MENÜ

Suriyeli Çocuk

Suriyeli Çocuk ile ilgili tüm haberleri, son dakika Suriyeli Çocuk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Suriyeli Çocuk haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.609 Suriyeli Çocuk haberi bulunmuştur.

Suriyeli Çocuk Haberleri

Suriyeli çocuk fidyeci kurbanı

Suriyeli çocuk fidyeci kurbanı

SURİYE’den Mersin'in Akdeniz ilçesi Çilek Mahallesi’ne yerleşen Şahin Muslem'in 8 yaşındaki oğlu Soraç, salı günü kaçırıldı.

5.02.2016Gündem
Kilisteki kadınlarda kuma korkusu

Kilis'teki kadınlarda kuma korkusu

Kilisli kadınların başlıca konusu, Suriyeli hemcinsleri. Bölgede pek çok evli erkek, Suriyeli kadınları ‘kuma’ olarak alıyor. Kilis Belediye Başkanı Kara da bu durum için “Doğru bir davranış değil ama maalesef var” diyor. Kilisli Filiz, her tartışmalarında eşinin kendisini ‘eve Suriyeli kuma getirmek’le tehdit etmesinden bıkmış.

15.02.2016Gündem
H&M CEO’su Persson, çocuk işçilerle ilgili aldıkları aksiyonları aktardı

H&M CEO’su Persson, çocuk işçilerle ilgili aldıkları aksiyonları aktardı

Adı geçtiğimiz haftalarda Türkiye’de Suriyeli çocuk işçi çalıştırması ile gündeme gelen H&M’nin CEO’su Karl-Johan Persson, bir daha bu tür bir olay yaşanmayacağına yüzde 100 garanti vermenin mümkün olmadığını söyledi. Persson, Hürriyet’e yaptığı özel açıklamada,  “Ancak biz niyetimiz ve taleplerimiz konusunda çok kararlıyız” dedi.

16.02.2016Ekonomi
Tasarmıcı Zeynep Kartal Beatles’la aynı yerde

Tasarmıcı Zeynep Kartal Beatles’la aynı yerde

İngiltere’nin Manchester kentinde yaşayan Türkiye kökenli tasarımcı Zeynep Kartal, Londra Moda Haftası’nı efsanevi İngiliz müzik grubu Beatles’in ‘Abbey Road’ adlı albümünün kapağında fotoğrafını kullandığı Londra’daki yaya geçidi üzerinde düzenlediği defileyle kapattı.

25.02.2016Kelebek
Suriyeli öğrencilere Türkçe ders geliyor

Suriyeli öğrencilere Türkçe ders geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, "Yeni eğitim öğretim yılında, geçici eğitim merkezlerinin okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfında da Türkçe müfredata geçilecek. Böylece, kademeli olarak Türkçe müfredata geçeceğiz" dedi.

9.03.2016Eğitim
Türkiye’nin yeni seçmenleri: Suriyeliler

Türkiye’nin yeni seçmenleri: Suriyeliler

2011’de Türkiye’ye giriş yapan Suriyeliler bu yıl Türk vatandaşlığına başvurma hakkına sahip olacak. Yeni potansiyel seçmen kitlesinin Türk siyasetine ve demografik yapıya yansımaları ise tartışma konusu.

18.03.2016Dünya
Göztepeden Suriyeli çocuğa davet

Göztepe'den Suriyeli çocuğa davet

 PTT 1’inciLig’de yer alan Göztepe’nin yöneticileri, geçtiğimiz günlerde Kemeraltı Çarşısı’nda bir seyyar satıcı tarafından tartaklanan Suriyeli çocuk Hasan Hantumani’yi ziyaret etti.

19.03.2016Ege
Türkiye’de 1 milyon 471 bin Suriyeli çocuk var

Türkiye’de 1 milyon 471 bin Suriyeli çocuk var

UNICEF Türkiye Eğitim Birimi Bölüm Başkanı Chiharu Kondo, Türkiye'de, 2,4 milyon Suriyeli yaşadığını belirtti. Kondo, "Suriyeli çocuk sayısı ise 1 milyon 471 bin 958. Bu da yüksek bir sayı. Bu çocukların temel hizmetlere, bazı yardımlara ihtiyacı var." dedi.

22.03.2016Eğitim
Milli Eğitim Bakanı Avcı: Müfredat konusunda ciddi adımlar attık

Milli Eğitim Bakanı Avcı: Müfredat konusunda ciddi adımlar attık

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Dünya Bankası’nın raporunda Türkiye’nin 2003-2009 yıllarında hem okullaşma oranlarını hem de ortalama başarı puanlarını arttırdığının görüldüğünü belirtti. Avcı, “Aynı raporda Türkiye'nin, 2003'ten bu yana özellikle daha yoksul halk katmanlarından gelen öğrenciler bazında fevkalade bir gelişme gösterdiği vurgulandı. Bu da Türkiye'nin 2003’den beri eğitimde sosyal adaleti en hızlı geliştiren ülke olduğu anlamını taşıyor” dedi. Müfredat konusunda ciddi adımlar attıklarını belirten Bakan Avcı, kodlama dersi ile ilgili müfredat çalışmalarının da sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi.

24.03.2016Eğitim
Suriyeli çocuk boğazı kesilerek öldürüldü

Suriyeli çocuk boğazı kesilerek öldürüldü

 Gaziantep’te 12 yaşındaki Suriyeli çocuk, çalıştığı iş yerinin deposunda boğazı kesilmiş halde ölü bulundu.

27.03.2016Haber
TRTden Suriyeli çocuk açıklaması: Provokasyondan öteye gitmez

TRT'den 'Suriyeli çocuk' açıklaması: Provokasyondan öteye gitmez

TRT Belgesel kanalında yayınlanan 'Pusula Doğu' isimli programda Suriyeli bir çocuğa sorulan "savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?" sorusuna, çocuğun verdiği "kontrol noktasında kendimi patlatırdım" yanıtının yankısı sürüyor. TRT'den konuya ilişkin yapılan açıklamada "Pusula Doğu" belgeselinin fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkinin kurguymuş gibi algılanmasının sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmeyeceği belirtilerek, TRT'nin milli ve manevi değerleri gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyeceği bildirildi.

28.03.2016Gündem
Bononun ziyaret ettiği çadır kentte yangın: 1 ölü, 2 yaralı

Bono'nun ziyaret ettiği çadır kentte yangın: 1 ölü, 2 yaralı

Gaziantep'in Nizip ilçesinde dünyaca ünlü İrlandalı müzisyen Bono'nun bir gün önce ziyaret ettiği çadır kentte yangın çıktı. Yangında 1 Suriyeli çocuk hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

2.04.2016Gündem
Kara tablo

Kara tablo

Türkiye, her gün çocukların cinsel istismarı haberleriyle sarsılıyor. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verileri, vahim tabloyu gözler önüne seriyor. 2009’dan 2014’e açılan dava sayıları yüzde 50 artarak 18 bin 104 oldu. Uluslararası Çocuk Merkezi de Türkiye’nin Çocuğa Karşı Cinsel İstismar Haritası’nı hazırladı.

2.04.2016Gündem
“330 bin Suriyeli çocuğu örgün eğitime aldık”

“330 bin Suriyeli çocuğu örgün eğitime aldık”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Suriyeli sığınmacı 330 bin çocuğun örgün eğitime alındığını, yıl sonuna kadar toplamda 450 bin Suriyeli çocuğun eğitime alınmasının planlandığını belirterek, “Bu çocuklar için Türkiye kendi imkanlarıyla yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışıyor. Bu konuda bütün ülkeleri yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

12.04.2016Eğitim
Gülben Ergen bu hafta Tarlabaşındaydı

Gülben Ergen bu hafta Tarlabaşı'ndaydı

Nako, Kızılay,D&R ve Hürriyet-Kelebek’in birlikte yürüttüğü Gönül Örgüsü kampanyası sonlandı. Gülben Ergen “gönül örgülerini” sahipleriyle buluşturdu.

12.04.2016Magazin
O ilde büyük tedirginlik

O ilde büyük tedirginlik

SURİYE tarafından ateşlenen Katyuşa roketatar mermilerinin bugüne kadar 11 kişinin ölümüne yol açtığı Kilis’te vatandaşlar büyük endişe yaşıyor. Kente dün düşen 4 roket mermisinden 5 Suriyelinin ölümü üzerine, hem sokakta, hem evde roketatar mermilerine hedef olmanın tedirginliğini yaşayan Kilisliler, bir an önce çözüm bulunmasını istedi. Patlamada ölenlerden Suriyeli 4 yetim çocuğun hayatını kaybettiği evin ise isabet eden roketatar mermisinin patlamasıyla harabeye döndüğü görüldü.

19.04.2016Gündem
Kilis’te ölen 4 yetim, babalarıyla aynı kaderi paylaştı

Kilis’te ölen 4 yetim, babalarıyla aynı kaderi paylaştı

Suriye tarafından ateşlenen Katyuşa roketatar mermilerinin bugüne kadar 11 kişinin ölümüne yol açtığı Kilis’te vatandaşlar büyük endişe yaşıyor. Kente dün düşen 4 roket mermisinden 5 Suriyelinin ölümü üzerine, hem sokakta, hem evde roketatar mermilerine hedef olmanın tedirginliğini yaşayan Kilisliler, bir an önce çözüm bulunmasını istedi. Patlamada ölenlerden Suriyeli 4 yetim çocuğun hayatını kaybettiği evin ise isabet eden roketatar mermisinin patlamasıyla harabeye döndüğü görüldü.

19.04.2016Gündem
İngiltere 3 bin çocuk mülteci alacak

İngiltere 3 bin çocuk mülteci alacak

İngiliz hükümeti, 2020 yılına kadar 3 bin Suriyeli çocuk mülteciyi Birleşik Krallık topraklarına kabul edeceğini açıkladı.

21.04.2016Dünya
Mezarlık görevlisi, cinsel istismardan tutuklandı

Mezarlık görevlisi, cinsel istismardan tutuklandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Asri Mezarlığı’nda cenaze yıkama elamanı (gassal) olarak görev yaptığı belirtilen Cengiz M.B., velisi olduğunu söyleyip okuldan alarak ormanlık alana götürdüğü erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklandı. Bugün ajanslar çeşitli kentlerden de kan donduran cinsel istismar haberleri geçti.

22.04.2016Gündem
Davutoğlu ve Merkel sığınmacıları ziyaret edecek

Davutoğlu ve Merkel sığınmacıları ziyaret edecek

Başbakan Davutoğlu, Almanya Başbakanı Merkel, AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Timmermans, bugün Gaziantep'te 4 bin 818 Suriyelinin ağırlandığı Nizip-2 barınma merkezini ziyaret edecek

23.04.2016Dünya
Suriyeli çocuğun yükü dünyadan ağır

Suriyeli çocuğun yükü dünyadan ağır

İZMİR'de sokaklarda dilenme yerine ekmek parasını omuzlarında kendinden daha ağır yükler taşıyarak kazanan Suriyeli çocukların dramı yürek burkuyor.

25.04.2016Ege
Bakan Avcı: Okul çağındaki Suriyeli çocuk sayısı 756 bin 808

Bakan Avcı: Okul çağındaki Suriyeli çocuk sayısı 756 bin 808

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye genelinde kayıtlı okul çağındaki Suriyeli çocuk sayısının 756 bin 808 olduğunu belirtti. Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yaklaşık 75 bin, geçici eğitim merkezlerinde yaklaşık 250 bin toplam 325 bin Suriyeli çocuğun okullaşmasının sağlandı" dedi.

27.04.2016Eğitim
Ekonomi yetmez yürek lazım

'Ekonomi yetmez yürek lazım'

AFAD, olağanüstü çalışmalarıyla Aydın Doğan Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. AFAD’ın Başkanı Fuat Oktay, yurtiçi ve yurtdışında yönettikleri devasa operasyonları bu başlık altında Hürriyet’e anlattı...

3.05.2016Gündem
Kayseri’de 4 bin Suriyeli çocuk eğitimde

Kayseri’de 4 bin Suriyeli çocuk eğitimde

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak aileleriyle Kayseri'ye yerleşen okul çağına gelmiş yaklaşık 9 bin Suriyeli çocuktan 1.850'sine, geçici eğitim merkezlerinde kendi müfredatlarına göre eğitim veriliyor.

16.05.2016Eğitim
200 Suriyeli çocuk üniversitede buluştu

200 Suriyeli çocuk üniversitede buluştu

Suriye İç Savaşı mağduru 200 mülteci çocuk üniversitede aileleri ile film izledi. Üniversiteyi gezdi.

26.05.2016Eğitim
Suriyeli çocuklar kayıp nesil mi olacak

Suriyeli çocuklar 'kayıp nesil' mi olacak?

Savaşa doğdular, savaşla büyüdüler. Bombalar, patlamalar, göç kısacık hayatlarının büyük bölümünü kapladı. Defalarca ölümün kıyısına geldiler. En acı tabirle onlar ‘savaşın çocukları’. Açık Toplum Vakfı, Türkiye’deki Suriyeli mülteci çocukların eğitime erişim koşulları hakkında bir rapor hazırladı. Savaş muhabiri Kaya Heyse’nin kapsamlı bir saha çalışmasından sonra kaleme aldığı ‘Kayıp Neslin Eşiğinde’ başlıklı çalışmaya göre; ailelerin ekonomik sorunları eğitim imkânını kısıtlıyor, altyapı yetersiz ve dil, en büyük problem. Türkiye’deki 1.353.000 Suriyeli çocuktan 856.900’ü okul çağında fakat 500.000’den fazlası eğitim almıyor. İşte rapordan öne çıkan başlıklar...

28.05.2016Hayat
200 Suriyeli çocuk Kadir Has Üniversitesi’nde

200 Suriyeli çocuk Kadir Has Üniversitesi’nde

Kadir Has Üniversitesi, Cinema for Peace Foundation ve Global Citizen’in gerçekleştirdiği film gösterimi etkinliğine ev sahipliği yaptı. 200 kadar Suriyeli çocuğun anneleriyle birlikte üniversiteyi gezip film seyrettiği etkinliğin onur konuğu ise ünlü Hintli çocuk hakları aktivisti Kailash Satyarthi oldu.

30.05.2016Kampüs
Savaştan atölyeye

Savaştan atölyeye

Türkiye’de 6-17 yaş grubunda 1 milyona yakın çocuk işçi var. Fakat acı tablo bununla sınırlı değil. Savaşın yarattığı krizden kaçıp Türkiye’ye sığınan mülteci çocukları da ekleyince, çocuk işçi sorunu daha da derinleşiyor.

11.06.2016Eğitim

Yazar Sonuçları

Bak arkadaş demagojiyi bırak ve oku

BAK arkadaşım... Bak canım kardeşim...

9.03.2016

Yakarsa dünyayı garipler yakar!

Davutoğlu’nun deyimiyle "Kayseri pazarlığı" bitti.

20.03.2016

Kalbimizi koyduk bakın neler oldu

Voleybol oynayamadığı için mutsuz olduğunu söyleyen Zuhal o çok istediği voleybol sahasına Türkiye Voleybol Federasyonu sayesinde kavuştu.

12.04.2016

Bu çocukları ihmalin faturası çok ağır olacak!

Mülteci sorununu tartışırken akıldan çıkartmamanız gereken iki konu var. İlk olarak gelenler bir yere gitmeyecek yani milyonlarca yeni Arap vatandaşımız olacak. İkinci ve daha önemli nokta ise gelenlerin çoğunluğu çocuk. Peki bu çocukları nasıl bir geleceğe hazırlıyoruz?

1.05.2016