EKSTRA
MENÜ

Sinir Sıkışması

Sinir Sıkışması ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sinir Sıkışması haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 233 Sinir Sıkışması haberi bulunmuştur.

Sinir Sıkışması Haberleri

Kulunç kadınlarda daha fazla görülüyor

Kulunç kadınlarda daha fazla görülüyor

Uzun süreli (kronik) ağrıya neden olan önemli rahatsızlıklardan biri olan kulunç hakkında konuşan Dr. Ahmet Çapar, “Her yaş grubunda gözlenen kulunç kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülmektedir. Ağrı dışında hiçbir zararı ve tehlikesi olmayan kulunç ağrıları, doğru tedavi yöntemleri giderilebilir” dedi.

19.12.2018Sağlık
Kadınların kâbusu olan hastalığın yeni tanı yöntemi keşfedildi

Kadınların kâbusu olan hastalığın yeni tanı yöntemi keşfedildi

Genital ve pelvik ağrının en sık nedenlerinden biri olan ’Pudendal Sinir Sıkışması’, bir diğer adıyla ’Pudendal Nöropati’nin Türkiye’de her 15 kadından birinin sorunu olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Örmeci, yeni bir tanı yöntemi geliştirdi. Yöntem, uluslararası otoritelerce de kabul gördü.

3.01.2019Sağlık
Rıza Kayaalp: Yeniden doğmuş gibiyim

Rıza Kayaalp: Yeniden doğmuş gibiyim

Olimpiyat ikinciliği ile birlikte dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan milli güreşçi Rıza Kayaalp, 8-14 Nisan tarihleri arasında Romanya’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası için hazırlıklarını sürdürüyor. Bursa Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) Büyükler Greko-Romen Milli Güreş Takımı ile birlikte kampa giren Kayaalp, bir kez daha şampiyonada kürsünün zirvesini hedefliyor.

4.03.2019Diğer
Uzmanı uyardı: Gece artan omuz ağrılarına dikkat

Uzmanı uyardı: Gece artan omuz ağrılarına dikkat

Bel ve boyun ağrılarından sonra en sık karşılaşılan problemin omuz ağrısı olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, omuz ağrısının şeklinin altta yatan soruna göre değiştiğini söyledi. Çift, özellikle gece artan omuz ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

25.06.2019Sağlık
Gece Artan Omuz Ağrıları Neyin Habercisi

Gece Artan Omuz Ağrıları Neyin Habercisi?

Bel ve boyun ağrılarından sonra en sık karşılaşılan problemin omuz ağrısı olduğunu belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Turan Çift, omuz ağrısının şeklinin altta yatan soruna göre değiştiğini söyledi, özellikle gece artan omuz ağrılarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

En sağlıklı uyku pozisyonu hangisi

En sağlıklı uyku pozisyonu hangisi?

İşte yataktan kalkarken dikkat etmeniz gerekenler...

27.07.2019Sağlık
Dirençli ve Can Sıkıcı: Siyatik Ağrısı

Dirençli ve Can Sıkıcı: Siyatik Ağrısı

Vücudumuzun en kalın ve en uzun siniri olan siyatik siniri, sıkışması halinde dayanılmaz ağrılara neden olmaktadır. Girişimsel Fizik Tedavi Uzmanı Aşkın Nasırcılar, siyatik ağrısına çare olabilecek doğal tedavi yöntemlerini anlattı.

Skolyoz hastası Cansu, yardım bekliyor

Skolyoz hastası Cansu, yardım bekliyor

MUĞLA'nın Menteşe ilçesinde, doğuştan skolyoz (omurga eğriliği) hastası 3 yaşındaki Cansu Yıldız'ın sağlığına kavuşması yapılacak ameliyata bağlı. Rahatsızlığı ileri düzeyde olan minik Cansu'nun ameliyatının riskli olması nedeniyle endişeli olan ailesi, özel hastanelerin ameliyat için yaklaşık 80 bin ile 100 bin lira arasında bir para istediğini, kendilerinin bunu ödeyebilecek güçlerinin bulunmadığını belirtip, yetkililerden ve hayırseverlerden yardım istedi.

16.10.2019Gündem
Kas ağrılarının nedeni endokrin hastalık da olabilir

Kas ağrılarının nedeni endokrin hastalık da olabilir

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Turhan Özler, endokrin hastalıklarının ortopedik rahatsızlıkları da beraberinde getirdiğini belirterek, “Kemik ağrısı, sinir sıkışması, topuk ağrısı gibi şikâyetlerin altında endokrin hastalıklar yatabilir” dedi.

3.12.2019Sağlık
Bacak ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilmeli

Bacak ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilmeli?

Bacak ağrısı problemi, günlük yaşam içinde yoğun şekilde çalışan kişilerin sık sık başına gelen bir durum olarak dikkat çekiyor. Bu sorundan muzdarip vatandaşlar, hangi doktoradan randevu almaları gerektiğini sorguluyor. Peki Bacak ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilmeli?

6.12.2019Sağlık
Bacak ağrısına ne iyi gelir Bacak ağrısı nasıl geçer Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Bacak ağrısına ne iyi gelir? Bacak ağrısı nasıl geçer? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Bacak ağrısı sorusunu özellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve altında onlarca farklı neden olabilen bir sorun. Bacak ağrısı şikayeti olan vatandaşlar da bu ağrılara nelerin iyi geleceğini merak edip araştırıyor. Peki, bacak ağrısına ne iyi gelir? Bacak ağrısı nasıl geçer?

6.12.2019Sağlık
Elleriniz mi Uyuşuyor İşte Nedeni...

Elleriniz mi Uyuşuyor? İşte Nedeni...

Yaşınız ve işiniz ne olursa olsun elleriniz sürekli olarak çalışmaktadır. Bu nedenle elde oluşabilecek sorunlar kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyebiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İbrahim Rızvanoğlu konu hakkında önemli bilgiler verdi.

16.12.2019İyi Yaşam
Dirseğinizi masaya dayarken iki kez düşünün

Dirseğinizi masaya dayarken iki kez düşünün

Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz, günlük hayatımızda farkına varmadan yaptığımız bazı hataların vücudumuzda önemli hasarlara neden olabileceği konusunda uyarıyor.

6.01.2020Sağlık
Beyin cerrahi nedir Beyin cerrahi neye ve hangi hastalıklara bakar

Beyin cerrahi nedir? Beyin cerrahi neye ve hangi hastalıklara bakar?

Nöroşirürji, sinir sistemi problemlerinin tedavisiyle ilgilenmektedir. Alanın uzmanlığı; asıl sinirleri, beyni, omuriliği, omurganın kemiklerini, kafatası, omuriliklerin dışında kan damarlarını, bağlarını ve sinir dokularına destek veren koruyucu kaplamaları içermiş olan türlü şartları içermektedir. Peki, beyin cerrahi nedir? Beyin cerrahi bölümü hangi hastalıklara bakar?

9.03.2020Sağlık
Nöroloji nedir nöroloji ne demek Nöroloji doktoru (Nörolog) neye ve hangi hastalıklara bakar

Nöroloji nedir? nöroloji ne demek? Nöroloji doktoru (Nörolog) neye ve hangi hastalıklara bakar?

Baş dönmesi, baş ağrısı, el, kol, ayak, bacaklarda uyuşma, güçsüzlük, istemsiz hareketler, görme bozukluğu, ellerde titreme, kasılma, uyku sorunları, unutkanlık gibi problemleri bulunan kişilerin başvurması gerektiği yer nöroloji bölümüdür. Peki, nöroloji nedir? Bu konu hakkında bilgi vermek yararlı olacaktır.

9.03.2020Sağlık
Ortopedi nedir Ortopedi ne demek Ortopedi doktoru neye ve hangi hastalıklara bakar

Ortopedi nedir? Ortopedi ne demek? Ortopedi doktoru neye ve hangi hastalıklara bakar?

Ortopedi, doğuştan gelen kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını tedavi etmek için oluşturulan tıbbi bir uzmanlıktır. Bu uzmanlık dalı, zamanla gelişerek tedavi alanını genişletmiş ve iskelet sistemindeki her türlü yaralanma be rahatsızlığın tedavisini kapsamaya başlamıştır. İşte ortopedi hakkında detaylar, ortopedi doktoru hangi hastalıklar ile ilgileniyor tüm bilgileri sizler için derledik.

9.03.2020Sağlık
Kuyruk Sokumu Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir Kuyruk Sokumu Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Kuyruk Sokumu Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Kuyruk Sokumu Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Kuyruk sokumu ağrısı, ciddiye pek ciddiye alınmasa da ilerlediği taktirde kişinin günlük işleri yapmasına bile engel olabilmektedir. Genelde uzun süre oturanlarda görülen bu ağrı hakkında fazlaca soru akıllara gelmektedir. Peki, kuyruk sokumu ağrısı için hangi doktora gidilir? Kuyruk sokumu ağrısına hangi bölüm bakar? İşte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

28.03.2020Sağlık
Akıllı Cihazlarda Sakın Bu Hataları Yapmayın

Akıllı Cihazlarda Sakın Bu Hataları Yapmayın!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid 19) pandemisi nedeniyle zamanımızın çoğunu, hatta tümünü evde geçirdiğimiz bu süreçte çalışmak, eş dostla iletişim kurmak, yoğun gündemi takip etmek veya gündemden kaçmak için elimizdeki tek imkan; cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar.

30.04.2020İyi Yaşam
Evini Ofise Çevirenlere: Evden Çalışma Pozisyonları

Evini Ofise Çevirenlere: Evden Çalışma Pozisyonları

Koronavirüs nedeniyle çoğumuz için evler ofislerimiz oldu. Kimimiz yatakta, kimimiz sehpada, kimimiz koltukta çalışıyoruz. Ev ortamında bu tarz çalışma şekilleri konfor olarak görülse de aslında sağlığımız açısından büyük problemlere yol açıyor. Sürekli belirli pozisyonlarda oturarak aralıksız uzun saatler boyunca çalışmanız hareket sisteminizin bütünlüğünü sağlayan unsurlar arasında dengesizliğe yol açabilmektedir. Bu tip durumlar boyundan ayağa kadar vücudunuzun birçok bölgesinde sorun oluşturabilir. Peki ne yapmalı? Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, evden çalışma pozisyonları hakkında bilgiler verdi.

4.05.2020İyi Yaşam
Bel ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir

Bel ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir?

Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan ve kadın/erkek ayırt etmeksizin pek çok kişinin canını sıkan bel ağrıları, vatandaşları işin uzmanı tarafından muayene edilmeye zorluyor. Bel ağrısı sorunu yaşayan vatandaşlar, hastanelerin hangi servislerinden randevu alacaklarını ve hangi branştan doktorlara muayene alabileceklerini öğrenmek istiyor. Peki, bel ağrısı için hangi bölüme ve doktora gidilir?

22.05.2020Sağlık
Sırt ağrısı nedenleri nelerdir Sırt ağrısına ne iyi gelir

Sırt ağrısı nedenleri nelerdir? Sırt ağrısına ne iyi gelir?

Kişilerin günlük yaşamını olumsuz anlamda etkileyen sırt ağrısı, genellikle geceleri artan ağrılar ile kendisini gösteriyor. Her hastalıkta olduğu gibi sırt ağrısında da erken teşhis büyük ölçüde önem taşıyor. Yanlış oturma şekli, sinir sıkışması sırt ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Peki, sırt ağrısına ne iyi gelir? Sırt ağrısı nedenler nedenler? İşte, sırt ağrısı ile ilgili merak edilen ayrıntılar.

22.05.2020Sağlık
Bacak ağrısı neden olur İşte bacak ağrısı nedenleri

Bacak ağrısı neden olur? İşte bacak ağrısı nedenleri

Bacakta hissedilen ağrının neden kaynaklandığı, bu sorunla karşı karşıya kalan vatandaşlarca araştırılıyor. Özelikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bu sorun, oldukça can sıkıcı bir hal alabiliyor. Peki, Bacak ağrısı neden olur? İşte bacak ağrısı nedenleri...

22.05.2020Sağlık
Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Multipl Skleroz ya da kısaca MS, genellikle 20-40 yaşları arasında ortaya çıkıyor. MS’in belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, MS hastalarında Covid-19 riski konusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Türkiye MS Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Aksel Siva açıklamalarda bulundu.

29.05.2020Sağlık
Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Kadınlarda iki kat daha fazla görülen hastalık: MS

Multipl Skleroz ya da kısaca MS, genellikle 20-40 yaşları arasında ortaya çıkıyor. MS’in belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri, MS hastalarında Covid-19 riski konusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aksel Siva açıklamalarda bulundu.

29.05.2020Sağlık
T3 - T4 Tiroid nedir T3 - T4 Tiroid değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

T3 - T4 Tiroid nedir? T3 - T4 Tiroid değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

T3 ve T4 hormonları vücudun metabolizması açısından çok önemlidirler. Tiroid tarafından salgılanırlar ve metabolizmanın kontrolünden sorumludurlar. Bu hormonların ne olduklarını ve işlevlerini öğrenip buna göre yaşam şeklinizi düzenleyebilirsiniz. T3 ve T4 hormonları hakkında detaylı bilgiyi sizler için derledik.

9.06.2020Sağlık
“ALS’nin ilk belirtileri sinir sıkışması sanılıyor”

“ALS’nin ilk belirtileri sinir sıkışması sanılıyor”

Motor nöron hücrelerinin hastalığı olarak bilinen Amyotrofik Lateral Skleroz’da(ALS) erken tanının önemine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Örmeci, ALS belirtilerinin çok sayıda hastalıkla karıştırılmasının tanıyı geciktirebileceğine vurgu yaptı.Doç.Dr.Örmeci, "ALS’nin ilk bulguları çoğunlukla tek taraflı ve elde ortaya çıkıyor. Örneğin sağ elde baş parmakta güçsüzlük ve baş parmağın avuç içi bölümündeki kabarıklığında azalma olabilir” dedi.

23.06.2020Sağlık
Ofislerde Omurgamıza 60 Kilo Yük Biniyor: Uzmanından İş Yeri Yogası

Ofislerde Omurgamıza 60 Kilo Yük Biniyor: Uzmanından İş Yeri Yogası

Pandemi süresince uzun süre evde kalmak vatandaşları da hareketsiz bıraktı. Yeni normal ile birlikte ofislerde de hareketsiz kalmamak için Fizyoterapist Gülşah Konakoğlu, iş yeri yogasını öneriyor.

1.07.2020Spor Fitness
Pudendal Sinir Sıkışması Hakkında Merak Edilen Her şey

Pudendal Sinir Sıkışması Hakkında Merak Edilen Her şey

Pudendal sinir sıkışması, kronik pelvik ağrıları en önemli nedenlerindendir ve pudendal sinirin anatomik izlediği yol içinde sıkışmasından kaynaklanır. Tanısının konulması diğer rahatsızlıklara oranla daha zordur. Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Taner Usta, sıklıkla merak edilen pudendal sinir sıkışması hakkında merak edilenleri yanıtlayarak, önemli bililer verdi.

Uyuşma, karıncalanma ve yanma… Bu belirtilere dikkat

Uyuşma, karıncalanma ve yanma… Bu belirtilere dikkat!

Herhangi bir sinir telinin herhangi bir seviyede basıya uğraması, dolaşımın bozulması zedelenmesi durumuna Tuzak Nöropatit dendiğini aktaran Nöroloji Uzmanı Dr. Hasan Akdemir, bunun vücudun farklı bölgelerinde görülebileceğini aktardı.

14.08.2020Sağlık
Omuz Ağrısını Tetikleyen 6 Neden

Omuz Ağrısını Tetikleyen 6 Neden!

Tüm eklemlerin arasında, omuz eklemi vücudumuzun en hareketli eklemidir. Omuz eklemi; çalışma hayatı, spor faaliyetleri ve gündelik işlerde büyük avantaj sağlayan aynı zamanda travmaya da açık bir eklemdir. Bazı faktörler var ki omuz ekleminde ağrılara neden olur. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.       

14.10.2020İyi Yaşam

Yazar Sonuçları

Ağrı deyip geçme!

Bazen kas ağrısı çekeriz, bazen mide, bazen baş... Çoğu zaman da ciddiye almayız. Bu sinir bozucu küçük sancılar bazen ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Ağrınıza sebep olan şeyi bulamıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. İşte size kısa sürede yardım almanızı gerektirecek ağrılarla ilgili ipuçları...

16.09.2017

Doğumdan sonra meme şekli düzeltilebilir mi?

Doğumdan sonra göğüslerinizde bozulma olduysa endişe etmeyin, estetik cerrahi ile bu sorunlar düzeltilebilir.

11.03.2019

Dik göğüsler daha genç gösteriyor

Zamanla yerçekimine yenik düşen ya da aşırı kilo alıp verme, hamilelik sonra gibi sorunlardan kaynaklanan meme sarkması estetik olmayan görüntüsü yüzünden kadınların başlıca sıkıntılarından biridir. Meme dikleştirme operasyonları yaşadığınız tüm sorunları gidermek ve gerekirse göğsünüze yeniden şekil verme yöntemlerine başvurularak estetik bir görüntü kazandırılabilir.

15.04.2019

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal Tünel Sendromu (KTS), ele giden 3 sinirden en büyük olan median sinirin el bilek seviyesinde sıkışmasıdır. Kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülür. Özellikle ofis ortamında uzun süreli bilgisayar başında çalışma veya ev işleri yaparken ütü, yer silme gibi tekrarlayan el bilek hareketlerini fazla yapanlarda daha sık görülmektedir.

22.05.2019
Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur

Sol kolda karıncalanma ve uyuşma neden olur?

“Sol kolda karıncalanma ve uyuşma hissi çok farklı nedenlerle olabilir” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, sol koldaki uyuşmanın nedenlerini ve hangi hastalıkların habercisi olduğunu anlattı.

15.06.2019

Yatak ve sehpada büro düzeni

Salgın, bilgisayarla evdeki ilişkimizi, sadece akşamla veya hafta sonlarıyla sınırlı olmaktan çıkardı.

31.05.2020

Ağrılarımın çaresi nöral terapi mi?

Nöral terapi, uyarıcı ve düzenleyici uygulamalarla sinir, kas ve iskelet sisteminde pek çok nedene bağlı olarak meydana gelen bozuklukların düzenlenmesini hedefleyen, yaşamımızı olumsuz etkileyen durumlarının etkisini ortadan kaldırabilmek hedefiyle uygulanan bir tedavidir.

11.06.2020

Sinir sıkışması sendromu nedir ve neden olur?

Sinir sıkışması sendromu, bir sinir sıkışması ile meydana gelir. Genel olarak tek bir yerde oluşur. Gövde ve uzuvlardaki sinirler etkilenebilir. Yaygın belirtileri sinir bölgelerinde ağrı, uyuşma ve kas zayıflığı gibi durumlardır.

17.06.2020

Pekçok Sebebe Bağlı Gelişen Ağrıdan Hilterapi İle Kurtulabilirsiniz

Hilterapi ile güvenli bir şekilde tepki vermeyen, hasarlı dokuları canlandırma ve diğer terapi yöntemlerinin yetersiz kaldığı rahatsızlıkları başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

5.08.2020

Kronik pelvik ağrı

Kadın hastalıkları ve doğum branşında, özellikle bel ağrıları olmak üzere bel ve bacağa vuran ağrılara sık rastlanmaktadır.

22.08.2020

Siyatik neden olur?

Siyatik, altta yatan bir tıbbi durumun belirtisidir. Bu durumda siyatiğe neden olabilecek durumları bilebilmek tedavi için oldukça önemli bir basamaktır.

16.09.2020

Kramp nedir? Kramp neden olur ve nasıl tedavi edilir?

Kramplar, kasların bazılarında oluşan ani ve istemsiz kasılmalardır. Kasılmalar genel olarak ağrılı olabilir. Kramp farklı kas gruplarını etkileyebilir. Çoğunlukla etki ettiği kaslar, alt bacak arkası, uyluk arkası ve uyluk ön tarafıdır. Karın, eller ve ayaklarda da kramplar olur.

3.11.2020

Boyun ağrılarına ne iyi gelir? İşte öneriler…

Boynun görevi başı taşımak, başı hareket ettirmek, damar ve sinirleri korumak ve damar ve sinirlerin geçişini sağlamaktır. Boyun yapısının içinde kaslar, damarlar, omur kemikleri, diskler (disklerin görevi yukarıdan gelen ağırlığı aşağıya dengeli bir şekilde iletmek ve omurların rahat ve zararsız hareket etmesini sağlamaktır) içinden dağılan sinirler bulunur.

11.11.2020