EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Yetenek Sınavı

Yetenek Sınavı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yetenek Sınavı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.352 Yetenek Sınavı haberi bulunmuştur.

Yetenek Sınavı Haberleri

Anne kız aynı spor okulunda öğrenci

Anne kız aynı spor okulunda öğrenci

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümüne Özel Yetenek Sınavı sonucunda, engelli kontenjanından giren eski milli sporcu Mürvet Demirtaş Orhan (45), Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi milli sporcu kızı Rana Berfin Orhan (19) ile aynı fakültede öğrenci oldu.

21.10.2020Eğitim
KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak İşte ÖSYM takvimine göre KPSS lisans sonuç tarihi

KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM takvimine göre KPSS lisans sonuç tarihi

KPSS 2020 sonuçları için heyecanlı bekleyişini sürdüren adaylar bir yandan da ÖSYM'nin bu yılki takvimini inceliyor. ÖSYM 2020 takvimine göre KPSS sonuçları ekim ayı içerisinde ilan edilecek. Peki, KPSS sonuçları ne zaman, ekim ayının kaçında açıklanacak? 2020 KPSS sonuçları nasıl öğrenilecek? İşte ÖSYM takvimine göre KPSS lisans sonuç tarihi...

24.09.2020Gündem
KPSS 2020 alan sınavları ne zaman yapılacak İşte sınav tarihleri

KPSS 2020 alan sınavları ne zaman yapılacak? İşte sınav tarihleri!

KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Sınavı'nın tamamlanmasının ardından KPSS lisans alan bilgisi oturumlarının hangi tarihte yapılacağı, söz konusu sınava girmek için başvuru yapan vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Peki, 2020 KPSS alan sınavları ne zaman?

11.09.2020Gündem
‘Otizmli müzik dehası’na Bakan Selçuk’tan destek

‘Otizmli müzik dehası’na Bakan Selçuk’tan destek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bağlaması ve sesiyle gönülleri titreten, söz yazıp beste yapan, performansıyla Dünya Otizm Festivali'nde ikincilik kazanan ancak yaş durumu nedeniyle güzel sanatlar lisesi yetenek sınavı başvurusu kabul edilmeyen otizmli Yıldırım Beyazıt Yakar'ın destek çağrısına kayıtsız kalmadı. 20 yaşındaki Yakar, Bakan Selçuk'un talimatıyla İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesi’nin ay sonunda yapacağı yetenek sınavına alınacak.

10.09.2020Eğitim
Yasak Elma Erim ayrıldı mı Erim neden değişti

Yasak Elma Erim ayrıldı mı? Erim neden değişti?

Yasak Elma dizisinin önemli karakterlerinden birisi olan Erim, yeni sezonda farklı bir oyuncu tarafından canlandırılmaya başlandı. Bunun akabinde pek çok izleyici, Yasak Elma Erim neden değişti, Erim diziden neden ayrıldı gibi sorulara cevap aramaya başladı. Peki, Yasak Elma Erim neden değişti ve kim canlandırıyor? İşte, o bilgiler

9.09.2020Televizyon
KPSS Lisans sınavı ne zaman İşte KPSS Genel Yetenek/ Genel Kültür ve Alan Bilgisi sınav takvimi

KPSS Lisans sınavı ne zaman? İşte KPSS Genel Yetenek/ Genel Kültür ve Alan Bilgisi sınav takvimi

KPSS hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken, bu sınava katılım gösterecek olan vatandaşların 'KPSS ne zaman yapılacak?' sorgulamaları da kaldığı yerden devam ediyor. Devlet kadrolarında yer alan boşluklar için tercihlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, KPSS için tarih detaylarını merak ediyor. İşte, ÖSYM'nin belirlediği KPSS oturum takvimi...

5.09.2020Gündem
KPSS saat kaçta başlayacak ve kaç dakika sürecek KPSS 2020 sınav süresi

KPSS saat kaçta başlayacak ve kaç dakika sürecek? KPSS 2020 sınav süresi

KPSS saat kaçta başlayacak sorusu, sınav için hazırlıklarını sürdüren adaylar ve yakınlarının araştırdığı konu olmaya başladı. KPSS için sınav salonlarına geç kalmamak isteyen adaylar, KPSS 2020 sınav süresi aracılığıyla oturumların kaç dakika sürdüğünü ve kaçta tamamlandığını görebilecek. Peki, KPSS kaç dakika sürecek ve saat kaçta başlayıp kaçta bitecek? İşte, ÖSYM'nin yayımladığı bilgiler kapsamında KPSS Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınav süresi ve saat bilgileri

5.09.2020Gündem
ÖSYM’den Covid-19 pozitif ve temaslı adaylara yeni önlem

ÖSYM’den Covid-19 pozitif ve temaslı adaylara yeni önlem

ÖSYM, Covid-19 bilgisi değişen KPSS adaylarının, sınava girecekleri bina veya salon bilgilerini güncelleyecek.

2.09.2020Eğitim
Bilgi Teknolojileri Eğitim Programları projesi hayata geçiriliyor

Bilgi Teknolojileri Eğitim Programları projesi hayata geçiriliyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), üniversiteden yeni mezun olmuş ya da yeni mezun olacak gençlere yönelik "Bilgi Teknolojileri Eğitim Programları" projesini başlatıyor.

1.09.2020Teknoloji
‘Yetenekliler’i bekleyen bir sınav daha var

‘Yetenekliler’i bekleyen bir sınav daha var

Üniversiteye girmenin ön koşulu YKS’de barajı aşmak. Ancak bazı bölümler için sadece sınav puanı yeterli değil. Sanat ve spor alanında eğitim veren alanlarda yükseköğrenim görmek isteyenlerin önünde şimdi yetenek sınavları süreci var. Kurumlar kendilerini tercih edecek adaylardan neler bekliyor, bu sınavlar nasıl bir hazırlık gerektiriyor? Bu soruları üç köklü üniversitenin yöneticisi yanıtladı.

10.08.2020Eğitim
Üniversite adaylarına öneriler; 20 maddede doğru tercih

Üniversite adaylarına öneriler; 20 maddede doğru tercih

Sınavda aldığınız puan değil, başarı sıralamanıza bakarak tercih yapın. ‘Ölü tercih’ efsanesine inanmayın. Doğru olan, tercihlerin isteklerinizle örtüşen bir sırada yazılması. Tercih yelpazeniz genişse şansınız da o kadar yükseliyor. Tercihlerinizi sisteme girerken kodları doğru yazdığınızdan emin olun.

6.08.2020Eğitim
Üniversite kontenjanları belli oldu

Üniversite kontenjanları belli oldu

YÖK, 2020 üniversite kontenjanlarını belirledi. Buna göre, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.

21.07.2020Eğitim
Son dakika haberi: YÖKten flaş açıklama... Kontenjanlar belirlendi

Son dakika haberi: YÖK'ten flaş açıklama... Kontenjanlar belirlendi

Son dakika haberi... Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.

21.07.2020Gündem
Liselere giriş maratonu: Veliler ve öğrenciler tercih telaşında

Liselere giriş maratonu: Veliler ve öğrenciler tercih telaşında

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih başvuruları başladı. Bu yıl 1856 okul, 213 bin 128 öğrenciyi sınavla kabul edecek. Tercih sayısı 5’ten 10’a çıkartılan başvurular 29 Temmuz’da sona eriyor. Başvuruların ilk gününde öğrenci ve velilerle, en çok talep edilen ve yüksek puanla öğrenci alan okulları dolaştık.

21.07.2020Eğitim
Son dakika... Dikkat Bugün başladı... LGS tercih başvuruları 29 Temmuza kadar sürecek

Son dakika... Dikkat! Bugün başladı... LGS tercih başvuruları 29 Temmuz'a kadar sürecek

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında tercih başvuruları, bugünden itibaren 29 Temmuz'a kadar alınacak. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için 10 tercih yapılabilecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 olmak üzere toplamda 20 tercihte bulunabilecek. Öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığının kullanıma açtığı tercih robotundan da yararlanabilecek.

20.07.2020Gündem
20 soruda LGS tercihi

20 soruda LGS tercihi

Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. 16-29 Temmuz tarihleri arasında özel ortaöğretim kurumları ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar, 20-29 Temmuz’da ise Anadolu ve fen liseleri için başvurular başlıyor. Peki tercih yaparken nelere dikkat etmeli. İşte 20 soruda LGS tercih rehberi...

18.07.2020Eğitim
Puan yarışı bitti, yerleşme maratonu pazartesi başlıyor

Puan yarışı bitti, yerleşme maratonu pazartesi başlıyor

181 öğrencinin 500 tam puan aldığı LGS’de tercih başvuruları 20 Temmuz Pazartesi başlayacak, 29 Temmuz’a kadar yapılabilecek. Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için tercih sayısı 5’ten 10’a çıkarıldı. Merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10 okul, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunulabilecek.

17.07.2020Eğitim
LGS tercihleri başladı... Tercih sayısı 10’a çıktı

LGS tercihleri başladı... Tercih sayısı 10’a çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınav sonuçlarını kapsamlı bir analiz raporu ile birlikte açıkladı. LGS 2020 tercih ve yerleştirme kılavuzunu da yayınlandı. Buna göre 20 Temmuz'da başlayan LGS tercihleri, 29 Temmuz'a kadar devam edecek. Adaylar, 10 okul tercih edebilecek.

16.07.2020Eğitim
KPSS başvuru ücreti yatırma işlemi hangi bankaya yapılabiliyor 2020 KPSS başvuru ücreti banka listesi

KPSS başvuru ücreti yatırma işlemi hangi bankaya yapılabiliyor? 2020 KPSS başvuru ücreti banka listesi

KPSS başvuru ücreti ATM'ler, bankalar ve online ödeme ekranları üzerinden yatırılabiliyor. Genel Yetenek-Genel Kültür sınavı için 80 TL olan ücreti, alan bilgisi için oturum başı 55 TL olacak. ÖSYM'nin online ödeme ekranları üzerinden de yapılabilecek olan KPSS başvuru ücreti ödeme işlemi, bankaların ATM'leri aracılığıyla da gerçekleştirilebilecek. KPSS Lisans sınavı 6-20 Eylül, alan bilgisi sınavı ise 12-13 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. İşte, KPSS ücretinin yatırılacağı bankalar ve ücret hakkında detaylı bilgiler

14.07.2020Eğitim
Yetenek sınavı sonuçları açıklandı e-Okul yetenek sınavı sonuçları sorgulama

Yetenek sınavı sonuçları açıklandı! e-Okul yetenek sınavı sonuçları sorgulama

Yetenek sınavı başvuruları e-Okul Sistemi üzerinden bireysel olarak 15-29 Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sınavlar ise 1-10 Temmuz 2020 tarihleri arasında yapıldı. Yetenek Sınavına girdiği okulu kazanamayan adaylar boş kontenjanı bulunan diğer okullar için tekrar ek yerleştirme başvurusu yapabilecek. Sonuçlar erişime açıldı. İşte sorgulama ekranı

14.07.2020Gündem
KPSS başvuru ücreti ne kadar, hangi bankaya yatırılır İşte KPSS 2020 başvuru kılavuzu

KPSS başvuru ücreti ne kadar, hangi bankaya yatırılır? İşte KPSS 2020 başvuru kılavuzu

KPSS başvuru ücretinin ne kadar olduğu ve hangi bankalara yatırılacağı araştırılıyor. KPSS lisans başvuru kılavuzunun yayımlanmasının ardından işlemler 30 Haziran itibari ile yapılmaya başlandı. Adaylar tercihlerini 13 Temmuz tarihine kadar gerçekleştirebilecekler. Başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra seçilmiş oturumlara bağlı olarak sınav ücretini yatırarak başvurular yapılıyor. KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) sınav ücreti 80,00 TL oldu. İşte KPSS başvuru ücreti ile ilgili bilgiler..

2.07.2020Gündem
KPSS ÖABT ne zaman yapılacak İşte KPSS 2020 lisans tarihleri

KPSS ÖABT ne zaman yapılacak? İşte KPSS 2020 lisans tarihleri

KPSS lisans başvuruları 30 Haziran’da başladı. Lisans başvuruları 13 Temmuz’a kadar yapılabilecek. Tüm adaylar, KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerini cevaplamak zorundadırlar. Öğretmen kadrolarına atanmak isteyenler, ayrıca Eğitim Bilimleri sınavına ve alanlarına bağlı olarak da ÖABT’ye katılacaklardır. Peki ÖABT ne zaman yapılacak?

30.06.2020Gündem
KPSS denklik puanı nedir ve nasıl hesaplanıyor

KPSS denklik puanı nedir ve nasıl hesaplanıyor?

KPSS denklik puanı hakkında detaylar, pek çok adayın gündeminde yer almaya devam ediyor. Sınava girmeden önce konuyla ilgili tam olarak bilgi edinmek isteyen pek çok kişi, KPSS denklik puanı nedir sorusuna yanıt arıyor. Peki, KPSS denklik puanı nedir? İşte, o konu hakkında ÖSYM'nin yayımladığı detaylı bilgiler

30.06.2020Eğitim
Yetenek sınavı başvurusu nasıl yapılır e-okul yetenek sınavı başvuru ekranı

Yetenek sınavı başvurusu nasıl yapılır? e-okul yetenek sınavı başvuru ekranı

Yetenek sınavı başvurusunun nasıl yapılacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. Yetenek sınavı için başvurular e-Okul Sistemi üzerinden bireysel olarak bugünden itibaren 29 Haziran'a kadar yapılacak. Yetenek sınavlarının 1-10 Temmuz'da yapılması planlanıyor. MEB e-okul üzerinden bu sınav ile öğrenci alacak olan liseleri de yayımladı. İşte yetenek sınavı ile öğrenci alan liseler ve başvuru ekranı…

15.06.2020Gündem
MEB, güzel sanatlar ve spor liselerine 13 bin 620 yetenekli öğrenci seçecek

MEB, güzel sanatlar ve spor liselerine 13 bin 620 yetenekli öğrenci seçecek

MEB, Türkiye genelindeki 87 güzel sanatlar ile 85 spor lisesinin 9’uncu sınıflarına, özel yetenek sınavıyla 13 bin 620 öğrenci yerleştirecek. LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonucuna ya da adrese göre yerleştirmelerin dışında spor, sanat veya müziğe yeteneği olduğunu düşünen gençler, bu liselerde eğitim görebilmek için tercihte bulunabilecek. Başvurularda, öğrencilerin LGS merkezi sınav puanına bakılmadan sadece özel yetenekleri ve okul başarı puanları dikkate alınacak.

15.06.2020Eğitim
Yetenek sınavıyla öğrenci alacak okullar için başvurular 15 Haziranda başlayacak

Yetenek sınavıyla öğrenci alacak okullar için başvurular 15 Haziran'da başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar için başvurular 15-29 Haziran tarihlerinde yapılacak.

4.06.2020Eğitim
Güncellenen 2020 ÖSYM sınav takvimi KPSS başvuruları ne zaman başlayacak

Güncellenen 2020 ÖSYM sınav takvimi! KPSS başvuruları ne zaman başlayacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında, 2020 Sınav Takvimi'nde değişiklik yaptı. ÖSYM Yönetim Kurulunca alınan karar doğrultusunda, 29 Mart'ta yapılması planlanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başta olmak üzere pek çok sınavın tarihi değişti. Öte yandan memur adaylarını ilgilendiren KPSS sınavı da ileri bir tarihe alındı. Gözler şimdi ise KPSS başvuru tarihlerinde. İşte, en güncel 2020 ÖSYM sınav ve başvuru takvimi...

22.04.2020Gündem
Yükseköğretim düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazetede yayımlandı

Yükseköğretim düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Yılda iki kez yapılabilen doçentlik başvuru sayısı arttırılarak bekleme süresi azaltılacak. Açıköğretim öğrencileri, katkı payı veya öğrenim ücretini ödemesi ve her dönem başında kaydını yenilemesi şartıyla öğrencilik haklarından yararlanacak. Üst üste dört dönem bu şartları sağlamayanların ilişiği, ilgili programdan kesilecek. Vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının mali hakları, devlet üniversitelerinde çalışan emsalleriyle eşitlenecek.

17.04.2020Eğitim
Yükseköğretim ve sağlıkta şiddet düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazetede

Yükseköğretim ve sağlıkta şiddet düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazete'de

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme ile Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

16.04.2020Gündem
Son dakika: Mecliste kabul edildi Yaz tatilinde eğitime devam

Son dakika: Meclis'te kabul edildi! Yaz tatilinde eğitime devam

Son dakika haberine göre; Üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim verilecek. Öğretmenlerin 2 aylık yaz tatili kısaltılabilecek.

15.04.2020Gündem
TRT 150 personel alacak TRT Yetenek programına başvuru şartları neler

TRT 150 personel alacak! TRT Yetenek programına başvuru şartları neler?

Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumunun (TRT), yeni mezunlara yönelik "TRT Yetenek" programıyla 150 gencin yayıncılıktan finansa, bilgi teknolojilerinden pazarlamaya kadar farklı alanlarda istihdam edilmesi amaçlanıyor. Peki, TRT personel alımı başvuru şartları neler?

15.04.2020Gündem
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler TBMM’de oylanıyor

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler TBMM’de oylanıyor

TBMM Genel Kurulunda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisi ve yükseköğretimde düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 15 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi. İkinci bölümün de görüşülmesi tamamlandı, teklifin tamamı bugün oylanacak.

15.04.2020Eğitim
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler

AK Parti milletvekilleri, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, Meclis Başkanlığına sundu.

8.04.2020Eğitim
KPSS ne zaman 2020 KPSS lisans başvuru tarihleri belli oldu mu

KPSS ne zaman? 2020 KPSS lisans başvuru tarihleri belli oldu mu?

KPSS ne zaman yapılacak? sorusu, nisan ayı gelirken yanıtı en fazla araştırılan konular arasında yer aldı. Kamuda memur olmayı bekleyen binlerce adayın katılım sağlayacağı KPSS lisans takvimi, özellikle corona virüsü nedeniyle birçok sınavın ertelenmesinin ardından merak konusu oldu. Peki, KPSS ne zaman? 2020 KPSS lisans başvuru tarihleri belli oldu mu? İşte, ÖSYm takvimine göre, KPSS lisans sınavı tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler...

7.04.2020Gündem
KPSS başvuru tarihleri belli oldu mu KPSS lisans sınavı ne zaman yapılacak

KPSS başvuru tarihleri belli oldu mu? KPSS lisans sınavı ne zaman yapılacak?

Kamuda memur olmanın ön koşullarından biri olan KPSS sınavı, ÖSYM'nin düzenlediği diğer sınavlar gibi Corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında ertelendi. Her mezuniyet durumuna göre farklı oturumlarda düzenlenen sınavın, özellikle üniversite mezunları için olan 2020 KPSS Lisans etabı için araştırmalar hız kazandı. Peki, KPSS lisans sınavı ne zaman yapılacak? KPSS başvuru tarihleri belli oldu mu?

31.03.2020Gündem
KPSS başvuruları ne zaman Lisans KPSS ne zaman

KPSS başvuruları ne zaman? Lisans KPSS ne zaman?

Corona virüsünün salgın haline gelmesini önleme çalışmaları kapsamında ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi güncellendi. Buna göre; Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Alan Bilgisi Testi, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları ve KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin (ÖABT) tarihleri değişti. Bu gelişmenin ardından memur adaylarının tarih araştırmaları hız kazandı. Peki, KPSS başvuruları ne zaman? Lisans KPSS ne zaman?

28.03.2020Gündem
ÖSYM sınav takvimi güncellendi

ÖSYM sınav takvimi güncellendi

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, "Tüm sınav tarihleri gözden geçirildi ve yeniden düzenlendi. YKS, MEB’in önereceği müfredat ve kazanımlara göre önceki yıllarla aynı çerçevede olacak" dedi.

27.03.2020Eğitim
Son dakika haberler... ÖSYMden flaş YKS ve KPSS açıklaması

Son dakika haberler... ÖSYM'den flaş YKS ve KPSS açıklaması

ÖSYM'nin 2020 sınav takvimi güncellendi. Buna göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) 25-26 Temmuz'da gerçekleşecek olması nedeniyle, bu tarihte yapılması planlanan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Alan Bilgisi Testi 12-13 Eylül'de uygulanacak. KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları da 6 Eylül'de düzenlenecek. KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 20 Eylül'de gerçekleştirilecek. Öte yandan, MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, ÖSYM Başkanlığına soru hazırlamada dikkate alması gereken müfredat kapsamını güncelleyen yazıyı gönderdi. MEB'in güncellemesine göre 25-26 Temmuz'daki YKS'de 9, 10 ve 11. sınıf müfredatının yanı sıra 12. sınıfın birinci döneminden sorular sorulacak. 12'nci sınıf öğrencileri, 9, 10 ve 11'inci sınıf müfredatlarına ek olarak 12. sınıf öğretim programlarının sadece birinci döneminden sorumlu olacak.

27.03.2020Gündem
KPSS sınavı ertelendi mi 2020 KPSS sınav ertelemesi açıklaması geldi mi

KPSS sınavı ertelendi mi 2020? KPSS sınav ertelemesi açıklaması geldi mi?

Ülkemizde alınan corona virüsü önemleri kapsamında ÖSYM birçok sınavın ertelendiğini duyurmuştu. Açıklamanın ardından bu kapsamda bu yıl sınava girmeye hazırlanan kamu memuru adayları, Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020 KPSS) tarihlerini ve söz konusu sınavın ertelenip ertelenmediğini araştırmaya başladı. Peki, KPSS sınavı ertelendi mi 2020? ÖSYM'den KPSS sınav ertelemesi açıklaması geldi mi? İşte, KPSS sınav tarihleriyle ilgili merak edilen bazı bilgiler...

22.03.2020Gündem
KPSS ne zaman yapılacak 2020 lisans önlisans ve ortaöğretim KPSS oturum tarihleri

KPSS ne zaman yapılacak? 2020 lisans önlisans ve ortaöğretim KPSS oturum tarihleri

Devlete bağlı kurumlarda memur olarak istihdam edilmek ve kadro almak isteyen yüz binlerce kişi KPSS'ye girmek için gün sayıyor. Binlerce memur adayının merakla beklediği 2020 KPSS'nin başvuruları ise henüz başlamadı. Lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunlarına yönelik düzenlenen sınavın başvuru ve sınav tarihleri araştırılıyor. Peki, KPSS ne zaman yapılacak? KPSS lisans, ölisans ve ortaöğretim sınav başvurusu ne zaman?

18.03.2020Gündem
KPSS 2020 lisans başvurusu ne zaman ÖSYM tarih verdi

KPSS 2020 lisans başvurusu ne zaman? ÖSYM tarih verdi

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bir süredir hazırlıklarını sürdüren vatandaşlar, lisans düzeyinin başvuru tarihini merak ediyor. ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takvimine göre; başvuru, sınav ve sonuç tarihi belli olmuştu. Peki, KPSS 2020 lisans başvurusu ne zaman?

9.03.2020Gündem
2020 KPSS başvuruları ne zaman başlayacak ÖSYM KPSS lisans önlisans ve ortaöğretim başvuru takvimi

2020 KPSS başvuruları ne zaman başlayacak? ÖSYM KPSS lisans önlisans ve ortaöğretim başvuru takvimi

ÖSYM'nin 2020 yılında yapacağı Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) etapları hakkındaki tarih araştırmaları, mart ayının gelmesiyle hız kazandı. Llisans, önlisans ve ortaöğretim mezunlarının düzeyine göre yapılacak sınavlar için başvuru tarihleri, ilgili vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, KPSS başvuruları ne zaman başlayacak?

6.03.2020Gündem
KPSS 2020 lisans başvurusu ne zaman yapılacak KPSS ne zaman

KPSS 2020 lisans başvurusu ne zaman yapılacak? KPSS ne zaman?

KPSS lisans başvuru tarihi, kamuda memur olmayı bekleyen adayların gündeminde yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda ÖSYM'den başvurularını yapmaya hazırlananlar, KPSS 2020 başvurularının ne zaman başlayacağını sorguluyor. KPSS lisans sınav tarihi de yoğunlukla araştırılan bir diğer konulardan. Peki, KPSS 2020 lisans başvurusu ne zaman yapılacak? KPSS 2020 ne zaman? İşte, 2020 KPSS lisans takvimi...

5.03.2020Gündem
KPSS başvurusu ne zaman 2020 KPSS tarihleri

KPSS başvurusu ne zaman? 2020 KPSS tarihleri

Devlet kurumlarında çalışmak üzere memur alımı için ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) için bekleyiş devam ediyor. KPSS’ye girecek olan ortaöğretim adayları sınav başvuru tarihlerini internet üzerinden sorguluyor. Başvuru kılavuzunun yayınlanmasıyla birlikte KPSS başvuruları ÖSYM’nin aday işlemleri sayfası üzerinden gerçekleşecek. Peki, 2020 Ortaöğretim KPSS sınavı ne zaman?

2.03.2020Eğitim
2020 YKS başvurusu nasıl yapılır YKS başvuruları ne zaman bitecek

2020 YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuruları ne zaman bitecek?

2020-2021 eğitim döneminde üniversitelerde önlisans ya da lisans eğitimi almak isteyen vatandaşları ilgilendiren 2020 YKS başvurularında artık son viraja girildi. Geçtiğimiz şubat ayında başlayan başvuru süre kısa bir süre sonra sona erecek. Peki, 2020 YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuruları ne zaman bitecek?

1.03.2020Gündem
KPSS başvuruları ne zaman başlayacak 2020 KPSS ne zaman

KPSS başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 KPSS ne zaman?

Mart ayının gelmesiyle birlikte KPSS başvurularına yönelik beklentiler de artmaya başladı. Kamuya bağlı kurumlarda memur olarak istihdam edilmek isteyen farklı branşlardan yüz binlerce vatandaş, 2020 KPSS sınav ve başvuru tarihlerine odaklandı. Peki, 2020 KPSS ne zaman? KPSS başvuruları ne zaman başlayacak?

1.03.2020Gündem
YKS başvuruları ne zaman bitecek 2020 TYT, AYT, YDT üniversite sınavı tarihleri ne zaman

YKS başvuruları ne zaman bitecek 2020? TYT, AYT, YDT üniversite sınavı tarihleri ne zaman?

6 Şubat itibariyle başlayan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru işlemleri devam ediyor. Üniversiteye giriş kapsamında gerçekleşen YKS başvuruları, ÖSYM'nin sınav takviminde yer alan tarihler aralığında tamamlanacak. Sınava katılacak olan adaylar, 3 oturumdan oluşan Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) tarihleri ve sınavın son başvuru günüyle ilgili araştırmalarını hızlandırdı. Peki, YKS başvuruları ne zaman bitecek? TYT, AYT, YDT üniversite sınavı ne zaman?

28.02.2020Gündem
Üniversite sınavı başvuruları için son gün ne zaman YKS (AYT, TYT, YDT) tarihleri

Üniversite sınavı başvuruları için son gün ne zaman? YKS (AYT, TYT, YDT) tarihleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvuru süreci devam ediyor. 6 Şubat itibariyle başlayan YKS başvurularının mart ayı içerisinde tamamlanması gerekiyor. Başvurularını başarılı bir şekilde gerçekleştiren üniversite adayları Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarına girmeye hak kazanacak. Peki, üniversite sınavı başvuruları için son gün ne zaman? YKS’nin oturumları AYT, TYT, YDT ne zaman yapılacak?

27.02.2020Gündem
2020 KPSS başvurusu ne zaman başlayacak KPSS lisans sınavı ne zaman

2020 KPSS başvurusu ne zaman başlayacak? KPSS lisans sınavı ne zaman?

Devlet kurumlarında istihdam etmek üzere memur alımı için, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek olan Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) heyecanlı bekleyiş devam ediyor. KPSS'ye girecek lisans mezunu adaylar 2020 yılı KPSS sınav başvuru tarihlerini internetten araştırırıp sorguluyor. Peki, 2020 KPSS başvurusu ne zaman başlayacak? KPSS lisans sınavı ne zaman?

23.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

20 soruda LGS tercihi

Liselere Giriş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. 16-29 Temmuz tarihleri arasında özel ortaöğretim kurumları ile yetenek sınavıyla öğrenci alan okullar, 20-29 Temmuz’da ise Anadolu ve fen liseleri için başvurular başlıyor. Peki tercih yaparken nelere dikkat etmeli. İşte 20 soruda LGS tercih rehberi...

18.07.2020