça söz ettiren jawline nedir? Yazımızda bu seneye damgasını vuran estetiği anlatmaya çalışacağım.

22.04.2019

Cilt temizliğinde, sabunların nasıl bir rolü vardır?

Cildiniz sabunlandıktan sonra çok kuruyor ve geriliyorsa, kullandığınız sabunun gerekenden daha serttir.

12.03.2017

Estetik önce trend, sonra moda olur mu?

2017’de güzellik alanında hangi uygulamalar daha sık kullanılacak?

5.12.2016

Dolgu ile yüzünüze doğal dokunuşlar yapmak çok kolay!

Yüz gençleştirmek bir sanattır, önemli olan standart yüzlerden kaçınmak, yüzün ahengini bozmamak, yüzdeki yorgun ifadeyi gidermek ve doğal, size ait, kendinizi ifade eden bir gençleşme ile yetinmektir.

11.10.2015

Probiyotikler neden önemli?

“Bağışıklık zayıflığı”, yaygın bir sorun. Yazın ortasına geldik, hâlâ nezleyle, sinüzitle, bronşitle uğraşanlar var.

1.07.2015

Sağlıklı gelişim için gerekli

Doç. Dr. H. Cem Razi, “2 yaşına kadar olan çocuklar yılda 6-8 arasında basit üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebiliyor. Yaş arttıkça enfeksiyon sıklığı biraz daha azalıyor. Geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonları immün sistemin sağlıklı gelişmesi için gereklidir” uyarısında bulundu.

12.06.2015

Bulaşıcı cilt hastalıkları nelerdir?

Bulaşıcı ve bakteriyel cilt hastalıklarını tanımak ister misiniz?

30.03.2015

Anti- alerjik havayolu

Polenlerin yayılmasıyla birlikte pek çok kişi için alerji mevsimi başladı.

4.05.2014

İMPLANT TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Bir ya da birden daha fazla diş eksikliğinde veya ağızda hiç diş olmaması durumunda implant (diş ekme) tedavisi rahatlıkla uygulanan bir tedavidir.

9.04.2013

Estetik lens öne çıktı, 1.6 milyon kişinin gözü 720 milyon liraya değişti

Oksijen geçirgenliği 5 kat artan yeni jenerasyon lenslerin, enfeksiyon kapma ve tahriş olma riskini azaltması, uykuda çıkarmaya gerek kalmaması, kullanıcı sayısını 10 kat artırıp 1.6 milyona ulaştırdı. Satılan her 10 lensten 7’sini renkli lenslerin oluşturması, pazarın 720 milyon liraya ulaşmasını sağladı. Estetik amaçlı numarasız lenslerin payı yüzde 40’ı buldu.

10.07.2010

Maya ile aramıza kara kedi girdi

Üç gündür aç dolaşıyorum. Midem sırtıma yapıştı resmen. Hayır hayır, ölümcül ve mevsimsel bikini diyetinde değilim. İştahtan filan da kesilmedim.

21.05.2010

PİPİ! İçerde mi, dışarda mı?

Önce babası gördü. Gelip “Anlatamıyorum Pınar” dedi. Konumuz Emo’nun yaptığı iç organlar afişi.

16.12.2009

Astımlılara rahat tatil yapma rehberi

Astım hastalarının tatillerini planlarken, hastalıklarını tetikleyebilecek bazı faktörlere karşı dikkatli ve hazırlıklı olmalarında yarar var. Örneğin, seçilecek otel, pansiyon ya da yazlığın alerjenler açısından gözden geçirilmesi önemli.

29.07.2007

Besin alerjilerine dikkat

Besin alerjilerine eskisinden daha sık rastlanıyor sanmayın!

11.07.2007