EKSTRA
MENÜ

İntes

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 297 haberi bulunmuştur.

İntes Haberleri

Depreme karşı ‘tekiz’

Depreme karşı ‘tekiz’

Türkiye inşaat sektörünü temsil eden 8 sivil toplum kuruluşu deprem konusunda yapılması gerekenlere dikkati çekmek için ortak bildiri imzaladı. Depremin değil kusurlu yapıların ölüme yol açtığını belirten sektör temsilcileri ‘ehil yapı müteahhidi ve güçlü denetim’ vurgusu yaptı. Kentsel dönüşümün hızlanması için devlet destekli yeni model önerisi de geldi.

26.11.2020Ekonomi
İş dünyasından 15 Temmuz mesajları

İş dünyasından 15 Temmuz mesajları

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hain darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti. Hükümetin, halkın, iş dünyasının ve tüm kesimlerin ortak duruşuyla bertaraf edilen darbe girişimin dördüncü yılında iş dünyası yayınladıkları mesajlarla birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. İş dünyası temsilcileri, FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı Türkiye’nin dünyaya örnek olacak mücadele verdiğine, başka hiçbir ülkenin yapamayacağı şekilde ekonomide hızlı bir toparlanma sürecine girilerek yaraların sarıldığına dikkat çekti.

15.07.2020Ekonomi
İş dünyası Ekonomik İstikrar Kalkanından memnun

İş dünyası 'Ekonomik İstikrar Kalkanı'ndan memnun

İş dünyası temsilcileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Koronavirüsle Mücadele Eş Güdüm Toplantısı sonrası açıkladığı "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketini değerlendirdi.

19.03.2020Ekonomi
İş dünyası Suriye İdlib’deki hain saldırının ardından tek yürek oldu. Birlik mesajı

İş dünyası Suriye İdlib’deki hain saldırının ardından tek yürek oldu. Birlik mesajı

Suriye’nin İdlib kentinde şehit düşen askerlerin acısı bütün Türkiye’yi derinden sarstı. Hain saldırıya karşı iş dünyası temsilcileri başsağlığı mesajları yayımladı. “Şehit haberiyle yüreğimiz yandı” diyen iş dünyası “Devletimizin yanında ve emrindeyiz” mesajı verdi.

29.02.2020Ekonomi
Bakan Turhandan yatırım açıklaması

Bakan Turhan'dan yatırım açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan "Yatırımları sadece yol olsun, köprü olsun, fabrika olsun diye ya da seçim malzemesi olsun diye yapmıyoruz. Ortada büyük bir resim ver. Güçlü ve büyük Türkiye resmi. Tüm yatırımlar ve ortaya çıkan eserler tek tek bu resme vurulan fırça izleridir" dedi.

19.12.2019Ekonomi
Son dakika haberi: Kanal İstanbul için önemli açıklama Tarih verdi

Son dakika haberi: Kanal İstanbul için önemli açıklama! Tarih verdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "İstanbul Boğazı'na alternatif sağlayacak, mal ve can güvenliğinin teminatı olacak Kanal İstanbul'un tüm hazırlıkları bitmek üzere, inşallah önümüzdeki yıl kazmayı vuracağız. Ancak ezberciler yine sahnede" dedi.

18.12.2019Ekonomi
Faizlerdeki gerileme inşaat sektörüne güveni artırdı

Faizlerdeki gerileme inşaat sektörüne güveni artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının temmuzda faizleri düşürmesi ve ardından konut faizlerinde görülen gerileme inşaat sektörüne güvenin artmasında etkili oldu.

29.09.2019Ekonomi
İNTESten müteahhitlik düzenlemesine destek

İNTES'ten müteahhitlik düzenlemesine destek

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Celal Koloğlu, "Sadece belirli kriterlere sahip müteahhitlerin kentsel dönüşüm uygulamaları yapabilmesiyle inşaatlar yarım kalmayacak, Türkiye kazanacak." ifadesini kullandı.

3.03.2019Ekonomi
Müteahhitler 2019dan umutlu

Müteahhitler 2019'dan umutlu

İNTES Başkanı Celal Koloğlu: "Bu yıl sürdürülebilir ve dengeli büyümeye odaklanan ekonomi politikalarının hayata geçirileceği bir yıl olacak. Yerel seçim sürecinin tamamlanması, döviz ve faiz oranlarındaki normalleşmenin etkisi ve yapısal reformların hayata geçirilmesiyle Türkiye ekonomisinin olumlu yönde seyredeceğine inanıyoruz." açıklamalarında bulundu.

2.01.2019Ekonomi
Türkiye’nin yatırım cazibesi artıyor

Türkiye’nin yatırım cazibesi artıyor

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye’nin doğrudan yatırım çekme potansiyelinin yüksek olduğunu belirterek, “Bugün birçok uluslararası firma Türkiye’yi bölgeye açılmak için bir yatırım üssü olarak kullanıyor. Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika gibi pazarlara coğrafi olarak yakın olmakla beraber aynı zamanda serbest ticaret anlaşmalarıyla hukuki açıdan bölgeyle çok sağlam ilişkiler geliştirmeye başladık” dedi.

6.12.2018Ekonomi
Çok önemli uyarı: Belgesi olmayan çalışamayacak

Çok önemli uyarı: Belgesi olmayan çalışamayacak!

İNTES Başkan Vekili Gürhan Özdemir: "Mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçileri 11 Kasım 2019'dan sonra şantiyelerde çalıştırılamayacak. İnşaat firmalarının ve işçilerimizin inşaat işçisi mesleği belgelendirme çalışmalarında teşviklerden yararlanmak için bir an önce harekete geçmesini öneriyoruz" açıklamasında bulundu.

13.11.2018Ekonomi
Tortum HES 20 Temmuzda ihale edilecek

Tortum HES 20 Temmuz'da ihale edilecek

Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Erzurum'daki Tortum Hidroelektrik Santrali (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri 20 Temmuz'da yapılacak.

18.07.2018Ekonomi
Kentsel dönüşümde akıllı şehir fırsatı

Kentsel dönüşümde akıllı şehir fırsatı

Dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesi hedefini olumlu bulan inşaat sektörü temsilcileri, sürecin akıllı şehir uygulamaları için fırsata çevrilmesini, kamu ve özel sektörün planlı hareket etmesini önerdi .

17.07.2018Ekonomi
İstanbulun ünlü caddesi için dikkat çeken açıklama: Fiyat düşüşleri yüzde 40ı buldu

İstanbul'un ünlü caddesi için dikkat çeken açıklama: Fiyat düşüşleri yüzde 40'ı buldu

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Bağdat Caddesi'nde yüzde 85'lere varan arsa maliyetleri nedeniyle çok hızlı artan fiyatların 2 yıldır düşüşte olduğunu belirterek, "Ortalama yüzde 30 olan düşüşler bazı yerlerde yüzde 40'ları aştı" dedi.

23.02.2018Ekonomi
Türk müteahhitlik devi iflas etti

Türk müteahhitlik devi iflas etti

Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesine giren Ankara merkezli Eser Taahhüt ve bağlı 5 şirket için iflas kararı çıktı. Şirketin Nijerya’da Yoruba Kralı ile ortaklığı bulunuyordu. Eser Taahhüt’ün patronu İlhan Adiloğlu ise halen İNTES Başkanvekili olarak görevinde bulunuyor.

8.01.2018Ekonomi
10 yıl vade fırsatı

10 yıl vade fırsatı

Başakşehir’de hayata geçirilen Adım İstanbul projesinden ev sahibi olmak isteyenler için fırsatlar devam ediyor. Adım İstanbul’da 10 yıl kadar olan vadelerde 0.45’ten başlayan vade oranları ile 5 yıla kadar olan vadelerde ise vade farksız ödeme imkânı sunuluyor.

9.11.2017Ekonomi
Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı 2 ay sonra açılıyor

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı 2 ay sonra açılıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: "(Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı) Yaklaşık 2 aylık bir işimiz kaldı. Şu anda yoğun bir şekilde çalışıyoruz ama kış şartlarının zorluklarını da hesaba katarak mart, nisan gibi inşaatı bitirmeyi planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

23.01.2017Ekonomi
Bakan’dan kritik KİK açıklaması

Bakan’dan kritik KİK açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kamu İhale Kanunu'nun güncellenerek değiştirilebileceğini ve dinamik olması gerektiğini söyledi.

28.09.2016Ekonomi
İnşaatçılar bankacı oldu

İnşaatçılar bankacı oldu

Konut kredi fazilerindeki artış nedeniyle senetli ev satışlarının arttığını söyleyen KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Sektör bankacılık yapmaya başladı. Tüm riski inşaat sektörü üstleniyor. Bankacılık sektörü bireysel konut alıcısının riskini alarak, inşaatçıyı bu riskten çıkarmalı. Devlet bankaları da elini taşın altına koymalı” dedi.

27.04.2016Ekonomi
Mesleki yeterlilik sınavları başladı

Mesleki yeterlilik sınavları başladı

Mersin’de Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından 48 meslekte zorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin sınavları başladı. 25 Mayıs’a kadar 40 meslekte faaliyet gösteren çalışanların belge alması gerekiyor. Belgesi olmayanlar ’tehlikeli’ ve ’çok tehlikeli’ işlerde çalışamayacak.

18.04.2016Eğitim
İnşaatta belgesiz işçi krizi

İnşaatta belgesiz işçi krizi

Mesleki yeterlilik belgesi olmayan işçiler 25 Mayıs 2016 itibariyle şantiyelerde çalışamayacak. Ancak şu ana kadar 1 milyon işçiden sadece 11 bini 734’ü zorunlu olan yeterlilik belgesini aldı. Eğer bir formül bulunmazsa 3 ay sonra şantiyelerde belgesiz işçi krizi yaşanacak.

İstanbul’da yarın 14 ilçede elektrik kesintisi

İstanbul’da yarın 14 ilçede elektrik kesintisi!

İstanbul’un Adalar, Ataşehir, Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Fatih, Güngören, Küçükçekmece, Silivri, Sarıyer, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde yarın, elektrik kesintisi yaşanacak. İşte detaylar...

1.02.2016Gündem
Müteahhitler mahkemeden tedbiri aldı Timsah Arenayı tamamladı

Müteahhitler mahkemeden tedbiri aldı Timsah Arena'yı tamamladı

Timsah Arena başta olmak üzere 50’yi aşkın büyük projeyi üstlenen Kazova İnşaat’ın iflas erteleme başvurusu yaptığı belirlendi. Mahkemeden tedbir kararı alan şirketin, bu karar sayesinde projeyi tamamladığı anlaşıldı. Timsah Arena’nın kaba inşaatını yapan Bursalı Gintaş İnşaat’ın da iflas erteleme korumasında olduğu anlaşıldı.

25.01.2016Ekonomi
650 konutla başladı

650 konutla başladı

İSTANBUL’un ‘yeni genişleme alanı’ Başakşehir bölgesinde devletin 100 milyar dolarlık alt ve üstyapı projeleri yürüttüğünü söyleyen Vadişehir Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Akgül, “Bölgede 650 konutluk projemiz yükseliyor. 2025 yılına kadar bu bölgede çok sayıda proje yapacağız” dedi.

28.11.2015Ekonomi
Dar gelirliye kapı kapandı

Dar gelirliye kapı kapandı

Dar gelirli vatandaşların İstanbul Kayaşehir’de bile ev sahibi olma şansı bitti. Bölgede yeni evlerin metrekare satış fiyatı 4 bin lirayı aşarken, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Artık dar gelirli için Kayaşehir’de ev yapılamaz” dedi.

12.11.2015Ekonomi
‘Ev’de kasım bereketi

‘Ev’de kasım bereketi

Siyasi belirsizliğin sona ermesi gayrimenkul sektörünü harekete geçirdi. Aylardır yeni projelerini satışa sunmak için bekleyen şirketler kayıpları yılın son 2 ayında telafi için çalışacak. Sadece kasım ayında yaklaşık 7 bin 500 markalı konutta satış ve ön satış başlayacak.

7.11.2015Ekonomi
Belgesiz işçi çalıştıranlara ceza

Belgesiz işçi çalıştıranlara ceza

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfına giren işler kapsamındaki 40 mesleğe Meslekî Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirildi. 25 Mayıs 2016’ya kadar belge almayanlara her bir çalışan için 500 TL para cezası kesilecek.

Mahalle hayatına 550 milyon yatırım

Mahalle hayatına 550 milyon yatırım

İSTANBUL Başakşehir’de mahalle konsepti ile hayata geçecek Vadişehir konut projesi için 550 milyon lira yatırım yapılacak.

31.03.2015Ekonomi
Kurdaki hareket yurtdışı kaynaklı

Kurdaki hareket yurtdışı kaynaklı

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, son dönemde dövizde yaşanan hareketliliğin yurtdışı kaynaklı olduğunu belirtti.

11.03.2015Ekonomi
Kritik toplantı öncesi Babacan müteahhitlere konuştu

Kritik toplantı öncesi Babacan müteahhitlere konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerle ilgili olarak Merkez Bankası’na ilişkin sert eleştirileri sonrasında gözler Ak Saray’da yapılacak toplantıya çevrilirken, ekonominin patronu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara’da müteahhitler ile bir araya geldi. Babacan, toplantıda Merkez Bankası, BDDK, SPK gibi kurumlara duyulan güvenin önemine dikkat çekti.

11.03.2015Ekonomi
İskele kazalarının önlenmesinde önemli adım

İskele kazalarının önlenmesinde önemli adım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının organizasyonuyla "Dış Cephe İş İskeleleri Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.

12.02.2015Gündem
Çukurova Havalimanını üstlenen Koçoğlu İnşaat iflas erteleme istedi

Çukurova Havalimanı'nı üstlenen Koçoğlu İnşaat iflas erteleme istedi

Türkiye’nin 2.’inci en büyük havalimanı olması beklenen Çukurova Havalimanı’nı inşa eden Koçoğlu İnşaat iflas erteleme istedi. Mahkeme şirketin yönetiminde kayyum atadı. Dört dönem, İnşaat ve Sanayi İşverenleri Sendikası (İNTES) başkanı olarak görev yapan Şükrü Koçoğlu’nun başında bulunduğu Koçoğlu’nun mali sıkıntıya, havalimanı projesi nedeni ile girdiği anlaşıldı. Bugüne kadar üstlendiği projelerin değeri 4.5 milyar lirayı aşan Koçoğlu’nun, havalimanı projesi için 3-4 şirket ile ortaklık görüşmeleri yürüttüğü öğrenildi. Temeli geçtiğimiz yıl atılan Çukurova Havalimanı, İstanbul'da devam eden 3.'üncü havalimanından önce bitmesi durumunda Türkiye'nin en büyük havalimanı olması bekleniyordu.

21.12.2014Ekonomi
3 bin TL geliri olana ev lazım

3 bin TL geliri olana ev lazım

TÜRKİYE genelinde yıllık 650 bin, İstanbul’da ise 120 bin konut ihtiyacı olduğunu söyleyen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı ve EYG Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Konut ihtiyacının yüzde 30-40’ı orta gelirliden geliyor. Piyasada ise ağırlıklı olarak lüks üretim var. Biz aylık geliri 3-5 bin lira olan ve ufak birikimleri olan aileleri hedefliyoruz” dedi.

26.11.2014Ekonomi
Ananıza küfredene dersini verin

"Ananıza küfredene dersini verin"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dünkü grup toplantısında sinevizyon sistemiyle 17 Aralık'ta ortaya çıkan tapeleri dinletti, çok sert yorumlar yaptı. Bu arada Meclis TV de CHP liderinin konuşmasını canlı yayınladı.

12.02.2014Gündem
Babacan’dan yeni banka müjdesi

Babacan’dan yeni banka müjdesi

İNŞAAT Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) dün yapılan yemekli toplantısının konuğu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan oldu.

6.02.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Hibe’ alacak girişimciye iş güvenliği eğitimi göründü

ZEYTİN Hasat Şenlikleri için gittiğim Akhisar’da Keskinoğlu Ailesi’ne ait klasik otomobil müzesinde Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ufuk Merde, Belediye Başkanı Salih Hızlı ile biraradayız...

30.10.2014

Gezi gazileri CHP listelerinde

CHP, elinde olan belediyelerin başkan adaylarını da belirledi.

11.02.2014

İşadamları ve kız evlatları

ORTALIĞA saçılan telefon dinlemeleri, ‘Alo Fatih’ diye simgeleşen ifadeyle, medyaya yapılan baskının sadece açığa çıkması, alenileşmesidir.

9.02.2014