GEZİ

Bir açık hava müzesi: Barcelona

Mehmet ÇİFTÇİ (DHA) 04.02.2004

İspanya'nın en çağdaş kentidir Barcelona. Dev sanat eserleriyle donatılmış geniş bulvarları, yüzyıllar ötesine götüren daracık antik sokakları, Akdeniz sıcaklığını taşıyan insanları ve ateşli flamenko danslarıyla, mutlaka görülmesi gereken bir kenttir.

Daha uçak inişe geçtiğinde upuzun sahilleriyle sizi çekim alanına aldığını hissedeceğiniz Barcelona, zengin bir kültürle yoğrulmuş, tam anlamıyla bir açık hava müzesidir. Onu zengin yapan Akdeniz'in Cenova ve Marsilya'dan sonraki üçüncü, dünyanın turizmdeki ikinci büyük liman şehri olmasıdır. Ancak, İspanya'nın en zengin Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan Barcelona'yı diğer zengin kentlerden ayıran ekonomik gücü değil, son birkaç yüzyılda kentin çehresini değiştirecek kadar önemli yapıtları gerçekleştiren mimarları ve ressamlarıdır.

Barcelonalılar kendilerini önce Katalan olarak tanımlar. Bayrakları, mutfakları ve dilleri farklıdır. İspanya'yı da eyaletlerden oluşan bir birlik şeklinde görürler.

Barcelona'nın en ünlü caddesi Rambla'dır. Restoranları, alışveriş merkezleri ve sokak ressamlarıyla renkli ve hareketli Rambla, barcelona'nın antik bölgesinde yer alır. Rambla'da tarihi bir gezinti yaparken, ayrı bir alem olan ara sokaklara dalmayı unutmayın. Buralardaki kitapçıları, müzeleri, pazar yerlerini, halkın gittiği ve asla turistik olmayan yerel tapas barlarını keşfettiğinizde sadece Rambla ve civarının tadını çıkarmak için bile en az bir hafta gerektiğini göreceksiniz.

Her yaştan her insanın kendinden bir şeyler bulabileceği bu büyülü kentte, birden kendinizi punk'çıların gittiği bir barda heavy metal müzik dinlerken ya da tarihi bir meydanın loş ışıkları altında sokak sanatçılarının çaldığı gitar eşliğinde dinlenirken bulabilirsiniz. Bütün bunlar olurken bu şehrin bir parçası olduğunuzu hissedeceksiniz. Şaşırmayın, korkmayın. Bırakın kentin enerjisi sizi sürüklesin.

YEREL TATLARI KEŞFEDİN

Rambla üzerindeki yürüyüş sizi Mercat Sant Joseph'e (San Joseph Pazarı) götürür. Burada binbir renkte meyveler, demet demet asılı kurutulmuş otlar, kalıplar halinde peynirler, tavanlara asılmış dev jambonlar, taptaze ve sayamayacağınız kadar çok çeşitte deniz mahsulleri ve balıklar var. Eğer lüks restoranların yanı sıra küçük ve yerel merkezlerdeki tatlara da meraklıysanız, buralardaki küçük barları denemelisiniz.

Limandan başlayarak yürüdüğünüz Rambla'yı boydan boya geçerek yukarıya doğru çıktığınızda kendinizi birden şehrin kalbinin attığı bir meydanda bulursunuz: Katalonya Meydanı (Plaça de Catalunya), size modern barcelona'nın ilk ipuçlarını vermeye başlar.

Rambla'nın arka sokaklarından birinde Barcelona'nın en eski bölgesi ‘‘La Ciutat Vella’’ bulunur. Barcelona'nın kalbi sayılan ve gotik tarzda inşa edilmiş binalardan oluşan ilk yerleşim yerinde kralın küçük kızının evlendiği katedral ilk ziyaret noktası olmalı. Sade bir üslupta inşa edilmiş bu gotik eser sizi çok etkilemeyebilir ama cimriliğiyle ünlü Katalan halkının fazla para harcamadan yapılan bu eseri kabullenişini gösterir.

Bu bölgede yaya gezerken barcelona'nın vitraylarıyla ünlü en büyük kilisesi Santa Maria Del Mar'ı da görebilirsiniz. Borne adı verilen bu bölge aynı zamanda Picasso Müzesi'ne çok yakın olup son yıllarda moda merkezi olma yolunda önemli mesafe kaydetmiştir. Barlarıyla ünlü Borne Meydanı'nda Berselona'nın en ünlü kokteyl yapan Gimlet ve nostaljik Midamelindo Barı ile tapas adı verilen atıştırma yeri Xampanyet mutlaka uğranılması gereken yerlerdir. Yine buraya bitişik olan ve şehir parkı anlamına gelen La Ciudadela'nın içinde 1888 yılında Dünya Ticaret Fuarı için inşa edilen binalar bulunur.

mutlaka görün

PİCASSO MÜZESİ

Santa Maria Del Mar Kilisesi'nden Rambla yönüne giderken yolunuzun üzerindeki Montcada Caddesi sizi Picasso Müzesi'ne götürür. Picasso'nun en önemli eserleri dünyanın çeşitli özel koleksiyoncuları tarafından satın alındığından burada ressamın Guernica gibi dünyaca tanınmış eserlerini göremezsiniz. Müzede Picasso'nun başlangıçtan Kübizm'e kadar birçok tablosu sergilenmektedir. Bu bölge sanat galerilerinin ve tüm İspanyol ressamlarının tablolarının reprodüksiyonlarının satıldığı bölgedir. Müzeden çıkışta, daha tabloların etkisi üzerinizdeyken kendinizi yol üzerindeki Els Quatre Gats Restaurant'a atın. Burası 1897 yılından bu yana hizmet veren ve Picasso ve Ruiseyor'un ilk tablolarını gelecekte alacağı değeri tahmin edemeden duvarlara astıkları ve sürekli yemek yedikleri yerdir.

SAGRADA FAMILIA

Öğleden sonrayı ise ‘‘düşsel’’ binalarıyla dünyaca ünlü Katalan mimar Gaudi'ye ayırın. Özellikle Sagrada Familia Kilisesi'ni atlamayın. Fransa'nın Eyfel Kulesi neyse Barcelona'nın Sagrada Familia Kilisesi de odur. Bu eksantrik yapı, kentin turistik tur listelerinin en başında yer alır. Geçtiğimiz yüzyılın, mimari kurallara en uymayan, en spontane, en değişken, en dolambaçlı, en sıradışı eseridir. Hiçbir duvarı dik inmez, hiçbir kolonu düz çıkmaz. Neresinden baksanız ilk anda ‘‘çelişki’’yi gördüğünüz kiliseyi, Gaudi'nin diğer eserleriyle birlikte düşündüğünüzde, masal kahramanları Hansel ve Graetel'in şekerlemeden yapılmış evinin karşısındaymış gibi hissedebilirsiniz. 120 yılı aşkın süredir bitirilemeyen bu sembol eserin sadece inşaat hikayesi bile başlı başına bir tarihtir. Yüksekliği Barcelona'nın en yüksek tepesi Montjuick'e eşittir.

CASA MİLA

Yine Gaudi'nin tasarımı olan Mila Evi özellikle çatısı, dalgalı yürüyüş yolları ve insan yüzünü andıran bacalarıyla görülmeye değerdir.

MONTJUICK TEPESİ

Dağlar ve deniz arasında sıkışmış bir düzlükte kurulan Montjuick Tepesi Barcelona halkı için çok anlamlıdır. Gaudi'nin ‘‘Tanrı’ya meydan okunmaz’’ tavsiyesine uyularak inşa edilen modern binaların hiçbirinin bu yüksekliği aşmasına izin verilmemektedir. Katalanlığın sembolü sayılan birçok bina Montjuick Tepesi'nin eteklerine yapılmıştır.

MİRO MÜZESİ

Barcelona'nın en güzel müzelerinden biridir. Bahçeler içinde kurulmuş ve şehri yukarıdan izlemektedir. Modernist akımın üyesi olan Miro'nun müzedeki en etkileyici eseri İç Savaş sırasında gerçekleştirdiği siyah-beyaz Barcelona serisidir. Sanatçının genellikle kuş ya da kadın şeklinde tasvir ettiği heykelleri tüm şehri süsler.

DALİ MÜZESİ

Ünlü sürrealist, ‘‘deli’’ ressam Salvador Dali'nin, doğduğu ve Barcelona'ya 1,5 saat uzaklıkta bulunan Figueras kasabasındaki müzesine gitmeyi de ihmal etmeyin. Müze, içindeki Dali eserlerinin yanı sıra kendisi de başlı başına bir sanat eseridir. Bu arada, doğumunun 100. yılına denk gelmesi nedeniyle 2004'ün Dali yılı ilan edildiğini hatırlatalım. Bir yıl sürecek kutlamalar İspanya'nın en önemli sanatsal olayı kabul ediliyor.

BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

İspanyolların iş çıkışı tapaslarda, üzerine karides, mantar gibi çeşitli malzemeler koyarak yediği lezzetli ekmeklerden tadın.

Katalan yemeklerinden, özellikle deniz mahsullü safranlı pilavı, yani Paella'yı atlamayın.

Çok karşı değilseniz boğa güreşlerini seyredin. Biletinizi iki gün öncesinden almalı, yanınızda matadora atmak üzere çiçek götürmelisiniz.

Pazar akşamları Sagrada Familia'nın bulunduğu bulvar üzerinde Sardana dansçılarını izleyin ve onlara eşlik edin.

nasıl gidilir

Barcelona'ya THY ile salı, perşembe ve cuma günleri saat 09.45'te direkt uçuş var. Uçak saat 12.20'de Barcelona'ya ulaşıyor. Dönüş uçağı da yine aynı günler saat 13.20'de kalkıyor ve 17.40'ta İstanbul'da oluyor. Bilet fiyatları gidiş dönüş, vergiler hariç 416, tek gidiş 365 dolar (212 663 63 63). Iberia Havayolları'nı tercih ederseniz çarşamba ve cumartesi hariç her gün saat 17.10'da uçak kalkıyor ve 18.10'da Barcelona'ya ulaşıyor. Dönüşler ise aynı günler 10.35'te kalkan uçakla gerçekleşiyor. Bilet fiyatları vergiler hariç 386 dolar (212 468 80 18).

nerede yenir

Bir Akdeniz ülkesi olan ve bol bol zeytinyağı tüketen İspanya'nın mutfağı Türklere yabancı değil. Yemek yemeyi çok seven İspanyollar sabah iki kez kahvaltı ediyorlar, doğal olarak öğlen yemeği saatleri biraz gecikiyor. Saat 14.00-16.00 gibi yenen öğle yemeğinin ardından akşam yemeklerini saat 22.00 gibi tapas adlı barlarda yemeği tercih ediyorlar. Deniz mahsulleriyle ünlü olan İspanyol mutfağının lezzetli yemeklerini tadabileceğiniz restoranların bazıları şunlar:

Cafe Zürih Barcelona'nın en ünlülerinden. Pelai 39, Palaçe Catalunya.

Tablao De Carmen Yemek yerken renkli flamenko gösterileri izleyebileceğiniz bir mekan, Avda Marques de Comillas Pueblo Espanol de Montjuick, Tel. 93 325 68 95

Chipiron Maremagnum, local 55, Tel: 93 225 80 40

El Raco de'n Freixa Restaurant: Sant Elies 26/27, Tel: 93 2097559

La Barca del Salamanca Moll de Gregal, 13, Tel: 93 221 18 37

Bel.luna Jazz Club Restaurante Rambla de Catalunya, 93 302 22 21

nerede kalınır

Del Mar Hotel Plaza Plalacio, 19. 08003

Hotel Rubens Passeig de la Mare de Deu del Coll 10

Barcelona Hilton Avda Diagonal 589-91, 08014, Tel: 93 495 77 77

Grand Marina Hotel Moll de Barcelona, s/n 08039

alışveriş

Barcelona ünlü tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz zengin alışveriş merkezlerine sahip. Rambla'da, Katalonya Meydanı'nda pek çok seçenek bulabilirsiniz. İspanyolların gururu El Corte Ingles mağazalarına mutlaka göz atın. Boulevard Rosa, Paseo de Gracia da kentin diğer ünlü alışveriş merkezleridir. Hediyelik için müzelerin satış yerlerinde de çok şey bulabilirsiniz.

YILLIK ORTALAMA HAVA SICAKLIKLARI

Ocak 13 4

Şubat 14 5

Mart 16 7

Nisan 17 8

Mayıs 20 12

Haziran 24 16

Temmuz 27 19

Ağustos 28 19

Eylül 26 17

Ekim 21 12

Kasım 17 8

Aralık 14 6
 ADnet
Reklam için