MENÜ

Otizmli Çocuk

Otizmli Çocuk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Otizmli Çocuk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 479 Otizmli Çocuk haberi bulunmuştur.

Otizmli Çocuk Haberleri

Sinopta 5 yaşındaki otizmli çocuk kayıp

Sinop'ta 5 yaşındaki otizmli çocuk kayıp

SİNOP'ta dün sabah saatlerinde evlerinin önünde oynarken ortadan kaybolan, bir daha da kendisinden haber alınamayan otizmli İbrahim Ay'ın (5) bulunması için arama çalışması başlatıldı.

21.04.2020Gündem
Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Çocuğunuzda göz teması kuramama, sürekli ağlama ve bağırma gibi davranışlar varsa otizm ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Uzman Klinik Psikolog Pelin Özaydın, “Tanı konduktan sonra aile bireylerinde kendini suçlama duygusunu çok fazla görüyoruz. Oysa bu hastalıkta bir suçlu yoktur. Otizmli çocuğa hayatta tutunabileceği yollar açılmalıdır” dedi ve konuyla ilgili çok önemli tavsiyelerde bulundu.

Otizm nasıl fark edilir

Otizm nasıl fark edilir?

Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen karmaşık bir gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülüyor.

9.12.2019Eğitim
Kadıköyde otizmli çocuk kâbusu yaşadı

Kadıköy'de otizmli çocuk kâbusu yaşadı

KADIKÖY'de 9 yaşındaki otizmli B.Ö., eğitimine ve tedavisine yardımcı olması için ailesi tarafından teslim edildiği yaşam koçu Uğur D. tarafından darp edildi. Uğur D. hakkında, "Kendisini beden veya ruh sağlığı bakımından koruyamayan kişiyi kasten yaralama" suçundan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılırken, darp anları kameralara yansıdı.

6.12.2019Gündem
Otizmli çocuk yaşam koçu tarafından darp edildi

Otizmli çocuk yaşam koçu tarafından darp edildi

KADIKÖY'de 9 yaşındaki otizmli B.Ö., eğitimine ve tedavisine yardımcı olması için ailesi tarafından teslim edildiği yaşam koçu Uğur D. tarafından darp edildi.

6.12.2019Haber
Otizmli çocuklara ‘kaynaştırma eğitim’ modeli

Otizmli çocuklara ‘kaynaştırma eğitim’ modeli

TBMM Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarını Araştırma Komisyonu Başkanı Kemal Kılıç, özel gereksinimli çocuklar için yeni bir model geliştirileceğini söyledi.

27.11.2019Eğitim
Aynur öğretmen çocuklara ışık oluyor

Aynur öğretmen çocuklara ışık oluyor

Otizmli çocuklarla ilgili çalışmaları başta olmak üzere hazırladığı projelerle Hindistan'da AKS Education tarafından ‘küresel öğretmen’ ödülüne layık görülen Menekşe-Ahmet Yalçınkaya Anaokulu Müdürü Aynur Bayazit, yeni projelerle çocuklara ışık olmaya devam ediyor.

15.11.2019Eğitim
Otizmli öğrencilerin yuhalanmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Otizmli öğrencilerin yuhalanmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Aksaray'da otizmli öğrencilerin yuhalanması olayıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.

7.11.2019Gündem
Her ile ‘otizm hizmet merkezi’ kurulması önerildi

Her ile ‘otizm hizmet merkezi’ kurulması önerildi

Anadolu Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Uyar, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları (STK) ve devlet iş birliğinde her ilde otizm hizmet merkezleri, gündüz bakım merkezleri ve yatılı bakım merkezleri oluşturulması ve pilot örnek uygulamaların yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

9.10.2019Eğitim
Otizmli çocuklar için 108’inci özel sınıf

Otizmli çocuklar için 108’inci özel sınıf

Türkiye’de otizm tanısı konan yaklaşık bir milyon kişi bulunuyor. Bu kişilerin toplumsal hayata katılımı ve eğitimi büyük önem taşıyor. Tohum Türkiye Otizm Tanı ve Eğitim Vakfı, bu kapsamda 108’inci ‘özel eğitim sınıfı’nı Mardin’de açtı. Voonka Kids’in desteğiyle oluşturulan otizmli çocuklara yönelik ‘özel eğitim sınıfı’, Mardin TOKİ İlkokulu’nda düzenlenen törenle hizmete girdi. Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Hikmetullah Soysal, otizm tanısı konan çocukların daha iyi bir eğitim almaları için gerekli materyallerle donatılmış sınıflarda özel eğitim öğretmenleriyle ders yapmasının önemini vurguladı. Okulda otistik tanısı bulunan 4 öğrencinin bu sınıfta ders göreceğini söyledi.

5.10.2019Eğitim
Aileleri isyan ettiren görüntü Şehir şehir geziyor, tedavi için kandırıyor...

Aileleri isyan ettiren görüntü! Şehir şehir geziyor, tedavi için kandırıyor...

OTİZMİ bitirdiğini öne süren kişi, sosyal medya üzerinden ulaştığı çaresiz ailelerden sözde tedavi için 35 bin lira talep ediyor. İl il dolaşan bu kişinin sözde tedavisi sırasında çekildiği belirtilen görüntüler aileleri isyan ettirdi. Harekete geçen Otizm Dernekler Federasyonu da uyarıda bulundu.

6.09.2019Gündem
Otizmli oğlu ile birlikte trafikte büyük şok yaşamışlardı Polis rozeti göstermedik

Otizmli oğlu ile birlikte trafikte büyük şok yaşamışlardı! 'Polis rozeti göstermedik'

ANTALYA'da, beraberinde otizmli oğlu bulunan Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz'ın kullandığı otomobili sıkıştırıp, polis rozeti göstererek, tehdit ettikleri iddia edilen sürücü ile yanındaki kadın, gözaltına alındı. Polis olmadığı belirlenen şüpheliler, iddiaları kabul etmedi.

27.08.2019Gündem
Almanya’dan giden test sonucu şoke etti: Türkiye’de tek...

Almanya’dan giden test sonucu şoke etti: Türkiye’de tek...

Hakan-Elif Şenol çifti, otizmli kızları Öykü’ye yaptırdıkları gen testinin Almanya’dan gelen sonucunu görünce şok oldu. Test sonucuna göre Öykü’de otizmin farklı bir boyutu tespit edildi. Dünyada bu durumda 35 kişi bulunduğu, Öykü’nün ise Türkiye’de tek olduğu ortaya çıktı.

20.06.2019Avrupa
Aile sesiyle otizm eğitimi

Aile sesiyle otizm eğitimi

Otizmli çocukların daha iyi eğitim alması için Türk girişimciler projelerini hayata geçiriyor. Can Yıldız ve Kağan Karadoğan tarafından kurulan Tolkido ile otizimli çocuklar günlük hayatta kullandıkları oyuncak, fotoğraf, eğitim materyali gibi nesneleri ailesinin veya eğiticisinin sesiyle tanıyarak zamanla tekrar etme alışkanlığı ediniyor.

4.04.2019Ekonomi
2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’ne mavi ışıkla dikkat çekilecek  – Otizm nedir

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’ne mavi ışıkla dikkat çekilecek – Otizm nedir?

Bugün, Otizm Farkındalık Günü. Çeşitli etkinliklerle geçecek olan 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) 2009 yılından beri Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de ikonik binalar Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD ) üyelerinin katkılarıyla mavi ışıkla aydınlatılacak, Peki, otizm nedir?

2.04.2019Gündem
Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız

Çocuğu otizmli olan babalar evi terk ediyor, biz anneler, bu yükün altından nasıl kalkacağız?

Kalpleri kırık... Ama bir o kadar da öfkeliler. Toplumdan da kamu kurumlarından da bekledikleri desteği göremiyor, kendilerini yalnız hissediyorlar. O desteği bulsalardı, bugün hepsinin çok farklı bir hayatı olacaktı... Otizmli çocuk sahibi annelerle Tohum Otizm Vakfı’nda buluştuk, hikâyelerini dinledik.

Özel öğrencilere ‘özel’ cihaz

Özel öğrencilere ‘özel’ cihaz

Ortaokul öğrencisi Mehmet Hilmi Kocacenk (13), Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, otizmli ve mental geriliğe sahip çocuklar için robotik cihaz geliştirdi. Özel eğitim kurumunda kullanılan cihaz, renk ve sayıları çeşitli dillerde söyleyebiliyor.

7.02.2019Eğitim
Kimse inanmadı onlar başardı

Kimse inanmadı onlar başardı

- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Erzurum’da birlikte fotoğraf çektirdiği milli kayakçı, otizmli ikizler Murat ve Zeynep Bingül (15) Fransa’da Dünya Özel Sporcular Kayak Şampiyonası’nda yarışacak. Evde halının üstünde patenle pratik yaparak başladıkları yolculuklarında ikizlerin en büyük destekçileri ise anne ve babaları.

28.01.2019Gündem
Tohumunda iyilik var

Tohumunda iyilik var

İşte iyilik dolu bir etkinlik: Yılbaşı Alışveriş Festivali... Etkinliğin geliri otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar için kullanılıyor. Bu vesileyle buluştuğumuz Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı’nın genel müdürü Betül Selcen Özer, etkinliği ve erken teşhisin önemini anlattı.

Kaybolan otizmli çocuk, 5 saat sonra bulundu

Kaybolan otizmli çocuk, 5 saat sonra bulundu

DENİZLİ'nin Serinhisar ilçesinde dün ortadan kaybolan otizmli 8 yaşındaki Osman Alperen Salman, arama kurtarma ekiplerinin 5 saat süren çalışmaları sonucu bulanarak, ailesine teslim edildi.

16.11.2018Gündem
Bir tartışılacak görüntü daha Bu kez 3 yaşındaki otizmli çocuk...

Bir tartışılacak görüntü daha! Bu kez 3 yaşındaki otizmli çocuk...

Silivri'ye bağlı  Selimpaşa'da annesi ve babası boşanan 3 yaşındaki Atipik Otizmli Y.C.K, annesinden zorla alınarak icra memurları aracılığıyla babasına teslim edilirken gözyaşlarına boğuldu.

7.09.2018Gündem
Tohum Otizm Vakfı 3-7 Eylül’de Sivas’ta

Tohum Otizm Vakfı 3-7 Eylül’de Sivas’ta

Tohum Otizm Vakfı’nın ‘Eğitime Uzanan Yol’ projesi kapsamında 3-7 Eylül’de Sivas’ta eğitim atölyeleri düzenlenecek. ‘Otizm Spektrum Bozukluğu’ olan çocuklara erken tanı konulması, özel eğitimle topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla kurulan vakıf, bu projeyi 11 ilde uygulayacak.

30.08.2018Eğitim
Bayramda otizmli çocuklara destek mesajı

Bayramda otizmli çocuklara destek mesajı

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, Kurban Bayramı’nda bağışların Tohum Otizm Vakfı’na yapılarak, otizmli çocukların ihtiyacı olan eğitimi almasına katkı sağlanabileceğini söylüyor.

22.08.2018Eğitim
Otizm nedir ve nasıl anlaşılır Otizm belirtileri neler

Otizm nedir ve nasıl anlaşılır? Otizm belirtileri neler?

Otizm, doğuştan ortaya çıkan ve eğitim seviyesinin ve dozajının doğru ayarlanması halinde etkileri azaltılabilecek bir spektrum bozukluğudur. Otizm belirtileri ne kadar erken tespit edilirse eğitim süreci o kadar etki sağlayabilmektedir. Peki, otizm nedir ve nasıl anlaşılır? İşte, otizm nasıl anlaşılır ve belirtileri nelerdir sorusu hakkında merak edilen bazı bilgiler

2.08.2018Sağlık
Çocukları anne diyemeyen kadınlar

Çocukları anne diyemeyen kadınlar

M.D.’nin kızı Demet’e otizm tanısı konduğunda eşi kolayı seçti ve terk etmeyi tercih etti. M.D. işini bıraktı, yeniden anne-babasına sığındı. Zor bir sorun olan otizm spektrumlu Demet’ini hayata hazırlamak için var gücüyle mücadele ediyor. M.D.’nin ebeveynleri bile büyük çabasını yadırgıyor. M.D. 'Biz anneliği fazlasıyla yapıyoruz ama çocuklarımız anne diyemiyor' diyor.

12.05.2018Gündem

Sosyal Bağış Hareketi’nde bağışlar Tohum Otizm Vakfı'na

Bugün doğan her 68 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Bu orandan hareketle ülkemizde yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey olduğu düşünülüyor. Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı 2003 yılından bugüne otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması için çalışıyor. Türkiye’de bireysel bağış ve sivil toplum farkındalığını artırmayı amaçlayan Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ay tüm destekler 10 Mayıs Perşembe günü Tohum Otizm Vakfı için toplanıyor.

7.05.2018Sağlık
Soldadodan örnek davranış

Soldado'dan örnek davranış!

Fenerbahçe'nin İspanyol santrforu Roberto Soldado, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında, Türkiye'nin otizmli ilk lisanslı tenisçisi Burak Erdoğan'la korta çıktı.

4.04.2018Futbol
Sadece 30 bin 50si okula gidebiliyor...

Sadece 30 bin 50'si okula gidebiliyor...

2 Nisan, Otizm Farkındalık Günü. Birleşmiş Milletler (BM) otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için bu günü ilan etti. Tohum Otizm Vakfı’nın verilerine göre, dünyada her 20 dakikada 1 çocuk otizm tanısı alıyor. Yine dernekten alınan bilgilere göre, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey olduğu tahmin ediliyor. Bunların 352 bini 0-18 yaş grubu arasında okul çağındaki çocuk ve gençler. Ancak okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30 bin 50. Oysa otizmin tek tedavisi erken tanı ve sürekli yoğun özel eğitim. Peki, bu eğitime ulaşmak o kadar kolay mı? Hayır. Farkındalık günlerinde yükselen duyarlılık maalesef bu çocuklar okul kapısına geldiğinde kayboluyor. Ailelerin eğitim mücadelesi yıllar sürüyor. Okul ve adliye kapılarını aşındırarak bu mücadeleyi veren ve diğer otizmliler için de yol açan ailelerle konuşuk.

31.03.2018Eğitim
Işıklar otizm farkındalığı için yanacak

Işıklar otizm farkındalığı için yanacak

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören ‘Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatılacak. Bunlar arasında akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi bulunuyor.

31.03.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Raflarda tozlanmayan dosyalar istiyoruz

YILLAR önce telefonum çaldı, arayan Nüvit Uyar’dı.

10.11.2019

'Evde bulamadık'a çare aranıyor

E-ticaret artık hayatın bir gerçeği. Akıllı telefonlarımız bizim için birer mağaza ya da restoran. Bir telefonla dünyanın herhangi bir yerinden alışveriş yapabiliyorsunuz. Bu ticaretin değiştirdiği bir sektör daha var lojistik, kargo taşımacılığı. Türkiye’de son günlerde şikâyetin en fazla arttığı şirketler kargo taşımacıları. Adrese teslimde iş yükü yüzde 8’den 80’e çıkan dağıtımcılar çareyi ‘Geldik bulamadık’ bahanesinde buluyor. Kargo şirketleri çözüm için yeni iş modelleri peşinde. PTT 400 kilitli kutu alarak, MNG benzin istasyonları ile anlaşarak denemeler yapıyor.

3.11.2019

25 yaşındaki Can’ın otizmliler için buluşu

NE zaman yaşadığımız kötü haberlerden moralim bozulsa, pırıl pırıl bir gençle röportaj yapıyorum. Ohh keyfim yerine geliyor!

3.10.2019

Sevgi herkesi kucaklamalı

Son yıllarda engelliler ile ilgili pek çok etkinlik yapılıyor. Bir bakıyorsunuz sporda zafer kazanmışlar, bir başka yerde otizmli çocuklar konser veriyor. Yaratıcı faaliyetlerde bulunuyorlar, kendi köşelerine terk edilmeden toplumun içine çıkıyorlar.

7.04.2019

Nedim Saban'dan otizm üzerine müthiş bir oyun

Bugün 2 Nisan... Dünya Otizm Farkındalık Günü... Nedim Saban’ın müthiş oyunundan haberiniz var mı? Lütfen olsun. Lütfen fırsat yaratın, izleyin... Otizmli bir bireyin duygularının içine girebildiğimiz, eşi benzeri olmayan bir oyun sahneye koydu. Adı “Süper İyi Günler”. Orijinal adı “The Curious Incident of a Dog in the Night Time”. Dünyada çok ses getirdi. Broadway’de ve Londra’da oynandı. Türkiye’de de iki buçuk yıldır hazırlığı yapılıyor. Tohum Otizmi Vakfı’nın da en büyük hayali bu oyunun Türkiye’ye gelmesiymiş. Nedim Saban ve arkadaşlarına okullarını ve kapılarını açıyorlar, hatta pek otizmli çocuk ve aileleriyle çalışmalarına ve bu sendromu daha iyi anlamalarına fırsat tanıyorlar.

2.04.2019

Şevket Altuğ: Ben bu dizi ortamında olmam

Geçen hafta yazdım; “Şevket Altuğ’u sadece cenazelerde mi göreceğiz” diye...

12.04.2018