GeriGündem 'Bir oy bir oy’dur'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Bir oy bir oy’dur'

'Bir oy bir oy’dur'

1946 yılında Türkiye çok partili hayata geçtiğinden bu yana seçim süreçlerine hep kuşkuyla bakıldı. Seçimleri izleyen günlerde gazete sayfalarının bir bölümü; yakılan, çalıntı ve  geçersiz oy iddialarıyla doldu taştı. Hem katılımcı demokrasi anlayışıyla bu iddiaların oluşmasını engellemek, hem de vatandaşlık bilincini geliştirmek için Sercan Çelebi ve arkadaşları tarafından Oy ve Ötesi isimli bir dernek kuruldu. 

Oy ve Ötesi Derneği’ne gönüllü olup seçim günü görev almak isteyenler bir dizi eğitimden geçiriliyorlar. Sonrasında görev almak istediği yeri belirtiyorlar. Seçim günü görevlerini yaptıktan sonra da Türkiye'nin dört bir yanından T3 denilen Türkiye Tutanak Teyit sistemine aktarılan sandık sonuç tutanaklarını doğruluyorlar. Ve böylelikle hem oyların seçim görevlisi olmayan kişiler tarafından da sayılmasını, hem de vatandaşların bu süreçte somut sorumluluklar almasını sağlıyorlar. 

Bir oy bir oy’durOy ve Ötesi Derneği kurulduğu günden bu yana biri Cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere, toplamda 5 seçimde görev yaptı. 140 bin gönüllüsü ile bu seçimlerin daha sağlıklı geçmesi için çalışmalarda bulundu. Bu çalışmalarda Oy ve Ötesi müşahitleri 67.065 adet sandık tutanağı toplayıp T3 sistemine giriş yaptılar.

Bir oy bir oy’durOy ve Ötesi “daha güvenli bir seçim” parolasıyla ortaya çıktı. On binlerce gönüllünün desteğiyle seçimlerin sivil toplum katılımıyla denetlenmesini ve vatandaşların direkt olarak sürece müdahil olmasını sağladı. Hem sivil toplum alanında, hem de Türkiye siyasetinde kocaman bir fark yarattı.

Since the beginning of the multi-party system in 1946, the electoral processes in Turkey have always been looked at suspiciously. In the days following the elections, the newspapers have been filled with allegations of burned, stolen and invalid ballots. Vote and Beyond (Oy ve Otesi) has been founded by Sercan Celebi and his friends both to check these claims through the means of participatory democracy and to develop a sense of citizenship. 

Those, who want to be volunteers of Vote and Beyond Association and take charge on the Election Day, participate in a set of trainings. Afterwards, they specify the district where they want to volunteer. After they complete their duties in the polling stations, they confirm the polling reports, which are transferred from all over Turkey to the “Turkey Report Confirmation” system called T3. Thus, they enable votes to be counted by people who are not returning officers and citizens to take solid responsibilities in the process.   

Since its inception, Vote and Beyond has served in five elections one being the presidential election. With 140 thousand volunteers, it worked to ensure transparency in elections. Vote and Beyond observers have collected 67.065 ballot reports and entered them into T3 system.     
Vote and Beyond has arisen with “a more reliable election” motto. With the support of tens of thousands of volunteers, it advocated the supervision of the elections through civil society participation and citizens’ direct involvement in the process. It made a huge difference both in the field of civil society and in Turkish politics. 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False