İZMİR HABERLERİ

Bedenin imajı için önemli

Hürriyet Haber
17.07.2021 - 17:12 |Son Güncelleme :

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Aslan, memenin beden imajını tamamlayanönemli bir yapı olduğunu söyledi, bu nedenlememe estetiği ameliyatlarında hastalarınisteklerine çok önem verdiklerini dile getirdi.

Hürriyet Haber

EKOL Balçova Tıp Merkezi Estetik ve Plastik Cerrahi Kliniği’nden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Aslan, meme yapısı ile şeklinin kadın vücuduna ve estetik yapısına etki eden önemli bir bölge olduğunu ifade etti. Memenin diriliği ve güzelliğiyle beden imajını tamamlayan önemli bir yapı olduğunu kaydeden Opr. Dr. Serkan Aslan, bu nedenle memesi küçük kadınlar, meme büyüklüğünden şikayeti olanlar, doğumsal meme bozukluğu bulunalar, meme sarkmasından şikayet edenler ya da meme asimetrisi yaşayanların meme estetiği için estetik cerrahiye başvurmasını önerdi.

HASTA İSTEĞİNE DİKKAT

Estetik ameliyatlarında hastaların isteklerine çok önem verdiğini belirten Opr. Dr. Serkan Aslan, “Gövdedeki bütünsel meme estetiğinin sağlanmasında, meme şeklinin komşu yapılarla, örneğin kol, üst karın ve koltuk altı oranları ile birlikte değerlendirilmesi önemli. Meme şekli ve hacmiyle ilgili kriterler zaman içinde değişse de günümüzde ideal meme şekli memenin üst bölümünde hafif iç bükey, alt bölümünde dış bükey kavis olan şekildir. Meme başı yere paralel durmalı” dedi.

YÜZ GÜLDÜREN OPERASYON

Opr. Dr. Serkan Aslan, meme büyütme ameliyatlarının estetik cerrahi açısından en çok yapılan ve doğru uygulanırsa en yüz güldürücü, hemen sonuç alınabilen işlemlerin başında geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Meme büyütme liposuction ve karın germe ile beraber en popüler ve en sık yapılan ameliyattır. Silikon protez, şişirilebilir protez kullanılarak meme büyütme yapılabilir. Vücuda en az zarar veren maddelerden biri olduğu yıllardır bilinen silikon, laboratuvarda işlenerek bugün kullandığımız silikon proteze dönüştürülmekte ve güvenle kullanılmaktadır. Uzun süreli yapılan araştırmalarda bu materyalin kullanımının meme kanserini tetikleyici bir etkisinin olmadığı ortaya konulmuştur.”

10 GÜNDE KAYBOLUYOR

Opr. Dr. Serkan Aslan, şöyle devam etti: “Silikon protez, koltuk altı, meme başı veya meme altından yapılan kesilerle meme dokusu altına, kas altına, kas zarı altına veya dual plane denen çoklu yerleşimler şeklinde yerleştirilebilmektedir. Ameliyat, genel anestezi altında, hastane koşullarında yapılır ve 1-2 saat sürer. Memeye bandajlama ve sütyen uygulanır. Ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Eriyen dikişler kullanıldıysa alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik, morluk olabilir; 10 günde kendiliğinden kaybolur. Dren kullanımı cerrahın tercihidir ve genelde 1-2 günde çıkarılır. Hasta 3-5 günde işine dönebilir. 1-2 ay ağır egzersizlerden uzak durması tavsiye edilir.”

DURUŞ BOZUKLUĞU YAPIYOR

AĞIR ve büyük meme bedenin denge merkezini bozduğunu belirten Opr. Dr. Serkan Aslan, “Bunu dengelemeye çalışan bedenin doğal omurga açıları bozulur. Bu bozukluk erken dönemde ağrı ve duruş bozukluğu yaparken geç dönemde boyun fıtığı, sinir sıkışması ve kemik erimesinin hızlanması gibi sorunlara neden olur. Meme büyüklüğünün hastada yarattığı şikayetler ise baş, boyun, sırt ağrıları, meme altında pişikler, sütyen askılarına bağlı ağrılı oluklar oluşması, yorgunluk, sırt üstü yatarken nefes almada güçlük, giyim sorunları gibi. Hasta genelde üstünü başka altını başka numara alır. Hasta kilo vermekle memelerinde yeterince küçüklük elde edemez. Meme küçültme ameliyatlarından sonra hastalar kilo vermeye daha motive hale gelir” diye konuştu.

VÜCUT ÖLÇÜLERİNE GÖRE

MEMELERİN değişik nedenlerle sarkık hale gelebildiğini kaydeden Opr. Dr. Serkan Aslan, “Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşeyebilir. Kilo değişikliklerine, emzirmeye ve yer çekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Sonuçta adeta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkabilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Kişinin vücut ölçülerine uygun olarak meme tekrar oluşturulur” diye konuştu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bedenin imajı için önemli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Temmuz 2021 tarihinde saat 17 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bedenin imajı için önemli haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

24 Temmuz 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:18
 • Güneş
  06:00
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  17:15
 • Akşam
  20:36
 • Yatsı
  22:10
Sayfa Başı