Limon Tuzunun faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Limon tuzu neyden ve nasıl yapılır?

Güncelleme Tarihi:

Limon Tuzunun faydaları nelerdir Ne işe yarar Limon tuzu neyden ve nasıl yapılır
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 21, 2022 17:49

Limon tuzu güçlü bir ödem söktürücü olduğu için hızla kilo vermeyi sağlar. Metabolizmayı hızlandıran limon tuzu vücudu bakterilere karşı korumaktadır. Diş taşını engelleyen limon tuzu ağız bakımına da yardımcı olur. Limon tuzu saçları da güçlendirir. Limon Tuzunun faydaları nelerdir? Ne işe yarar? Limon tuzu neyden ve nasıl yapılır ayrıntıları ile derledik.

Haberin Devamı

Limon tuzu böbrek ve karaciğerleri temizler. Bakterilere karşı vücudu koruyan limon tuzu yüksek oranda C vitamini içermektedir. Böbrek taşlarının kolay bir şekilde atılmasını sağlayan limon tuzu tansiyonu da düzenlemektedir. Limon tuzunun cildi yenileyici özelliği de bulunur.

Limon Tuzunun Faydaları Nelerdir? 

Limon tuzu ağız içerisindeki bakterileri yok ederek diş taşlarını düşürür.

Vücudu bakterilere karşı koruyan limon tuzu bağışıklığı da kuvvetlendirir.

Bağırsakları temizleyen limon tuzu böbrek ve karaciğer sağlığı için de çok olumlu etki göstermektedir.

Limon tuzu tansiyonu dengelerken tansiyon hastalıklarını da düzenler.

Saç bakımında kullanılan limon tuzundan yapılan maskeler saçların uçlarındaki kırıkları onarır.

Saçların daha gür çıkmasını sağlayan limon tuzu saç derisini besler ve temizler.

Haberin Devamı

Cildi lekelerden arındıran limon tuzu yağlı ciltlerde denge sağlamaktadır.

Limon Tuzu Ne İşe Yarar?

Limon tuzu yemeklerde ve salata soslarının yapımında kullanılır. Yiyeceklerin taze kalmasını sağlayan limon tuzu genellikle reçel ve turşu hazırlamada da kullanılmaktadır. İçeriğinde yoğun miktarda asit barındıran limon tuzu temizlikte de yoğun olarak kullanılmaktadır. Çaydanlık içerisindeki kirecin sökülmesi için limon tuzu faydalı olacaktır.

Limon tuzu temizlikte kimyasal kullanmadan derinlemesine bir temizlik sağlar. Çaydanlığın içine atılarak su ile kaynatılan limon tuzu çaydanlıktaki kireci de çözecektir. Limon tuzu sulandırılarak içilebilir. Limon tuzu içildiğinde böbrekleri ve karaciğeri de temizler. Özellikle zayıflamak için limon suyu sıcak suda eritilerek içilebilir.

Limon Tuzu Neyden Yapılır?

Limon tuzu genellikle limondan yapılır. Turunçgillerden de elde edilebilen limon tuzu şeker pancarı melasından da üretilebilir. Günümüzde en çok şeker pancarı melası kullanılmaktadır. Meyvelerden ekşi bir tat alan limon tuzu sitrik asit barındırmaktadır. Ayrıca limon tuzu turunçgil ve bitkilerin sularında bulunur. Limon tuzu keskin bir koku ve tada sahip olduğu için yeterli miktarda tüketilmelidir. Aşırı tüketilen limon tuzu mide rahatsızlıkları oluşturabilir.

Haberin Devamı

Limon Tuzu Nasıl Yapılır?

Limon tuzu kimyasal sitrik asit olarak da bilinmektedir. Meyvelerdeki ekşi tada sahip olan sitrik asit genellikle şeker pancarı melasından üretiliyor. Evde de kolay bir şekilde limon tuzu üretilebilir. Küçük bir tencerenin içine limon suyu eklendikten sonra tuz eklenir. Karışım bir süre ocakta kaynatıldıktan sonra sarı tortular su yüzeyinde oluşmaya başlar. Kaynayan suda limon tuzu da oluşur.

Limon Tuzunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Limon tuzu pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Yeme- içme sektöründe kullanılan limon tuzu reçel ve turşu yapımında da kullanılır. Zeytinleri de tatlandıran limon tuzu temizlik yaparken de güçlü bir kimyasal yerine geçecektir. Limon tuzu çoğu zaman bulaşık makinesi ile çamaşır makinelerinde deterjan olarak kullanılmaktadır. Kireç sökmede etkili olan limon tuzu cilt sağlığı için de kullanılır. Limon tuzundan yapılan maskeler cilde uygulandığı takdirde cilt lekelerinin giderilmesi sağlanır. Limon tuzu cilt lekelerini gideren en önemli maddedir.

Haberin Devamı

Limon tuzu sivilceleri kurutarak akne oluşumunu da önler. Ütünün içerisindeki kirecin sökülmesi için de limon tuzu kullanılır. Suyun içerisinde kaynatılarak çözünene limon tuzu ütü haznesine boşaltılır. Buhar çıktıkça ütünün tıkanmış kanalları da açılacaktır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için de limon tuzundan faydalanılır. Limon tuzu su ile macun kıvamına getirilerek tüylenme alanlarına uygulanır. 

BAKMADAN GEÇME!