MENÜ

Meslek Lisesi

Meslek Lisesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Meslek Lisesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.989 Meslek Lisesi haberi bulunmuştur.

Meslek Lisesi Haberleri

Meslek liselerinde uzaktan eğitim düzenlemeleri

Meslek liselerinde uzaktan eğitim düzenlemeleri

Türkiye’de uzaktan eğitim sistemi her geçen gün daha iyi bir noktaya doğru ilerlerken, bu yeni sistemin uygulanması sırasında ortaya çıkan soru ve sorunlar da hızla yanıtlanmaya ve giderilmeye çalışılıyor. MEB tarafından yapılan açıklamayla mesleki ve teknik eğitim liselerinde öğrenim gören öğrencilerin sorularına da açıklık getirildi.

29.05.2020Eğitim
Bluetooth ile çalışan sosyal mesafe ihlali uygulaması

Bluetooth ile çalışan 'sosyal mesafe ihlali' uygulaması

Bursa Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Nurettin Güneş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede kullanılmak üzere sosyal mesafe ihlalini algılayan cep telefonu uygulaması geliştirdi.

21.05.2020Teknoloji
Mercedes-Benzden meslek lisesi öğrencilerine laboratuvar desteği

Mercedes-Benz'den meslek lisesi öğrencilerine laboratuvar desteği

Mercedes-Benz, toplumda kadının her alanda hak ettiği güce kavuşması, kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği tanınması hedefiyle ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile birlikte Her Kızımız Bir Yıldız projesini gerçekleştiriyor. Bu yıl 16. yılına giren Her Kızımız Bir Yıldız projesi, 2004 yılında 17 ilde 200 kızı destekleyerek başladı. Bugün proje kapsamında her yıl 200’ü üniversite öğrencisi olmak üzere, 1.200 Yıldız Kız Mercedes-Benz’den burs alarak eğitimine devam ediyor.

19.05.2020Teknoloji
Meslek liselerinde üretime devam... Ürün çeşidi ve miktarı artıyor

Meslek liselerinde üretime devam... Ürün çeşidi ve miktarı artıyor

Koronavirüs salgını için dünyanın hiçbir ülkesinde önceden yapılmış bir hazırlık yoktu. Hızla yayılan salgın için alınacak en temel önlemin elleri temiz tutmak ve koruyucu maske takmak olduğunun anlaşılmasından sonra dezenfektan ve maskeye dünyada olağanüstü bir talep oluştu. İşte o günlerde Türkiye’de müthiş bir seferberlik başladı. Meslek liseleri de bu seferberliğin en ön saflarında yer aldı. İlk günlerde maske ve dezenfektan üretimiyle ülkenin ihtiyaçlarına derman olmaya çalışan meslek liseleri sonrasında hem ürün çeşitliliğini hem de üretim miktarını artırdı. Üretime maske ve dezenfektan ile başlayan meslek liselerinde artık gelişmiş elektronik sağlık cihazları bile üretiliyor. İşte meslek liselerinden son iki haftada gelen yeni ürün ve üretim haberleri:

16.05.2020Eğitim
Aşkı Memnunun Elifi Eda Özerkan kimdir

Aşkı Memnu'nun Elif'i Eda Özerkan kimdir?

Kanal D ekranlarının sevilen dizisi Aşkı Memnu'da Behlül'ün sevgilisi rolünde oynayan Eda Özerkan, sevilen dizinin tekrar bölümleri ile birlikte merak edilen isimler arasında yer almaya başladı. Aşkı Memnu'nun ardından Kertenkele dizisinde yer alan Eda Özerkan, şimdilerde oyuncu Timur Acar'la evli. Peki, Aşkı Memnu'nun Elif'i Eda Özerkan kimdir?

13.05.2020Hayat
Almanya’dan ilik bekleyen Yağmur’a korona engeli

Almanya’dan ilik bekleyen Yağmur’a korona engeli

Antalya’da 2 yıl önce lösemiye yakalanan, hastalığı yendikten sonra enfeksiyon kapan Yağmur Damla Yanık’ın (19) sol gözü, görme yetisini kaybetti. Bir süre sonra lösemi hastalığı yeniden ortaya çıkan Yanık, Almanya’dan gelecek yüzde 99 uyumlu ilik için koronavirüs sürecinin sona ermesini bekliyor.

12.05.2020Avrupa
Yağmura korona engeli Yüzde 99 uyumlu ama...

Yağmur'a korona engeli! Yüzde 99 uyumlu ama...

ANTALYA'da 2 yıl önce lösemiye yakalanan, hastalığı yendikten sonra enfeksiyon kapan Yağmur Damla Yanık'ın (19) sol gözü, görme yetisini kaybetti. Bir süre sonra lösemi hastalığı yeniden ortaya çıkan Yanık, Almanya'dan gelecek yüzde 99 uyumlu ilik için koronavirüs sürecinin sona ermesini bekliyor.

12.05.2020Gündem
Meslek lisesinde sosyal mesafe cihazı geliştirdi

Meslek lisesinde sosyal mesafe cihazı geliştirdi

İSOV-Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Hasan Hüseyin Aslancan, sosyal mesafe uyarı cihazı geliştirdi. Mili Eğitim Bakanlığı’ndan da destek alan cihazın bir hafta içerisinde seri üretimine başlanacak.

9.05.2020Eğitim
İzmirli meslek lisesi öğretmenleri, temassız ateş ölçer tasarladı

İzmirli meslek lisesi öğretmenleri, temassız ateş ölçer tasarladı

İzmir Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, yazılımı ve donanımı kendilerine ait temassız ateş ölçer cihazı tasarlayarak ilk prototipini üretti.

7.05.2020Teknoloji
Ziya öğretmen meslek lisesi öğretmenleriyle buluştu

Ziya öğretmen meslek lisesi öğretmenleriyle buluştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ kapsamında, 56 ile birden konuk oldu. İnternet ortamında yapılan etkinlikte, koronavirüs pandemisi sürecinde çok önemli bir rol üstlenen, toplumun ‘kara gün dostu’ diye nitelediği, üretimleri, geliştirdikleri yeni ürünler ile bilimsel çalışmalara konu olan meslek liselerinin öğretmenleri vardı. Buluşmaya, 100 okuldan 300 öğretmen ile idareci katıldı.

2.05.2020Eğitim
İzmirli ailenin koronavirüs zaferi

İzmirli ailenin koronavirüs zaferi

İzmir'in Bornova ilçesinde Talat Güler, eşi Aylin ve 19 aylık bebekleri Ozan Güler ile kayınpederi ve kayınvalidesi koronavirüse yakalandı. Talat Güler dışında ailenin tüm bireyleri, sağlığına kavuşup taburcu oldu.

2.05.2020Gündem
3 meslek lisesi 3 kahraman

3 meslek lisesi 3 kahraman

Koronavirüs döneminde bütün eğitim öğrenim kurumlarının kapıları kapandı. Ama meslek liselerininki kapanmadı. Çünkü onlar ülkenin, insanların ihtiyacı olan sağlık malzemelerin üretebilmek için çalışmaya devam ettiler, ediyorlar. Haberlerini izliyorsunuz meslek liseleri sahip oldukları üretim deneyimini dezenfektandan yüz siperine, maskeden teknolojik tıbbi cihazlara kadar bu dönemin ihtiyacı olan ürünler için seferber ettiler. Lafı uzatmaya gerek yok, koronavirüs döneminde meslek liselerinin yıldızı parladı. Acaba bu başarının ardında hangi etkenler var? Tabii ki bu okulların üretime imkan sağlayan alt yapısı, tabii ki yöneticilerinin, öğretmenlerinin eğitim ve deneyimleri önemli. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu okulların potansiyelini harekete geçirmesi ve üretim faaliyetlerini organize etmesi de önemli. Ama bu sürecin neferleri olan eğitim kadrosuna tek tek baktığımızda müthiş bir fedakarlık, müthiş bir sorumluluk duygusu görüyoruz. Bugün size o meslek liselerinde görev yapan iki müdür ve bir alan şefinin ciddi rahatsızlıklarına rağmen, okullarında nasıl çalıştıklarını, hastalıklarının arkasına sığınmadan nasıl çaba gösterdiklerini aktaracağım.

2.05.2020Eğitim
Meslek lisesinden sağlık çalışanları için entübasyon kabini üretimi

Meslek lisesinden sağlık çalışanları için entübasyon kabini üretimi

Adıyaman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri gönüllü olarak yürüttükleri çalışmayla entübasyon kabini üretimi yaparak Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarının ihtiyacını giderdi. İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, "Sağlık çalışanlarını koronavirüse karşı korumak için bu çalışma gerçekleştirildi" dedi.

28.04.2020Eğitim
Kayıp Hayriyenin anneannesi: Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz

Kayıp Hayriye'nin anneannesi: Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz

Antalya'da 'Markete gidiyorum' diyerek, evden ayrılan lise öğrencisi Hayriye Nur Özyurt'tan (16) 17 gündür haber alınamıyor. Anneanne Ayşe Yıldırım (61), torununun hayatından endişe ettiğini belirterek, "Ne olur, torunumu bulun. Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz" dedi.

27.04.2020Haber
Ağlayarak böyle seslendi: O arayan kız çocuğu yapmıştır

Ağlayarak böyle seslendi: O arayan kız çocuğu yapmıştır!

Antalya'da 'Markete gidiyorum' diyerek, evden ayrılan lise öğrencisi Hayriye Nur Özyurt'tan (16) 17 gündür haber alınamıyor. Anneanne Ayşe Yıldırım (61), torununun hayatından endişe ettiğini belirterek, "Ne olur, torunumu bulun. Ben onsuz, o bensiz yaşayamaz" dedi.

27.04.2020Gündem
Ve ikincisi de erişime açıldı Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Ve ikincisi de erişime açıldı! Milli Eğitim Bakanı’ndan önemli duyuru…

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), lise öğrencilerine yönelik 750 sorudan oluşan ikinci "Soru Destek Paketi"ni "http://odsgm.meb.gov.tr" internet adresinden erişime açıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise açıklamasında ‘Öğrencilerimizin belirsizlik duygusuna kapılmadan, rahat bir şekilde eğitimlerine devam etmeleri çok önemli. Bunun için ne gerekliyse yapmaya gayret ediyoruz. Bundan sonraki soru destek paketlerini ünite bazında hazırlayacağız. Böylece öğrencilerimiz eksiklerini daha iyi görme ve telafi etme imkanı bulacak’ dedi.

27.04.2020Gündem
Meslek liseleri yarışıyor... Üç cihaz daha üretildi

Meslek liseleri yarışıyor... Üç cihaz daha üretildi

Koronavirüsle mücadelede cerrahi maske, tulum, siperlik, dezenfektan, kolonya gibi ürünlerin yanında, solunum cihazı, video laringoskop cihazı gibi biyomedikal ürünler de üreten meslek lisesi öğretmenleri, şimdi ise kapalı ortamların dezenfeksiyonunu sağlayan 'Ozon hava dezenfekte cihazı' ile bireyin vücut sıcaklığını temas etmeden ölçen 'Kızılötesi (IR) termometre cihazı' üretti.

27.04.2020Eğitim
Meslek lisesinde üretilen video laringoskop cihazı tanıtıldı

Meslek lisesinde üretilen "video laringoskop" cihazı tanıtıldı

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen "video laringoskop" cihazı tanıtıldı.

27.04.2020Teknoloji
Meslek lisesi öğretmenleri İzole Numune Alma Ünitesi üretti

Meslek lisesi öğretmenleri 'İzole Numune Alma Ünitesi' üretti

Milli Eğitim Bakanlığının koronavirüs salgınıyla mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları kapsamında, sağlıkçıların hastalarla temasını azaltan numune alma kabini üretildi.

27.04.2020Teknoloji
Meslek lisesi öğretmenleri sağlıkçılar için üretti

Meslek lisesi öğretmenleri sağlıkçılar için üretti

Konya'daki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri, sağlık çalışanlarının koronavirüsten korunma ve izolasyonunda katkı sağlayacak 'İzole Numune Alma Ünitesi'ni üretti.

26.04.2020Eğitim
Meslek lisesinde üretilen video laringoskop cihazı tanıtıldı

Meslek lisesinde üretilen 'video laringoskop' cihazı tanıtıldı

MEB'in koronavirüsle mücadelede yerli üretimi artırmak için yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucu üretilen 'video laringoskop' cihazı tanıtıldı.

25.04.2020Eğitim
Meslek liselerinde N95 maske makinesi atağı

Meslek liselerinde N95 maske makinesi atağı

MEB AR-GE merkezleri N95 standardında maske makinesi üretimine odaklandı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Bu konuda sona yaklaştık. İnşallah bu ay içinde makineyi üreteceğiz ve müjdeli haberi ülkemizle paylaşacağız. Solunum cihazı üretimiyle ilgili sertifikasyona başvuruyoruz. Tüm süreci tamamladığımızda ihtiyaca göre seri üretime geçebileceğiz" dedi.

19.04.2020Eğitim
Bakan Selçuk: LGSde sorular daha zor olmayacak

Bakan Selçuk: LGS'de sorular daha zor olmayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 8'inci sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı. LGS sorularının daha zor olacağı iddialarıyla ilgili konuşan Bakan Selçuk, "Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir zorlaştırma veya basitleştirme kesinlikle söz konusu olmayacak" dedi.

19.04.2020Eğitim
Bunu da başardılar... Bu cihaz meslek lisesinde üretildi

Bunu da başardılar... Bu cihaz meslek lisesinde üretildi

MEB tarafından, koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu ilk solunum cihazı, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde üretildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Hatay ve İstanbul'da solunum cihazının üretilmesiyle ilgili Ar-Ge çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyordu. İlk sevindirici haber, Hatay'dan geldi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüzün koordinasyonunda çalışmalar başarıyla tamamlandı ve ilk solunum cihazı üretildi. Bu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri, mesleki eğitim olarak üretebilmek ve hizmete sunabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Yakında İstanbul'dan da solunum cihazı üretimine yönelik müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız" dedi.

16.04.2020Eğitim
Rahat olun Bu görünmez düşmanı destanımsı mücadeleyle yeneceğiz

Rahat olun! Bu görünmez düşmanı destanımsı mücadeleyle yeneceğiz

İnsanlık kritik bir süreçten geçiyor. ‘Üç ayda olanlar üç asırda olmadı’ diyen tarihçiler bile şu an sadece tıp camiasına güveniyor. Dünyayı dinleyip haberleri izleseler de, Almanya Türkleri en çok Almanya ve Türkiye ile ilgileniyorlar. Almanya’daki gelişmeleri bire bir yaşarlarken, ‘acaba memleket ne durumda’ diye Türkiye’yi merak eden 4 milyona yakın insanımız anavatandan gelecek bilgilere kulak kabartmış durumda... Adana Başkent Üniversitesi’nin alanında uzman akademisyenlerinden Prof. Hüsnü Çelik’e ulaşarak gelişmelerle ilgili sorularımızı ilettik. Almanya Türkleri’nin yakından tanıdığı Hüsnü Hoca, “Rahat olun! Türk tıp camiası olarak tarihi bir sınav veriyor, insanımızı ve insanlığı bu görünmez düşmandan destanımsı bir mücadeleyle korumaya çalışıyoruz. Siz, sadece kendinizi koruyun, biz bu belanın üzerinden geliriz” dedi. Kısıtlı imkanlarla Prof. Dr. Hüsnü Çelik ile yaptığımız tele-röportajı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

13.04.2020Avrupa
Hangi okul ne üretti

Hangi okul ne üretti

Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, Bilim Sanat Merkezleri ve bazı özel meslek okulları kovit 19 salgınının ilk günlerinden itibaren fabrika gibi çalışıyor. Söz konusu okullar sahip oldukları mesleki ve teknik becerilerini, dezenfektan, cerrahi maske, yüz siperi, tulum gibi koruyucu malzemelerin üretimi için seferber etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye’deki meslek liselerinin yaptığı üretimin dünyada örneği olmadığını söyleyerek, “Kamuoyunun şunu bilmesini isterim; bugün bu konularla ilgili yarın tarımla ve diğer üretim konularıyla ilgili meslek liselerinin artık altın çağını yaşayacağı bir döneme giriyoruz” dedi.

11.04.2020Eğitim
Meslek liselerine bir alkış da benden

Meslek liselerine bir alkış da benden

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde “Bir meslek lisesinde makine teknolojisi dersi okutulacak ve öyle bir gün gelecek ki bu liseler tüm ülkenin maske ihtiyacını karşılamada öncü olacak. Yüzüme taktığım her maskede meslek lisesi gururunu taşıyorum” demişti. Ne güzel sözler. Gerçekten teknik liselerin bugünlerde gösterdiği performans hepimizi gururlandırdı. Tercih listelerinde genellikle alt sıralarda yer alan meslek liseleriyle ilgili algı koronavirüs günlerinde altüst oldu, iyi de oldu...

11.04.2020Eğitim
MEBden sağlık çalışanlarına günde 10 bin adet tek kullanımlık önlük

MEB'den sağlık çalışanlarına günde 10 bin adet tek kullanımlık önlük

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İhtiyaçlara hızla cevap verebilmek için Mersin'deki okulumuza gerekli yatırımı yaptık. Önlükler, Sağlık Bakanlığı’nın tek kullanımlık korumalı cerrahi önlük teknik şartnamesine uygun olarak üretilecek. Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonuyla ihtiyaç duyulan noktalara ulaştıracağız" dedi.

7.04.2020Eğitim
MEB’in cerrahi maske üretimde hedefi 10 milyon

MEB’in cerrahi maske üretimde hedefi 10 milyon

MEB, cerrahi maskede ayda 2 milyon olarak belirlediği üretim hedefini güncelleyerek, 10 milyona çıkardı. Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Kendimize ayda 2 milyon maske üretimi hedefi koymuştuk. Otomatik 3 katlı telli ultrasonik maske makinesini üretince hedefimizi güncelledik. Yeni hedefimiz, tüm meslek liselerimizde ayda 10 milyon cerrahi maske üretmek. Bu üretimin yarısını İstanbul'da gerçekleştireceğiz ve İstanbul'da Valiliğimizle koordineli şekilde ihtiyaç duyulan noktalara ulaştıracağız. Diğer illerimizde de il müdürlerimiz, valiliklerimizle koordineli şekilde üretim ve dağıtım sürecini yürütüyor" dedi.

4.04.2020Eğitim
MEB, cerrahi maske makinesi üretti

MEB, cerrahi maske makinesi üretti

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İstanbul'da Küçükköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Otomatik 3 Katlı Telli Ultrasonik Cerrahi Maske Makinesi üretildi ve üretime başladı. İlk sevindirici haberi almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Makineyle artık sadece bu lisede günde 100 bin cerrahi maske üretilebilecek" dedi.

31.03.2020Eğitim
MEB, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak

MEB, 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Okul müdürlerinin muhtarlarla iletişim kurarak 65 yaşından büyüklerin ihtiyaçlarının karşılanması ve öğretmenlerimizin büyüklerimizle konuşarak evde kalmalarına destek olmaları sağlanacak" dedi.

30.03.2020Eğitim
Meslek liselerinde üretilen 500 bin maskenin dağıtımı yapıldı

Meslek liselerinde üretilen 500 bin maskenin dağıtımı yapıldı

Koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında meslek liselerinde bir haftada üretimi yapılan 500 bin maskenin, başta sağlık kurumları olmak üzere ihtiyaç duyulan noktalara dağıtımı yapıldı.

29.03.2020Eğitim
Hem uzaktan hem yüz yüze eğitim

Hem uzaktan hem yüz yüze eğitim

Uzaktan eğitim başladı. Öğrenciler bir öğretmenleri yerine derslerini televizyon ve internetten takip edecek. Ancak bazı öğrencilerin dersleri yaşıtlarından daha uzun sürüyor. Çünkü velisi öğretmen olan çocukların yüz yüze eğitimleri devam ediyor.

25.03.2020Eğitim
Eşini sokak ortasında öldüren sanıktan şaşırtan savunma

Eşini sokak ortasında öldüren sanıktan şaşırtan savunma

Mersin'de boşandığı öğretmen Kübra Aşkın'ı (37) sokak ortasında öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan gemi mühendisi Davut Demir, tutuklu yargılandığı davanın karar duruşmasındaki son savunmasında, "Kadın cinayetleri son bulsun. Çok pişmanım" dedi. Demir, müebbet ve 1 yıl hapis cezasına çarptırdı.

24.03.2020Gündem
MEBden idam videosuna soruşturma

MEB'den idam videosuna soruşturma

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı yayında soruları yanıtladı. Selçuk, Uzaktan eğitim etkinlik saatinde izletilen Adnan Menderes'e ilişkin görüntülerle ilgili, “MEB şunu ister mi; bir hafta, 10 günde dünyada bir iki ülkede yapılabilen bir proje yapıyor ve bu projeyi kötülemek için kendi kendimize bir zarar vermeyi herhalde istemeyiz. Bu gözden kaçan bir hata. Bununla ilgili inceleme başlattık. Gece yarılarına kadar uzayan çalışma sırasında bir içerik yerine yanlışlıkla başka bir içerik konuluyor. Ekiplerimiz, kontrollü olarak bu içeriklere bakıyor ve bu kontroller sırasında bir hata olmuş. Bunu projenin tamamını kötüleyecek şekilde ele almak doğru değil" dedi.

24.03.2020Eğitim
Meslek liselerinden yaşlılara ücretsiz maske ve dezenfektan malzeme

Meslek liselerinden yaşlılara ücretsiz maske ve dezenfektan malzeme 

MEB, koronavirüs önlemleri kapsamında meslek liselerinde başlattığı üretim kapasitesini ve çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor. Bakanlık, meslek liselerinde üretilen temizlik ve dezenfektan malzemeleri ile cerrahi maskeleri yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz ulaştıracak.

24.03.2020Eğitim
MEB ayda 2 milyon cerrahi maske üretebilecek

MEB ayda 2 milyon cerrahi maske üretebilecek

Meslek liseleri ayda 2 milyon cerrahi maske üretebilecek. MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, “Deneme üretimleri tamamlandı. Kısa sürede ilk maskeler üretildi. İhtiyaçları karşılayabilmek için üretim yapan meslek lisesi sayımızı 50’ye çıkarttık. Üretilen cerrahi maskelerin öncelikli olarak yaşlı ve bakıma muhtaç ailelere ücretsiz ulaştırılması kararı aldık” dedi.

22.03.2020Eğitim
Denemeler tamamlandı 2 milyon maske üretilecek

Denemeler tamamlandı! 2 milyon maske üretilecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, meslek liselerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında ayda 2 milyon cerrahi maske üretebileceğini bildirdi.

22.03.2020Ekonomi
Meslek liseleri şimdi de tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladı

Meslek liseleri şimdi de tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Bu hafta hijyen için çok önemli olan tek kullanımlık önlük ve tulum üretimine başladık. Pilot il olarak seçtiğimiz İstanbul’da belirlediğimiz okullarda üretimler başladı. 54 alandaki üretim kapasitemizi ülkemizin ihtiyaçlarına göre hızla seferber ediyoruz. Her alandaki piyasadaki üretim sıkıntılarına göre destek olmak istiyoruz" dedi.

21.03.2020Eğitim
Bu okullarda tatil yok

Bu okullarda tatil yok

Bu hafta okulöncesi eğitim veren kurumlarla, ilköğretim, lise ve üniversiteler tatil. Önümüzdeki haftadan itibaren ise uzaktan eğitim başlayacak. Ancak tatil haftasında da açık olan bir kaç okul var. Bu okullarda eğitim öğretim değil ama üretim devam ediyor. Bazılarında üretim sürecine öğrencilerin de katıldığı bu okullar harıl harıl dezenfektan üreten teknik liseler.

20.03.2020Eğitim
Okullarda tatil uzayacak mı sorusuna Milli Eğitim Bakanından cevap

'Okullarda tatil uzayacak mı?' sorusuna Milli Eğitim Bakanı'ndan cevap

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Selçuk, 'Tatil uzayacak mı?' sorusuna "Uzaktan eğitimin uzayıp uzamaması konusu Bilim Kurulu'nun dünya ve Türkiye'deki gelişmeleri izleyip alacağı tavsiye kararlara bağlı olacak. Biz bu kararları alırken tek başımıza almıyoruz. Tüm bakanlıklar eşgüdümlü alıyoruz." yanıtını verdi. 'Tercihim sınavları ertelememek' diyen Bakan Selçuk, 3 adet sınav planlarının olduğunu söyledi. Selçuk, "Biz sınavı yüz yüze yapılan eğitimlerden yapacağız." derken EBA sisteminde eğitimlerin 23 Mart günü saat 09.00'da başlayacağını söyledi.

19.03.2020Eğitim
Meslek liseleri tek kullanımlık çatal-bıçak üretecek

Meslek liseleri tek kullanımlık çatal-bıçak üretecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Tek kullanımlık çatal, bıçak gibi ürünlere ilgi giderek artıyor. Bu konuda da PAGEV'le birlikte hareket edeceğiz. Ortak işbirliği kapsamında olan PAGEV Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve PAGEV Halkalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde üretim yapılacak" dedi.

19.03.2020Eğitim
MEB ilk maske üretimini gerçekleştirdi

MEB ilk maske üretimini gerçekleştirdi

Milli Eğtim Bakanlığı (MEB) meslek liselerinde temizlik malzemelerinden sonra koronavirüs önlemleri kapsamında ilk maske üretimini gerçekleştirdi.

18.03.2020Ekonomi
MEB ilk maske üretimini yaptı

MEB ilk maske üretimini yaptı

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "İlk sevindirici haber Manisa'dan geldi. Manisa'da İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde günde 1000 hijyen cerrahi maske üretimi başladı. Bir günde 10 bin ilave maske siparişi aldılar. Bu konuda uzun soluklu yatırım yapmak için kapasitemizi arttırmaya karar verdik. N95 standardında üretim yapan il sayısını üçten yediye çıkardık. Cerrahi maske üretecek il sayısını 21'e, okul sayısını da 37'ye çıkardık" dedi.

18.03.2020Eğitim
MEB meslek liselerinde maske üretecek

MEB meslek liselerinde maske üretecek

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, "Piyasada maske bulunmasında sıkıntı çekiliyor. Sağlık Bakanlığımızla da durumu değerlendirdik. Maske üretimi için gerekli adımı atıyoruz. 14 pilot il belirledik. Bu illerde cerrahi maske üreteceğiz. 30 okulumuzda cerrahi maske üreteceğiz. Diğer taraftan N95 standardında maske üretmek için İstanbul, Bursa ve Hatay'ı seçtik" dedi.

17.03.2020Eğitim

Yazar Sonuçları

3 meslek lisesi 3 kahraman

Koronavirüs döneminde bütün okullar kapandı. Ama meslek liseleri çok ihtiyaç duyulan maske, dezenfektan gibi sağlık malzemelerini üretebilmek için çalışmaya devam ediyor. Bu sayede meslek liselerinin yıldızı da parladı. Meslek liselerinin eğitim kadrosuna tek tek baktığımızda müthiş bir fedakârlık görüyoruz. Bugün size o meslek liselerinde görev yapan iki müdür ve bir alan şefinin ciddi rahatsızlıklarına rağmen gösterdikleri çabayı aktaracağım.

2.05.2020

Hafta sonları sokağa çıkma yasağı sürmeli

HAFTA sonu evlerdeydik, cuma gece yarısından itibaren iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

14.04.2020

Meslek liselerine bir alkış da benden

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde “Bir meslek lisesinde makine teknolojisi dersi okutulacak ve öyle bir gün gelecek ki bu liseler tüm ülkenin maske ihtiyacını karşılamada öncü olacak. Yüzüme taktığım her maskede meslek lisesi gururunu taşıyorum” demişti. Ne güzel sözler. Gerçekten teknik liselerin bugünlerde gösterdiği performans hepimizi gururlandırdı. Tercih listelerinde genellikle alt sıralarda yer alan meslek liseleriyle ilgili algı koronavirüs günlerinde altüst oldu, iyi de oldu...

11.04.2020

Mesleki eğitimin önemini daha iyi anladık mı?

Sık sık dile getirdiğim bir husustur mesleki eğitim.

10.04.2020