GeriEtkinlikler “Ramazanda kâğıt ya da okey oynayabilir miyim?”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Ramazanda kâğıt ya da okey oynayabilir miyim?”

“Ramazanda kâğıt ya da okey oynayabilir miyim?”

"Alo Fetva Hattı"na birbirinden ilginç sorular yöneltiliyor.

Erzincan'da ramazan ayı dolayısıyla çağrı sayısının 5 kat arttığı Alo Fetva Hattı'na bakan din görevlilerine, "Ramazanda boş zamanlarımda kağıt, okey oynayabilir miyim?", "İftar saatinde oruç ezanla mı topla mı açılmalı?" gibi birbirinden ilginç sorular yönetiliyor.

Erzincan Müftüsü Burhan İşliyen, yaptığı açıklamada, ramazan ayında manevi duyguların arttığını belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iki yıldır uygulamaya koyduğu Alo 190 Fetva Hattı'nı ve müftülüklerinin telefonlarını arayan vatandaşların, oruç, zekat-fitre ve diğer dini konularla ilgili sorular yönelttiğini ifade eden İşleyen, "Haliyle ramazan ayında oruçla ilgili sorular çoğalıyor" dedi.

 Bu sorular hakkında bilgi veren İşleyen, "Kronik hastalıkların pençesinde bulunan, mesela tansiyonu yüksek olduğu için dil altı ilaç kullanmak zorunda kalan, şeker hastası olduğu için insülin kullanmak zorunda kalan ya da astımla ilgili spreyleri kullanmak zorunda kalan vatandaşlarımız, yoğun olarak bunların orucu bozup bozmayacağını soruyor. Biz de Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulumuzun değerlendirmeleri çerçevesinde bunların orucu bozmayacağını kendilerine ifade ediyoruz" diye konuştu.

 Yıllar önceki kiracısına depozitoyu iade etmek için Fetva Hattı'nı aradı

İşleyen, 10 yıl önce Ankara'da kiraya verdiği ev için aldığı depozitoyu iade etmek amacıyla kiracısını arayan bir kadının, Alo Fetva Hattı’nı arayarak yardım istediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bir süre önce hanımefendi arayarak, 'yaşlandım, borçla Allah’ın huzuruna gitmek istemiyorum' diye bir soru yöneltti. Biz de nasıl olduğunu sorduğumuzda, hanımefendi Ankara'daki evini yaklaşık 10 yıl önce Erzincanlı bir üniversite öğrencisine kiraya verdiğini, kiralarken 300 TL civarında depozito aldığını, bu öğrencinin bir yıl kiracı olarak kaldıktan sonra depozitosunu iade edemeden gittiğini söyledi."

 Kadının, sadece ismini bildiği, soyadını bilmediği Erzincanlı kiracısının bulunmasını istediğini aktaran müftü İşleyen, "Ben de gittiğim yerlerde bunu söyleyerek bu kişiye ulaşmaya çalışıyorum. İnsanlarımızın bu noktada ve buna benzer sorularla hassasiyetlerinin artması, kursağından aşağıya haram lokma geçmemesi için titizlik göstermesi hem Allah nezdindeki kıymetimizin artmasına hem de ibadetlerimizin kabul edilmesine vesile olacaktır" diye konuştu.

 Alo Fetva Hattı'na ramazan ayında gelen çağrı sayısının arttığını belirten İşleyen, önceki günlerde ortalama 20 olan çağrı sayısının 100’e ulaştığını söyledi.

"Ramazanda boş zamanlarımda kağıt, okey oynayabilir miyim?"

Erzincan Müftülüğü vaizlerinden Aydın Öçalan ise yöneltilen soruları cevaplamaya çalıştıklarını belirtti.

Ramazan ayı dolayısıyla soruların özellikle oruç ve zekatla ilgili olduğunu dile getiren Öçalan, "Bunun haricinde farklı sorular da gelmekte. 'İftar saatinde ezan la mı topla mı oruç açılmalı?' diye sorular gelmekte. Bizler gelen bu sorulara Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği fetvalara göre cevap vererek orucun imsakla başlanıp iftarla açıldığını belirtiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın takvimini hesaba katarak o vakitleri hesaba almamız gerektiğini, ezanı veya topu beklemek zorunda olmadığımızı belirtiyoruz" dedi.

"Ramazanda boş zamanlarımda kağıt, okey oynayabilir miyim?" gibi soruların da yöneltildiğini belirten Öçalan, bu tür sorular soran kişilere, vaktin önemli olduğunu, İslam dininin zamanı boşa geçirmeyi hoş görmediğini ilettiklerini dile getirdi.

“Sağlıkla ilgili tedaviler orucu bozar mı?”

Endoskopi ve kolonoskopi gibi sağlıkla ilgili tedavi uygulamalarının orucu bozup bozmayacağını soranların olduğunu ifade eden Öçalan, şunları söyledi:

 "Bununla ilgili gelen sorulara kamerayla yapılan bu işlem sıvı kullanılarak yapılıyorsa Diyanet İşleri Başkanlığının fetvalarında orucu bozduğunu söylemekteyiz ama herhangi bir sıvı, yağ gibi işlem kullanımdan yapılıyorsa orucu bozmadığını belirtiyoruz. Kimlere oruç farzdır, oruç tutarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor şeklinde sorular gelmektedir. Bizler de Alo Fetva Hattı’nda halkımızdan gelen soruları cevaplamaya çalışıyoruz."

AA

False