GeriÇocuk Sağlığı Tuzlu ayran ve pirinç lapası ishale iyi geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tuzlu ayran ve pirinç lapası ishale iyi geliyor

Tuzlu ayran ve pirinç lapası ishale iyi geliyor
Abone Olgoogle-news

Özellikle okul döneminde yaygınlaşan bu problem için çözüm önerileri...

İshal, basit gibi görünse de hastanın yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalıktır. Sulu dışkılama, dışkı miktarında artma ya da dışkılama sıklığında artma ishal olarak kabul edilir. Dünya Sağlık Örgütü, bir günde üç defadan fazla sulu dışkılamayı ishal olarak tanımlar.

İshal tüm yaşam süresince görülebilen, ancak 5 yaş altı çocuklarda çok ciddi komplikasyonlara yol açabilen bir durumdur. Tüm hastalıklarda olduğu gibi ishalde de koruyucu önlemler son derece önemlidir. Ancak ciddi ishal vakalarında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve uygun tıbbi tedavi uygulanmalıdır.

İSHAL NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

 • Bozuk yiyecekler ya da kötü su nedeniyle vücuda giren virüs, bakteri ve parazitler ishale neden olabilir.
 • Sadece yiyeceklerin tazeliği değil, alışık olmadığınız yiyeceklerdeki farklı kimyasallar da ishale veya mide bozulmasına neden olabilir.
 • Hijyen koşullarının yeterince dikkate alınmadığı ortamlarda hazırlanan yiyecekleri tüketmek ishale giden en kestirme yollardan biridir.
 • Kullandığımız ilaçlar veya laktoz intoleransı gibi pek çok farklı nedenden dolayı da ishal oluruz.
 • İshalin ateş, bulantı kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik gibi belirtileri vardır.

ÇOCUK VE YETİŞKİNLERDE İSHAL TEDAVİSİ

Tuzlu ayran ve pirinç lapası ishale iyi geliyor

İshalde, öncelikle kaybedilen sıvının ağız yoluyla yerine konması gerekir. Sıvı kaybı artmışsa ve kişi halsizleşmişse, ateşi yükselmeye başlamışsa, kusmaya başlamışsa yani sıvı kaybı ağızdan alınan sıvıdan daha fazla olmaya başladıysa mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Bu şekilde damar yolu ile sıvı takviyesi yapılarak ve gerektiğinde ishal semptomlarını giderici bir takım tıbbi ürünler kullanılarak sıvı dengesi tekrar sağlanır ve ishal belirtileri azaltılır.

İshal problemi sırasında hastalar pirinç lapası, yayla çorbası, havuç, muz, elma gibi besinler tüketmelidir. Yağlı besinler, meyve suyu, kola gibi çok şeker içeren içeceklerden sakınılmalıdır.

Ayrıca çocuğa kaynamış su, açık çay, tuzlu ayran, meyve suyu, yoğurtlu pirinç çorbası verilebilir. Şeker ve şekerli yiyecekler verilmemelidir.

İSHALDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Tuzlu ayran ve pirinç lapası ishale iyi geliyor

İshalin % 90’ı virüs kaynaklıdır. Bu nedenle, ishalden korunmak için el yıkaması, kullanılan ya da içilen suların temizliğine, sebzelerin meyvelerin iyi yıkanmış olmasına çok dikkat edilmelidir. Özellikle anne sütü ishali engeller. Bebeklere ilk altı ay sadece anne sütü verilmelidir.

Dışarıda yemek yerken mutfağından emin olmadığınız yerlerden, kokusu, tadı içinize sinmeyen yiyeceklerden hemen uzaklaşın. Alışveriş yaparken son kullanma tarihi geçmiş ve bozulmuş gıda ürünlerini almamaya özen gösterin. Evde de yiyeceklerinizi dolapta bile olsa uzun süre bekletmeyin. Açık su içmemeye çalışmak ve içme suyuna özen göstermek de son derece önemlidir.

İSHAL OLAN ÇOCUKLAR İÇİN EVDE NELER YAPILABİLİR? (TIKLAYIN)

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle