EKSTRA
MENÜ

Istanbul Depremi

Istanbul Depremi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Istanbul Depremi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.107 Istanbul Depremi haberi bulunmuştur.

Istanbul Depremi Haberleri

Deprem profesöründen kritik İstanbul uyarısı: Avrupa yakası...

Deprem profesöründen kritik İstanbul uyarısı: Avrupa yakası...

DEPREM uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan beklenen İstanbul depremiyle ilgili DHA'ya çarpıcı açıklamalarda bulundu. "Çanlar 2033'ten sonra çalmaya başlar" diyen Ercan, "Yapı niteliğine baktığımız zaman depremden yüzde 35 oranında Anadolu yakası etkilenecek. Yüzde 65 yıkımını ise Avrupa yakası yaşayacak" diye konuştu. Ercan, "Beklenen İstanbul depremi bir tane deprem olmayacak. İstanbul depremi en az 3 tane deprem olacak." dedi.

29.11.2018Gündem
İstanbul için zemin sıvılaşması uyarısı

İstanbul için zemin sıvılaşması uyarısı

Olası İstanbul depreminde en büyük risklerden birinin zemin sıvılaşması olduğunu belirten uzmanlar dolgu alanlara dikkat çekti. Uzmanlar, Dolgu alanlarını doğa tekrar geriye alır uyarısında bulunuyor. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ise, Deprem anından suya doygun zeminlerde, tekrarlı titreşim hareketlerinde zemin taşıma kapasitesini sıfırlar. Sıfırladığı anda, üzerindeki yapı da oturma ya da yana doğru yıkılma söz konusu olabilir. İstanbul ölçeğinde genelde sahil bantlarımızda sıvılaşma riski olan bölgelerimiz var. Buralarda da yapılarımızı buna göre projelendirmemiz gerekiyor dedi.

11.11.2018Haber
İstanbul için korkutan uyarılar

İstanbul için korkutan uyarılar

OLASI İstanbul depreminde en büyük risklerden birinin "zemin sıvılaşması" olduğunu belirten uzmanlar dolgu alanlara dikkat çekti. İstanbul'un sahil şeridinin tamamında risk olduğunu belirten Jeofizik uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Gündoğdu, "Zemin etüdü yapılmadıysa, buna uygun yapılar yapılmadıysa ister bina, ister yol olsun son derece tehlike altında" dedi. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna ise, "Olası bir Marmara depreminde bu dolgu alanlarını doğa tekrar geriye alır diye düşünüyoruz. Onun için bu bölgelerin toplanma alanı olarak ilan edilmesi çok çok yanlış" diye konuştu.

11.11.2018Gündem
İstanbula tsunami uyarısı 6 metrelik dalgalar Ataköye ilerleyecek

İstanbul'a tsunami uyarısı! 6 metrelik dalgalar Ataköy'e ilerleyecek

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy, 15 yıl içinde meydana geleceği ileri sürülen İstanbul depremiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ersoy, "Bu konuda yetkin ve uzman biri olarak şunu söyleyebilirim: Marmara, kapalı deniz olmasına rağmen tsunami tehlikesi barındırıyor. Tsunami dalgası Ataköy’ün sonuna kadar ilerleyecektir. " dedi.

31.08.2018Gündem
Marmara’da 7.2 sürpriz olmaz

Marmara’da 7.2 sürpriz olmaz

BOĞAZİÇİ Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özgener, “Ülkemizin yüzde 90’ı deprem tehlikesi altında. Yaklaşık her yıl 2.5-3 santim batıya doğru kayıyoruz ve bir enerji birikiyor. Marmara için yapılan hesaplamalarda da 7’nin üzerinde, 7.2 gibi bir deprem şu anda olsa sürpriz olmaz” dedi.

17.08.2018Gündem
“DASK Afet Yönetim Sistemi” devrede

“DASK Afet Yönetim Sistemi” devrede

17 Ağustos Marmara Depremi'nin 19'uncu yılında Türkiye genelinde sigortalılık oranı yüzde 50 seviyesinde. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, geliştirdikleri yeni DASK Afet Yönetim Sistemi projesinin, afet yönetiminde dünyaya referans olabilecek yatırım ve işbirlikleriyle yürüdüğünü söyledi.

16.08.2018Ekonomi
Marmara depremi için korkutan senaryo

Marmara depremi için korkutan senaryo!

YILDIZ Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı Jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Yabancı ve yerli yer bilimcilerinin ortak fikri; gelecekte Marmara Denizi içerisinde 7’den büyük bir deprem olabileceği ve beraberinde yıkıcı bir tsunami dalgası oluşabilir. En kötü senaryoya göre deprem büyüklüğü 7.7’ye bile varabilir" dedi.

15.08.2018Gündem
Kentsel dönüşüme 6,6 milyar harcandı

Kentsel dönüşüme 6,6 milyar harcandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, kentsel dönüşüm kapsamında toplam 6 milyar 689 milyon lira harcandığını bildirdi.

6.07.2018Ekonomi
O tarihten önce deprem olursa şaşırırım

'O tarihten önce deprem olursa şaşırırım'

İSTANBUL Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, hiçbir bilimsel verinin Marmara’da hemen deprem olacağını göstermediğini belirterek, "İstanbul’da 2045’ten önce deprem olursa ben şaşırırım" dedi.

1.06.2018Gündem
Fransız deprembilimciden Marmara depremi için uyarı

Fransız deprembilimciden Marmara depremi için uyarı

Türk ve Fransız bilim insanları, Marmara’da deprem riskine dair yeni araştırma yaptı. Fransız deprembilimci Louis Geli, “Batı Marmara’daki bazı sismik hareketler gazdan kaynaklanıyor. Bölge neredeyse 1766 depreminden beri enerji biriktiriyor. 250 yıldır biriken bir elastik enerjiden bahsediyoruz. Büyük bir depremin gerçekleşeceğinden eminiz, bu bir ihtimal değil" dedi.

14.05.2018Gündem
Marmara depremi ile ilgili dikkat çeken tahmin

Marmara depremi ile ilgili dikkat çeken tahmin!

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır Marmara'da beklenen olası depremle ilgili dikkat çeken bir tahminde bulundu. Prof. Çakır açıklamasında  "1912 depreminin bittiği yerden başlayacak yeni bir kırık, doğuya doğru ilerlerken bu zona gelirse yavaşlayıp durabilir. Bu komplikasyonun varlığının bilinmesi de oluşacak Marmara depreminin beklenenden daha küçük olma ihtimalini artırmaktadır. Marmara Denizi içindeki bu krip zonu, Adalar civarında başlayan bir deprem kırığının batıya doğru ilerlemesini durdurarak, depremin daha fazla büyümesine engel olabilir" ifadelerini kullandı.

6.03.2018Gündem
Olası İstanbul depremi için 7 insani yardım merkezi önerisi

Olası İstanbul depremi için 7 insani yardım merkezi önerisi

Olası İstanbul depremine hazırlık amacıyla insani yardım malzemelerinin önceden depolanması için 7 ayrı afet müdahale ve yardım merkezi kurulması önerildi. Böylece çadır, tıbbi malzeme ve su gibi yardım malzemeleri, kentin kritik noktalarına hızla ulaştırılabilecek.

5.03.2018Ekonomi
Kandilliden İstanbul için uyarı: 7 üstü deprem kesin... 7 dakika sonra tsunami

Kandilli'den İstanbul için uyarı: 7 üstü deprem kesin... 7 dakika sonra tsunami

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Özener, "7 üstü İstanbul depremi her an olabilir" dedi. Deprem sonrası için tsunami uyarısında bulunuldu.

19.02.2018Gündem
Irak depreminden sonra Türkiye için korkutan uyarı

Irak depreminden sonra Türkiye için korkutan uyarı

Prof. Dr. Celal Şengör, Irak'ta meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından uyardı. Şengör "Türkiye Batı'ya atılıyor. Türkiye'nin Batı'ya atılması; 1939 Erzincan, 1941 Reşadiye, 1942 Erbaa, 1944 Bolu, 1967 Adapazarı, 1999 Gölcük ve Kaynaşlı, gelecekte İstanbul depremi. Şimdi burası eli kulağında" dedi.

13.11.2017Haber
Irak depreminden sonra Türkiye için korkutan uyarı

Irak depreminden sonra Türkiye için korkutan uyarı

Prof. Dr. Celal Şengör, Irak'ta meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından uyardı. Şengör "Türkiye Batı'ya atılıyor. Türkiye'nin Batı'ya atılması; 1939 Erzincan, 1941 Reşadiye, 1942 Erbaa, 1944 Bolu, 1967 Adapazarı, 1999 Gölcük ve Kaynaşlı, gelecekte İstanbul depremi. Şimdi burası eli kulağında" dedi. Deprem uzmanı Ahmet Ercan ise Türkiye için ivedi bir etkileşim beklenmez" diye konuştu.

13.11.2017Gündem
İstanbul depremiyle ilgili korkutan uyarı: En büyük tehlike binalar değil

İstanbul depremiyle ilgili korkutan uyarı: En büyük tehlike binalar değil

İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, İstanbul’da beklenen olası depremde 3 bine yakın yangın olabileceğini söyledi. Kılıç, depremde yaşanacak patlamaların nedeninin gaz olacağını belirterek 'Depremde doğalgaz otomatik kapansa da borulardaki gazlar risk' dedi.

2.11.2017Gündem
Tehdit değil can suyu

Tehdit değil can suyu

Gayrimenkul fuarı Cityscape Global’i ikinci gününde ziyaret eden Bakan Mehmet Özhaseki, “5 yılda 160 bin yabancı Türkiye’den ev aldı. Yabancıya satışa tehdit diyen var oysa bu ekonomiye can verir” dedi. Bakan Körfez gerilimine de değindi ve “Körfez’de taraf değil hakemiz. Ticaret ayrı siyaset ayrı” diye ekledi.

12.09.2017Ekonomi
Uzmanlar uyarıyor: 10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir

Uzmanlar uyarıyor: '10 gün içerisinde büyük bir deprem olabilir'

Meksika'da 8.2 büyüklüğündeki depremin ardından korkulan olmadı. Gelen bilgilere göre dünyanın ekseninin kaymasına sebep olan büyük depremde 61 kişi hayatını kaybetti. Peki 6 ülkede hissedilen bu deprem nasıl bu kadar az zararla atlatılabildi? Deprem uzmanları Ahmet Ercan ve Oğuz Gündoğdu bunun depremin şehir merkezlerine uzak bölgede olmasına ve alınan önlemlere bağlıyor. Ahmet Ercan, "Depremin ardından oluşan yer kabuğu gerginliği Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde 10 gün içerisinde büyük bir depreme sebep olacak" diyor.

9.09.2017Dünya
Batı beşik gibi... Son 7 ayda 26 bin deprem

Batı beşik gibi... Son 7 ayda 26 bin deprem

AFAD’a bağlı Deprem Dairesi Başkanlığı, kapılarını ilk kez Hürriyet’e açtı.

29.08.2017Gündem
Kandilli’den İstanbul depremi hatırlatması: 7’nin üzerinde deprem yakın

Kandilli’den İstanbul depremi hatırlatması: 7’nin üzerinde deprem yakın

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, “Bütün bilim adamları aslında şunu kabul etmiş durumda: Marmara’da yakın bir gelecekte tarih veremiyoruz ama 7’nin üzerinde deprem olacağı açık. Bu tek parçalı bir kırık olabilir iki ya da üç parçalı kırık olabilir ama Marmara’da bir deprem olacağı gerçeğini hiçbir zaman değiştirmez” dedi.

17.08.2017Gündem
Kandilliden deprem açıklaması: Tarih veremiyoruz ama yakın bir gelecekte...

Kandilli'den deprem açıklaması: Tarih veremiyoruz ama yakın bir gelecekte...

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. DR. Haluk Özener, beklenen Marmara depremiyle ilgili açıklamada bulundu.

17.08.2017Gündem
İstanbul için korkutan senaryo 7.7 büyüklüğünde olursa en az 625 bin can kaybı

İstanbul için korkutan senaryo! '7.7 büyüklüğünde olursa en az 625 bin can kaybı'

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı 5 oda tarafından hazırlanan deprem raporunda, olası İstanbul depreminin 7.7 büyüklüğünde olması halinde, 625 bin insanın hayatını kaybedeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

16.08.2017Gündem
Marmara depremi için korkutan açıklama

Marmara depremi için korkutan açıklama!

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin yarın 18'inci yıldönümü. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi için 2045 yılını işaret etti.

16.08.2017Gündem
Olası İstanbul depremi için korkutan yorum: 7.2den kaçış yok

Olası İstanbul depremi için korkutan yorum: 7.2'den kaçış yok!

Gülben Ergen bu hafta yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür ile bir araya geldi, son dönemde Ege’de yaşanan şiddetli depremleri ve beklenen İstanbul depreminin ayrıntılarını konuştu.

1.08.2017Magazin
Son dakika... Egede deprem İzmir, İstanbul, Bursada da hissedildi...

Son dakika... Ege'de deprem! İzmir, İstanbul, Bursa'da da hissedildi...

Ege Denizi Karaburun açıklarında saat 15.28'de 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir'in yanı sıra İstanbul, Bursa, Yalova, Çanakkale, Edirne, Manisa gibi çok sayıda ilde şiddetli şekilde hissedildi. Deprem sonrası vatandaşlar panikle sokağa döküldü. İlk depremin ardından AFAD verilerine göre saat 15.35'te 4.9, 15.47'de ise 4.5 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi. İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında 21.25 ve 21.29'da 4.0 büyüklüğündeki 2 deprem de korkuya sebep oldu. AFAD verilerine göre ilk depremin ardından 20'den fazla artçı sarsıntı kaydedildi. İzmir Valisi, şu ana kadar kendilerine ulaşan bir can kaybı olmadığını duyurdu. Çalışmalar devam ediyor. AFAD da son durumla ilgili açıklama yaptı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Özener ise "Sığ, yüzeye yakın bir deprem olması nedeniyle de 400-500 kilometre uzaklıklardan, İstanbul'dan da hissedildiğini" kaydetti. Özener, olası İstanbul depremiyle ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

12.06.2017Gündem
Olası İstanbul depremi için bir iyi bir kötü haber

Olası İstanbul depremi için bir iyi bir kötü haber

Marmara Denizi ile ilgili yapılan son araştırmaya göre, İstanbul depreminin yıkıcı etkisi düşük olacak ancak deprem erken uyarı sistemleri için yeterli süre olmayacak.

19.05.2017Gündem
Son dakika... Bakanndan flaş İstanbul depremi açıklaması

Son dakika... Bakan'ndan flaş İstanbul depremi açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İstanbul özelinde tüm bilim adamları 2030 yılına kadar bir depremin olabileceğini söylüyor. Bu depremin de 7 şiddetinde olabileceği öngörülüyor' dedi

26.04.2017Gündem
Deprem uzmanı Gündoğdunun canını sıkan faylanma

Deprem uzmanı Gündoğdu'nun 'canını sıkan' faylanma

Jeofizik uzmanı Yard.Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, yaptığı hesaplamalara dayanarak olası Marmara Depremi'nin Richter ölçeğine göre '+'0.2' veya '-0.2' yanılma payı ile 7.5 olacağını söyledi. Gündoğdu, 2014'te Gökçeada'nın karşısında meydana gelen 'Kuzey Anadolu fay hattının batıya doğru bir gelişmesi' olarak nitelendirdiği faylanmanın 'canını sıktığını' söyledi.

31.03.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Kediye kurşun

Üsküdar’da bir adam tabancasıyla sokaktaki kediye kurşun yağdıralı birkaç gün oldu.Biz yine isyan ettik.Lanetler okuduk.

13.11.2017

Depremden öte

Komşu ülkede deprem...

13.11.2017

17 Ağustos depreminin 18. sene-i devriyesi

17 AĞUSTOS depreminin sene-i devriyesinde, yaşanan acıların gerçekliği dışında, ‘eski hamam eski tas’ düzeni devam ediyor. Bu kadar sene sonra kayıpların kimlikleri, sahipsizlerin mezarları açılarak, DNA testi ile tespit edilmeye çalışılıyor.

16.08.2017

Olmaz ilaç

Deprem, bir yerleri sallayınca, bizim İstanbul hemen alarma geçti.

23.07.2017

Esbaba tevessül sonra tevekkül

Şu güzelim memlekette neler yaşıyoruz neler ama gel gör ki, doğal afetler kadar ürkütmüyor beni.

12.06.2017