EKSTRA
MENÜ

Kalın Bağırsak

Kalın Bağırsak haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kalın Bağırsak hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.721 Kalın Bağırsak haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kalın Bağırsak Haberleri

ABDli uzmanlardan 60 yaş üstüne uyarı: Her gün kullanmayın

ABD'li uzmanlardan 60 yaş üstüne uyarı: Her gün kullanmayın

ABD'de hastalıkları önleme konusunda gönüllü uzmanlardan oluşan bir heyet, 60 yaş üstü kişilerin her gün düşük dozda aspirin kullanmasının, iç kanama riskini artırdığı uyarısında bulundu.

13.10.2021Dünya
Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir Türk Kahvesi Ne İşe Yarar, Hergün İçmek Faydalı Mı

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Ne İşe Yarar, Hergün İçmek Faydalı Mı?

Türk kahvesi, kültürümüzün bir parçası olmakla birlikte hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığı için dengeli ve sağlıklı beslenmede de önemli bir role sahiptir. Tüm besin gruplarından dengeli ve yeterli bir beslenme düzenine ek olarak biyoaktif ve antioksidan bileşenleri bol miktarda içerdiği için bazı besin türlerinin diyete eklenmesi, sağlık açısından çok önemli faydaları da bulunuyor. Türk kahvesinin faydaları nelerdir sizler için derledik...

Prof. Dr. Ayhan: Sigara içmeyin, kanseri engellersiniz

Prof. Dr. Ayhan: Sigara içmeyin, kanseri engellersiniz

BAŞKENT Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan, "Sigara içmeyin kanseri engellersiniz, alkol almayın minimuma düşürürsünüz" dedi.

20.09.2021Gündem
Pele’ye kritik operasyon

Pele’ye kritik operasyon

BREZİLYALI futbol efsanesi Pele ameliyat oldu. Geçen hafta Sao Paolo’daki Albert Einstein Hastanesi’nde yapılan tetkiklerin ardından Pele’nin kolon (kalın bağırsak) bölgesinde şüpheli bir tümör tespit edildi.

8.09.2021Dünya
Kolit Hastalığı Nedir Kolit Hastalığı Tedavisi, Belirtileri Ve Tanısı..

Kolit Hastalığı Nedir? Kolit Hastalığı Tedavisi, Belirtileri Ve Tanısı..

Kolit hastalığı sindirim sistemi hastalıkları ile alakalı olan bir hastalıktır. Kolit hastalığının pek çok belirtisi ve tanısı yer almaktadır. Özellikle bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Kolit hastalığı tedavisi olan hastalıklardandır. Son günlerde kolit hastalığı ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki, kolit hastalığı nedir? Kolit hastalığı tedavisi nasıldır? Kolit hastalığının belirtileri nelerdir? Kolit hastalığı tanısı nasıl konur? İşte kolit hastalığı ile ilgili tüm detaylar.

24.08.2021Araştırma
Kolostomi nedir, neden açılır Kolostomi ne amaçla yapılır

Kolostomi nedir, neden açılır? Kolostomi ne amaçla yapılır?

Tıp alanında pek çok uygulama yapılır. Bu uygulamalardan bir tanesi ise, kolostomi uygulamasıdır. Kolostomi uygulaması, belli başlı bazı durumlarda yapılır. Kolostomi uygulaması genellikle sağlık alanında çalışan kişilerin ya da kolostomi uygulaması yapılan bir hastanın yakını veya bu uygulamanın yapıldığı kişinin kendisi olması durumunda bilinse de genellikle çok fazla duyulmayan yöntemler arasında yer alır. Kolostomi nedir, neden açılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

17.08.2021Araştırma
Rüzgâr esmiyorsa buzzz gibi karpuz yeriz

Rüzgâr esmiyorsa buzzz gibi karpuz yeriz

Yaz demek karpuz demek; karpuz demek ferahlık demek... Üstelik faydaları da saymakla bitmiyor. Peki çoğumuzun sıyırıp attığı karpuz kabuğunun da faydalı olduğunu biliyor musunuz? Kabuklar farklı şekillerde değerlendirilebiliyor. Turşusu da oluyor, reçeli de... İki diyetisyenden karpuzun faydalarını öğrendik. Şeflerden de karpuzlu tarifler aldık.

Gastroenteroloji nedir, hangi hastalıklara bakar Gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler

Gastroenteroloji nedir, hangi hastalıklara bakar? Gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler

Sindirim sisteminde oluşan sorunlarla ilgilenen bir bilim dalı olan gastroenteroloji, ülser, gastrit, hemoroid (basur) gibi hastalıklara çözüm aramaktadır. Gastroenterolojik hastalıklar olarak adlandırılan kabızlık, ishal gibi şikayetlerle karşılaşan kişilerde, teşhis amacıyla farklı tiplerde endoskoplar kullanılır. Peki gastroenteroloji nedir, neye bakar? Gastroenteroloji muayenesi nasıl yapılır? İşte, gastroenteroloji bilim dalıyla ilgili merak edilenler...

9.08.2021Sağlık
Kloroform Nedir, Ne İşe Yarar Kloroform Suda Çözünür Mü, Yanıcı Mıdır

Kloroform Nedir, Ne İşe Yarar? Kloroform Suda Çözünür Mü, Yanıcı Mıdır?

Bazı maddeler doğada etken madde olarak yer almaz. Ama farklı türlerde bulunan maddelerin birleşimi ile oluşup yine başka bir madde ya da ürünün üretiminde kullanılırlar. Kloroform ise, bu tanıma en uygun olan terimler arasında yer alır. Kloroform nedir, ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Ketem Nedir, Görevleri Nelerdir Ketem Randevusu Nasıl Alınır

Ketem Nedir, Görevleri Nelerdir? Ketem Randevusu Nasıl Alınır?

Ketem, kanser tarama testi olarak adlandırılan bir uygulamadır. Bu testlerin amaçları olumlu yönde olmaktadır. Erken evrede kanser teşhisi, kanserin tedavisinde olacak başarıyı her zaman olumlu yönde etkiler. Erken bir teşhis için kişinin yakınma durumu olmasa dahi bazı kanser türlerinin taramadan geçmesi gerekir. Bu türler, meme, prostat, kalın bağırsak ve rahim ağzı olarak sıralanabilir. Bu tür durumların testlerini yaptırmak kanser durumu varsa dahi erkenden teşhis etmeyi ve hayati riski en az seviyeye indirmeyi fayda sağlar. Ketem olarak adlandırılan kanser tarama testleri nasıl yapılır ve özellikleri nelerdir gibi merak edilen konuları detayları ile derledik.

22.07.2021Sağlık
Homeostasis Nedir Ve Örnekleri Nelerdir Homeostasis Ve Fizyolojik Sistemler Arasındaki İlişki

Homeostasis Nedir Ve Örnekleri Nelerdir? Homeostasis Ve Fizyolojik Sistemler Arasındaki İlişki

Homeostasis, teorisi ilk olarak 1865 yılında Fransız Fizyolog Claude Bernard tarafından tanıtıldı ve terim ilk olarak 1926'da Walter Bradford Cannon tarafından kullanıldı. Homeostazın ne olduğunu ve iç vücut ortamını düzenlemedeki rolüne ait detayları derledik.

22.07.2021Sağlık
Ameliyat geçiren Papa Franciscus, hastane balkonundan pazar duasını yaptı

Ameliyat geçiren Papa Franciscus, hastane balkonundan pazar duasını yaptı

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, geçirdiği kalın bağırsak ameliyatının ardından ilk kez kendisini dış dünyaya göstererek, hastane balkonundan pazar duasını yaptı.

11.07.2021Dünya
Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tehlike: Yıkamak da yetmiyor | Nasıl kurtulacağız?

Meyve ve sebzelerin üzerindeki tarımsal ilaç kalıntıları sağlığımızı tehdit ediyor. Karbonatlı, limonlu, sirkeli su, bu maddenin temizlenmesi için yeterli mi? Peki hangi meyve ve sebzeler daha riskli, hangileri güvenli? 10 soruda inceledik...

9.07.2021Gündem
Yüz binlerce kişiyi bir yalanla kandırdı Ben ölüyorum, o mükemmel bir hayat yaşıyor

Yüz binlerce kişiyi bir yalanla kandırdı! 'Ben ölüyorum, o mükemmel bir hayat yaşıyor'

Sosyal medyada takip ettiğiniz influencer'ların paylaşımlarını bir değil birkaç kez sorgulamanıza yol açacak bir haberimiz var. Yüz binlerce kişiyi dolandıran sağlıklı yaşam influencer'ı hakkında karanlık gerçeklere hazırlanın...

5.07.2021Dünya
Divertikül Nedir, Nasıl Tedavi Edilir Divertikül Kansere Dönüşür Mü

Divertikül Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Divertikül Kansere Dönüşür Mü?

Divertikül bir hastalıktır. Tıp sektöründe tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak bilinmektedir. Kelimenin sözlük anlamı ise ucu kapalı kanal demektir. Bir kanal ya da boşluktan ayrılan ucu kapalı kese olarak da bilinmektedir. Literatürde kök kese olarak da geçmektedir. Latince kökenli olan bu hastalık belirli bir tedaviyi de beraberinde getirmektedir. Sizler için divertikül nedir, nasıl tedavi edilir ve divertikül kansere dönüşür detayları ile derledik.

29.06.2021Sağlık
Basura ne iyi gelir ve nasıl geçer Basur neden olur Evde basura iyi gelen yiyecekler, bitkisel çözümler ve doğal yollar

Basura ne iyi gelir ve nasıl geçer? Basur neden olur? Evde basura iyi gelen yiyecekler, bitkisel çözümler ve doğal yollar

Kişinin yaşam kalitesini bozan, ağrı ve kanamaya yol açan hemoroit ya da halk arasında bilinen adıyla basur, pek çok kişinin muzdarip olduğu bir problem olarak dikkat çekiyor. Makat bölgesinde şişlikle kendini gösteren bu rahatsızlık, iç basur ve dış basur olarak ikiye ayrılıyor. Şişlik ve kanama gibi belirtilerle de kendini gösterebiliyor. Basura iyi gelen bitkisel yiyeceklerle evde doğal yollarla çözüm bulunabilir. Pek, basur nasıl geçer? Evde basura ne iyi gelir? Basura için ne yenilmemeli? İşte evde basura iyi gelen yiyecekler, bitkisel çözümler ve doğal yollar

29.06.2021Sağlık
Anason Nedir, Ne İşe Yarar Anasonun Faydaları Ve Zararlari Nelerdir

Anason Nedir, Ne İşe Yarar? Anasonun Faydaları Ve Zararlari Nelerdir?

Anasonu daha önce duymuşsunuzdur fakat ne olduğu ve sağladığı faydalar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Anasonun faydalarını öğrenen kişiler, kullanmaktan vazgeçmiyor. Sizlere anasonun ne olduğu ve faydaları hakkında bilgiler derledik.

9.06.2021Araştırma
Kolonoskopi nedir ve ne işe yarar Kolonoskopi nasıl ve niçin yapılır

Kolonoskopi nedir ve ne işe yarar? Kolonoskopi nasıl ve niçin yapılır

Günümüzde birbirinden farklı sağlık sorunları bulunmaktadır. Bu sağlık sorunlarının ise mutlaka erken tanısının konulması gerekir. Bunun için de çeşitli cihazlara ihtiyaç duyulur. Kolonoskopi de en çok kullanılan cihazlardan bir tanesidir. Kolonoskopi nedir ve ne işe yarar? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.05.2021Araştırma
Batman yemekleri - Batmanda ne yenir ve neyi meşhur Batman mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Batman yemekleri - Batman'da ne yenir ve neyi meşhur? Batman mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi

Batman şehrine gidecek olan kişiler öncesinde yöresel lezzetleri ile ilgili olarak bilgi edinmek isteyebilir. Batman yöresinde oldukça lezzetli yöresel yemekler bulunmaktadır. Batman Yemekleri - Batman'da ne yenir ve neyi meşhur? Batman mutfağı yemeklerinin isimleri ve listesi nedir? Batman yemekleri hakkında tüm bilgileri detaylı bir şekilde derledik.

6.05.2021Lezizz
Ülseratif Kolit Nedir, Neden Olur Ülseratif Kolit Belirtileri

Ülseratif Kolit Nedir, Neden Olur? Ülseratif Kolit Belirtileri

Bağırsaklar, ikinci beyin olarak bilinir. Bu nedenle sağlığımız için bağırsakların düzgün çalışması oldukça önemli. Fakat bazı rahatsızlıklar bağırsakları ciddi derecede etkiler ve sorunlara neden olur. Kolit hastalığı gibi... Kolit hastalığının en bilinen türü ülseratif kolittir. Peki ülseratif kolit nedir, neden olur? İşte ülseratif kolit belirtileri...

15.04.2021İyi Yaşam
İnsan Organları neler İnsan Organlarının isimleri, yerleri ve görevleri hakkında bilgi

İnsan Organları neler? İnsan Organlarının isimleri, yerleri ve görevleri hakkında bilgi

İnsan organları neler? İnsan organlarının isimleri, yerleri ve görevleri hakkında bilgileri tüm detayları ile derledik.

15.04.2021Araştırma
Binlerce hasta incelendi; Günde 3 fincan kahve kanser riskini yüzde 52 azaltıyor

Binlerce hasta incelendi; Günde 3 fincan kahve kanser riskini yüzde 52 azaltıyor

Kahvenin, kanseri vücuttan uzak tutmada büyük rol oynadığına değinen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, “Günde 3-4 fincandan fazla kahve tüketen kişilerin karaciğer kanserine yüzde 52, kalın bağırsak kanserine yüzde 36, mide ve pankreas kanserine ise yüzde 13 daha az yakalandıkları gözlemlendi” dedi.

12.04.2021Sağlık
Paçuli Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Paçuli Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Paçuli Yağı Nedir, Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Paçuli Yağı Faydaları Ve Kullanımı

Bitkisel olarak pek çok faydalı yağ vardır. Paçuli yağı da en fazla tercih edilen yağlar arasında yer almaktadır. Paçuli yağı faydaları ile ön plana çıkan bir yağdır. Hastalıkları bitkisel yollardan tedavi etmek isteyen kişiler Paçuli yağı aracılığı ile bitkisel tedavi metotlarından yararlanmaktadırlar. Son yıllarda ise Paçuli yağı internette araştırılan bir bitkisel yağ olmuştur. Peki Paçuli yağı nedir? Paçuli yağı neye iyi gelmektedir? Paçuli yağı sahip olduğu besin değerleri nelerdir? Paçuli yağı hangi hastalıkları iyileştirir? İşte Paçuli yağı ile ilgili her şey.

Fitil kullanmak orucu bozar mı Diyanet, fitil kullanmanın oruca etkisini açıkladı

Fitil kullanmak orucu bozar mı? Diyanet, fitil kullanmanın oruca etkisini açıkladı

Ramazan öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığından, “Fitil kullanmak orucu bozar mı?” sorusuna yanıt gecikmedi. Oruç ibadetini yerine getirmek isteyen vatandaşlar, orucu bozan durumlarla ilgili konuları araştırmaya başladı. Bu konular arasında fitil kullanmanın oruca etkisi de en çok merak edilenlerden biri oldu. Peki, fitil kullanmak orucu bozar mı? İşte, detaylar….

10.04.2021 Ramazan Özel
Septik şok (Sepsis) nedir, nasıl anlaşılır

Septik şok (Sepsis) nedir, nasıl anlaşılır?

Septik şok ya da diğer adıyla sepsis, Vücutta bir enfeksiyona neden olan bakterilerin kana karışması ile vücuttaki bağışıklık sisteminin bu bakterilere karşı büyük bir savunma tepkisi göstermesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Dünya çapında çok yaygın bir hastalık olmasına rağmen, çok fazla bilinmez. Septik şok nedir, nasıl anlaşılır sorularını gelin birlikte yanıtlayalım.

7.04.2021Sağlık
Aşı olmaya gitti Kanser olduğunu öğrendi

Aşı olmaya gitti! Kanser olduğunu öğrendi

Elazığ'da Kovid-19 aşısı yaptırmak için gittiği sağlık merkezinde meme kanserine yakalandığını öğrenen 60 yaşındaki Zeynep Kutluay, erken tanı sayesinde sağlığına kavuştu.

7.04.2021Gündem
Öd Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir Öd Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Öd Ağacı Nedir, Nerede Ve Nasıl Yetişir? Öd Ağacı Özellikleri, Bakımı Ve Faydaları Hakkında Bilgi

Uzun yıllardan beri var olmasına rağmen adını yeni yeni duyurmaya başlayan Öd ağacı, faydaları bakımından pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Öd ağacı hakkında geniş kapsamlı bir konu oluşturarak bilgileri derledik.

Apandisit nedir Apandisit ağrısı nerede olur, nasıl anlaşılır

Apandisit nedir? Apandisit ağrısı nerede olur, nasıl anlaşılır?

Apandisit, çoğunlukla karnın sağ tarafında oluşan ağrı ile ortaya çıkar. Peki, apandisit nerede olur, nasıl anlaşılır? İşte, apandisit hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

31.03.2021Sağlık
Küçük çocuğun bağırsağından çıkanlar şaşkına çevirdi

Küçük çocuğun bağırsağından çıkanlar şaşkına çevirdi

İstanbul'da yaşayan 4.5 yaşındaki Uras Aslan Aktaş, şiddetli karın ağrısı şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Çekilen röntgen filmi sonucu küçük çocuğun bağırsağında tam 19 tane 'neodyum mıknatıs' tespit edildi. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Çay tarafından ameliyata alınan Aktaş, sağlığına kavuştu. Prof. Dr. Çay aileleri uyararak, “Oyuncak olarak satılan bu güçlü mıknatıslar yutulduğu zaman hayatı tehdit edebilir. Ailelere bu tür oyuncaklardan uzak durmalarını öneriyorum" dedi.

20.03.2021Haber
Küçük çocuğun bağırsağından çıktı Herkesi şaşkına çevirdi

Küçük çocuğun bağırsağından çıktı! Herkesi şaşkına çevirdi

İstanbul'da yaşayan 4.5 yaşındaki Uras Aslan Aktaş, şiddetli karın ağrısı şikayetiyle ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Çekilen röntgen filmi sonucu küçük çocuğun bağırsağında tam 19 tane 'neodyum mıknatıs' tespit edildi. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Çay tarafından ameliyata alınan Aktaş, sağlığına kavuştu. Prof. Dr. Çay aileleri uyararak, “Oyuncak olarak satılan bu güçlü mıknatıslar yutulduğu zaman hayatı tehdit edebilir. Ailelere bu tür oyuncaklardan uzak durmalarını öneriyorum" dedi.

20.03.2021Gündem
Hareketsiz yaşam ve beslenme alışkanlıkları kolon kanseri riskini artırıyor

Hareketsiz yaşam ve beslenme alışkanlıkları kolon kanseri riskini artırıyor

1-31 Mart Dünya Kolon (Kalın bağırsak) Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle değerlendirmelerde bulunan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk, kolon kanserinin ortaya çıkma nedenleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi. Prof. Demirtürk “Kalın bağırsak kanseri, genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkan heterojen bir hastalıktır ve erken tanı ile tedavi edilebilir. Hastalığın yüzde 70’i sporadik olarak (çevresel faktörler ile) ortaya çıkabilir, böylece dengeli olmayan beslenme alışkanlıkları, tütün kullanımı, hareketsizlik ve aşırı kilo kolon kanserini tetikleyebilir ” dedi.

18.03.2021Sağlık
Sindirim sistemindeki hastalıkların teşhisinde Video Kapsül Endoskopi yöntemi

Sindirim sistemindeki hastalıkların teşhisinde 'Video Kapsül Endoskopi' yöntemi

ANKARA'da Gastroenteroloji Bölümü Uzman Dr. Tevfik Ali Küçükbaş, video kapsül endoskopinin sindirim sisteminin milimetrik değerlendirmesini sağladığını söyleyerek, "Sindirim sistemindeki hastalıklarının teşhisinde değerli bir tetkik olarak ön plana çıkıyor. Günlük yaşantıyı etkilemeyen sedasyon yani uyutma işlemi, damar yolu açılması, ışın etkisinde kalmayı ve işlem süresinde hastanede yatmayı gerektirmeyen kolay bir inceleme yöntemidir" dedi.

17.03.2021Sağlık
Pandemi, kolon kanserinde erken tanıyı engelliyor

Pandemi, kolon kanserinde erken tanıyı engelliyor!

Yaklaşık bir yıldır ülkemizi de derinden etkileyen koronavirüse yakalanma endişesiyle hastaneye gitmeye çekinilmesi, kolon kanserinde de erken tanı şansını engelliyor. Ülkemizde hem erkeklerde hem de kadınlarda en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında üçüncü sırada yer alan kolon kanseri, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliğin de etkisiyle hızla yaygınlaşırken, tarama programlarının düzenli yaptırılmaması da riski arttırıyor.

28.02.2021Sağlık
İnsülin direnci ‘hareketsiz yaşamı’ seviyor

İnsülin direnci ‘hareketsiz yaşamı’ seviyor

İnsülin direncinin modern çağın hastalığı olduğunu söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Safiye Arık, “Pandemiyle birlikte masa başı çalışma tarzı belirgin olarak arttı. Beslenme düzenindeki değişikliklerle beraber obezite ve bunun sonucu olarak insülin direnci giderek artmaktadır” dedi.

24.02.2021Sağlık
‘Atatürk’ün dediği gibi... Beni Türk hekimlerine emanet edin’

‘Atatürk’ün dediği gibi... Beni Türk hekimlerine emanet edin’

Almanya’da yaşayan kanser hastası Şinasi Özer, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ndeki ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

9.02.2021Avrupa
Pandemi nedeniyle meme kanseri taramasında yüzde 70 azalma

Pandemi nedeniyle meme kanseri taramasında yüzde 70 azalma

Tunceli Sağlık Müdürlüğü'nce yapılan çalışmalar sonucu 100 bin nüfus altı iller arasında, 2019'da Meme Kanseri Tarama Programı'nda Türkiye birincisi olan kentte, geçen yılki taramalarda pandemi süreci kaynaklı yüzde 70 düşüş olduğu belirlendi. Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Hakkı Aktaş, "Günlük tarama sayılarımız bu süreçte yüzde 70 düştü. Covid-19 pandemisinde Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Rehberi doğrultusunda gerekli önlemlerin hepsi alındı, erken teşhis çok önemli" dedi.

6.02.2021Gündem
Kanserin en güçlü düşmanı: Erken tanı

Kanserin en güçlü düşmanı: Erken tanı

Türkiye’de en sık görülen beş kanser türünden biri olan kolon (kalın bağırsak) kanserine, genellikle 50 yaşın üzerindeki kişilerde rastlanıyor. Ancak ülseratif kolit ya da familial polipozis gibi bazı ailesel hastalıkların olması halinde 50 yaş altında hatta 20’li yaşlarda dahi görülebiliyor. Genellikle aşırı yağlı beslenmek ve kızartma türü yiyecekleri tüketmenin hastalığın ortaya çıkmasında önemli rol oynadığına işaret eden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Özcan Gökçe, ayrıca obezite ve sigaranın da birer risk faktörü olarak öne çıktığına dikkat çekti. Prof. Dr. Gökçe, “Kanserin en güçlü düşmanı erken tanıdır” dedi.

4.02.2021Sağlık
Bağırsakları Kökten Etkileyen Hastalık: Kolit Nedir

Bağırsakları Kökten Etkileyen Hastalık: Kolit Nedir?

İkinci beyin olarak bilinen bağırsakta yaşanan sağlık sorunları hem tehlikeli olabiliyor hem de yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyebiliyor. Ciddi sorunlara yol açabilen bağırsak hastalıklarından biri de, kolittir. Op. Dr. Bülent Öztürk, kolit hastalığı hakkında önemli bilgiler veriyor.

3.02.2021İyi Yaşam
Onkoloji Uzmanı Karagöl: Kanserin görülme oranı 12 kat arttı

Onkoloji Uzmanı Karagöl: Kanserin görülme oranı 12 kat arttı

AMERİKA’DA yayınlanan bir dergide yer alan bilgileri paylaşan Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl, 1900 yılında kansere yakalanmış hasta sayısı ve 60 yaş üstü nüfusun oranı ile 2000 yılındaki aynı oranlar karşılaştırıldığında; yaşlı nüfus artışının 3 kat olduğunu, kanser görülme sıklığının ise 12 kat arttığı söyledi.

3.02.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Kanser tedavisinde aspirin araştırması

Dünyada en yaygın olarak kullanılan tıbbi ilaçlardan ‘asetilsalisilik asit’ yani bilinen adıyla Aspirin, ağrı kesici, ateş düşürücü, kan sulandırıcı ve inflamasyonu azaltıcı etkisi olan bir ilaçtır.

25.09.2021

Eleştiride kıskanç çözümde cömert olmak

Pandemi sürecinin zor ve kritik bir virajındayız. Bir çeşit “sınırlı kapanma dönemi”ne girdik. Bu dönemi iyi değerlendirmek, kısıtlamalara “elimizden geldiği kadar” değil, “daha da fazlası”yla uyum göstermek mecburiyetindeyiz.

6.05.2021

"Tek Tam Gıda" olan polenin lesitin içeriği ve faydaları

Polen, bitkilerin üreme hücreleridir. Arılar tarafından, yavru beslenmesinde ve arı sütü salgılayan genç işçi arıların beslenmesinde yüksek miktarda kullanılır. Polen, bileşimindeki lifler, vitaminler, mineraller, aminoasitler ve fenolik bileşiklerle değerli bir besin maddesidir. İçeriğinde doğal olarak; A, E, C, D, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve fosfor gibi mineraller yer alır.

20.04.2021

Ayakta kal hayatta kal

Başlıktaki önerim sık tekrarladığım bir cümledir ve “Durma, düşme, üşütme!” üçlüsünün ilk kelimesi gibidir.

10.04.2021

Patatesin Beslenmedeki Yeri

Özellikle batılı tarzda beslenmede önemli bir yeri olan patates ülkemizde de olduğu gibi nerdeyse tüm dünya toplumlarında sofralarda sıkça yer verilen bir besin haline gelmiştir.

5.04.2021

Kanserde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları

Kanser vücutta herhangi bir organda ya da herhangi yerde hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile oluşan bir tür sistemik hastalıktır tablosudur. 200’den fazla kanser türü tanımlanmıştır. Bunların içinde en sık görülen ve ölüme yol açanlar akciğer kanserleri, meme kanseri, kalın bağırsak kanseri ve karaciğer kanserleridir. Kanserler sadece bu organlara değil bu organlardan yayılarak başka organlara ve genel olarak tüm vücuda zarar veren bir durumdur.

24.02.2021

Genital Estetik: Neden, Nasıl?

Son 10 yılda tüm dünyada, özellikle kadınlar arasında her türlü estetik girişime olan talebin arttığını görmekteyiz. Internet ortamının kolaylıkla erişim sağladığı bilgi ve görsel paylaşımlar, kadınların da kendi vücutlarını daha yakından incelemesine ve kendi vücutlarında rahatsız oldukları noktaları değiştirmek konusunda daha talepkar olmasına yol açtı.

2.02.2021

Kansere karşı savaşan besinler

Çağımızın en sık görülen hastalıklarından biri olan kanser, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artıyor. Türkiye'de her yıl 160 bin kişiye kanser tanısı koyuluyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporlarına göre; önümüzdeki yıllarda her 5 kişiden biri kansere yakalanma riski taşıyor. Sağlıklı beslenmek, fazla kilolardan kurtulmak ve hareketli bir yaşam sürmek ise kanser riskini yüzde 30-35 oranında azaltabiliyor. Soğan, sarımsak, brokoli, zeytinyağı, çekirdekli siyah üzüm, zerdeçal gibi daha birçok besin de bu hastalıktan korunmada bizlere yardımcı oluyor.

1.02.2021