MENÜ

Karaciğer Sağlığı

Karaciğer Sağlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Karaciğer Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.385 Karaciğer Sağlığı haberi bulunmuştur.

Karaciğer Sağlığı Haberleri

Bu besinler karaciğeri hızla yeniliyor Düzenli tüketirseniz…

Bu besinler karaciğeri hızla yeniliyor! Düzenli tüketirseniz…

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğerin yenilenmesinde sağlıklı beslenme büyük bir önem taşıyor. Toksinleri atarak yenilenmeyi sağlayan bazı besinler, karaciğer sağlığını doğrudan etkiliyor.

25.05.2020Sağlık
Karaciğer Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır

Karaciğer Detoksu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ramazan ayında uygun beslenerek kolesterolü düşürmenin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Onur Yaprak, “Bu ayı karaciğerimizde detoks sağlamak için bir fırsata dönüştürebiliriz" dedi, karaciğer detoksunun nasıl yapılacağını anlattı.

Bu besinlerin sağlığımıza binbir türlü faydası var

Bu besinlerin sağlığımıza binbir türlü faydası var

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı; kalp, karaciğer, bağırsak ve akciğer gibi organlarımızın sağlığını koruyan besinler hakkında bilgi verdi.

28.01.2020Sağlık
Gebelik sarılığı kaşıntıyla kendini gösteriyor

Gebelik sarılığı kaşıntıyla kendini gösteriyor

Genellikle gebeliğin son 3 ayında, daha az oranda ilk ve ikinci 3 ayında kaşıntıyla kendini gösteren ‘gebelik sarılığı’ kontrol altına alınmadığı takdirde, anne adayında karaciğer hasarına yol açabilirken, bebekte erken doğum ve anne karnında ölüm gibi sebeplere neden olabiliyor.

Karaciğer Hastalığını Gösteren 5 Bulgu

Karaciğer Hastalığını Gösteren 5 Bulgu

Karaciğerde en yaygın görülen hastalıklar hepatit, siroz ve kanser olarak biliniyor. Organ Nakli Bölümü Prof. Dr. Onur Yaprak, karaciğer hastalıklarında yaygın görülen 5 belirtiyi anlattı.

7.01.2020İyi Yaşam
Karaciğer sağlığı için 10 öneri

Karaciğer sağlığı için 10 öneri

Prof. Dr. Onur Yaprak, "Karaciğer vücudun adeta kimya fabrikası gibi çalışır. Yemek, ilaç, alkol veya toksinler olsun, her şey karaciğer tarafından filtre edilir" diyerek yeni yılda sağlıklı karaciğer için yapılması gereken 10 altın kuralı paylaştı.

31.12.2019Sağlık
Karaciğerin düşmanı antibiyotik, dostu ise enginar değil

Karaciğerin düşmanı antibiyotik, dostu ise enginar değil

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, vücudun kimya fabrikası olarak tanımladığı karaciğerin olağanüstü olduğunu vurgulayarak, "Gelişigüzel kullanılan antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar karaciğer hasarına yol açıyor" dedi. Bilimsel olarak karaciğere iyi geldiği kanıtlanmış bir bitkinin olmadığını da belirten Prof. Dr. Çakaloğlu, enginarın çok yüksek miktarda tüketiminin de karaciğer sağlığı için anlamlı olmadığını dile getirdi.

13.12.2019Sağlık
Karaciğer Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Karaciğer Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, vücudun kimya fabrikası olarak tanımladığı karaciğerin olağanüstü olduğunu vurgulayarak, karaciğer hastalıklarına yönelik teşhis, tanı ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Hangi besin hangi organa iyi geliyor

Hangi besin hangi organa iyi geliyor?

Yedeği olmayan organlarımızın sağlığı için bazı besinleri soframızdan ayırmamak ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekiyor.Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı; kalp, karaciğer, bağırsak ve akciğer gibi organlarımızın sağlığını koruyan besinler hakkında bilgi verdi.Domatese kırmızı rengini veren likopen, kalp hastalıkları riskini azaltıyor ve kolesterolü düzenliyor.Ahududu ve çilek gibi kırmızı meyveler, içerdikleri lif ve biyoaktif bileşikler ile kalbi koruyan besinler arasında yer alıyor.Karaciğer sağlığı için başrol enginarda. Yağ azaltıcı özelliğe sahip enginar, karaciğer sağlığı için haftada 2-3 kez tüketilebilir.Sağlıklı bir bağırsak florası için bağırsak bariyerini güçlendiren probiyotiklerin yanı sıra ayva ve bamya gibi besinlerin de tüketilmesi gerekiyor.Hücrelerimize oksijen sağlayan akciğerleri korunmak için gerekli vitamin, mineral ve antioksidanları içeren yeşillikler geliyor. Bu yeşilliklerin başını da tere çekiyor.Tere, akciğerleri temizleme konusunda oldukça etkili.

9.12.2019Life Style
Karaciğere iyi gelen besinler nelerdir

Karaciğere iyi gelen besinler nelerdir?

Karaciğer, yokluğunda veya işlev yitiminde diyalizle kısa bir süre fonksiyonları devam ettirilebilir. Fakat karaciğer fonksiyonunun uzun süreli yokluğunda, telafi edebilmenin hiçbir yolu yoktur.

24.11.2019Sağlık
Kakule nedir Kakulenin faydaları nelerdir

Kakule nedir? Kakulenin faydaları nelerdir?

Vitamin ve mineral takviyesi olarak tüketilen kakule zencefil familyasına ait bir bitkidir. Hindistan, Malezya ve Nepal gibi ülkelerde yaygın olarak tüketilen kakule hoş kokusu ve lezzetinden dolayı baharat olarak da kullanılır. Ülkemizde yetişmeyen kakule parfüm yapımından çay ve kahve üretimine kadar birçok alanda kullanılıyor. Sağlık açısından da oldukça faydalı bir bitki.

10.09.2019Sağlık
Nefesle zayıflama

Nefesle zayıflama

Sağlıklı beslenme alanında Türk girişimciler yeni icat geliştirdi. Avokadio isimli cihazı geliştiren girişimin kurucu ortağı Gökçen Garipoğlu, “Cihaz, kullanıcının nefesinden vücudun yağ yakma metabolizmasını ölçüyor. Buna bağlı olarak da kişisel veriye dayalı beslenme tavsiyeleri veriyor” dedi.

5.09.2019Ekonomi
Karaciğerin dostu ve düşmanı besinler

Karaciğerin dostu ve düşmanı besinler

Lif oranı yüksek olan yiyeceklerin karaciğerin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabileceğini belirten uzmanlar, paketli atıştırmalıkların zararları konusunda uyarıyor.

21.08.2019Saglik
Karaciğer sağlığını korumak için püf noktaları

Karaciğer sağlığını korumak için püf noktaları

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Binnur Şimşek, karaciğer sağlığını korumak için yapılması gereken püf noktaları anlattı.

11.02.2019Saglik
Paketli Gıdaların Zararları Neler

Paketli Gıdaların Zararları Neler?

Beslenme alışkanlıkları, karaciğer sağlığını doğrudan etkiliyor. Yağlı gıdaların yanı sıra, şekerli ve tuzlu yiyecekler de karaciğer sağlığına zarar veriyor. Lif oranı yüksek olan yiyeceklerin karaciğerin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olabileceğini belirten uzmanlar, paketli atıştırmalıkların zararları konusunda uyarıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkcü, karaciğer sağlığını olumlu ve olumsuz etkileyen gıdalar hakkında önemli bilgiler verdi.

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Bunları Yapın

Karaciğer Yağlanmasından Korunmak İçin Bunları Yapın!

Vücudumuzun en hassas organlarından biri olan karaciğer, yaşam stili ve beslenme alışkanlığını doğrudan etkileyebiliyor. Karaciğerde başta yağlanma olmak üzere yetersizlik ve iflas gibi hastalıklar da görülebiliyor. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için bir an önce önlem almak gerekiyor.

Çinko Mucizesi

Çinko Mucizesi

Öyle bir mineral düşünün ki sayısı 300’den fazla enzimin çalışmasında, protein sentezinde ve bağışıklık sistemindeki hücre üretiminde aktif olarak görev alsın. İsmini çok duyduğumuz ancak daha da yakından tanımaya ihtiyaç duyduğumuz çinko, vücudumuzda bu ve bunun gibi birçok sorumluluk üstleniyor. Çinkonun vücudumuza faydalarını Diyetisyen Oya Neva Demirkol anlatıyor.

Bitkisel Ürünler Nasıl Kullanılmalı

Bitkisel Ürünler Nasıl Kullanılmalı?

Bitkisel ürünlerle tamamlayıcı tıp uygulamaları tüm dünyada giderek artıyor. Doğal ve zararsız olduğu düşüncesiyle bilinçsizce kullanılan bitkisel ürünler, başta karaciğer hasarı olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununa yol açabiliyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Bozkaya, bitkisel ürünlerin zararlı etkileri hakkında bilgi verdi.

Karaciğerinize zarar veren 6 yanlış alışkanlık

Karaciğerinize zarar veren 6 yanlış alışkanlık!

Karaciğerinize en çok zarar veren ve hayatınızdan çıkardığınızda daha sağlıklı bir hayat sürmenize yardımcı olacak alışkanları İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu anlattı…

28.06.2017Sağlık
Gurbetçi kardeşlere karaciğer

Gurbetçi kardeşlere karaciğer

Ailevi yüksek kolesterol hastası olan ve Almanya’da yaşayan iki kardeşin karaciğeri Türkiye’de değiştirildi. Önce 11 yaşındaki Oğuz Çelik’e, sonra 17 yaşındaki ablası Aleyna’ya, annelerinin kuzenlerinden alınan karaciğer parçaları nakledildi.

1.05.2017Gündem
Doğal antibiyotik sebzelerle sağlıklı öğünler

Doğal antibiyotik sebzelerle sağlıklı öğünler!

Pancar, kereviz ve turpla hazırlanan vitamin deposu 7 tarif...

11.02.2016Sağlık
Karaciğer sağlığını korumanın püf noktaları

Karaciğer sağlığını korumanın püf noktaları

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Çok yoğun çalışan bir organ olduğu için karaciğer sağlığına ayrıca dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmediği takdirde birçok hastalığın habercisi olur. Karaciğer sağlığını korumanın püf noktaları…

9.12.2015Sağlık
Metabolizmanızı kışa hazırlayan 10 mükemmel besin

Metabolizmanızı kışa hazırlayan 10 mükemmel besin!

Ani hava değişimleri nedeniyle hastalanmamak için mutlaka tüketin.

6.10.2015Sağlık
Akdeniz Tipi Beslenme Nasıl Olur

Akdeniz Tipi Beslenme Nasıl Olur?

Yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ve düzenli takip ile karaciğerinizi korumamız hiç de zor değil! Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurten Türkel Küçükmetin, sağlıklı bir karaciğer için almamız gereken önlemleri şöyle sıraladı!

Hepatit C virüsü yakında tehlike olmaktan çıkacak

Hepatit C virüsü yakında tehlike olmaktan çıkacak

Türkiye'de obezite nedeniyle karaciğer yağlanması görülen kişi sayısında son dönemde artış gözlendiği, karaciğer yağlanmasının da sirozu ve karaciğer kanserini tetiklediği belirtildi.

13.02.2015Sağlık
Tatlı patates ile kilo verin

Tatlı patates ile kilo verin!

İşte keşfedilmemiş süper besinler ve faydaları…

21.09.2014Sağlık
Ayılmak için uzun detoksa gerek yok

Ayılmak için uzun detoksa gerek yok

VÜCUDU alkolden arındırmak için uygulanan 15 gün veya 1 aylık detoksların fayda sağlamayacağı belirtildi.

1.01.2012Kelebek
Değişik renkte meyve tüketin

Değişik renkte meyve tüketin

Uzmanlar karaciğer vücudun en büyük ve metabolik açıdan kompleks organı, bu nedenle karaciğer sağlığına dikkat edilmeli uyarısında bulunuyor...

30.04.2009Kelebek
Karaciğer yağlanmasında beslenmenin önemi

Karaciğer yağlanmasında beslenmenin önemi

Amerikan Diyetetik Derneğinin Denizaşırı Ülkeler Türkiye Temsilcisi Diyetisyen Selahattin Dönmez, karaciğerin vücudun en büyük ve metabolik açıdan kompleks organı belirterek, “Vücutta karaciğer yağlanmasının azaltılması için değişik renkte meyve tüketilmeli” dedi.

6.04.2009Kelebek
Gececilerin gözdesi enginar borsacıların Japon eriği hapı

Gececilerin gözdesi enginar borsacıların Japon eriği hapı

Yeterli beslenemediğini düşünen çoğu kişi destek gıda tableti kullanıyor. İçkiyi sevenlerin tercihi karaciğer takviyesi için enginar, hafızasını güçlü tutmak isteyenlerin Japon eriği, kokmadan sarmısaktan faydalanmak isteyenlerinki ise sarmısak hapı.

30.09.2005Kelebek
Her Kadının Yaptırması Gereken Testler

Her Kadının Yaptırması Gereken Testler

Kadın sağlığını korumak, rutin jinekolojik muayeneyle mümkündür ve sorunların önlenmesi, tespiti, teşhis ve tedavisi anlamında bize büyük zaman ve avantaj kazandırır. Herhangi bir sorun görülmese ve hissedilmese dahi her kadın doktoru başka bir öneride bulunmadıysa yılda bir kez jinekolojik muayene ile beden sağlığına dair izleyeceği doğru yolu tespit edebilir.

Hangi Yiyecekler D Vitamini Almayı Hızlandırır

Hangi Yiyecekler D Vitamini Almayı Hızlandırır?

Yazın gelmesiyle bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini almak için en verimli dönemin de başlamış olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Gökçen Özüpek, D vitaminini almayı hızlandıran yiyecekleri açıkladı.

Prebiyotik mi Probiyotik mi

Prebiyotik mi Probiyotik mi?

Probiyotik kapsüllerin ilaç benzeri ürünler olduğunu söyleyen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Başaranoğlu, bu tür ürün tavsiyelerinin sosyal medyadan değil, konunun uzmanı hekimlerden alınması gerektiğini vurguladı.

Probiyotikler, doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken, ileri teknoloji ürünü canlı mikroorganizmalardır. Üretimi, saklanması, taşınması ve kullanımı belli usul ve düzenlemelere tabi olan ilaç benzeri ürünlerdir. Fakat halk arasında ‘ilaç’ olarak kabul edilmedikleri için doktor tavsiyesi olmaksızın tüketimi artmakta, bu durum pek çok tehlike ve belirsizliğe de zemin hazırlamaktadır.

Fosfor nedir Fosfor değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Fosfor nedir? Fosfor değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

İnsan vücudunda birçok mineral bulunur. Bu minerallerden birisi de fosfordur. Fosforun düşüklüğü veya yüksekliği yapılan kan testlerinde belirlenir. Bu değerlerin normal değerlerden yüksek veya düşük çıkması birçok hastalığı doğurmaktadır. Peki Fosfor nedir? Fosfor değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? Fosfor hakkında bilinmesi gerekenleri detaylıca inceledik.

12.06.2020Sağlık
Estradiol nedir Estradiol değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Estradiol nedir? Estradiol değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Estradiol vücut için önemli bir hormonu olarak bilinmektedir. Yüksekliği veya düşüklüğü insan sağlığına zararlı olabilir. Peki, estradiol nedir? Estradiol değeri ne olmalıdır? Sizler için bu soruların cevaplarını araştırdık ve sonuçlarını derledik.

12.06.2020Sağlık
E2 hormonu nedir E2 hormonu değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

E2 hormonu nedir? E2 hormonu değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Erkeklere ve kadınlara özel hormonlar bulunur. E2 kadınlara özel hormonlar arasında yer alır. Ve kadınlar için önemli hormonlardan biridir. Östrojene benzer özellikler taşıyan bu hormon estradiol olarak da bilinir. Bu hormon vücudun çeşitli fonksiyonlarını yakından ilgilendirir. E2 hormonu nedir? E2 hormonu değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? İşte, merak edilenleri sizler için derledik.

12.06.2020Sağlık
ALT nedir ALT değeri kan tahlilinde kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

ALT nedir? ALT değeri kan tahlilinde kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Alanin aminotransferazın kısaltılmış hali olan ALT kan testlerinde bakılan bir değerdir. Özellikle karaciğerin durumunun tespiti için bakılmaktadır. ALT nedir? ALT değeri kan tahlilinde kaç olmalıdır? Alt düşüklüğü veya yüksekliğinin nedenleri nedir? Alt düşüklüğü ve yüksekliğinin belirtileri nelerdir? ALT ile ilgili merak edilen tüm soruların yanıtları hazırladık.

9.06.2020Sağlık
Kan şekeri nedir Kan şekeri değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Kan şekeri nedir? Kan şekeri değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Halk arasında üzüm şekeri olarak bilinen kan şekeri, vücuttaki enerji kaynağı glikoz olarak biliniyor. Düşük ya da yüksek olması mümkün olabilen kan şekeri, çeşitli rahatsızlıklara ve risklere neden olabilir. Kan şekeri nedir, kan şekeri değeri kaç olmalıdır, düşüklüğü ve yüksekliği nedenleri ile belirtileri neler gibi sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

8.06.2020Sağlık

Yazar Sonuçları

Hipertansiyon obeziteyle... Patladı

TÜRK Kardiyoloji Derneği geçtiğimiz hafta çok önemli bir uyarı yaptı ve bir hipertansiyon patlaması olduğunu açıkladı. Aslında sadece bizde değil, her ülkede adeta bir hipertansiyon patlaması var. Birinci nedeni “obezite” salgını. Obeziteye yol açan “insülin direnci”, damarların sadece iç yüzeyini döşeyen koruyucu “endotel” tabakasını değil, duvar yapısını da bozabiliyor. İçi pıhtı ve plaklarla dolup, duvarları sertleşip kalınlaşan damarların iç basıncı artıyor ve biz bu süreci “hipertansiyon” olarak tanımlıyoruz. Kanaatime göre kan basıncının her yaşta mutlaka 13/8’den yüksek olmaması lazım. Eskisinden faklı olarak günümüzde yaşa bağlı değişimler de “anormal” sayılıyor.

20.05.2019

Enginarın faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Genellikle bir sebze olarak bilinmesine rağmen enginar aslında bir tür deve dikenidir. Akdeniz’de ilk olarak ortaya çıkan enginar, sağlığa katkıları nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır.

2.04.2019

Soğuk algınlığı ve grip nasıl kolay atlatılır

Soğuk algınlığı gripten biraz daha hafif bir süreç. Gripte ise durum daha bir ciddi. Ama ikisinde de yapılması ve yapılmaması gereken ortak bazı şeyler var. Peki, daha çabuk iyileşmek için ne yapılmalı?

17.12.2015
Kışa özel beslenme tüyoları

Kışa özel beslenme tüyoları

Özellikle hangi besinler tüketilmeli?

25.12.2014

Keşfedilmemiş süper besinler

Kakule, içeriğindeki antioksidanlar ile bağışıklığı güçlendirici, ayrıca; hafızayı güçlendirici ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

24.02.2013

Şimal’i nasıl kaçırdım

Nuray Erman, Ankaralı bir hayvansever. Muğla Akyaka’da yaptığı tatilin son günü, bir Ankara kedisine âşık oluyor.

23.10.2009

Kalp krizinin tekrarı önlenebiliyor

Bir okurumuz "Kalp krizinden korunmamız için neler yapmamız gerektiğini çok sık yazdınız ama kalp krizi geçirenlerin ne yapmaları gerektiğine hiç değinmediniz" diye sitem ediyor. Haklı!

15.07.2008

Kolesterol sorunu genetik mi?

Kolesterolü veya trigliseritinin yüksek olduğunu öğrenen hastalarımın yüzünü hemen bir şaşkınlık ifadesi kaplar.

25.12.2006

Kalp krizi riskinizi öğrenmek ister misiniz?

Koroner kalp hastalığının sonuçları kalp ritim bozuklukları, kalp yetmezliği, eforla gelen göğüs ağrıları ve kalp krizleridir. Kalp krizleri en tehlikelisidir.

23.07.2005