EKSTRA
MENÜ

Türkiye Büyük Millet Meclisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Türkiye Büyük Millet Meclisi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 70.544 Türkiye Büyük Millet Meclisi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Türkiye Büyük Millet Meclisi (kısaca TBMM), 23 Nisan 1920'de Osmanlı Devleti'nin İtilaf Devletleri'nce işgali sırasında direniş gösteren Türk Milletinin oluşturduğu irade ile kurulan, (asli kurucu iktidar) ve yine bu iradenin sahibi olan Türk Milletinin anayasa ile verdiği yetki ile yasama görevi yapan Türkiye Cumhuriyeti anayasal devlet organıdır. "Egemenlik, kayıtsız şartsız Milletindir" ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin varoluşunun temel dayanağını oluşturur.

Hali hazırda tali kurucu iktidar olan TBMM, diğer anayasal devlet organlarından üstün değildir. Yasama yetkisi yasa veya kanun yapma yetkisidir. Yasalar anayasaya aykırı olamaz. TBMM'nin anayasada da değişiklik yapma yetkisi bulunsa da bu yetki de Anayasa'nın Başlangıç bölümünde yer alan anlayışla ve anayasal bütünlüğe uygun olarak hareket etme ve ancak bu çerçeve içerisinde Anayasa'da değişiklik yapabilme ile sınırlıdır ve bu çerçevede meşruiyet kazanır. Anayasa’nın 6. maddesinde yer alan “hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasa’dan almayan bir Devlet yetkisini kullanamaz.” ifadesiyle yasama organı olan TBMM'nin, kendisinin yasal dayanağı olan anayasanın bütününü veya temel ilkelerini reddederek yeni bir anayasa yapma yetkisi yoktur. Anayasaya bağlılık yemini eden milletvekili veya partilerin bu girişimlerde bulunması, yetki aşımı ve yetki gaspı girişimi yönünden suç olan bu durum milletvekilliklerinin meşrutiyetini sorgulanır hale getirir ve cebir kullanarak anayasayı değiştirmeye teşebbüsten yargılanma durumu ortaya çıkabilir. Yasa ve anayasa değişikliklerinin halka ait egemenlik haklarını da koruyan bir toplumsal sözleşme olan anayasaya aykırı olup olmadığı Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenir.

Millete ait egemenlik yetkilerinin kuvvetler ayrılığı prensibi ile verilmesinin, kuvvetler ayrımının, devlet organları arasında üstünlük sıralaması anlamına gelmeyip, belli Devlet yetki ve görevlerinin kullanılmasından ibaret ve bununla sınırlı medeni bir iş bölümü ve işbirliği olduğu ve üstünlüğün ancak Anayasa ve kanunlarda bulunduğu anlamına geldiği Anayasanın başlangıç bölümünde belirtilmiştir.

Anayasanın 108'nci Maddesine göre, yasama yetkisi Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Milletvekili genel seçimleri, dört yılda bir, serbest, eşit, tek dereceli, genel oy esaslarına göre, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılır. Seçilen milletvekili adayları, anayasaya bağlı kalacağına dair Türk milleti önünde namusu ve şerefi üzerine yemin ederek 4 yıllığına TBMM üyeliği (milletvekilliği) hakkı kazanırlar. TBMM üyeleri (milletvekilleri), yasama dokunulmazlığına sahiptir.

DEVAMI

Türkiye Büyük Millet Meclisi Haberleri

TBMM Başkanı Şentoptan milletvekilliğinin düşürülmesi ile ilgili açıklama: İşin doğrusu bu boşluğun Anayasa değişikliği ile doldurulmasıdır

TBMM Başkanı Şentop'tan 'milletvekilliğinin düşürülmesi' ile ilgili açıklama: İşin doğrusu bu boşluğun Anayasa değişikliği ile doldurulmasıdır

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, milletvekilliklerinin düşürülmesiyle ilgili Anayasa'da bir boşluk olduğunu belirterek "İşin doğrusu bu boşluğun Anayasa değişikliği ile doldurulmasıdır." dedi.

27.10.2021Gündem
Ankarada, 29 Ekimde bazı yollar trafiğe kapalı olacak

Ankara'da, 29 Ekim'de bazı yollar trafiğe kapalı olacak

Başkentte, Cumhuriyet'in kuruluşunun 98'inci yılı dolayısıyla düzenlenecek kutlama etkinlikleri için bazı yollar araç trafiğine kapatılacak.

27.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktaydan 10 büyükelçiye tepki: Milletimizin onurunu kimseye çiğnetmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan 10 büyükelçiye tepki: Milletimizin onurunu kimseye çiğnetmeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 10 büyükelçinin, tutuklu Osman Kavala ile ilgili açıklamalarına tepki göstererek, "Bu diplomatların dertleri gerçekten insan hakları ve demokrasi olsaydı İsrail'in hapishanelerinde yıllarca sorgusuz sualsiz tutulan Filistinli gazeteci, yazar ve siyasetçiler için iki kelam ederlerdi." dedi.

27.10.2021Gündem
İYİ Parti tezkereye evet dedi ama bir fireyle... Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz hayır dedi

İYİ Parti tezkereye 'evet' dedi ama bir fireyle... Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz 'hayır' dedi

İYİ Parti, dün Meclis'te görüşülen tezkere için 'evet' oyu vereceğini açıklamıştı, oylamada da 'Evet' dedi ama bir fireyle... İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, tezkereye 'hayır' oyu verdi.

27.10.2021Gündem
Bakan Gül: Nefret suçu ile ilgili TCKda yeni bir düzenleme yapacağız

Bakan Gül: Nefret suçu ile ilgili TCK'da yeni bir düzenleme yapacağız

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ayrımcılık ve nefret suçu ile ilgili Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) yeni bir düzenleme yapacaklarını belirterek, "Bir insanın kılık kıyafetinden, yaşam tarzından, inancından dolayı eğitim ve çalışma hayatına yönelik nasıl ayrımcılığa tabi tutulduğunun kötü örnekleri, hafızamızda tazedir. Hukuk devletinde, şablon insan yoktur; herkes eşittir ve biriciktir" dedi.

27.10.2021Gündem
CHPnin tezkereye hayır oyu vermesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onurlu bir parti HDPye tepki gösterirdi

CHP'nin tezkereye 'hayır' oyu vermesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onurlu bir parti HDP'ye tepki gösterirdi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti. Erdoğan, sınır ötesi tezkereye 'hayır' oyu veren CHP'ye "HDP yöneticileri, CHP'ye çağrı yaptı. Siyasi ittifakın devamı CHP'nin tezkereye destek olmaması şartına bağlanıyordu, CHP açıkça tehdit ediliyordu. Onurlu bir liderin çıkıp 'Siz kim oluyorsunuz da bizi tehdit ediyorsunuz' deyip HDP'lilere ağızlarının payını vermesi beklenir. Ama karşımızda böyle bir CHP mevcut değildir" sözleriyle tepki gösterdi.

27.10.2021Haber
Şentop açıkladı Meclisin bütçe teklifi 2.2 milyar lira

Şentop açıkladı! Meclis'in bütçe teklifi 2.2 milyar lira

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda TBMM Başkanlığı'nın 2022 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Sunuma göre TBMM'in 2022 yılı için bütçe teklifi 2.2 milyar lira oldu.

27.10.2021Ekonomi
Son dakika... CHPnin tezkereye hayır oyu vermesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onurlu bir parti HDPye tepki gösterirdi

Son dakika... CHP'nin tezkereye 'hayır' oyu vermesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onurlu bir parti HDP'ye tepki gösterirdi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti. Erdoğan, sınır ötesi tezkereye 'hayır' oyu veren CHP'ye "HDP yöneticileri, CHP'ye çağrı yaptı. Bu çağrıda, HDP'nin içinde fiilen yer aldığı ama resmen varlığının inkar edildiği siyasi ittifakın devamı, CHP'nin tezkereye destek olmaması şartına bağlanıyordu. Hatta bununla da kalınmayarak CHP açıkça tehdit ediliyordu. Tabii böyle bir durumda onurlu bir partinin ve liderin çıkıp 'Siz kim oluyorsunuz da bizi tehdit ediyorsunuz, biz kendi politikamızı kendimiz belirleriz.' diyerek HDP'lilere ağızlarının payını vermesi beklenirdi. Ama karşımızda maalesef artık böyle bir CHP mevcut değildir" sözleriyle tepki gösterdi.

27.10.2021Gündem
2 yaşındaki kızını TBMMde uyutan AK Partili Bahar Ayvazoğlundan annelik makamı paylaşımı

2 yaşındaki kızını TBMM'de uyutan AK Partili Bahar Ayvazoğlu'ndan 'annelik makamı' paylaşımı

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yoğun mesaisi sırasında odasında koltukları birleştirerek uyuttuğu 2 yaşındaki kızı Ayşe Betül'ün fotoğrafını 'Annelik makamından mesai günlükleri' notu ile Twitter'da paylaştı.

27.10.2021Gündem
Bahçeli: ‘Türkiye’ye muhtıra verdiler, suikasttır’

Bahçeli: ‘Türkiye’ye muhtıra verdiler, suikasttır’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 10 büyükelçinin Osman Kavala açıklaması için, “10 büyükelçi Sorosçu Kavala’yla aynı mevziye girerek Türkiye’ye bir nevi muhtıra vermiştir. Bu muhtıra ahlaksızlıktır, egemenlik haklarımıza suikasttır, hukuk güvenliğimize saldırıdır. Büyükelçiler, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasi onuruna sabotaj yapmışlardır” dedi.

27.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Gelişmiş ülkelerde faiz enflasyonun altında

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Gelişmiş ülkelerde faiz enflasyonun altında

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2022 yılı bütçesiyle ilgili olarak vekillerin eleştiri ve sorularına yanıt verdi. Birçok vekilin gündeme getirdiği son faiz kararına değinen Oktay, politika faizi ve enflasyon denklemine sadece dar tek bir çerçeveden bakılamayacağını belirtti.

27.10.2021Ekonomi
TBMM Başkanı Şentop, YÖK Başkanı Özvar ile BBP Genel Başkanı Destici’yi kabul etti

TBMM Başkanı Şentop, YÖK Başkanı Özvar ile BBP Genel Başkanı Destici’yi kabul etti

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’yi ayrı ayrı kabul etti.

26.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktaydan kur ve ihracat açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan 'kur ve ihracat' açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Dolar endeksi mayıs ayından itibaren bir yükseliş trendi içindedir. Pek çok ülke gibi biz de etkilendik. İhracatımız Ocak-Eylül döneminde geçen seneye kıyasla yüzde 36 artış sergilemiştir. Cari açığımızda önemli iyileşmeler görülmektedir." açıklamasında bulundu. Oktay, ayrıca 10 büyükelçinin ortak açıklamasıyla ilgili de "10 büyükelçinin ortak açıklaması toplumun her kesiminde infial oluşturmuştur. Bağımsız ve tarafsız Türk yargısına baskı yapmaya niyetlenen bu hadsiz girişime karşı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere her düzeyde tepki gösterdik. Niyetimiz elbette kriz çıkarmak değil, ülkemizin egemenlik hakkına yöneltilen bu saygısızlığa gerekli cevabı vermekti. Tutumumuzu net bir şekilde ortaya koyduk ve yanlışı ortadan kaldırmayı hedefledik" dedi.

26.10.2021Gündem
AK Partili Dağdan CHPye tezkere eleştirisi: CHPnin, HDPyi kızdırmamak için her türlü tavizi vermeye hazır olduğunu gösteriyor

AK Parti'li Dağ'dan CHP'ye 'tezkere' eleştirisi: CHP'nin, HDP'yi kızdırmamak için her türlü tavizi vermeye hazır olduğunu gösteriyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP'nin, Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkereye "hayır" oyu vermesine ilişkin, "Açıkçası bu şunu gösteriyor: Seçime kadar CHP, HDP'yi kızdırmamak için her türlü tavizi vermeye hazır olduğunu, aslında bugün almış olduğu kararla göstermiş oldu." dedi.

26.10.2021Gündem
Son dakika haberi: Irak ve Suriye tezkeresi TBMMden geçti

Son dakika haberi: Irak ve Suriye tezkeresi TBMM'den geçti

Irak ve Suriye'ye 2 yıl daha asker göndermeyi içeren tezkerenin süresi, CHP ve HDP'nin "hayır" oylarına karşı AK Parti, MHP ve İYİ Parti'nin "evet" oylarıyla uzatıldı. Öte yandan, Genel Kurul'da oylanan Lübnan tezkeresinin süresi de 1 yıl daha uzatıldı.

26.10.2021Gündem
TBMM Başkanlığından TÜGVA açıklaması

TBMM Başkanlığı'ndan 'TÜGVA' açıklaması

TBMM Başkanlığı, 'Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) hakkında verilen bir soru önergesindeki 3 sorunun işleme alınmadığı' iddiasına ilişkin; söz konusu 3 sorunun, TBMM içtüzüğünün ilgili hükümlerine aykırılık taşıdığı için iade işlemine konu edildiğini açıkladı.

26.10.2021Gündem
Son dakika... CHP, Suriye - Irak tezkeresine hayır oyu verecek

Son dakika... CHP, Suriye - Irak tezkeresine 'hayır' oyu verecek

Irak ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkerelerinin Meclis'te görüşülmesi öncesinde CHP, vereceği oyu açıkladı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Suriye - Irak tezkeresine 'hayır' oyu vereceğiz" dedi. Öte yandan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçen hafta tezkere oylamasına 'evet' diyeceklerini duyururken, HDP ise 'hayır' oyu vereceklerini açıkladı.

26.10.2021Gündem
Son dakika: 10 büyükelçinin geri adımı... Bahçeli: Kavala, Sorosun kuryesi, Gezinin kışkırtıcısıdır

Son dakika: 10 büyükelçinin geri adımı... Bahçeli: Kavala, Soros'un kuryesi, Gezi'nin kışkırtıcısıdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, 10 büyükelçinin Osman Kavala açıklamasına tepki gösterdi ve "Zalim bir üst akıl hem büyükelçileri hem de zillet ittifakını harekete geçirmiş, ağız birliğiyle konuşmalarını dayatmıştır. Şirret bir oyun, tehlikeli bir rol paylaşımı söz konusudur. İç ve dış işgal cephesinin makyajı dökülmüştür. Kavala, Soros'un kuryesidir, Gezi'nin kışkırtıcısıdır" dedi. Bahçeli, "Kavala ile ilgili önerimiz ise şudur; hüküm verilirse önce cezasını Türkiye'de çekmesi sonra da vatandaşlıktan çıkarılarak 10 büyükelçinin ülkesinden birine gönderilmesi artık milli bir zarurettir" ifadelerini kullandı.

26.10.2021Gündem
Son dakika: Irak ve Suriye Tezkeresi Mecliste... CHP içinden hayır oyu çıkışı

Son dakika: Irak ve Suriye Tezkeresi Meclis'te... CHP içinden 'hayır oyu' çıkışı

Irak ve Suriye'ye 2, Lübnan'a 1 yıl asker gönderme tezkeresinin süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri bugün TBMM'de görüşülecek. AK Parti, MHP ve İYİ Parti 15:00’te başlayacak görüşmelerde evet oyu kullanacak. CHP’den kullanılacak oy yönünde açıklama yapılmazken parti içinden muhalif kanatın ‘hayır’ çağrısı yaptığı öğrenildi.

26.10.2021Gündem
Esnafa ve çiftçiye destek ödemesi

Esnafa ve çiftçiye destek ödemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifine göre, esnafın kullandığı kredilerin sübvansiyonu kapsamında yapılan ödemelerin bu yılın sonu itibariyle 6.3 milyar lira, gelecek yıl ise 6.9 milyar liraya ulaşması hedefleniyor. Bu tutarın 2023’de 9.2 milyar lira, 2024’te de 11.2 milyar lira olması tahmin ediliyor.

26.10.2021Ekonomi
İklim çıkarması

İklim çıkarması

Türkiye, geniş bir kadroyla katılacağı ve iklim konusunda somut kararların alınacağı Glasgow Zirvesi öncesinde 32 yıllık yol haritasının taslağını hazırladı. Zirvenin ardından ilk olarak İklim Yasası çıkartılacak.

26.10.2021Gündem
AK Partili Eroğlu: Paris İklim Anlaşması ile oturumlara söz sahibi olarak katılacağız

AK Partili Eroğlu: Paris İklim Anlaşması ile oturumlara söz sahibi olarak katılacağız

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi İklim Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, "Türkiye, Paris İklim Anlaşması'nı onaylayarak önümüzdeki hafta Glasgow'da düzenlenecek 26'ncı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nda (COP26) daha güçlü olacaktır. Paris İklim Anlaşması'na yönelik özel oturumlara gözlemci değil söz sahibi olarak katılacağız" dedi.

25.10.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentoptan 10 büyükelçi tepkisi: Türkiyede iç işlerine çok açık ve çok terbiyesizce bir müdahale

TBMM Başkanı Şentop'tan 10 büyükelçi tepkisi: Türkiye'de iç işlerine çok açık ve çok terbiyesizce bir müdahale

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 10 büyükelçinin tutuklu Osman Kavala'ya ilişkin açıklamasıyla ilgili, "TBMM'de bu büyükelçilerin konuşmuş olduğu davayla ilgili konuşamazken, anayasa bunu bize yasaklamışken, bizim milletvekillerimize yasaklamışken kalkıp yabancı ülkelerin büyükelçilerinin yargıya talimat verir bir şekilde 'derhal serbest bırakılmasının sağlanması' şeklinde bir ifadeyle bir bildiri kaleme almaları Türkiye'de iç işlerine çok açık ve çok terbiyesizce bir müdahaledir" dedi.

25.10.2021Gündem
Tehlike sürüyor

Tehlike sürüyor

Müsilajın oluşmasında deniz suyu sıcaklığının önemli bir faktör olduğunu ve son dönemde Marmara Denizi’nin soğumadığını söyleyen Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, “Sıcaklığın düşmemesi bir etmen. Fakat deşarjların da bu bölgede günlük 8 milyon metreküp civarında olduğu düşünüldüğünde müsilajın olası etkilerinin görülmesi muhtemel” dedi.

25.10.2021Gündem
Prof. Dr. Tecer: Marmarada durağan deniz koşulları devam ettikçe müsilaj tehlikesi var

Prof. Dr. Tecer: Marmara'da durağan deniz koşulları devam ettikçe müsilaj tehlikesi var

Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Marmara Denizi'nde durağan deniz koşullarının devam ettiği sürece müsilaj tehlikesinin olduğunu söyledi. Müsilajın sadece sıcaklık ile ilgili olmadığını belirten Tecer, "Tabii ki insan eliyle yapılan en büyük etki Marmara Denizi'ne hem evsel hem endüstriyel atık suların deşarj edilmesidir. Bunu yadsıyamayız" dedi.

24.10.2021Haber
Marmara Denizi için endişelendiren açıklama

Marmara Denizi için endişelendiren açıklama

Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, Marmara Denizi'nde durağan deniz koşullarının devam ettiği sürece müsilaj tehlikesinin olduğunu söyledi. Müsilajın sadece sıcaklık ile ilgili olmadığını belirten Tecer, "Tabii ki insan eliyle yapılan en büyük etki Marmara Denizi'ne hem evsel hem endüstriyel atık suların deşarj edilmesidir. Bunu yadsıyamayız" dedi.

24.10.2021Gündem
‘Geleceğin şartlarına uyumlu tarım ürünleri yetiştirmeliyiz’

‘Geleceğin şartlarına uyumlu tarım ürünleri yetiştirmeliyiz’

Bir yanda iklim krizinin etkileri artarken diğer yandaysa Paris İklim Anlaşması’nın Meclis’te onaylanması, Çevre Bakanlığı’nın ismine ‘iklim’in de eklenmesi gibi olumlu gelişmeler yaşanıyor. Peki, bu gelişmeler ışığında bizi nasıl bir gelecek bekliyor? Başta İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu olmak üzere doğanın korunmasıyla ilgili hemen tüm çalışmaların içinde yer alan, geçmişte Milli Parklar genel müdürlüğü yapmış olan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’a aklımızdaki soruları yönelttik.

24.10.2021Hürriyet Pazar
Cumhuriyet ne zaman, nasıl ilan edildi

Cumhuriyet ne zaman, nasıl ilan edildi?

Ekim ayıyla birlikte Cumhuriyet ne zaman, nasıl ilan edildi soruları vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin cumhuriyet yönetimini ilan ettiği tarih olarak kutlanan Cumhuriyet Bayramı'nın bu yıl 98.si kutlanacak. İşte Cumhuriyet Bayramı'nın tarihine ait detaylar...

23.10.2021Gündem
Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivalinin kazananları belli oldu

Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali'nin kazananları belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Kalkınma Eski Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesi tarafından desteklenen, Anadolu Kültür ve Sanat Meclisi Derneği tarafından düzenlenen 3'üncü Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

22.10.2021Keyif
Bakan Varank: Organize sanayi bölgeleri birer ticarethane değildir

Bakan Varank: Organize sanayi bölgeleri birer ticarethane değildir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Organize sanayi bölgeleri (OSB) birer ticarethane değildir. Eğer OSB sanayiciye hizmet etmek için varsa üretimi desteklemek için varsa buna uygun olarak hareket etmeleri gerekiyor" dedi.

22.10.2021Haber
Bakan Varank: Organize sanayi bölgeleri birer ticarethane değildir

Bakan Varank: Organize sanayi bölgeleri birer ticarethane değildir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Organize sanayi bölgeleri (OSB) birer ticarethane değildir. Eğer OSB sanayiciye hizmet etmek için varsa üretimi desteklemek için varsa buna uygun olarak hareket etmeleri gerekiyor" dedi.

22.10.2021Ekonomi
TBMM Başkanı Şentop, Necmettin Erbakanı anma programına katıldı

TBMM Başkanı Şentop, Necmettin Erbakan'ı anma programına katıldı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından organize edilen '4'üncü Uluslararası Necmettin Erbakan ve Milli Görüş Sempozyumu'na katıldı.

22.10.2021Gündem
Son dakika haberi: Kooperatiflerle ilgili kanun teklifi TBMMde kabul edildi

Son dakika haberi: Kooperatiflerle ilgili kanun teklifi TBMM'de kabul edildi

Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Teklife göre, ortaklık başvurusu yapıldıktan sonra kooperatif yönetim kurulu, başvuruyu bir ay içinde sonuçlandıracak ve başvuru sahibine bildirecek. Yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu, gelir gider farkı hesapları, bilanço ve denetçi raporları, ortaklar tarafından elektronik ortamda da incelenebilecek. Genel kurul toplantısı, ana sözleşmede hüküm bulunması şartıyla elektronik ortamda da yapılabilecek. Kooperatiflerin yönetim kurulu üyeleri ve yedekleri, seçilmelerini takiben en geç 9 ay içinde kooperatifçilik eğitim programını tamamlayacak. Ayrıca, bakanlıkça bazı kıstaslar dikkate alınarak belirlenen kooperatif ve üst kuruluşları dış denetime tabi olacak

21.10.2021Gündem
Yargıtay Başkanı Akarcadan yargı bağımsızlığı vurgusu

Yargıtay Başkanı Akarca'dan "yargı bağımsızlığı" vurgusu

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, "Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda özellikle bir kısım medyada koparılan fırtınaların doğru olmadığını ifade etmek istiyorum." dedi.

21.10.2021Gündem
TBMM Başkanı Şentop: İnsanları kendi doğdukları coğrafyada tutabilmenin şartı, huzur ve asayiştir

TBMM Başkanı Şentop: İnsanları kendi doğdukları coğrafyada tutabilmenin şartı, huzur ve asayiştir

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, dünya genelindeki göç sorununa ilişkin, "Bugün sınırları kapatalım, duvar çekelim' demekle, günü kurtaracak tedbirlerle uğraşacağımıza; bizim şimdiden bütün insanları kendi doğdukları, yaşadıkları coğrafyada tutabilecek, orada yaşamalarını sağlayabilecek imkanları, projeleri ortaya koymamız lazım. Bunun en temel şartı öncelikle huzur ve asayiştir" dedi.

21.10.2021Gündem
6 partinin ön uzlaşması: Yüzde 3’le Meclis’e

6 partinin ön uzlaşması: Yüzde 3’le Meclis’e

Parlamenter sisteme dönüş amacıyla ortak çalışma yapan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi, 13 madde halinde ön uzlaşma sağladı.

21.10.2021Gündem
‘Enflasyonu tek hanelere indirmeye kararlıyız’

‘Enflasyonu tek hanelere indirmeye kararlıyız’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2022 bütçe teklifini sunuşunda, bütçe giderlerinin 1 trilyon 751 milyar lira, bütçe gelirlerinin 1 trilyon 473 milyar lira ve bütçe açığının da 278.4 milyar lira olarak öngörüldüğünü söyledi.

21.10.2021Gündem
Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyetindeki görev süresinin uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazetede

Türk askerinin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki görev süresinin uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Birleşmiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımına ilişkin verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

20.10.2021Gündem
Kılıçdaroğlu: Türkiyeye dışarıdan yapılacak hiçbir müdahaleyi doğru bulmayız

Kılıçdaroğlu: Türkiye'ye dışarıdan yapılacak hiçbir müdahaleyi doğru bulmayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 büyükelçinin tutuklu Osman Kavala davasına ilişkin açıklaması ile ilgili olarak, "Türkiye'ye dışarıdan yapılacak hiçbir müdahaleyi doğru bulmayız; ama dışarıdan müdahaleye kapı açacak bir yönetimi de kabul etmeyiz" dedi.

20.10.2021Gündem
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktaydan enflasyon mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan enflasyon mesajı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Küresel eğilime rağmen, para ve maliye politikalarımızı arz yönlü yapısal politikalarımızla ve verimlilik artışı kanalıyla destekleyerek, enflasyonu tekrar tek hanelere indirmeye kararlıyız" dedi.

20.10.2021Ekonomi
Irak ve Suriye tezkeresi Mecliste

Irak ve Suriye tezkeresi Meclis'te

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

20.10.2021Haber
Son dakika... Irak ve Suriye tezkeresi Mecliste

Son dakika... Irak ve Suriye tezkeresi Meclis'te

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

20.10.2021Gündem
Kadir İnanırdan mesaj var

Kadir İnanır'dan mesaj var!

Sinema sektörünü Bingöl’de bir araya getiren Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali, dün yapılan törenle açıldı. Sinemaya emek verenlerin ödüllendirildiği geceye Kadir İnanır videomesajıyla katıldı.

20.10.2021Keyif
Bütçe maratonu başlıyor

Bütçe maratonu başlıyor

2022 yılı bütçe teklifi bugün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulacak. Meclis’e sunulacak bütçe teklifinin detaylarında bu yıl elde edilen vergiler ve gelecek yılın beklentileri yer alıyor. Teklife göre bu yıl vergi gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 19.4 oranında artışla 1 trilyon 430 milyar lira olması bekleniyor. En yüksek artışın ise Gelir Vergisi’nde olması öngörülüyor.

20.10.2021Ekonomi
Son nefesine kadar sancağı bırakmadı

Son nefesine kadar sancağı bırakmadı

SİHA ve İHA’ların babası Özdemir Bayraktar dün Fatih Camisi’nde devletin zirvesi ile siyaset ve iş dünyasından çok sayıda ismin katıldığı cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Selçuk Bayraktar babasının ardından, “Hastaneden çıkıp işyerine geliyordu. O asla sancağı bırakmadı” dedi.

20.10.2021Gündem

Yazar Sonuçları

Bir tweet’i ile iki yıl önce ‘evet’ dediğine bugün ‘hayır’ diyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun dünkü konuşmasından sonra CHP grubunun, Irak-Suriye’de PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle mücadele amacıyla TBMM’ye sunulan tezkereye “hayır” oyu açıklaması, PKK’nın siyasi kolu HDP ile ilişkisini resmileştirmiş oldu.

27.10.2021

Cumhuriyet Bayramı’nda çocuklarla Atatürk’ün izinde

Oğluma bebekliğinden beri tüm milli bayramların önemini anlatıyoruz. Daha önce 30 Ağustos için yaptığımız Ankara turunu yazmıştım. Bu sefer de Cumhuriyetimizin 98’inci yaşını kutlarken tüm çocuklarımız tarihi yerinde görerek öğrensin diye daha kapsamlı bir ‘29 Ekim turu’ yapıp duraklarını paylaştım.

24.10.2021

Kasetlerin B yüzü gibi

Kamuoyu yoklamalarının, toplumun reflekslerini ortaya koyan sonuçları, her zaman daha çok ilgimi çekmiştir.

24.10.2021

Demir yürekli adam

Milyonlarca dolar vererek aldığımız veya almak için çaba sarf ettiğimiz İHA’ları yapabilmek için ömrü boyunca uğraşan Özdemir Bayraktar ağabey bıkıp usanmadan, yılmadan çalışıyordu...

23.10.2021

Fiyasko hesaplaşması

NATO’da son günlerde Afganistan fiyaskosunun hesaplaşması yaşanıyor. 20 yıllık bir misyonun ardından Afganistan’ı Taliban güçlerine bırakarak çekilmenin hesabı, sadece NATO içinde değil, üye ülkelerde de soruluyor.

23.10.2021