MENÜ

Sigara Bağımlılığı

Sigara Bağımlılığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sigara Bağımlılığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 959 Sigara Bağımlılığı haberi bulunmuştur.

Sigara Bağımlılığı Haberleri

KOAH nedir, KOAH belirtileri nelerdir KOAH tedavisi nasıl yapılır

KOAH nedir, KOAH belirtileri nelerdir? KOAH tedavisi nasıl yapılır?

Tüm dünyada önemli bir hastalık olan KOAH solunum sistemi hastalıklarının en yaygın olanlarının başında geliyor. Görülme sıklığı 40 yaş üstü olan KOAH belirtileri ve semtomları ile kendisini belli ediyor. KOAH kimlerde görülür ? KOAH neden olur? sorularıyla ilgili yapılan açıklamalara göre, KOAH'ın risk faktörünü tütün kullanımı oluşturuyor. Peki, KOAH belirtileri nelerdir, KOAH nedir? İşte, KOAH hastalığıyla ilgili ayrıntılar...

24.03.2020Sağlık
Alkol ve sigara bağımlılığı kalıcı körlüğe götürüyor

Alkol ve sigara bağımlılığı kalıcı körlüğe götürüyor

Ülkemizde her yıl 1-7 Mart haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanıyor. İnsan sağlığını tehlikeye atan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin zararlarına karşı toplum bilincini artırmaya yönelik çalışmalar da artış gösteriyor. Gözler üzerinde de çeşitli problemlere neden olan sigara ve alkol hakkında Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu bilgilendirme yapıyor.

3.03.2020Sağlık
Dünyada sigaradan sonra en büyük bağımlılık burun spreylerine

Dünyada sigaradan sonra en büyük bağımlılık burun spreylerine

Burun yapısını bozan ve nefes almayı güçleştirecek çeşitli solunum yolları problemlerine sebep olan grip, sinüzit, alerjik rinit, nazal polipler gibi hastalıklar nedeniyle oldukça sık kullanılan burun spreylerine karşı uyarılarda bulunan Op. Dr. Bilgehan Aydın, bu spreylerin aşırı ve ihtiyaç dışı kullanımlarda bağımlılık yapabileceğini kaydetti.

7.02.2020Sağlık
KOAH nedir KOAH hastalığı belirtileri nelerdir

KOAH nedir? KOAH hastalığı belirtileri nelerdir?

KOAH hastalığı belirtileri ile dikkat çeken hastalıklar arasında yer alıyor. Genelde 40 yaş üstü yetişkinlerde gözlenen KOAH, yılda 3 milyona yakın ölüme neden olmaktadır. Günümüzde dünyada en çok rastlanılan 3. ölüm olan KOAH, genellikle sigaradan kaynaklanmaktadır. Risk faktörü ise dumandır. Peki, KOAH hastalığı hakkında detaylı bilgiler

14.01.2020Sağlık
KOAH nedir, belirtileri nelerdir

KOAH nedir, belirtileri nelerdir?

KOAH [Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı] nefes yollarında mikroplarla oluşmayan bir iltihaplanmaya bağlı oluşan ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Peki KOAH belirtileri nelerdir?

7.10.2019Sağlık
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedir

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılan Koah hastalığı, akciğerlerde bulunan ve bronş adı verilen hava keseciklerinin tıkanması sonucu; solunum güçlüğü, öksürük ve nefes darlığı gibi şikayetlere yol açan kronik bir hastalıktır. Peki Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedir, belirtileri nelerdir?

24.09.2019Sağlık
Maurizio Sarrinin başını sigara yakacak

Maurizio Sarri'nin başını sigara yakacak!

Juventus Teknik Direktörü Maurizio Sarri'nin başı sigara bağımlılığı ile dertte.

30.08.2019Futbol
Alışveriş Bağımlılığı (Onyomani) Nedir Alışveriş Bağımlılığının Belirtileri

Alışveriş Bağımlılığı (Onyomani) Nedir? Alışveriş Bağımlılığının Belirtileri

Etiketli giysiler dolabınızın çoğunluğunu oluşturuyor ve siz alışveriş yapmak için karşı konulmaz bir dürtü hissediyorsanız alışveriş bağımlısı (onyomani) olabilirsiniz. Alışveriş bağımlılığının sigara ve alkol bağımlılığı kadar tehlikeli olduğuna dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz anlattı; Alışveriş bağımlılığı nedir? Alışveriş bağımlılığının belirtileri nelerdir?

13.05.2019İyi Yaşam
Pasif Sigara Dumanının 8 Zararı

Pasif Sigara Dumanının 8 Zararı

Sigara bağımlılığı, başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanser türünün en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Sigara kullanmayan ancak sigara dumanına maruz kalan kişiler de aktif içiciler gibi öncelikle kanser ve birçok ciddi hastalık riski ile karşı karşıya kalıyor. Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Şiyar Ekinci, sigaranın kanser ve kanser dışı hastalıklar üzerindeki etkisi ile pasif sigara içiciliğinin yol açtığı sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.

Pasif İçicilik Bağımlılığı Tetikliyor

Pasif İçicilik Bağımlılığı Tetikliyor

Uzmanlar, sigara dumanına yalnızca 30 dakika maruz kalan pasif içicilerin, sigara kullanıcılarında ortaya çıkan fiziksel etkileri yaşadığına dikkat çekiyor. Öyle ki pasif içicilik kişilerin sigara ile temas etmesini hızlandırabiliyor, bağımlılık oluşumunu tetikleyebiliyor. Uzman Klinik Psikolog Simge Alevsaçanlar Cücü, sigara bağımlılığı ve pasif içicilik hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sigara Kemik Sağlığınızı Da Tehdit Ediyor

Sigara Kemik Sağlığınızı Da Tehdit Ediyor

Sağlığımızın düşmanı sigara, ortopedi alanında da kırıkların ve cerrahi işlemlerin iyileşmesi sırasında olumsuz etkilerde bulunuyor. Konuyla ilgili merak edilenleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım açıkladı.

Metrobüs durağında sigara içenler Yeşil Dedektöre yakalanacak

Metrobüs durağında sigara içenler 'Yeşil Dedektör'e yakalanacak

Yeşilay tarafından hayata geçirilen 'Yeşil Dedektör' uygulamasıyla, sigara içilmesi yasak alanlarda yapılacak ihlallerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Uygulamayla metrobüs duraklarında da sigara içenler 'Yeşil Dedektör'e yakalanacak.

20.05.2018Gündem
Metrobüs duraklarında sigara içenlere kötü haber

Metrobüs duraklarında sigara içenlere kötü haber

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, hayata geçirdikleri 'Yeşil Dedektör' uygulamasıyla sigara içilmesi yasak alanlarda yapılacak ihlallerin önüne geçmek istediklerini belirtti. Uygulamayla metrobüs duraklarında da sigara içenler 'Yeşil Dedektör'e yakalanacak.

19.05.2018Gündem
KOAH belirtileri nelerdir Başlıca nedenleri nedir, nasıl tedavi edilir

KOAH belirtileri nelerdir? Başlıca nedenleri nedir, nasıl tedavi edilir?

KOAH ilerleyici bir hastalıktır. Yaşanılan nefes darlığı nedeniyle fiziki aktivitede azalma ortaya çıkar. Giderek azalan fiziksel aktivite, hastanın yaşam kalitesini bozarak hastalığın ilerlermesine sebep olur. KOAH olup olmadığınızı uygulayacağınız basit bir testle de öğrenebilirsiniz. Türk TORAKS Derneği 1’inci Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, KOAH belirtileri, başlıca nedenleri ve nasıl tedavi edilebileceği hakkında bilgi verdi.

20.02.2018Sağlık
Çocuğa inanın

Çocuğa inanın

- Bu konuda hikâye uyduran çok azdır...- ‘Hayal gücü’ düşüncesi de yanlıştır...- 'Çocuğun rızası’ söz konusu olamaz...

17.02.2018Gündem
Bağımlılıkla mücadelede yeni eylem planı

Bağımlılıkla mücadelede yeni eylem planı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Uyuşturucu ile Mücadele Kurulu’nun, Bağımlılıkla Mücadele Üst Kurulu’na dönüşmesinin ardından yeni bir dizi karar aldıklarını açıkladı. 2018’den itibaren uygulanacak ve 2023’e kadar uzayacak yeni eylem planı için 4 aydır çalıştıklarını belirten Akdağ yeni dönem çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

26.12.2017Gündem
Sigarayı bırakan üniversiteliye ücretsiz yemek

Sigarayı bırakan üniversiteliye ücretsiz yemek

Amasya Üniversitesi Rektörlüğü ile üniversitenin Yeşilay Kulübü'nün iş birliğiyle başlatılan "Sigarayı bırakan öğrenciye bir yıl ücretsiz yemek" kampanyasıyla 3 bin öğrencinin sigarayı bırakması hedefleniyor.

22.03.2017Eğitim
Bu reklamlar sigarayı bıraktırır

Bu reklamlar sigarayı bıraktırır

Sigara tiryakiliği pek çok açıdan zarar veriyor. Toplumu uyarmak ve bu bağımlılığın önüne geçmek içinse reklam ajansları oldukça yaratıcı işler ortaya çıkarıyor. Gerçekten bırakmaya yardımcı oluyor mu tartışılır ama negatif bir etki bıraktığı muhakkak. İşte Bored Panda’nın derlediği en iyi sigara karşıtı reklamlar…

23.11.2016Hayat
Sigara kadın ömrünü 23 yıl, erkek ömrünü 28 yıl kısaltıyor

Sigara kadın ömrünü 23 yıl, erkek ömrünü 28 yıl kısaltıyor

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç sigaranın kadın içicilerde 23 yıl, erkeklerde ise 28 yıl ömürden çaldığını söyledi.

6.02.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Elektronik sigaralara dikkat!

Elektronik sigaraların zararsız olduğu palavralarına sakın inanmayın! Araştırmalara göre; elektronik sigaralar lupus hastalığı, sedef hastalığı ve farklı iltihaplı damar hastalıklarını tetikleyebiliyor.

9.03.2018

Kalp karnemiz çok kötü

Kalp-damar hastalığı, pek çok ülkede olduğu gibi bizde de en büyük sağlık tehdidi. Daha da önemlisi hayatı sonlandıran en önemli hastalık.

26.10.2017

Lütfen mitokondrilerinize kıymayın

Mitokondriler enerji üretim merkezlerimiz. Ama çoğumuz farkında olmadan mitokondrilerimizi zehirliyoruz. Daha da önemlisi onlara işkence ediyoruz.

3.10.2017