MENÜ

Özel Yetenek

Özel Yetenek ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Özel Yetenek haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.437 Özel Yetenek haberi bulunmuştur.

Özel Yetenek Haberleri

Kılavuzu okumak hayat kurtarır

Kılavuzu okumak hayat kurtarır

Üniversite tercihi yaparken adayların en önemli yardımcılarından biri ÖSYM’nin hazırladığı Tercih Kılavuzu. Tercih listesi hazırlarken bu kılavuzun çok iyi incelemesi gerekiyor. Çünkü seçilmesi düşünülen programla ilgili olarak akla gelebilecek her sorunun yanıtı bu kılavuzda yer alıyor.

30.07.2020Eğitim
Üniversite kontenjanları belli oldu

Üniversite kontenjanları belli oldu

YÖK, 2020 üniversite kontenjanlarını belirledi. Buna göre, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.

21.07.2020Eğitim
Son dakika haberi: YÖKten flaş açıklama... Kontenjanlar belirlendi

Son dakika haberi: YÖK'ten flaş açıklama... Kontenjanlar belirlendi

Son dakika haberi... Yükseköğretim Kurulunca, üniversitelerin örgün eğitim programları için 835 bin 383 kontenjan belirlendi. Tıp programında belirlenen kontenjan 16 bin 448, mühendislikte 71 bin 244, hukuk programlarında ise 16 bin 327 oldu.

21.07.2020Gündem
Dünya değişti, tercihler değişti

Dünya değişti, tercihler değişti

2020 ülkemiz ve dünya için olağan üstü hadiselerin yaşandığı bir sene olarak yaşanmaya devam ediyor. Bu sene Liselere Giriş Sınavı’na (LGS) giren öğrenciler okul yaşantılarının son dönemini evlerde geçirdi. Böyle bir süreçte uzaktan eğitim, çevrimiçi eğitim, canlı yayınlar, online sınavlar, ev okulu, evde eğitim gibi kavramları daha sık dillendirir olduk. Çocukların sınav motivasyonunda okulun destek bölümü de ailelere kaldı.

20.07.2020Eğitim
Prof. Dr. Mehmet Günay, özel yetenek sınavları hakkında konuştu

Prof. Dr. Mehmet Günay, özel yetenek sınavları hakkında konuştu

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet GÜNAY, Besyo Ajans platformuna konuştu.

9.07.2020Diğer
Cem Davran kimdir, kaç yaşında ve nereli İşte Cem Davranın hayatı ve oynadığı diziler

Cem Davran kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Cem Davran'ın hayatı ve oynadığı diziler

46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri Kanal D ekranlarında Cem Davran ve Çağla Şıkel'in sunumuyla ekranlara geliyor. Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nin sunuculuğunu üstlenen oyuncu Cem Davran'ın hayatı ve biyografisi izleyenler tarafından merak konusu oldu. Peki, Cem Davran kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Cem Davran'ın hayatı ve oynadığı diziler hakkında ayrıntılı bilgiler.

5.07.2020Televizyon
Bugünkü sınav için 25 kritik nokta

Bugünkü sınav için 25 kritik nokta

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) en kritik oturumlarından biri olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) bugün saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

28.06.2020Eğitim
MEB, güzel sanatlar ve spor liselerine 13 bin 620 yetenekli öğrenci seçecek

MEB, güzel sanatlar ve spor liselerine 13 bin 620 yetenekli öğrenci seçecek

MEB, Türkiye genelindeki 87 güzel sanatlar ile 85 spor lisesinin 9’uncu sınıflarına, özel yetenek sınavıyla 13 bin 620 öğrenci yerleştirecek. LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonucuna ya da adrese göre yerleştirmelerin dışında spor, sanat veya müziğe yeteneği olduğunu düşünen gençler, bu liselerde eğitim görebilmek için tercihte bulunabilecek. Başvurularda, öğrencilerin LGS merkezi sınav puanına bakılmadan sadece özel yetenekleri ve okul başarı puanları dikkate alınacak.

15.06.2020Eğitim
Tez aşamasındaki lisansüstü öğrencilere ek süre

Tez aşamasındaki lisansüstü öğrencilere ek süre

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, afet ve salgınlarda, tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine bir dönem, sürece göre bir dönem daha olmak üzere en fazla iki dönem ek süre verilmesine yönelik yeni düzenleme gerçekleştirildi.

10.06.2020Eğitim
YKS başvuru ücreti nasıl ödenir ÖSYM Başkanı Aygün’den YKS açıklaması

YKS başvuru ücreti nasıl ödenir? ÖSYM Başkanı Aygün’den YKS açıklaması

YKS başvuruları ile ilgili ÖSYM Başkanı Halis Aygün açıklama yaptı. Başkan Aygün açıklamasında, 'YKS’ye başvuru/geç başvuru süreleri içinde AİS kaydını yapan ancak sınav ücreti ödeme sisteminde hatalı/eksik işlem yapmaları nedeniyle ödeme işlemlerini tamamlamayan adaylara, 4 Haziran 09.00-23.59 saatleri arasında ödemelerini yaparak başvurularını tamamlama imkanı sağlanmıştır.' dedi. Peki YKS başvuru ücreti nasıl ödenir?

3.06.2020Gündem
Yörük kızı Büşranın yeteneği dağa taşa sığmadı

Yörük kızı Büşra'nın yeteneği dağa taşa sığmadı

Burdur'da hayvancılıkla geçimini sağlayan Yörük ailenin 22 yaşındaki kızı Büşra Öğüt, ailesine karşı çıkıp kazandığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nde hayallerinin peşinde koşuyor.

27.04.2020Seyahat
MEB’den ‘özel çocuklar’a özel uygulama

MEB’den ‘özel çocuklar’a özel uygulama

MEB, özel eğitim okullarına ve kaynaştırma eğitimine devam eden tüm öğrenci ve velileri için geliştirilen eğitim içerik ve etkinlerini, ‘Özelim Eğitimdeyim’ adlı mobil uygulamada toplandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uygulamanın uzaktan eğitim sürecindeki rolüne dikkat çekerek, “Her bir çocuğumuzun eğitimi önemli bizim için. Özel çocuklarımızın farklı ihtiyaçları var. Onların ailelerine, öğretmenlere destek için ‘Özelim Eğitimdeyim’ mobil uygulamamızda çok çeşitli içerikler hazırladık. Vakit kaybetmeden iyi bir ekip ve dinamik bir yapı kurduk. Gün gün gelişecek, artacak bir içerikten söz ediyoruz. Uygulamanın artık çocuklarımız ve aileleriyle buluşacak olmasından mutluluk duyuyorum” dedi.

25.04.2020Eğitim
Yükseköğretim düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazetede yayımlandı

Yükseköğretim düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazete'de yayımlandı

Yılda iki kez yapılabilen doçentlik başvuru sayısı arttırılarak bekleme süresi azaltılacak. Açıköğretim öğrencileri, katkı payı veya öğrenim ücretini ödemesi ve her dönem başında kaydını yenilemesi şartıyla öğrencilik haklarından yararlanacak. Üst üste dört dönem bu şartları sağlamayanların ilişiği, ilgili programdan kesilecek. Vakıf üniversitelerinde çalışan öğretim elemanlarının mali hakları, devlet üniversitelerinde çalışan emsalleriyle eşitlenecek.

17.04.2020Eğitim
Yükseköğretim ve sağlıkta şiddet düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazetede

Yükseköğretim ve sağlıkta şiddet düzenlemelerini içeren kanun Resmi Gazete'de

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme ile Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

16.04.2020Gündem
Son dakika: Mecliste kabul edildi Yaz tatilinde eğitime devam

Son dakika: Meclis'te kabul edildi! Yaz tatilinde eğitime devam

Son dakika haberine göre; Üniversitelerde, ilk ve orta öğretimde yaz tatilinde eğitim verilecek. Öğretmenlerin 2 aylık yaz tatili kısaltılabilecek.

15.04.2020Gündem
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler TBMM’de oylanıyor

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler TBMM’de oylanıyor

TBMM Genel Kurulunda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisi ve yükseköğretimde düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 15 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi. İkinci bölümün de görüşülmesi tamamlandı, teklifin tamamı bugün oylanacak.

15.04.2020Eğitim
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler komisyonda kabul edildi

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler komisyonda kabul edildi

Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisi, üniversitelerin bilimsel araştırma faaliyetlerinin desteklenmesi ve vakıf üniversitelerine ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Mili Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Buna göre, yılda iki kez yapılabilen doçentlik başvuru sayısı arttırılarak bekleme süresi azaltılacak. Açıköğretim öğrencileri, katkı payı veya öğrenim ücretini ödemesi ve her dönem başında kaydını yenilemesi şartıyla öğrencilik haklarından yararlanacak.

11.04.2020Eğitim
Yükseköğretimde yeni düzenlemeler

Yükseköğretimde yeni düzenlemeler

AK Parti milletvekilleri, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, Meclis Başkanlığına sundu.

8.04.2020Eğitim
ÖSYM açıkladı: 2020 YKS geç başvuru tarihi ne zaman Üniversite sınavı ücreti ne kadar

ÖSYM açıkladı: 2020 YKS geç başvuru tarihi ne zaman? Üniversite sınavı ücreti ne kadar?

ÖSYM tarafından alınan YKS başvuruları 6 Şubat-3 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Üniversite sınav başvurularını verilen tarihte yapamayan adaylar, 2020 YKS geç başvuru tarihleriyle ilgili araştırmalarını yoğunlaştırdı. YKS başvuru kılavuzunda yer alan bankalara sınav ücretini yatıranlar, YKS geç başvurularını tamamlayabilecek. Peki, 2020 YKS geç başvuru tarihi ne zaman? Üniversite sınavı geç başvuru ücreti ne kadar? İşte, o konuyla ilgili bilgiler.

3.03.2020Gündem
Riot Games birinci şahıs taktik nişancılık oyununu duyurdu: Valorant

Riot Games birinci şahıs taktik nişancılık oyununu duyurdu: Valorant

Dijital oyun ekosisteminin en büyük temsilcilerinden Riot Games, Bugüne dek "Project A" kod adıyla bilinen, PC için geliştirdiği taktiksel nişancılık oyunu VALORANT'ı duyurdu. Rekabetçi, 5'e 5, Karakter Tabanlı Birinci Şahıs bilgisayar oyunu olan VALORANT, 2020 yazında dünya çapında pek çok ülkede ücretsiz olarak oynanabilecek.

2.03.2020eSpor
Riot Gamesten birinci şahıs taktik nişancılık oyunu: Valorant

Riot Games'ten birinci şahıs taktik nişancılık oyunu: Valorant

Riot Games, Bugüne dek "Project A" kod adıyla bilinen, PC için geliştirdiği taktiksel nişancılık oyunu VALORANT'ı duyurdu. Rekabetçi, 5'e 5, Karakter Tabanlı Birinci Şahıs bilgisayar oyunu olan VALORANT, 2020 yazında dünya çapında pek çok ülkede ücretsiz olarak oynanabilecek.

2.03.2020Teknoloji
2020 YKS başvurusu nasıl yapılır YKS başvuruları ne zaman bitecek

2020 YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuruları ne zaman bitecek?

2020-2021 eğitim döneminde üniversitelerde önlisans ya da lisans eğitimi almak isteyen vatandaşları ilgilendiren 2020 YKS başvurularında artık son viraja girildi. Geçtiğimiz şubat ayında başlayan başvuru süre kısa bir süre sonra sona erecek. Peki, 2020 YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuruları ne zaman bitecek?

1.03.2020Gündem
YKS başvuruları ne zaman bitecek 2020 TYT, AYT, YDT üniversite sınavı tarihleri ne zaman

YKS başvuruları ne zaman bitecek 2020? TYT, AYT, YDT üniversite sınavı tarihleri ne zaman?

6 Şubat itibariyle başlayan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru işlemleri devam ediyor. Üniversiteye giriş kapsamında gerçekleşen YKS başvuruları, ÖSYM'nin sınav takviminde yer alan tarihler aralığında tamamlanacak. Sınava katılacak olan adaylar, 3 oturumdan oluşan Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) tarihleri ve sınavın son başvuru günüyle ilgili araştırmalarını hızlandırdı. Peki, YKS başvuruları ne zaman bitecek? TYT, AYT, YDT üniversite sınavı ne zaman?

28.02.2020Gündem
Üniversite sınavı başvuruları için son gün ne zaman YKS (AYT, TYT, YDT) tarihleri

Üniversite sınavı başvuruları için son gün ne zaman? YKS (AYT, TYT, YDT) tarihleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvuru süreci devam ediyor. 6 Şubat itibariyle başlayan YKS başvurularının mart ayı içerisinde tamamlanması gerekiyor. Başvurularını başarılı bir şekilde gerçekleştiren üniversite adayları Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT), Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarına girmeye hak kazanacak. Peki, üniversite sınavı başvuruları için son gün ne zaman? YKS’nin oturumları AYT, TYT, YDT ne zaman yapılacak?

27.02.2020Gündem
YKS başvurusu nasıl yapılır 2020 YKS başvuruları ne zaman bitecek

YKS başvurusu nasıl yapılır? 2020 YKS başvuruları ne zaman bitecek?

2020-YKS başvurusu için ÖSYM'nin belirlediği takvim işlemeye devam ediliyor. Üniversite sınavı ile birlikte hayallerine bir adım daha atmak isteyen bireyler, ÖSYM üzerinden YKS sınav başvuru işlemini gerçekleştirecek. Yakın zaman önce başlayan YKS başvurularının ne zaman biteceği ve nasıl yapıldığı merak konusu oldu. Peki, YKS başvurusu nasıl yapılır? 2020 YKS başvuruları ne zaman bitecek?

15.02.2020Gündem
YKS başvurusu nasıl ve nereden yapılır YKS 2020 başvuru süresi ne zaman bitecek

YKS başvurusu nasıl ve nereden yapılır? YKS 2020 başvuru süresi ne zaman bitecek?

Üniversitelere girişte uygulanacak 2020 -Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) başvuruları sürüyor. Söz konusu sınav için henüz başvuru yapmayan öğrenciler, şimdi ÖSYM'nin belirlediği son başvuru tarihini ve başvuruların nasıl yapılacağını araştırıyor. Peki, YKS başvurusu nasıl ve nereden yapılır? YKS 2020 başvuru süresi ne zaman bitecek? İşte, konuya dair merak edilenler...

13.02.2020Gündem
YKS başvuruları ne zaman bitiyor 2020 üniversite sınavına kimler başvurabilir

YKS başvuruları ne zaman bitiyor? 2020 üniversite sınavına kimler başvurabilir?

Üniversiteye giriş kapsamında milyonlarca adayın katılım sağlayacağı YKS başvuruları ÖSYM tarafından alınmaya devam ediyor. Başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre YKS başvuru ücretini yatıran adaylar, başvuru işlemlerini online tamamlayacak. YKS başvuruları devam ederken son başvuru gününü kaçırmak istemeyen adaylar, YKS başvurularının sona ereceği tarihi sorguluyor. Peki, YKS başvuruları ne zaman bitiyor? 2020 üniversite sınavına kimler başvurabilir? İşte, o konu hakkında detaylar.

12.02.2020Gündem
2020-YKS sıkça sorulan sorular yayımladı

2020-YKS sıkça sorulan sorular yayımladı

2020-YKS başvuruları başladı. ÖSYM, YKS başvurularıyla ilgili merak edilen soruları yayınladı.

6.02.2020Eğitim
YKS başvuruları bugün başlıyor

YKS başvuruları bugün başlıyor

2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) başvuruları bugün başlıyor.

6.02.2020Gündem
YKS başvuruları başladı... Son gün 3 Mart

YKS başvuruları başladı... Son gün 3 Mart

ÖSYM, YKS kılavuzunu yayımladı. Adaylar, başvurularını kılavuzda yer alan bilgilere göre yapacak. 6 Şubat’ta başlayan YKS başvuruları, 3 Mart’ta sona erecek. YKS, 20-21 Haziran’da yapılacak.

5.02.2020Eğitim
Down sendromlu İmge, üniversite hayaline kavuşmak istiyor

Down sendromlu İmge, üniversite hayaline kavuşmak istiyor

MERSİN’de down sendromlu öğrenci İmge Gülsün (20), Özel Eğitim Meslek Okulu’ndan mezun olduktan sonra, üniversite okumak için özel yetenek sınavına girdi ancak lise diplomasındaki şerh nedeniyle hayalleri yıkıldı. 1 yıldır mücadele veren aile, çözüm bekliyor.

31.01.2020Gündem
Yeni yıl eğitimde hareketli geçecek

Yeni yıl eğitimde hareketli geçecek

Eğitim dünyası için 2019 hareketli bir yıl oldu. Yeni uygulamalar ve kanunlarla birlikte 2020 de dolu dolu geçecek. Okula başlama yaşının 69 aya çıkarılması, ara tatiller, teneffüs sürelerinin uzatılması 2019 yılına damga vuran yenilikler olurken Öğretmenlik Meslek Kanunu, kalabalık Liselere Giriş Sınavı (LGS), sınıf geçme düzenlemesi, özel öğretim kurslarının durumu da yeni yılda gündem olacak.

31.12.2019Eğitim
YÖKün engelli öğrencilere yönelik kararları işaret diline çevrildi

YÖK'ün engelli öğrencilere yönelik kararları işaret diline çevrildi

Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, "İşitme engelli bireyler, işitme kaybından dolayı konuşma diline erişemedikleri için yazı dilini de anlayamıyor. Bu nedenle yazı dilinin de işaret diline çevrilmesi gerekiyor. Bu kapsamda aldığımız kararları işaret diline çevirdik" dedi.

7.12.2019Eğitim
YÖK, üniversitelerde ‘Engelliler Destek Programı’nı açıyor

YÖK, üniversitelerde ‘Engelliler Destek Programı’nı açıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Engelliler Destek Programını eğitim öğretim programı olarak sisteme dahil ediyoruz. Bu program iki yıllık bir önlisans programı olacak" dedi.

3.12.2019Eğitim
Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖKe itiraz

Cumhurbaşkanlığı’ndan YÖK'e itiraz

"Sanat ve spor programları özel yetenekle ilgili...  Bu nedenle merkezi sınav yerine yetenek sınavı uygulanmalı"

30.11.2019Gündem
Milli Eğitim Bakanı duyurdu: Müfettiş grubu gönderdik...

Milli Eğitim Bakanı duyurdu: Müfettiş grubu gönderdik...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Aksaray'da otizmli çocukların yuhalanması ile ilgili yaptığı açıklamasında "Ankara'dan bir müfettiş grubunu göndererek soruşturma sürecini başlattık." ifadelerini kullandı.

8.11.2019Gündem
YÖK’ten özel yetenek sınavı kaldırılan programlara erteleme kararı

YÖK’ten özel yetenek sınavı kaldırılan programlara erteleme kararı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) özel yetenek sınavı kaldırılan 14 güzel sanatlar programıyla ilgili kararı bir yıl erteledi. YÖK’ün açıklamasına göre, düzenleme 2021’den itibaren geçerli olacak.

20.10.2019Eğitim
YÖKten 14 programda özel yetenek sınavı ile ilgili yeni karar

YÖK'ten 14 programda özel yetenek sınavı ile ilgili yeni karar!

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), üniversiteye girişte 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılmasının bir yıl ertelendiğini açıkladı.

20.10.2019Gündem
‘Sanata zarar verir’

‘Sanata zarar verir’

YÖK’ün bugüne kadar özel yetenek sınavıyla öğrenci yerleştirilen 14 bölüme 2020’den itibaren Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile öğrenci almaya karar vermesi tartışma yarattı. Hürriyet’e konuşan uzmanlar ve bu bölümlerden mezun olanlar, sanatın bu uygulamayla zarar göreceğini düşünüyor.

20.10.2019Eğitim
Özel yetenek sınavı kalktı mı YÖK Başkanı Saraç açıklık getirdi

Özel yetenek sınavı kalktı mı? YÖK Başkanı Saraç açıklık getirdi!

Özel yetenek sınavı kalktı iddialarına yönelik YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan açıklama geldi. Türkiye'deki üniversitelerde halihazırda 128 programın özel yetenek sınavı ile öğrenci aldığını ifade eden Başkan Saraç, bu bölümlerden sadece 14'ünün bundan sonra merkezi yerleştirme ile öğrenci alacağını aktardı. Peki, hangi programlarda özel yetenek sınavı kalktı?

18.10.2019Eğitim
Yetenekle girilen öğretmenlik bölümlerine başarı sırası barajı

Yetenekle girilen öğretmenlik bölümlerine 'başarı sırası barajı'

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) en düşük 800 bininci başarı sırasına sahip olma şartı getirildi.

17.10.2019Eğitim
Yetenek sınavı tamamen kalktı mı YÖK Başkanından açıklama geldi

Yetenek sınavı tamamen kalktı mı? YÖK Başkanı'ndan açıklama geldi

Yetenek sınavlarının kalkacağı yönündeki iddialara yanıt geldi. ‘Özel yetenek sınavları tamamen kaldırıldı.’ Gibi söylentilerin ardından açıklamada bulunan Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bilgi kirliliğine dikkat çekti. Saraç, 'özel yetenek sınavı kalkmadı, halen 114 programda devam ediliyor' açıklamasında bulundu. Peki, yetenek sınavı hangi programlarda kalktı?

17.10.2019Eğitim
KYK başvuruları başladı

KYK başvuruları başladı

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, 2019-2020 öğretim yılı burs ve kredi başvurularının başladığını duyurdu. 24 Ekim'e kadar devam edecek burs başvuruları e-devlet üzerinden alınıyor.

17.10.2019Eğitim
Özel yetenek  yanıtı... ‘114 programda devam ediyor’

Özel yetenek yanıtı... ‘114 programda devam ediyor’

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlerden bazılarına 2020’den itibaren merkezi sınavla öğrenci yerleştirilmesine yönelik kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

17.10.2019Gündem
YÖK: Özel yetenek sınavı 114 programda devam ediyor

YÖK: Özel yetenek sınavı 114 programda devam ediyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, özel yetenekle öğrenci alan 128 programdan sadece 14’üne merkezi yerleştirmeyle öğrenci alımına geçileceğini belirterek, “Bu 14 programın hepsi zaten merkezi yerleştirmeyle de öğrenci alıyordu. Özel yetenek sınavı kaldırıldı iddiası bütünüyle gerçek dışı. 114 programda özel yetenek sınavı devam ediyor” dedi.

16.10.2019Eğitim
İki günde 25 bin imza toplandı... ‘Özel yetenek’ tartışması

İki günde 25 bin imza toplandı... ‘Özel yetenek’ tartışması

Grafik tasarım ve spor bilimlerinin de aralarında yer aldığı 14 yükseköğretim programında özel yetenek sınavının kaldırılması tepki topladı. ‘Change.org’ta açılan imza kampanyasında, iki günde hedeflenen 25 bin destek geldi.

16.10.2019Eğitim

Yazar Sonuçları

Bugünkü sınav için 25 kritik nokta

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) en kritik oturumlarından biri olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) bugün saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

28.06.2020

Hedef Türkiye’den unicorn çıkarmak

Lise yıllarında web sitesi yaparak erken yaşta para kazanır.

28.06.2020

Özel yetenek sınavları 14 bölümde de kalkmasın

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu, geçen 10 Ekim’de daha önce özel yetenek sınavıyla öğrenci alınan 14 bölümle ilgili bir karar aldı.

19.10.2019