EKSTRA
MENÜ

Kök Hücre Nakli

Kök Hücre Nakli ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kök Hücre Nakli haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 970 Kök Hücre Nakli haberi bulunmuştur.

Kök Hücre Nakli Haberleri

Donör ne demek, nasıl olunur Donör olmanın şartları

Donör ne demek, nasıl olunur? Donör olmanın şartları

Kök hücre nakli için bekleyen binlerce Türk ve yabancı, çocuk ve yetişkin hasta için donör olmak büyük önem taşımaktadır. Kemik iliği naklinde uyumluluk oranlarının düşük olması zaman zaman tedavi sürecini yavaşlatabilmektedir. Peki, donör ne demek, kimler donör olabilir?

2.03.2021Gündem
Abdurrahim Albayraktan çarpıcı itiraflar Muriqi ağlayarak gitti, İrfan Can Galatasaraylıyım dedi

Abdurrahim Albayrak'tan çarpıcı itiraflar! 'Muriqi ağlayarak gitti, İrfan Can 'Galatasaraylıyım' dedi'

Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, transferi için Fenerbahçe ile yarıştıkları oyuncularla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

12.02.2021Futbol
DNA yalan söyler mi

DNA yalan söyler mi?

DNA testi sonucunda bir kadın erkek, bir erkek de kadın çıkabilir! Bir anda doğurduğunuz üç çocuğun annesi olmadığınız iddia edilebilir! Nasıl mı? Kimerizm denen tıbbi bir olay nedeniyle. İşin uzmanına sorduk...

Hüner Coşkunerin hastalığı neydi İşte kemik iliği kanseri belirtileri ve semptomları ile ilgili uzman görüşleri

Hüner Coşkuner'in hastalığı neydi? İşte kemik iliği kanseri belirtileri ve semptomları ile ilgili uzman görüşleri

Kemik iliği kanseri sanatçı Hüner Coşkuner'in hayatını kaybetmesiyle gündemde yer alan konulardan oldu. Yoğun bakıma kaldırıldıktan sonra vefat eden ünlü sanatçıya 'kemik iliği kanseri' teşhisinin konulduğu açıklanmıştı. Daha çok 60 yaşın üzerindekilerde görülen kemik iliği kanseri, kemoterapi, kök hücre nakli ve diğer yeni yöntemlerle zaman zaman kontrol altında tutulabiliyor. Kemik iliği kanseri tanısı ile gelen hastalarda tedavi, onkoloji doktoru tarafından hastanın özellikleri göz önüne alınarak belirleniyor. İşte, Hüner Coşkuner'in hastalığı kemik iliği kanseri belirtileri ile ilgili detaylar.

5.02.2021Sağlık
Çocuğunuz sık hastalanıyorsa bağışıklık sistemi yetmezliği olabilir

Çocuğunuz sık hastalanıyorsa bağışıklık sistemi yetmezliği olabilir

Son zamanlarda aileler çocuklarının çok sık hastalandığını söyleyerek, doktora başvuruyor. Çocukların sık hastalanma nedenlerinden birinin bağışıklık sisteminin zayıflığı olabileceğini söyleyen Çocuk İmmünoloji ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Yaşar Özkars, “Çocukların bağışıklık sistemindeki eksiklikler konusunda hem hekimlerin hem de hastaların son derece bilinçli olması lazım. Özellikle ilk iki yaşta tekrarlayan enfeksiyonlar, kilo alma gerilikleri varsa, hasta olduğunda 2 aydan fazla antibiyotik kullanması gerekiyorsa ve her hastalığında hastaneye yatması gerekiyorsa bu gibi durumlar bizim için kritik sorulardır” dedi.

6.01.2021Çocuk-Aile
Türkiyenin Kiev Büyükelçiliğinden Ukraynaya gideceklere uyarı

Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği'nden Ukrayna'ya gideceklere uyarı

Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği, Türkiye'den Ukrayna'ya gelecek kişilere 14 günlük karantina şartı getirildiğini açıkladı. Büyükelçilik, Ukrayna'ya seyahat edecek kişilere test yaptırabilecekleri yerler dahil, corona virüs tedbirleri hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Bazı kişiler ise karantina zorunluluğundan muaf tutulacak.

21.12.2020Seyahat
Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliğinden Ukraynaya gideceklere uyarı

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği'nden Ukrayna'ya gideceklere uyarı

Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği, Türkiye’den Ukrayna'ya gelecek kişilere 14 günlük karantina şartı getirildiğini açıkladı. Büyükelçilik, Ukrayna’ya seyahat edecek kişilere test yaptırabilecekleri yerler dahil, koronavirüs tedbirleri hakkında detaylı bilgilendirme yaptı. Bazı kişiler ise karantina zorunluluğundan muaf tutulacak.

19.12.2020Dünya
Pandemi döneminde kanserli çocukların takip ve tedavileri nasıl olmalı

Pandemi döneminde kanserli çocukların takip ve tedavileri nasıl olmalı?

Kanser koronavirüs enfeksiyonu riskini ve mortalitesini artıran komorbid hastalıklardandır. Son 6 ay içinde aktif kemoterapi, herhangi antikor veya hedefe yönelik tedavi veya yoğun radyoterapi almakta olan, kök hücre nakli yapılmış kanserli çocuklar hem bağışıklık sistemlerinin zayıflığı nedeniyle enfeksiyona duyarlıdırlar, hem de kontrol, tetkik ve tedaviler nedeniyle enfeksiyonlu veya taşıyıcı kişilerle temas riskleri yüksektir. Bu nedenle hem hastalar hem de aile üyeleri ve bakım verenleri başta el yıkama olmak üzere kişisel korunma önlemlerine azami ölçüde dikkat etmelidir. Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Müge Gökçe, pandemi döneminde kanserli çocukların takip ve tedavileri hakkında çok önemli bilgiler verdi.

Lösemide erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor

Lösemide erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor

Çocuklarda karşılaşılan en yaygın kanser türlerinden birinin Lösemi olduğunu belirten Uzm. Dr. Şükrü Yenice, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası özelinde lösemi hastalığına yönelik önemli bilgiler paylaşırken erken teşhis ve tedavinin hayat kurtardığının da altını çiziyor.

Son dakika haberi: MEB liselilerin öpüşme davasında istinafa başvurdu... Üzgünüz ama suç onun

Son dakika haberi: MEB liselilerin öpüşme davasında istinafa başvurdu... Üzgünüz ama suç onun

Son dakika haberi.. Kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla okul müdürü tarafından azarlandığı için okulun balkonundan atlayıp felç kalan Hamza İpek’in davasında, 1.7 milyon TL’lik tazminat kararı için MEB, istinaf başvurusunda bulundu. Bakanlık başvurusunda, yaşanılan olayı “üzücü” olarak nitelendirerek, “İdaremizin herhangi bir kusuru bulunmamaktadır” dedi.

18.10.2020Gündem
‘Bir çocuğun kahramanı olmak zor değil’

‘Bir çocuğun kahramanı olmak zor değil’

Antalya’da genetik kökenli kemik iliği yetmezliği (Fanconi Aplastik Anemisi) tedavisi gören 3 yaşındaki Mustafa Janberk, annesinin sosyal medyadan yaptığı çağrıyla Almanya’da bulunan uygun kök hücre ile sağlığına kavuştu.

13.10.2020Avrupa
En acı tesadüf Kubilaya Can oldu

En acı tesadüf Kubilay'a 'Can' oldu

Henüz 3,5 yaşındayken ağır bir enfeksiyon sonucu hastane ile anıştı. Tam 19 yıl hastalığına teşhis konamadı. 4 yıl önce hastalığının 'primer immün yetmezlik' olduğu anlaşılan 26 yaşındaki Kubilay Çakrak'a, abisi Mehmet (30) iliğini bağışlayarak hayat verdi. İlik naklini gerçekleştiren doktoru ise iki yıl önce 27 yaşındaki tek çocuğu Can'ı, aynı hastalık yüzünden kaybeden Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülsan Sucak'tı. Prof. Dr. Sucak, "Kubilay'ın hikayesini annesinden dinlediğimde film şeridi gibi kendi yaşadıklarım gözlerimin önünden geçti. Çok ağır bir sorumluluk hissettim. Bu hastalıkta ileri yaşlarda yapılan nakiller çok riskli olabiliyor. Nakil başarılı olunca ben de rahat bir soluk aldım" dedi.

3.10.2020Gündem
Başkan Uysal’dan kök hücre bağışı çağrısı

Başkan Uysal’dan kök hücre bağışı çağrısı

MURATPAŞA Belediye Başkanı Ümit Uysal, talasemi ve lösemi gibi rahatsızlıkların çözümünün kök hücre nakli olduğunu belirterek, sağlık durumu yerinde olan herkesi, Türk Kızılay’ına başvuruda bulunarak kök hücre bağışında bulunmaya çağırdı.

2.10.2020Gündem
Yağmur son virajı dönmeyi başardı

Yağmur son virajı dönmeyi başardı!

Antalya’da iki yıl önce lösemi teşhisi konulan ve Sağlık Bakanlığı’nın girişimleriyle Almanya’dan alınan kök hücre başarıyla nakledilen Yağmur Damla Yanık, mutluluğunu sosyal medyadan yaptığı “O son virajı dönmeyi başardım ve son düzlükteyim artık” paylaşımıyla ifade etti.

30.09.2020Avrupa
Son dakika haberi: Felç kalan genç Hürriyet’e konuştu: Hayallerimi çaldılar

Son dakika haberi: Felç kalan genç Hürriyet’e konuştu: Hayallerimi çaldılar

5 yıl önce kız arkadaşıyla öpüştüğü iddiasıyla okul müdürünün odasına çağrılıp azarlandığı için okulun balkonundan atlayıp felç kalan Hamza İpek, “Basketbolcu olmak istiyordum. Tekerlekli sandalyeye mahkûm yaşıyorum. Hayallerimi çaldılar. Tazminat miktarı beni ilgilendirmez, yürümek istiyorum” dedi.

18.09.2020Gündem
Lösemili Nurten Mira, kahramanını bekliyor

Lösemili Nurten Mira, kahramanını bekliyor

Adana’da, lösemiyle mücadele eden 5 yaşındaki Nurten Mira, kök hücre nakli için kahramanını bekliyor. Nurten Mira’nın annesi Neziha ise evladının saçları döküldüğü için yaşadığı üzüntü nedeniyle, “Kaşı, kirpiği, saçları dökülüyor. Hepsi elimize geliyor. Ben kapalı olduğum için evde bile başörtümü çıkartamıyorum çünkü çıkartınca gelip saçlarımla oynamak istiyor ve bu bir anne için çok üzücü” dedi.

17.09.2020Gündem
Yorgunluğunuz bu nedenden kaynaklı olabilir

Yorgunluğunuz bu nedenden kaynaklı olabilir!

Erişkin Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Handan Çipil, aneminin en sık rastlanılan belirtisinin halsizlik olduğunu belirterek, yaşlanmış ve yıpranmış alyuvarları vücuttan uzaklaştıran dalağın hastalandığında anemiye yol açabileceğini kaydetti.

24.07.2020Sağlık
Minik Liya’nın hayata tutunabilmesi için kök hücre nakli olması gerekiyor

Minik Liya’nın hayata tutunabilmesi için kök hücre nakli olması gerekiyor

İngiltere’de yaşayan bir Türk çiftin Akut Miyeloid Lösemi (AML) teşhisi konulan 21 aylık kızları Liya’nın iyileşebilmesi için kısa sürede kök hücre nakli olması gerekiyor.

14.07.2020Avrupa
‘Süper kahraman’ Kuzey Deniz taburcu oldu, işte zafer

‘Süper kahraman’ Kuzey Deniz taburcu oldu, işte zafer!

Yunanistanlı Andreas’tan alınan kök hücrelerin Adana’da nakledildiği 3 yaşındaki Kuzey Deniz Şengezer, hastaneden ayrıldı. Minik Kuzey, “Evime gideceğim. Bisikletime bineceğim. Salıncakta sallanacağım. Daha sonra da yemeğimi yiyeceğim. Doktorlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

8.07.2020Gündem
Koronavirüs ile 50 günlük savaşından zaferle çıktı

Koronavirüs ile 50 günlük savaşından zaferle çıktı

Salgının ilk haftalarında Kovid’e yakalanan ve hastaneye yattıktan sonra hızla kötüleşen Mustafa Kemal Ekşi (33), bir hafta içinde akciğerleri iflas edince kalp akciğer makinesine (ECMO) bağlandı. 50 günlük hastane macerasının 12 gününü ECMO’da, yaşamla ölüm arasında geçiren Ekşi, Kovid’i yendi ve “Hiçbir hastalığım yoktu. Sigara bile kullanmıyordum. Yasaklar kalktı diye herkes rahat davranıyor. Bu hastalığın şakası yok” dedi.

7.06.2020Gündem
E-nabız kronik hastalıklar listesi: İşte Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalıklar

E-nabız kronik hastalıklar listesi: İşte Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kronik hastalıklar

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sürecinde, kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıkları belirledi. Kronik hastalıkların listesi bu açıklamanın ardından araştırılan konular arasında yerini aldı. Bakanlığın açıkladığı liste içerisinde halen immünsüpressif tedavi alanlar, metastatik veya kemoterapi, radyoterapi alan kanser hastaları, kornea nakli hariç solid organ nakli, kemik iliği-kök hücre nakli yapılan hastalar, kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı da bulunuyor. İşte detaylar..

4.06.2020Gündem
Lenf kanseri Efecan için kök hücre bağışı kampanyası

Lenf kanseri Efecan için kök hücre bağışı kampanyası

İZMİR'in Bornova ilçesinde yaşayan lenf kanseri Efecan Uygutalp'e (25) geçen yıl kendi kök hücresinden yapılan nakil tutmadı. Ailesi uygun donörün bulunması için Bornova Meydanı'nda Kızılay ile kök hücre bağışı kampanyası başlattı.

3.06.2020Gündem
Kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıklar belirlendi.. Hangi hastalıklar izinli olarak sayılacak

Kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıklar belirlendi.. Hangi hastalıklar izinli olarak sayılacak?

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, "Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar" başlıklı resmi yazıyı, tüm kamu kurum kuruluşlarına ve valiliklere gönderdi.

2.06.2020Gündem
Valiliklere gönderildi... Kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıklar belirlendi

Valiliklere gönderildi... Kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıklar belirlendi

Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgın sürecinde, kamu çalışanları için idari izne esas olacak hastalıkları belirledi. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, "Kovid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar" başlıklı resmi yazıyı, tüm kamu kurum kuruluşlarına ve valiliklere gönderdi. Belirlenen hastalıklardan 1 Haziran 2020'den önceki 2 yıl içerisinde 2 kez aynı tanıyı almış olan kamu çalışanları, Bakanlığın e-nabız sistemi üzerinden "İdari izne esas Covid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalık durum belgesini" alabilecek. Sistem üzerinden, 'idari izne esas Covid-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalık durum belgesi'ni alamayan kişiler, mevcut hastalık raporlarıyla kayıtlı olduğu aile hekimine müracaat edecek, durumu uygun görülenlere hastanın ibraz ettiği hastalık raporları ek yapılarak, aile hekimi tarafından "Covid-19 idari izin" tanısı ile durum bildirir tek hekim raporu düzenlenecek.

2.06.2020Gündem
Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Dilek Akçabelen (30) yoğun bakım hemşiresi olarak 10 yıl boyunca yüzlerce hastaya şifa verdi. Doğum iznindeyken Kovid nedeniyle hastaneye yatırıldı. 34 haftalık bebeği 15 Nisan’da sezaryenle alındı. Kokusunu bile alamadığı oğlu 20 gün sonra taburcu oldu ama genç hemşire tam 41 gündür kalp-akciğer makinesinde yaşam mücadelesi veriyor. 6 kez plazma, iki kez de kök hücre nakli tedavisi gören Dilek hemşire Kovid’i yense de akciğer sertleşmesi yüzünden yaşaması için tek şansı kaldı: Organ nakli. Eşi için kampanya başlatan Tansu Akçabelen (30), gözyaşlarını tutamayarak “İnsanlarımıza organ bağışı yapmalarını rica ediyorum. Lütfen eşime can, oğluma umut olun” dedi.

27.05.2020Haber
Dünyaya getirdiği bebeğinin kokusunu bile alamadı Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Dünyaya getirdiği bebeğinin kokusunu bile alamadı! Bir bağış Dilek hemşireye can, Tunç bebeğe umut olacak

Dilek Akçabelen (30) yoğun bakım hemşiresi olarak 10 yıl boyunca yüzlerce hastaya şifa verdi. Doğum iznindeyken Kovid nedeniyle hastaneye yatırıldı. 34 haftalık bebeği 15 Nisan’da sezaryenle alındı. Kokusunu bile alamadığı oğlu 20 gün sonra taburcu oldu ama genç hemşire tam 41 gündür kalp-akciğer makinesinde yaşam mücadelesi veriyor. 6 kez plazma, iki kez de kök hücre nakli tedavisi gören Dilek hemşire Kovid’i yense de akciğer sertleşmesi yüzünden yaşaması için tek şansı kaldı: Organ nakli. Eşi için kampanya başlatan Tansu Akçabelen (30), gözyaşlarını tutamayarak “İnsanlarımıza organ bağışı yapmalarını rica ediyorum. Lütfen eşime can, oğluma umut olun” dedi.

27.05.2020Gündem
Hücre nakli tamamlanan Kuzeyden ilk fotoğraf: İşlem tamam

Hücre nakli tamamlanan Kuzey'den ilk fotoğraf: İşlem tamam

ADANA’da, lösemi hastası 3 yaşındaki Kuzey Deniz Şengezer için Yunanistanlı Andreas’tan alınan kök hücrelerin nakil işlemi tamamlandı. Nakil sonrası ilk fotoğrafını hasta yatağında veren Kuzey, 'işlem tamam' pozu verdi.

20.05.2020Gündem
Hücre nakli tamamlanan Kuzeyden ilk fotoğraf: İşlem tamam

Hücre nakli tamamlanan Kuzey'den ilk fotoğraf: İşlem tamam

ADANA’da, lösemi hastası 3 yaşındaki Kuzey Deniz Şengezer için Yunanistanlı Andreas’tan alınan kök hücrelerin nakil işlemi tamamlandı. Nakil sonrası ilk fotoğrafını hasta yatağında veren Kuzey, 'işlem tamam' pozu verdi. Annesi dışında hasta odasına kimsenin girilmesine izin verilmeyen Kuzey'in durumunun anlık olarak takip edildiği öğrenildi.

20.05.2020Gündem
Minik Kuzey’in kök hücre nakline saatler kaldı

Minik Kuzey’in kök hücre nakline saatler kaldı

Adana'da lösemi hastası 3 yaşındaki Kuzey Deniz Şengezer için Yunanistanlı Andreas’tan alınan kök hücreler, yarın saat 06.00’da nakledilmeye başlanacak. Kuzey Deniz’in doktoru, Prof. Dr. Bülent Antmen nakil işleminin öğle saatlerinde bitmesini planladıklarını söyledi.

19.05.2020Gündem
Minik Liya’nın yaşaması kök hücre bağışına bağlı

Minik Liya’nın yaşaması kök hücre bağışına bağlı

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan gurbetçi Ufuk ve Hatice Gümüşöz’ün geçtiğimiz nisan ayında lösemi teşhisi konulan 1.5 yaşındaki kızları Liya’nın yaşaması kök hücre nakline bağlı. Liya’nın babası Ufuk Gümüşöz, kızlarının 14 Nisan’dan bu yana Londra’daki Great Ormond Street Çocuk Hastanesi’nde tedavi gördüğünü ancak iyileşmesinin kök hücre nakli ile mümkün olacağını belirterek, Avrupa ve Türkiye’deki vatandaşlardan bağışçı olmalarını istedi.

17.05.2020Avrupa
Prof. Dr. Anak: Akdeniz anemisi kök hücreyle tedavi ediliyor

Prof. Dr. Anak: Akdeniz anemisi kök hücreyle tedavi ediliyor

Talaseminin (Akdeniz anemisi) dünyada ve Türkiye’de en sık görülen kalıtsal kan hastalığı olduğunu söyleyen Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sema Anak, talaseminin kronik hastalık haline geldiğini vurgulayarak kök hücre nakliyle tedavinin mümkün olduğunu dile getirdi.

8.05.2020Sağlık
Minik Liya hayata tutunabilmek için kök hücre bekliyor

Minik Liya hayata tutunabilmek için kök hücre bekliyor

Londra’da dünyaya gelen ve 2 ay önce Akut Miyeloid Lösemi (AML) teşhisi konulan 1.5 yaşındaki Türk kızı Liya Gümüşöz’ün ailesi gerekli kök hücre nakli için Avrupa ve Türkiye’deki vatandaşlardan destek bekliyor.

3.05.2020Avrupa
Minik Liya sağlığına kavuşmak için kök hücre bekliyor

Minik Liya sağlığına kavuşmak için kök hücre bekliyor

İNGİLTERE'de yaşayan Hatice -Ufuk Gümüşöz çiftinin Akut Miyeloid Lösemi (AML) hastası 1,5 yaşındaki kızları Liya'nın sağlığına kavuşabilmesi için kök hücre nakli gerekiyor. Liya'nın Mersin'de yaşayan halası Berna Tutuk, yeğeni için başlatılan kampanyaya herkesin destek olmasını istedi.

27.04.2020Gündem
Nakil 20 gün sonra

Nakil 20 gün sonra

Lösemi tedavisi gören Kuzey Deniz Şengezer’in Yunanistan’dan beklediği nakil İstanbul’a ulaştı. Hürriyet’e konuşan Kuzey’in doktoru Prof. Dr. Bülent Antmen, “Bağışçı 14 günlük karantinaya alındı. Eğer COVID-19 testi negatif çıkarsa nakil yapılacak. 12-14 Mayıs arasında da nakli yapacağız” dedi.

25.04.2020Gündem
Koronavirüsü yenen baba-oğuldan, plazma bağışı

Koronavirüsü yenen baba-oğuldan, plazma bağışı

MALATYA İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, koronavirüs hastalığını yenerek, sağlıklarına kavuşan baba-oğuldan aynı anda plazma alındı. Oğlu ile birlikte 2'nci kez plazma bağışında bulunan Gıyasettin Bakır, "Bir hayat kurtarırsak ne mutlu bize. İyileşen hastalar plazma versin. Oğlum ile birlikte bağış yaptığımız için mutluyuz" dedi.

20.04.2020Gündem
Lenfoma nedir Lenfoma hastalığı nasıl anlaşılır Lenfoma belirtileri neler

Lenfoma nedir? Lenfoma hastalığı nasıl anlaşılır? Lenfoma belirtileri neler?

Gündemdeki haberler ardından lenfoma hastalığı bir kez daha gündeme geldi. Lenfoma kür şansı olan yani tedavi sonrası tekrarlamayacak kanserlerden biridir. Lenfomaların birçok farklı alt tipi olmasına rağmen temel olarak iki tipi vardır: Hodgkin lenfoma (Hodgkin hastalığı) ve Non-Hodgkin lenfoma. Peki, Lenfoma nedir? Lenfoma hastalığı nasıl anlaşılır? Lenfoma belirtileri neler?

20.04.2020Sağlık
Plazma nakledilen Corona Virüs hastasından güzel haber...

Plazma nakledilen Corona Virüs hastasından güzel haber...

Siirt'te immün plazma yöntemi uygulanan Corona Virüs hastası, tedaviye olumlu yanıt vererek yoğun bakımdan normal servise alındı.

17.04.2020Gündem
3 Kuzey daha bekliyor

3 Kuzey daha bekliyor

Adana’da ilik nakli bekleyen 3.5 yaşındaki Kuzey Deniz’e Yunanistan’da bulunan ilik, sınırların ve uçuşların kapalı olması nedeniyle getirilemedi. Kuzey Deniz’in doktoru Prof. Dr. Bülent Antmen ise “Kuzey Deniz gibi yurtdışından nakil bekleyen üç çocuğumuz daha var. Türkiye’deki nakillerin yüzde 75’i ertelenmiş durumda” dedi.

12.04.2020Gündem
İtalyan çocuk için İnsanlık sahası

İtalyan çocuk için İnsanlık sahası

Korona günlerinde kök hücre nakli gereken iki yaşındaki İtalyan çocuk için aranan uyumlu donör Türkiye’den çıktı. Sağlık Bakanlığı hemen kök hücreyi hazırladı, kapalı hava sahası İtalya’dan gelecek ekip için özel izinle açıldı. Atatürk Havalimanı’na inen ve ‘test’ten geçirilen İtalyan doktorlar kök hücreyi teslim alıp Roma’daki hastaneye götürdü.

10.04.2020Gündem
Koronavirüs tedavisi gören doktordan iyi haber

Koronavirüs tedavisi gören doktordan iyi haber

Hastasından bulaşan koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz Mart ayı ortalarında hastaneye yatırılan ve daha sonra durumu ağırlaşınca haftalarca yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Bakırköy Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nin en sevilen doktorlarından Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Köse uyandı, solunum cihazından tamamen ayrıldı ve konuşmaya başladı. Köse, ilk olarak annesinin sağlığını sordu, ardından gün içinde yakınlarıyla görüntülü olarak telefonda görüştürüldü.

8.04.2020Gündem
3 yaşındaki Kuzeye, babasından kök hücre nakli yapılacak

3 yaşındaki Kuzey'e, babasından kök hücre nakli yapılacak

ADANA’da yaşayan 3 yaşındaki lösemi hastası Kuzey Deniz Şengezer’e yüzde 70 uyumlu donör olan babasından kök hücre nakli gerçekleştirilecek.

8.04.2020Gündem
Corona Virüse karşı Çinden sonra dünyada ilk plazma tedavisi Malatyada yapıldı

Corona Virüse karşı Çin'den sonra dünyada ilk plazma tedavisi Malatya'da yapıldı

Çin'den sonra yeni tip Corona Virüse karşı plazma tedavisi dünyada Çin'in ardından ilk kez Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde başladı. Virüse karşı yüzde 80 başarı elde edilen tedavi için Corona Virüs bulaşması nedeni ile tedavi görerek taburcu edilen kişilerden, tedavisi devam eden hastalara plazma bağışlaması isteniyor.

6.04.2020Gündem
Minik Tayyip hayata tutunacak

Minik Tayyip hayata tutunacak!

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan down sendromlu lösemi hastası 6 yaşındaki Tayyip Selöz için kök hücre bulundu. Köln’de düzenlenen ve rekor katılımın olduğu kampanya sayesinde 3 uygun iliğin bulunduğu Tayyip’e, kontrol ve testlerden sonra Düsseldorf’ta kök hücre nakli yapılacak.

10.03.2020Avrupa

Yazar Sonuçları

Sosyal medyada ikinci Ercüment Ovalı vakası

Bilim dünyası Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın yaptığını iddia ettiği bir açıklamayla çalkalanıyor. İddiaya göre COVID’e yakalanan Prof. Dr. Ovalı kendi geliştirdiği bir antikor kokteyli ile ciğerlerine inen virüsten 72 saatte kurtuldu. İddia haliyle akıllara ‘Aşıya gerek yok mu?’ sorusunu getirirken, sosyal medyada da ‘antikor kokteyli’ esprileri almış başını gidiyor. Şu ana kadar sessizliğini koruyan Prof. Dr. Ovalı ile konuştum. Onun ağzındanmış gibi yazılıp çizilenler karşısında şaşkın. ‘Antikor kokteyli diye bir şey olur mu?’ sorusuna gelince... Uzmanlar bakın nasıl yanıt verdi.

27.12.2020

Ben sordum bakan anlattı... A'dan Z'ye grip aşısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bursa ziyaretine katıldım, grip aşısıyla ilgili akıllardaki soruları kendisine ilettim. Üretiminden koruma gücüne, ilk aşamada kimlere yapılacağından bu yıl Türkiye’ye kaç doz aşı getirileceğine kadar tüm soruları sabırla yanıtladı...

24.10.2020

Yüz güldüren enjeksiyon yöntemi

Yaşlanma, stresli yaşam koşulları, çevresel faktörler, bazı hastalıklar yüz ve vücutta sarkıklıklara, kırışıklıklara, dokularda ise hacim kaybına yol açabiliyor.

11.07.2020

Pes etmek yok

Tamam, cuma gecesi müthiş bir kaza idi.

13.04.2020

Plazma tedavisi umut ışığı olabilir mi

İmmün plazma tedavisinin COVID-19’a karşı etkili olduğuna dair yeterli veri henüz yok ama bu tedavi sayesinde Çin’de her 5 ağır hastadan 3’ü virüsü yenmeyi başardı. Uzmanlar tedavinin umut vaat ettiği görüşünde. Türkiye’de ise tedaviler önümüzdeki hafta başlayacak. İşte o tedavi ve nasıl yapılacağının detayları...

7.04.2020