EKSTRA
MENÜ

Oy Ve Ötesi

Oy Ve Ötesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Oy Ve Ötesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 665 Oy Ve Ötesi haberi bulunmuştur.

Oy Ve Ötesi Haberleri

Ali İhsan Yavuzdan önemli açıklamalar

Ali İhsan Yavuz'dan önemli açıklamalar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Yavuz, "YSK, cumartesi ya da pazartesi belgeleri görüşmeye başlayacak bilgisi var. FETÖ bu işin içinde. FETÖ'nün de bu işin içinde olduğundan emin olacağım belgeler elimde var. "dedi.

19.04.2019Gündem
100 bin gönüllü aranıyor

100 bin gönüllü aranıyor

24 Haziran yaklaşırken sivil toplum örgütleri de ‘sandık güvenliği’ için harekete geçti. Türkiye’nin ilk gönüllü oluşumu Oy ve Ötesi Derneği, pusula ve zarfların mühürlenmesi, oy kullanmada eşitlik gibi birtakım endişelerin giderilmesi için YSK’ya dilekçe verdi.

30.04.2018Gündem
Oy ve Ötesiden tutanak teyit uygulaması

Oy ve Ötesi'den tutanak teyit uygulaması

Oy ve Ötesi Derneği seçimlerde kullandığı T3 (Türkiye Tutanak Teyit) sistemine ek olarak yeni bir mobil uygulama geliştirdi.

14.04.2017Gündem
Elveda parlak zihin

Elveda parlak zihin

Fenerbahçe’de motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden genç kuşak matematikçilerden İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fırat Bayır, son yolculuğuna uğurlandı.

1.07.2016Eğitim
Sorunları girişime çeviren atölye

Sorunları girişime çeviren atölye

Kerem Alper ve Engin Ayaz’ın, eğitim aldıkları Stanford Üniversitesi’nde uygulamalı girişimcilik ve tasarım dersleri verilen D'school’dan esinlenerek kurdukları ATÖLYE, şimdiden onlarca projeye ortak oldu. Ortakların çok sıkı bir elemeden geçirerek seçtikleri 70’e yakın üyenin ofis olarak da kullandığı Bomonti’deki ATÖLYE aynı zamanda proje sahiplerinin birikimlerini de paylaştıkları fiziki bir mekân.

30.04.2016Ekonomi
Bir Oy bir Oydur

Bir Oy bir Oy'dur!

1946 yılında Türkiye çok partili hayata geçtiğinden buyana seçim süreçlerine hep kuşkuyla bakıldı. Seçimleri izleyen günlerde gazetesayfalarının bir bölümü; yakılan, çalıntı ve  geçersiz oy iddialarıyladoldu taştı. Hem katılımcı demokrasi anlayışıyla bu iddiaların oluşmasınıengellemek, hem de vatandaşlık bilincini geliştirmek için Sercan Çelebi vearkadaşları tarafından Oy ve Ötesi isimli bir dernek kuruldu. Oy ve Ötesi Derneği’ne gönüllü olup seçim günü görevalmak isteyenler bir dizi eğitimden geçiriliyorlar. Sonrasında görev almakistediği yeri belirtiyorlar. Seçim günü görevlerini yaptıktan sonra daTürkiye'nin dört bir yanından T3 denilen Türkiye Tutanak Teyit sistemineaktarılan sandık sonuç tutanaklarını doğruluyorlar. Ve böylelikle hem oylarınseçim görevlisi olmayan kişiler tarafından da sayılmasını, hem de vatandaşlarınbu süreçte somut sorumluluklar almasını sağlıyorlar. Oy ve Ötesi Derneği kurulduğugünden bu yana biri Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere, toplamda 5seçimde görev yaptı. 140 bin gönüllüsü ile bu seçimlerin daha sağlıklı geçmesiiçin çalışmalarda bulundu. Bu çalışmalarda Oy ve Ötesi müşahitleri 67.065adet sandık tutanağı toplayıp T3 sistemine giriş yaptılar.  Oy ve Ötesi “daha güvenli bir seçim” parolasıylaortaya çıktı. On binlerce gönüllünün desteğiyle seçimlerin sivil toplumkatılımıyla denetlenmesini ve vatandaşların direkt olarak sürece müdahilolmasını sağladı. Hem sivil toplum alanında, hem de Türkiye siyasetinde kocamanbir fark yarattı. 

22.02.2016Diğer Videolar
Bir oy bir oy’dur

'Bir oy bir oy’dur'

1946 yılında Türkiye çok partili hayata geçtiğinden bu yana seçim süreçlerine hep kuşkuyla bakıldı. Seçimleri izleyen günlerde gazete sayfalarının bir bölümü; yakılan, çalıntı ve  geçersiz oy iddialarıyla doldu taştı. Hem katılımcı demokrasi anlayışıyla bu iddiaların oluşmasını engellemek, hem de vatandaşlık bilincini geliştirmek için Sercan Çelebi ve arkadaşları tarafından Oy ve Ötesi isimli bir dernek kuruldu.

22.02.2016Gündem
Noktaları Birleştirmek nereden geliyor

'Noktaları Birleştirmek' nereden geliyor?

TEDxIstanbul adı altında düzenlenen “Yaymaya Değer Fikirler” konferansı bu hafta sonu Volkswagen Arena’da üçüncüsü gerçekleşti.

14.12.2015Kobi
Cem Yılmaz: Bizim memlekette gülmek ihtiyaç değil, lüks

Cem Yılmaz: Bizim memlekette gülmek ihtiyaç değil, lüks

Cem Yılmaz’la son filmi ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’i, sinemaya dair görüşlerini, politik iklimimizi, kutuplaşmayı konuştuk: “Benim derdim klişelerle. Mesela ortaya ‘Eğitim şart’ diye bir klişe attım, bunu yüzde 49.5 de söyleyebilir, yüzde 50.5 de. Herkes bu klişenin içine sığabilir. Ben klişeye düşen aklın fikrin, insana saygıdan yoksun her şeyin karşısındayım. Hakkımda her farklı düşünceden iyi ya da kötü çok şey duyuyorum. Ama bir tane dramatik bir şey biliyorum; herkes onlardan yana olmamı istiyor...”

14.11.2015Hayat
İş ve özel yaşam iç içe geçecek

"İş ve özel yaşam iç içe geçecek"

16-17 Kasım’da yapılacak olan PERYÖN 23. İnsan Yönetimi Kongresi’nde 41 oturumda, işyerinde mutluluktan çalışan bağlılığına, yetenek yönetiminden iş-özel hayat dengesine, çalışma hayatında LGBTİ’lerden Oy ve Ötesi gibi pek çok farklı konu ele alınacak. PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Sevilay Pezek Yangın ile değişen insan yönetimini konuştuk.

Oy ve Ötesinden 1 Kasım açıklaması

Oy ve Ötesi'nden 1 Kasım açıklaması

Oy ve Ötesi 1 Kasım seçimleriyle ilgili seçim değerlendirmesinde, 776 sandıkta uyuşmazlık olduğunu açıkladı.

4.11.2015Gündem
YSK “Oy ve Ötesi üyeleri sandığa Gelmesin” talebini reddetti

YSK “Oy ve Ötesi üyeleri sandığa Gelmesin” talebini reddetti

YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK) seçime saatler kala Oy ve Ötesi Sivil İnsiyatif Grubu üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda iki vatandaşın yaptığı başvuruyu reddetti. YSK'nın bu kararı ışığında başta Oy ve Ötesi olmak üzere, siyasi partilerden ya da bağımsız adaylardan müşahit kartı bulunan sivil toplum kuruluşları üyeleri, sandık başında seçimleri gözlemleyebilecekler.

31.10.2015Gündem
Boğaziçi Caz Korosu ve Oy ve Ötesi bu kez de #YARINLARBİZİM dedi

Boğaziçi Caz Korosu ve Oy ve Ötesi bu kez de #YARINLARBİZİM dedi

Boğaziçi Caz Korosu ve Oy ve Ötesi'nin 7 Haziran seçimlerinde çok ses getiren işbirliği 1 Kasım seçimleri için de sürüyor.

31.10.2015Gündem
Boğaziçi Caz Korosundan Yarınlar Bizim Şarkısı

Boğaziçi Caz Korosu'ndan 'Yarınlar Bizim' Şarkısı

Boğaziçi Caz Korosu, Cumhuriyetimizin 92. yılı şerefine Oy ve Ötesi ile ortakbir çalışma yürüttü ve Ali Rıza Binboğa'nın 'Yarınlar Bizim' parçasınıseslendirdi.

30.10.2015Haber
Demirtaştan tahmin: 3. parti olacağız

Demirtaş'tan tahmin: 3. parti olacağız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, canlı yayın konuğu olduğu Özgür Radyo'daki programı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

30.10.2015Gündem
Türkiye Barolar Birliğinden seçim güvenliği için telefon numarası

Türkiye Barolar Birliği'nden seçim güvenliği için telefon numarası

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB), 1 Kasım günü yapılacak Milletvekili Genel Seçimi'ne sayılı günler kala seçim güvenliğini sağlamaya yönelik hazırlıklarını tamamladı.

30.10.2015Gündem
İşte Oy ve Ötesi hakkında bilinmeyenler

İşte Oy ve Ötesi hakkında bilinmeyenler

1 Kasım seçimleri öncesinde kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri de sandık güvenliği. Siyasi partilerin kendi müşahitleri dışında, son iki yıldır sandık başında bir de "sivil inisiyatif" görev yapmaya başladı. "Oy ve Ötesi" adıyla örgütlenen bu sivil oluşum, 1 Kasım seçimleri öncesinde yine kamuoyu gündeminde. Peki nedir "Oy ve Ötesi" ? İşte 10 soruda, bu sivil oluşum hakkındaki temel bilgiler

30.10.2015Gündem
Sandıklara gözaltı

Sandıklara gözaltı

Seçim öncesinde sandıklara büyük gözaltı var. AK Parti güvenlik güçlerini uyararak özellikle Doğu’da görevliler hariç sandık başlarında oy verenlerin dışında kimsenin bulunmamasını istedi. Müşahitlik kartı olmayan STK üyelerinin durumu tartışmalı.

27.10.2015Gündem
CHP uyarısı: Fil girmesin

CHP uyarısı: Fil girmesin

SEÇİME dört gün kala gözler sandık güvenliğine çevrildi. Yüksek Seçim Kurulu’ndaki (YSK) siyasi parti temsilcileri ve STK’lar 7 Haziran’daki gibi sandık güvenliği için hazırlandılar.

27.10.2015Gündem
“Oyunu seven saymaya gelsin”

“Oyunu seven saymaya gelsin”

Geçtiğimiz seçimlerde vatandaşın oyuna sahip çıkması için başlattığı hareketi demokrasi bilincine dönüştüren ‘Oy ve Ötesi’ oluşumu 1 Kasım için de kolları sıvayacak.

20.10.2015Ege
Cem Yılmazdan seçim açıklaması

Cem Yılmaz'dan seçim açıklaması

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, Oy ve Ötesi'nin 7 Haziran Genel Seçimleri'nde, Türkiye genelinde sandıklarda görev alacak gönüllülere ulaşmak için hayata geçirdiği kampanyaya destek verdi.

20.10.2015Magazin
Denizli’de sandıklara sahip çıkacak bin gönüllü hedefi

Denizli’de sandıklara sahip çıkacak bin gönüllü hedefi

DENİZLİ’de, Oy ve Ötesi Derneği, 1 Kasım Genel Seçimlerinde sandıkların ve seçim sonuçlarının takibi için sandık gönüllülerine yönelik eğitim çalışması düzenledi. Oy ve Ötesi Derneği Ege Bölge Koordinatörü Semih Önen, Denizli’de 1000 sandık gönüllüsüne ulaşmayı hedeflediklerini, eğitim çalışmalarının süreğine söyledi.

19.10.2015Ege

Yazar Sonuçları

Aytmatov’un kitapları üzerine telif tartışması

KİTAPLARIN yayın hakları 02.02.2017 tarihi itibarıyla yazarın varisleri tarafından Onk Ajans aracılığı ile Nora Kitap’a devredilmiştir.

24.05.2019

‘Oy ve Ötesi’nden çağrı

ŞEFFAF ve denetlenebilir seçim hedefi doğrultusunda bir araya gelen gönüllülerden oluşan ‘Oy ve Ötesi’, gönüllü sandık gözlemcisi olmak isteyenleri oyveotesi.org adresine bekliyor. Kayıtlar 29 Mart Cuma 23.59’da kapanıyor.

28.03.2019

Sandık güvenliği babamın oğlu için değil!

OY ve Ötesi gibi bağımsız yapılanmalar sandık güvenliği için çalışmalar başlatıyor, birileri bunun ne kadar suçlayıcı, ne kadar lüzumsuz, hatta “ortalık karıştırıcı” bir girişim olduğunu ima ediyor, hatta daha ileri gidip çamur atmaya çalışıyor.

5.06.2018

İttifak cephesinden yeni haberler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ”İttifak için görüşmeler yapılıyor” şeklindeki açıklaması siyasi kulisleri hareketlendirdi.

28.03.2018

Sandığa sahip çıkmak

HER seçimden önce olduğu gibi referandum öncesi de en çok karşılaştığım soru, sonuçlar üzerinde hile yapılıp yapılmayacağı.

1.03.2017

Erdoğan teröristlere ‘onurlu, gururlu’ mu dedi?

NE dedi Cumhurbaşkanı Erdoğan tam olarak?

25.06.2016

Herkes, onlardan yana olmamı istiyor

Cem Yılmaz’la son filmi ‘Ali Baba ve 7 Cüceler’i, sinemaya dair görüşlerini, politik iklimimizi, kutuplaşmayı konuştuk:

14.11.2015

1 Kasım darbeymiş

SANKİ silahsız siyasetin güçlenmesinden ödü kopan Kandil değilmiş.

4.11.2015

Bizim mahallenin halleri

Bu seçim sonucunu değil de; bizim mahalleden bu seçim sonucuna gelen tepkileri görünce dayanamadım, izninizle içimi döküyorum:

4.11.2015

Nasıl değişeceğiz?

Seçim günü, “oy çalınacak” spekülasyonlarının dolaştığı bir sandıkta müşahit olarak görev yaptım.

2.11.2015

Bu artık iğrençliğin daniskası

ŞU keşmekeş içinde bir tek Oy ve Ötesi gençleri var insana güven veren, içine sular seller serpen.

28.10.2015

Tarihsel görev

ÜLKEMİZ ve ulusumuz, Cumhuriyet tarihinin en karanlık ve en acılı günlerini yaşamaktadır.

27.10.2015

‘Bu aşk ne kadar oya dönüşür bilemem...’

İZMİR’de hafta sonu AKP’nin iddialı adayı eski bakan Binali Yıldırım ile görüştük. Yıldırım’la bu ikinci konuşmamızdı...

26.10.2015

Yandaş medya galiba beşinci partiyi kurduracak

YANDAŞ medyanın, AK Parti’ye verdiği zararın haddi hesabı yok.

24.10.2015

Süreci izlemeyin, parçası olun

GEZİ, Türkiye’yi boyamak istedikleri tek renkte değildi; rengârenkti, bir şeylerin değişmesini isteyen insanların kimin kim olduğunu sorgulamadan beraber hareket ettiği bir hareketti.

23.10.2015

Kadıköy Vapuru düşünürü..

Keşke kişisel olarak tanımış olsaydım. Bir Avuç Gökyüzü ve yüzlerce köşe yazısıyla sevdim onu.

23.10.2015

Kabataş yalancılarının cezasını Allah verecek

NAMAZINDA niyazında olan ve dindarlığı konusunda şahadet edeceğim bir arkadaşım, bana telefonda şöyle demişti:

22.10.2015

Cem Yılmaz artık ‘ikinci en komik’

CEM Yılmaz memlekette kitleleri en sağlam güldüren figür olma özelliğini kaybetmiş, sonuna kadar hak ettiği bu unvanı Yeni Şafak’a devretmiştir.

21.10.2015

Yürü be oy ve ötesi kim tutar seni (2)

“YÜRÜ be ‘Oy ve Ötesi’ kim tutar seni” diye yazdım...

20.10.2015

Oy ve ötesi seçimin kaderini belirleyecek

Dinçer Güner. Burcu Boğa, yükseleni Akrep olan bir astrolog. 31 yaşında. Yeni kitabı ‘Zamanlamanın Gücü’nde 2016’da neler olacağını anlatıyor...

17.10.2015