EKSTRA
MENÜ

İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer? ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İshal Nasıl Geçer? haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 94 İshal Nasıl Geçer? haberi bulunmuştur.

İshal Nasıl Geçer? Haberleri

Çocuklarda ishale ne iyi gelir İshal nasıl geçer

Çocuklarda ishale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer?

Akut ishalin, sıklıkla 0-5 yaş gurubu çocuklarda rastlanan bir hastalık olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seza Baykan, ailelere ishalle ilgili önerilerde bulundu.

Sıcak havalarda ishal riski artıyor... İshal nasıl geçer

Sıcak havalarda ishal riski artıyor... İshal nasıl geçer?

Bunaltı sıcaklar ile birlikte su tüketimimiz de arttı. Temiz olmayan suları tüketme ishale neden olduğu gibi sıcaklarda çabuk bozulan yemekleri tüketmek de ishalin en büyük sebebi. Peki, ishal neden olur ve nasıl geçer? Yaz aylarında ishalin görülme sıklığının arttığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Neşat Bozkurtgil dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

9.07.2018Gündem
İshal neden olur İshale ne iyi gelir ve nasıl geçer

İshal neden olur? İshale ne iyi gelir ve nasıl geçer?

Sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olan ishalin neden olduğu ve tedavi yöntemleri vatandaşların merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Tedavi sürecinde, hem ilaç hem de beslenmenin önemli bir rol oynadığı ishalle mücadele ederken dikkat edilmesi gerekenler var. Öte ayndan ishale evde bitkisel ve doğal çözümler getirmek de mümkün. Peki, ishal neden olur? İshale ne iyi gelir ve nasıl geçer?

16.04.2018Sağlık
Altınmühür bitkisi ishal için çözüm kaynağı İshal nasıl geçer

Altınmühür bitkisi ishal için çözüm kaynağı! İshal nasıl geçer?

Altınmühür bitkisi, ülkemizde pek kullanılan bir tür olmasa da faydaları ile dikkat çekiyor. Genellikle Amerika’da yetişen Altınmühür, sindirim sistemi hastalıkları ve ishale iyi gelmesiyle bilinir. Bitki çayı olarak kullanılmasının yanı sıra merhemi de yapılabilen bu bitki, sedef ve mantara karşı kullanılabilmektedir. İşte, Altınmühür bitkisinin faydaları ve kullanımı hakkında bazı bilgiler

24.02.2018Sağlık
İshalle birlikte kusma varsa dikkat

İshalle birlikte kusma varsa dikkat!

Özellikle 2 yaş altı çocukların risk altında olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kesikminare, kusmanın da eşlik ettiği durumlarda vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

Çocuklara evde ishal tedavisi için 10 öneri

Çocuklara evde ishal tedavisi için 10 öneri

Çocuklarda ishal ve mide bulantısı şikayetlerinde son günlerde artış yaşanıyor.

30.11.2016Cocuk
Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat!

İshaller özellikle yaşlılar ve çocuklar için risk oluşturabiliyor.

Anne sütü bebekleri ishalden koruyor

Anne sütü bebekleri ishalden koruyor

Anne sütü ile beslenen bebeklerde diğerlerine oranla ağır ishal görülmez.

Tuzlu ayran ve pirinç lapası ishale iyi geliyor

Tuzlu ayran ve pirinç lapası ishale iyi geliyor

Özellikle okul döneminde yaygınlaşan bu problem için çözüm önerileri...

Kortizol nedir Kortizol değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Kortizol nedir? Kortizol değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri

Kortizol, sağlıkta sıklıkla karşımıza çıkan terimlerden birisidir. Vücudun bağışıklık sistemini doğrudan etkiler. Kortizol nedir, değeri kaç olmalıdır, düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir sorularının yanıtlarını sizin için derledik.

8.06.2020Sağlık
Anne ve babaların aradığı yanıtlar

Anne ve babaların aradığı yanıtlar

Çocuklara bulaşabiliyor mu; bulaşırsa semptomları neler? Koronadan çocukları korumak için onların ruh halini de gözardı etmeden ebeveynler ne yapmalı? Hangi yaşta, hangi soruları soruyorlar? İşte uzmanların cevapları ve önerileri......

MERS virüsü nedir MERS belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır

MERS virüsü nedir? MERS belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel bir salgın haline dönüşen corona virüsünün (Covid 19)  MERS ve SARS gibi ciddi hastalıklarla olan bağlantısı gündemde yer almaya devam ediyor. MERS-CoV adlı virüsün neden olduğu MERS corona virüsü gibi virüsün bulaşmasından sonraki ilk 15 gün süre içerisinde bazı semtomlar ile kendisini gösterebiliyor. MERS belirtilerini ülkemizde de öğrenmek isteyenlerin en fazla araştırdığı konu, 'MERS nasıl bulaşır?' sorusu oldu. Peki, MERS virüsü nedir? MERS belirtileri nelerdir? İşte, MERS virüsü ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

18.03.2020Sağlık
Fındığın faydaları nelerdir Fındık neye iyi gelir

Fındığın faydaları nelerdir? Fındık neye iyi gelir

E vitamini açısından çok zengin olan fındık, insan sağlığına onlarca faydası vardır. Çiğ olarak tüketilmesi önerilen fındık, ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Fındığın vücut üzerindeki faydalarına tüm detayları ile yer verdik.

4.03.2020Sağlık
Armutun faydaları nelerdir armut neye iyi gelir

Armutun faydaları nelerdir? armut neye iyi gelir

Lif bakımından zengin meyvelerden birisi olan armut, büyükten küçüğe herkesin sevdiği besinlerden biridir. Uzmanlar tarafından, şeker hastalarına sıklıkla önerilen armut, birçok faydaya sahiptir. İşte armut tüketilmesinin vücuda sağladığı faydalar ve neye iyi geldiğine dair ayrıntılar.

4.03.2020Sağlık
Her Corona Virüs hastalığı öldürücü müdür

Her Corona Virüs hastalığı öldürücü müdür?

Corona virüsü nedir? Corona virisü nasıl bulaşır? Her Corona virüsü öldürücü müdür? İç Hastalıkları ve Ozon Tedavisi Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu, tüm dünyayı korkutan Corona virüsü hakkında bilgi veriyor.

24.01.2020Sağlık
Toksik şok sendromu nedir Nedenleri, belirtileri, tedavisi hakkında bilgiler

Toksik şok sendromu nedir? Nedenleri, belirtileri, tedavisi hakkında bilgiler

Vücutta bulunan bir bakterinin aniden çoğalması ve kana karışması sonucu toksik şok sendromu meydana gelebilir. Hayatı tehdit edebilecek boyutlara ulaşabilen bu durum en kısa sürede saptanmalı ve tedavi edilmelidir. Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Dr. Hale Erbaş, toksik şok sendromu ile ilgili uyarılarda bulundu.

14.01.2020Sağlık
Kramp neden girer, Kramp nasıl geçer, ayağa kramp girmesi nasıl geçer

Kramp neden girer, Kramp nasıl geçer, ayağa kramp girmesi nasıl geçer?

Kısa süreli ağrıların oluşturduğu uyuşma hissiyle birlikte gelen kramplar nasıl geçer sorusu internette aranan konular arasında yer alıyor. Kramp vücut içinde bir takım eksiklerin habercisidir. Peki Kramp neden girer, Kramp nasıl geçer, ayağa kramp girmesi nasıl geçer?

11.12.2019Sağlık
Tifo hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Tifo hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Tifo hastalığı yüksek ateş, ishal ve kusmaya yol açan ve ölümcül olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Etken mikroorganizma genellikle Salmonella typhi isimli bakteridir. Enfeksiyon sıklıkla kontamine yiyeceklerden ve içme suyundan bulaşır ve el yıkamanın daha az olduğu yerlerde daha yaygındır. Peki Tifo hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

24.09.2019Sağlık
Ebola virüsü nedir Ebola virüsü nasıl bulaşır

Ebola virüsü nedir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?

Dünya genelinde Batı Afrika'da 2013 yılından itibaren yaygınlaşarak insan sağlığını tehdit eden ebola virüsü can almaya devam ediyor. Africa CDC'den yapılan son açıklamaya göre, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde virüs nedeniyle, hayatını kaybedenlerin sayısı bin 705'e çıktı. Ciddi ve tehlikeli bir virüs olan bu hastalığın insan ve hayvanlar için özel bir tedavisi bulunmuyor. Peki, ebola virüsü nedir? Ebola virüsü nasıl bulaşır?

23.07.2019Sağlık
Ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır

Ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır?

Binlerce kişinin ölümüne neden olan ebola virüsü, Aralık 2013'te ilk olarak Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017'de görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi ölmüştü. Ebola Hemorajik Ateşi’nden korunma konusunda birçok zorluk vardı. Ebola Hemorajik Ateşi ile insanların tam olarak nasıl enfekte oldukları bilinmediğinden az sayıda temel korunma tedbiri vardır. Peki, ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır?

16.06.2019Sağlık
İyodin nedir İyodin hapı ne zaman kullanılır

İyodin nedir? İyodin hapı ne zaman kullanılır?

İyodin ya da iyot tabletleri, radyoaktif maddelere maruz kalınmasıyla birlikte tiroitlerin bu maddeleri tutmasına engel olan iyodin, Çernobil faciasının ardından sık kullanılan tabletler arasında yer almıştır. Peki, iyodin hapı nedir ve iyot tableti ne zaman kullanılmalıdır? İşte, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan alınan bilgilere göre tüm detaylar

28.05.2019Sağlık
Basur nedir Hemoroid neden olur

Basur nedir? Hemoroid neden olur?

Hemoroid halk dilinde bilinen adıyla basur, zaman zaman ortaya çıkan yaygın bir sağlık sorunudur. Hemoroid içerisinde kan pıhtısı oluşursa şiddetli bir ağrıya neden olur. Basurun dereceleri değişiklik gösterebilir. Peki, basur nedir, neden olur? İşte, basur hakkında merak edilenlerin detayları!

12.07.2018Gündem
Dizanteri hastalığı nedir Basilli dizanteri ne demek

Dizanteri hastalığı nedir? Basilli dizanteri ne demek?

Dizanteri, ishalle birlikte görülen bulaşıcı ve salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır. Basilli dizanteri, su kaynaklarının ve gıdaların insan kaynaklı fekal kontaminasyonu (dışkı ile kirlenme) sonucu yayılır. Basilli dizanteriye yakalanan kişilere uygun antibiyotik ve sıvı-elektrolit desteği yanında sindirimi kolay besinler ve bol su verilmelidir. Peki, Basilli dizanteri nedir?

12.07.2018Gündem
Boğaz ağrısına ne iyi gelir Boğaz ağrısı için doğal yöntemler

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısı için doğal yöntemler

Boğaz ağrısı, en küçük tıbbi sorunlardan en az biri olsa da, en yaygın olanlardan biridir. Boğaz ağrısı için genellikle antibiyotik önerilir, ancak evdeki doğal yöntemler de çözüm olabilir. Peki boğaz ağrısına ne iyi gelir?

19.04.2018Sağlık
AIDS nasıl bulaşır, HIV nasıl anlaşılır

AIDS nasıl bulaşır, HIV nasıl anlaşılır

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü), AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) olarak bilinen ve tedavi edilebilen bir hastalığın nedenidir. Peki bu hastalık nasıl bulaşır? Virüsü kaptığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Önlen'e sorduk. İşte AIDS ve HIV'ın bulaşma yolları ve belirtileriyle ilgili uzman görüşü:

19.12.2017Sağlık
Zayıflayan Bağışıklık Sisteminin 5 Erken Sinyali

Zayıflayan Bağışıklık Sisteminin 5 Erken Sinyali!

Sağlıklı ve uzun bir ömür için bağışıklık sistemimizin güçlü olması çok önemli. Özellikle de grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının kapımızı çaldığı sonbahar ile kış mevsiminde.Hastalıklara karşı dirençli olabilmek içinse bağışıklık sisteminin “alarm” sinyallerini bilmek ve geç olmadan önlem almak şart olduğunu söyleyen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, bağışıklık sisteminin zayıfladığına işaret eden 5 erken belirtiyi anlattı.

YGSye gireceklere tavsiyeler Bunları yapmayın

YGS'ye gireceklere tavsiyeler! Bunları yapmayın!

YGS'ye gireceklere tavsiyelerde bulunan uzmanlar, adayların özellikle sınava aç girmemelerini dile getirdi. Sınav esnasında anlık stres ve sınav günü beslenme konusuna da değinen uzmanlar, YGS'ye gireceklere önemli tavsiyelerde bulundu. İşte, sınava saatler kala ders çalışmanın yarar ve zarar değerlendirmesinin de yer aldığı YGS'ye gireceklere tavsiyeler ve bilinmesi gerekenler

10.03.2017Eğitim
2017’ye özel 15 dakika kuralı

2017’ye özel 15 dakika kuralı

Bu hafta sonu üniversiteye giriş için ilk adımı atacak, YGS’ye gireceksiniz. Ancak sınav öncesinde ve esnasında dikkat edilmesi gerekenleri unutmayın. Çok küçük görünen olaylar bile sınavınızın iptal edilmesine neden olabilir. Örneğin, 2016 YGS’de gözetmenlerin uyarısından önce kitapçıkları açan yani ‘sınav öncesi okuma’ ihlali yapan 4 kişinin sınavı geçersiz sayıldı. 2016’da ÖSYM’nin yaptığı tüm sınavlarda ise 5 bin 566 adayın sınavı çeşitli nedenlerle iptal edildi.

5.03.2017Eğitim
Her 13 çocuktan 1’inde besin alerjisi görülüyor

Her 13 çocuktan 1’inde besin alerjisi görülüyor

Besin alerjisi yapan gıdaların başında süt, fındık fıstık gibi çerezler yer alıyor.

AİDS nasıl geçer ve neden olur AIDS belirtileri nelerdir

AİDS nasıl geçer ve neden olur? AIDS belirtileri nelerdir?

Genellikle cinsel ilişki dolayısıyla bulaşan AİDS, Türkçe'de Edinsel Bağışıklık Yetmezliği Sendromu olarak bilinmektedir. HIV mikrobunun vücuda girmesiyle birlikte zarar gören metabolizma, AIDS belirtileri ile baş göstermektedir. Peki, AİDS nasıl geçer ve neden olur? İşte, AİDS mikrobu hakkında merak edilen bazı bilgiler

8.04.2016Sağlık
Klima hangi hastalıklara sebep oluyor

Klima hangi hastalıklara sebep oluyor?

Klimanın sebep olduğu hastalık ciddi seyredebilir ve ölümle sonuçlanabilir!

10.08.2015Sağlık
Kış Hastalıkları Kapınızı Çalmasın

Kış Hastalıkları Kapınızı Çalmasın !

Mikropların yaşamasına izin vermiyor gibi görünen soğuk hava nasıl oluyor da bizi hasta ediyor? Bu sorunun yanıtını Hisar Intercontinental Hospital Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Seyhan Alkan’la birlikte aradık…

Doktoru aramadan önce bunları yapın

Doktoru aramadan önce bunları yapın

Bebeğiniz soğuk algınlığı ya da grip mi oldu? İşte doktoru aramadan önce yapmanız gerekenler!

Tedavi eden değil hastalıktan koruyan sistem başarılıdır

'Tedavi eden değil hastalıktan koruyan sistem başarılıdır'

Türkiye 2010 yılında aile hekimliği ile tanıştı. Son yıllarda ise sürekli "koruyucu hekimlik" kavramı dile getiriliyor. Koruyucu hekimliğin Türkiye'de geliştiği, bunun en önemli ayağının aile hekimliği olduğu belirtiliyor. Peki ama koruyucu hekimlik denilen şey nedir? İyi bir doktor hastasını iyi tedavi eden doktor mudur yoksa hastası "hasta olmayan" doktor mudur?

15.11.2014Sağlık
SEYAHAT 10. YIL

SEYAHAT 10. YIL

Seyahat İlavesi 10 yıldır, yazarlarıyla, okurlarıyla dünyayı geziyor.

28.06.2013Advertorial
Laktoz intoleransı ile süt alerjisi

Laktoz intoleransı ile süt alerjisi

Sütün hijyenik bir şekilde üretilip tüketilmesi çok önemli!

6.06.2012Sağlık

Yazar Sonuçları

Gebelikte ishal nedir?

Gebelik döneminde ishal, günde üç veya daha fazla sayıda yumuşak, sulu dışkılama olarak tanımlanabilir. Dışkıda koku, renk ve kıvam değişiklikleri görülebilir, ishalle birlikte karın ağrısı, mide bulantısı, kusma olabilir. Gebelik dönemindeki ishallerin çoğunlukla sebebi besin zehirlenmeleridir. Özellikle yaz aylarında besin zehirlenmesine bağlı ishal sık görülür.

27.09.2017

Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bu kış döneminde özellikle viral enfeksiyonlardan korunmak ve hasta olduğumuz zamanda çabuk atlatmak için neler yapmalıyız? Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

10.12.2020

Üç denizcimize 57 gün esir hayatı

Katamaranla dünya seyahatine çıkmışlardı. Onlarca ülke ve okyanus geçtikten sonra dönüş yolunda Kızıldeniz’de fırtınaya yakalanınca, Eritre’ye sığınmışlardı.

27.06.2020
Hemoroid belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir

Hemoroid belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir

Türkiye’de en sık görülen hastalıklardan olan hemoroid, halk arasındaki adı ile basur hastalığı tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Makat bölgesinde ortaya çıkması sebebiyle, toplumda “gizlenen sağlık problemleri” arasında yer alan hemoroid, erken evrede fark edildiğinde basit müdahalelerle tedavi edilebilirken, gizlendiği için ilerleyerek cerrahi işlem gerektirecek hale gelebilir.

20.09.2019

Doğal ürünler ne kadar güvenli?  

Ortalık ot-çöp tüccarı kaynıyor. Kimi diyabeti, kimi kanseri, kimi de yağlı karaciğeri otla-çöple tedavi ettiğini ileri sürüyor. Çoğu da bu ürünleri internet yoluyla satıp para kazanmanın peşinde.

12.09.2017

Zerdeçalın kendisi mi hapı mı?

Doğal yoldan yemeklerle alınan zerdeçal ile besin desteği olarak yutulan zerdeçal haplarından faydalanma oranı arasında dağlar kadar fark var. İşte bu nedenle biri size zerdeçal hapı tavsiye ettiğinde biraz düşünün ve onu doğal haliyle tüketmenin daha akılcı olduğunu unutmayın.

27.06.2017
Havale geçiren çocuğa nasıl müdahale edilmeli

Havale geçiren çocuğa nasıl müdahale edilmeli?

Havale geçiren çocuğu sakın duşa sokmayın!

21.10.2016
Kadınlar mı yoksa erkekler mi strese daha dayanıklı

Kadınlar mı yoksa erkekler mi strese daha dayanıklı?

Stresle başa çıkmak için uzmanından öneriler...

12.07.2016

Bilim mi gelenek mi ?

Beslenirken tabii ki bilimin önerilerini kulak arkası etmeyin ama anneniz, nineniz hangi gıdalarla beslenmiş, onları nasıl pişirmişse, sizi hangi yiyecek içeceklerle büyütmüşse onlara ağırlık verin.

23.08.2015

Tüm ayrıntılarıyla yazın bebek bakımı!

Bu dönemde şişme havuzu doldurarak bebeği serinletmek uygun olur.

6.08.2015
Rüzgara fısıldarım...

Rüzgara fısıldarım...

Aramızda hala ruhlarının dolaştığına inandığım Kayseri Talas’taki üç kuzuya, sonra Serpil Öğretmen’e ve Özgecan’a ve adnı bilmediklerime… Öperiz yaralarınızdan, ateş düştüğü yeri yakar, biliriz.

16.02.2015
Bizim Norveçten neyimiz eksik

Bizim Norveç'ten neyimiz eksik?

Türkiye 2010 yılında aile hekimliği ile tanıştı. Son yıllarda ise sürekli "koruyucu hekimlik" kavramı dile getiriliyor. Koruyucu hekimliğin Türkiye'de geliştiği, bunun en önemli ayağının aile hekimliği olduğu belirtiliyor. Peki ama koruyucu hekimlik denilen şey nedir? İyi bir doktor hastasını iyi tedavi eden doktor mudur yoksa hastası "hasta olmayan" doktor mudur?

17.11.2014

Yolcu ishali olmayın

Yolcuların en sık karşılaştığı sağlık sorunu ‘yolcu ishali’. Hangi nedenle yolda olursanız olun günlerinizi zehir eden ishale karşı alabileceğiniz en etkili önlem yediğiniz, içtiğinize dikkat etmeniz.

11.11.2013

ÇOCUKLARDA ATEŞLİ HASTALIKLAR

Bu hafta konumuz, “çocuklarda ateşli hastalıklar...”

17.05.2013