EKSTRA
MENÜ

Hemoroid

Hemoroid ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hemoroid haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 433 Hemoroid haberi bulunmuştur.

Hemoroid Haberleri

Hastaların anestezi öncesi belirtilen kurallara uyması çok önemli

Hastaların anestezi öncesi belirtilen kurallara uyması çok önemli

Yüzyıllar boyunca çeşitli yöntemlerle denenen anestezi ameliyat sırasında en önemli ve dikkat edilmesi gereken işlemlerden biri. Hastaların ameliyat öncesi belirtilen anestezi kurallarına uymasının çok büyük önem taşıdığını ifade eden Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Turan “Daha güvenilir bir şekilde hastalara anestezi sunmak için hastalarımızın da kendi üzerine düşen görevlerini yerine getirmeleri önemli rol oynar. Örneğin, sigara kullanımı, obezite, aşırı gereksiz ilaç kullanımı, anestezi öncesi yeme ve içmenin kesilmemesi gibi önem arz eden faktörler, genel anestezinin etkileri ve komplikasyonları açısından çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir” dedi.

16.10.2020Sağlık
Anestezi öncesi sigara ve ilaç kullanımına dikkat

Anestezi öncesi sigara ve ilaç kullanımına dikkat

YÜZYILLAR boyunca çeşitli yöntemlerle denenen anestezi, ameliyat sırasında en önemli ve dikkat edilmesi gereken işlemlerden biri. Hastaların ameliyat öncesi belirtilen anestezi kurallarına uymasının çok büyük önem taşıdığını ifade eden Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Turan, "Daha güvenilir bir şekilde hastalara anestezi sunmak için hastalarımızın da kendi üzerine düşen görevlerini yerine getirmeleri önemli rol oynar. Örneğin, sigara kullanımı, obezite, aşırı gereksiz ilaç kullanımı, anestezi öncesi yeme ve içmenin kesilmemesi gibi önem arz eden faktörler, genel anestezinin etkileri ve komplikasyonları açısından çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir" dedi.

16.10.2020Sağlık
Yaz aylarında sorunsuz gebelik için uzmanından tüyolar

Yaz aylarında sorunsuz gebelik için uzmanından tüyolar

Gebeliğini yaz ayları içinde geçirmek zorunda olan gebelerde aşırı sıcağın getirdiği birtakım sıkıntılar olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Hatice Yağmurkaya Balkay, "Yaz dönemi sıkıntıları genellikle sıcak basmaları, avuç içi ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalardaki artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı gibi bir takım şikayetlerdir” dedi.

Anti Aging Etkili ve Yaşlanma Karşıtı: Papatya Çayı

Anti Aging Etkili ve Yaşlanma Karşıtı: Papatya Çayı

Texas Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre papatya çayı ömrü uzatmaya yardımcı olabilmektedir. Çalışmanın sonuçları Gerontolog Dergisi’nde yayınlanmıştır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser papatya çayı hakkında bilgiler verdi.

Kulak çınlamasının nedeni anemi olabilir

Kulak çınlamasının nedeni anemi olabilir

Demir eksikliği belirtilerinin aneminin kendisine ve altında yatan hastalığa bağlı olduğunu dile getiren Dr. Satı Sena Çoraoğlu “Göğüs ağrısı, nefes darlığı, kulak çınlaması, dikkat dağınıklığı, huzursuzluk gibi durumlar görülebilir. Yetersiz alımı önlemek için diyette demirden zengin gıdaların alınması sağlanmalı” dedi.

23.06.2020Sağlık
“Kulak çınlamasının nedeni anemi olabilir”

“Kulak çınlamasının nedeni anemi olabilir”

Demir eksikliği belirtilerinin aneminin kendisine ve altında yatan hastalığa bağlı olduğunu dile getiren Dr. Satı Sena Çoraoğlu “Göğüs ağrısı, nefes darlığı, kulak çınlaması, dikkat dağınıklığı, huzursuzluk gibi durumlar görülebilir. Yetersiz alımı önlemek için diyette demirden zengin gıdaların alınması sağlanmalı” dedi.

23.06.2020Sağlık
Kabızlığı Engellemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz

Kabızlığı Engellemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

Kabızlığa karşı çay ve kahve tüketiminin azaltılması veya kesilmesi gerektiğini belirten Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, kabızlığın altında birçok nedenin olabileceğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

Hemoglobin nedir Hemoglobin değeri kaç olmalıdır Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Hemoglobin nedir? Hemoglobin değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yükseliği nedenleri ve belirtileri

Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde bulunan demir bakımından oldukça zengin bir proteindir. Akciğerler nüfuz eden oksijen, kanda bulunan hemoglobine yapışarak vücuttaki dokulara taşınır. Peki, Hemoglobin nedir? Hemoglobin değeri kaç olmalıdır? Düşüklüğü ile yüksekliği nedenleri ve belirtileri nelerdir? İşte, detaylar...

8.06.2020Sağlık
Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilir Basura (Hemoroide) Hangi Bölüm Bakar

Basur (Hemoroid) İçin Hangi Doktora Gidilir? Basura (Hemoroide) Hangi Bölüm Bakar

Makat çevresinde bulunan ve şişkin damarlar ile tarif edilen hemoroid, birçok kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Halk arasında basur olarak da isimlendirilen bu hastalığın neden kaynaklandığı ise pek bilinememektedir. Artan basur semptomları dayanılmaz hale geldiğinde hasta bir tedavi yolu aramaya başlamaktadır. Peki, hemoroid için hangi doktora gidilir? Basura hangi bölüm bakar? İşte soruların detaylarını sizler için hazırladık.

28.03.2020Sağlık
Sindirim sistemi nedir Sindirim sistemi organları ve hastalıkları nelerdir

Sindirim sistemi nedir? Sindirim sistemi organları ve hastalıkları nelerdir?

Sindirim sistemi, vücuda alınan yiyecekleri parçalayıp, besin ve enerjiye dönüştüren tüm organların genel ismidir. Yiyeceklerden elde edilen besin ve enerji, vücudun sağlıklı olarak çalışmasına destek olur. Yiyeceklerin atık olan kısmı, sindirim sisteminin yönetimiyle dışarıya atılır. Sindirim sistemi nedir, nasıl çalışır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

15.03.2020Sağlık
Gastroenteroloji nedir Gastroenteroloji ne demek Gastroenteroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar

Gastroenteroloji nedir? Gastroenteroloji ne demek? Gastroenteroloji bölümü neye ve hangi hastalıklara bakar?

Gastroenteroloji halkın son yıllarda çok sıklıkla karşılaştığı ve tam olarak ne demek olduğu pek bilinmeyen tıp dallarından biridir. İnternet üzerinde de gastroenteroloji nedir, gastroenteroloji hangi hastalıklara bakar gibi birçok arama yapıldığı görülüyor. Bir tıp bölümü olan gastroenteroloji ile ilgili tüm soruların cevapları ve gastroenteroloji ile ilgili tüm bilgiler detayları ile yazımızda yer alıyor.

9.03.2020Sağlık
Yaban mersini faydaları nelerdir Yaban mersini neye iyi gelir

Yaban mersini faydaları nelerdir? Yaban mersini neye iyi gelir?

Yaban mersini ülkelere ve bölgelere göre farklı isimlerle anılır. Yaban mersininin ülkemizde bilinen diğer adı Ayıüzümü ile Keçiyemişidir. Yaban mersini yemişi, fundagiller ailesine mensup, odunsu yapıda bir bitkidir. İşte yaban mersini faydaları ve nasıl kullanılacağı hakkında detaylar.

3.03.2020Sağlık
Hala Tanışmayanlara: Çiriş Otu Nedir Nasıl Tüketilir

Hala Tanışmayanlara: Çiriş Otu Nedir? Nasıl Tüketilir?

Çiriş otu, diğer adı ile yabani pırasa, ülkemizde çok da yaygın olmayan bir bitki. Sağlık için faydalı olduğu kadar çok da leziz olan çiriş otunun faydalarını, nasıl tüketilmesi gerektiğini anlatıyoruz.

Fazla Kahve İçmek Bağırsağı Tembelleştiriyor

Fazla Kahve İçmek Bağırsağı Tembelleştiriyor

Su yerine sıkça çay veya kahve tüketmenin kabızlığa neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Vedat Göral, fazla çay ve kahve tüketimine karşı uyardı, kabızlık sorununun altında birçok sebebin olabileceğini söyledi.

10.01.2020İyi Yaşam
Lif kaynağı bu besinleri bol bol tüketin

Lif kaynağı bu besinleri bol bol tüketin

Sindirim sistemi sağlığı için olmazsa olmaz lifli gıdalar bağırsak hareketlerini düzenler, kandaki şeker seviyesini kontrol eder. Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra İncekara, gün içinde tüketilmesi tavsiye edilen ortalama lif miktarının yetişkinler için 25 – 30 gram olduğunu söyledi, lifli gıdaların sağlığımıza faydalarını sıraladı.

9.01.2020Sağlık
Demir eksikliğinin etkilerini azaltmak için böyle beslenin

Demir eksikliğinin etkilerini azaltmak için böyle beslenin

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Satı Sena Çoraoğlu “Nefes darlığı, çarpıntı, tırnak kırılması, saç dökülmesi, kulak çınlaması, uyku hali gibi belirtiler anemiyi işaret edebilir. Demirden zengin kuru baklagil, koyu yeşil yapraklı sebze, nane, kimyon gibi besinleri tüketmeye özen gösterin” dedi.

3.01.2020Sağlık
Hemoroid hastalığı hakkında bilinmesi gereken her şey

Hemoroid hastalığı hakkında bilinmesi gereken her şey!

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve kişilerin günlük hayatında birçok probleme neden olan hemoroid hastalığı hakkında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken ayrıntıları Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Mert Atak, sizler için anlattı.

29.12.2019Sağlık
Hacamat tedavisi nasıl yapılır

Hacamat tedavisi nasıl yapılır?

hacamat nedir? Hacamat nasıl uygulanır? Hacamatın zararı var mıdır? Hacamat hangi bölgelere yapılır? Hacamat ne zaman yapılmalı? Doç. Dr. Memet Işık, hacamat ile ilgili merak ettiklerimizi anlatıyor.

20.12.2019Sağlık
Basura ne iyi gelir, Basur (Hemoroid) nasıl geçer Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Basura ne iyi gelir, Basur (Hemoroid) nasıl geçer? Evde bitkisel çözümler ve doğal yöntemler

Kişinin yaşam kalitesini bozan, ağrı ve kanamaya yol açan hemoroit ya da vatandaşlar tarafından bilinen adıyla basur, pek çok kişinin muzdarip olduğu bir problem olarak dikkat çekiyor. Bu sorunu yaşayan kişiler de basura neyin iyi geldiğini ve nasıl geçeceğini öğrenmek istiyor. Peki, Basura ne iyi gelir, Basur (Hemoroid) nasıl geçer?

6.12.2019Sağlık
Sindirim Sistemine İyi Gelen Patlıcan Saplı Karışım Tarifi

Sindirim Sistemine İyi Gelen Patlıcan Saplı Karışım Tarifi

Dr. Fevzi Özgönül, patlıcan sapının faydalarını anlattı ve patlıcan saplı karışım tarifi verdi.

25.10.2019İyi Yaşam
Anemi nedir nasıl anlaşılır İşte kansızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri

Anemi nedir nasıl anlaşılır? İşte kansızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri

Genellikle çocuklarda yaygın olarak görülen anemi yani kansızlık, kişilerin günlük yaşam kalitesini düşüren sağlık problemleri arasında yer alıyor. Alınması gereken demirin eksik kaldığı durumlarda kırmızı kan hücrelerinde aksaklıklara neden olan kansızlık, kırmızı et tüketmeyen kişilerde de yaygın olarak görülüyor. Peki, anemi nedir nasıl anlaşılır? İşte kansızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylar.

10.10.2019Sağlık
Halsizliğinizin nedeni hemoroid olabilir

Halsizliğinizin nedeni hemoroid olabilir

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sibel Gelecek Geyik, halk arasında basur olarak bilinen hemoroidin tedavi edilmediğinde anemi yani kansızlığa yol açabileceğini söyledi. Geyik, “Halsizliğinizin nedeni hemoroid olabilir” dedi.

9.10.2019Sağlık
İncir yaprağının faydaları nelerdir

İncir yaprağının faydaları nelerdir?

İncir yaprağının vücudumuz için birçok yararı bulunuyor. En az incirin kendisi kadar yararlı olan incir yaprağının pek çok hastalığı tedavi edici özelliği olduğu söyleniyor. İncir yaprağının faydalarını okuduktan sonra bugüne kadar çöpe attığınıza pişman olabilirsiniz.

27.09.2019Sağlık
Bu Kanser Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin

Bu Kanser Belirtilerini Göz Ardı Etmeyin!

Son yıllarda akciğer, prostat ve meme kanserinden sonra en çok görülen ve en çok yaşam kaybına neden olan kanser türlerinden biri olan kolorektal kanserler hakkında merak edilenleri Genel Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Zübeyr Üçüncü’den öğrendik…

16.09.2019İyi Yaşam
Hemoroit tedavisinde en önemli faktör doğal beslenme

Hemoroit tedavisinde en önemli faktör doğal beslenme

Hemoroit, halk dilinde ‘basur’ olukça sık görülen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar ise bu hastalıktan korunmak için doğal beslenmenin önemine vurgu yapıyor.

21.08.2019Sağlık
İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) hastalığı nedir

İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) hastalığı nedir?

İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu), toplumda yaygın olarak rastlanılan ve gündelik hayatı kabusa dönüştürebilen sağlık problemlerinden biridir. Peki, İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) hastalığı tam olarak nedir, belirtileri neler? İşte, Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Uygun'un İBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) hastalığıyla ilgili verdiği bilgilerden bazıları

13.08.2019Sağlık
Hamileler Bayram Tatilinde Ne Yapmalı

Hamileler Bayram Tatilinde Ne Yapmalı?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, dokuz günlük Ramazan Bayramı tatili öncesinde hamilelerin merak ettiği soruları cevapladı:

Çocukların yüzde 30u kabızlıktan yakınıyor

Çocukların yüzde 30'u kabızlıktan yakınıyor

Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Meltem Uğraş, çocukların yaklaşık yüzde 30’unun, polikliniklere başvuran çocukların ise yüzde 1 ila 2'sinin kabızlıktan yakındığını vurguladı.

Kansızlık (anemi) nedir Kansızlık nasıl önlenir

Kansızlık (anemi) nedir? Kansızlık nasıl önlenir?

Her yaş grubunda görülebilen kansızlık (anemi) sorunu, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Kansızlık, vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin kabul edilen miktarın azalması ile yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, çalışma kapasitesinde azalma, sık hastalanma ile kendisini gösteriyor. Peki, kansızlık nedir? Kansızlık nasıl önlenir? İşte, anemi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

2.05.2019Sağlık
İç Bakla Nedir İç Baklanın Faydaları Nelerdir

İç Bakla Nedir? İç Baklanın Faydaları Nelerdir?

İç bakla sağlıklı birçok besinle doludur. Özellikle lif içerikleri ile metabolizmayı hızlandırmaya ve kilo kaybına yardımcı olurlar. Peki iç baklanın faydaları nelerdir?

Cadı Fındığı Yağı Nedir Cadı Fındığı Yağının Faydaları Nelerdir

Cadı Fındığı Yağı Nedir? Cadı Fındığı Yağının Faydaları Nelerdir?

İsmi biraz değişik ve çok duyulmamış olan bu yağın faydalarını biliyor musunuz? Sizler için, cadı fındığı yağı nedir? Cadı fındığı yağının faydaları nelerdir? Sorularının yanıtlarını haberimizde açıklıyoruz…

Kudret narının faydaları neler

Kudret narının faydaları neler?

Kudret narı ülkemizde Akdeniz, Ege, Marmara ve Batı Karadeniz’de yetiştirilen bir bitki. Ana vatanı Hindistan olan kudret narı hem görüntüsü hem de faydalarıyla dikkat çekiyor. Kudret narı, geleneksel olarak mide rahatsızlıklarında, kesik ve yaralarda kullanılıyor. İşte, kudret narının faydaları

13.03.2019Sağlık
Kolon kanserine karşı Akdeniz mutfağı

Kolon kanserine karşı Akdeniz mutfağı

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ediz Altınlı, kırmızı etin çok fazla tüketiminin kabızlık şikayetini arttığına dikkat çekerek, "Lifli diyetler ve Akdeniz mutfağını unutmamız lazım. Zeytinyağı ve balık tüketimini artırmalıyız" dedi.

26.02.2019Sağlık
Hemoroid yaşam konforunu olumsuz etkiliyor

Hemoroid yaşam konforunu olumsuz etkiliyor

Opr. Dr. Hasan Uzer, halk arasında ’basur’, ’makatta meme’ gibi değişik isimlerle bilinen hemoroid hastalığının tedavi edilmediğinde yaşam konforunu olumsuz etkilediğini söyledi.

13.02.2019Sağlık
Hemoroid Nedir Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir

Hemoroid Nedir? Hemoroid Nasıl Tedavi Edilir?

Hemoroid, halk arasında 'basur' olarak adlandırılan bir hastalıktır. Tanı ve tedavisi kolay olmasına rağmen kişilerin hastalıkla ilgili beslediği endişe ve utanma duygusu sorunu daha da ciddi boyutlara ulaştırabiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Görmüş, hemoroid ile ilgili merak edilen soruları cevapladı: Hemoroid nedir? Hemoroid neden olur? Hemoroid nasıl tedavi edilir?

Makat çatlağı hemoroid ile karıştırılıyor

Makat çatlağı hemoroid ile karıştırılıyor

Makatın çıkışında oluşan çatlak, dışkılama sırasında ve sonrasında adeta ‘düşmanımın başına gelmesin’ dedirtecek kadar şiddetli bir ağrıyla kendini gösteriyor. Makattaki çatlakların hastalar için tuvalete gitmeyi adeta bir işkenceye dönüştürebildiğini vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Erdemir, bu hastalığın çoğu zaman hemoroid ile de karıştırıldığını, anal fissürlerin tedavisinde pek çok seçenek olduğunu söylüyor. Botoks da bunlardan biri. Ancak cerrahi bu hastalıkta en etkili tedavi yöntemidir.

22.01.2019Sağlık
Hastalar utanma nedeniyle ameliyata mecbur kalıyor

Hastalar utanma nedeniyle ameliyata mecbur kalıyor

Toplumda görülme sıklığı yüzde 5 olan hemoroid hastalığı birçok hastanın utanması nedeniyle ilerliyor. Hastaların genellikle 3 ya da 4’üncü evreye gelince hekime başvurduklarını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Emin Yeğinboy, hastaların utanmaları nedeniyle ameliyat olmak zorunda kaldıklarını belirtti.

16.01.2019Sağlık
Demir eksikliği, sağlık sorunlarına yol açıyor

Demir eksikliği, sağlık sorunlarına yol açıyor

Dahiliye Uzmanı Dr. Hümeyra Amuca, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, kulak çınlaması, konsantrasyon kaybı gibi şikayetlerde her şeyden önce kandaki ’demir’ değerine bakılmasının önemli olduğunu söyledi. Bu şikayetlere demir eksikliği anemisinin de yol açtığını belirten Uzm. Dr. Amuca, "Demir eksikliği anemisi, dünyada en sık görülen ve kolayca tedavi edilebilen kansızlık türüdür. Demir yerine konduğunda şikayetler yok olur" dedi.

11.12.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Kadınlarda cinsel ilişkide ağrı (disparoni)

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması nispeten sık yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşamın başlangıcının ilk aylarında kadınların çoğu az veya çok bu ağrıyı duyar. Kadının yeterince hazır olmadığı bir zamanda ilişkide bulunulması ağrının oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşmasını sağlayabilir.

14.10.2020
Bael meyvesinin faydaları nelerdir

Bael meyvesinin faydaları nelerdir?

Ülkemizde çok aşina olmadığımız, ahşap elma olarak da bilinen bael meyvesinin anavatanı Hint Yarımadası’dır. Bu bitkinin hemen hemen her kısmı kullanılır ancak en değerli yerinin meyveleri olduğu bilinir. İşte bael meyvesinin faydaları…

3.03.2020
Lazer ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır

Lazer ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır?

Oldukça yaygın görülen bir hastalık olan hemoroid yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Peki, hemoroid için lazer etkili bir tedavi yöntemi mi? Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Kar, bu sorunun yanıtını verdi, konu ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

21.02.2020
Kendi küçük derdi büyük bir hastalık: Anal fistül

Kendi küçük derdi büyük bir hastalık: Anal fistül

Bağırsak sistemimizin son bölümü olan anal kanal ile makat çevresindeki deri arasında olan bir kanal şeklindeki bağlantıya “anal fistül” denir. Genellikle aynı bölgede geçirilmiş “anal apse” hikayesi bulunan hastaların makat çevresinde sivilce benzeri bir yara ve buradan olan kötü kokulu akıntı şikayeti mevcuttur. Bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen anal fistül nedir? Hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemleri nasıl yapılmalıdır? Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İlker Sücüllü konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

17.10.2019
Hemoroid belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir

Hemoroid belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir

Türkiye’de en sık görülen hastalıklardan olan hemoroid, halk arasındaki adı ile basur hastalığı tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Makat bölgesinde ortaya çıkması sebebiyle, toplumda “gizlenen sağlık problemleri” arasında yer alan hemoroid, erken evrede fark edildiğinde basit müdahalelerle tedavi edilebilirken, gizlendiği için ilerleyerek cerrahi işlem gerektirecek hale gelebilir.

20.09.2019

Yaz hamileleri için 5 altın öneri

Hamilelik, her kadın için zor bir dönemdir, ancak hamileliğiniz yaz aylarında denk geldiyse bunu fırsata çevirmek sizin elinizde. Çünkü sıcak havalarda, yaz aylarının getirmiş olduğu o evhamı, birkaç küçük öneriyle atlatabilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Selen Sakar Ecemiş, yazın alınabilecek küçük önlemlerle nasıl daha güzel bir yaz ve hamilelik geçirebilmenin yollarını anlatıyor.

1.07.2019
Hamilelere ‘bayram seyahati’ uyarısı

Hamilelere ‘bayram seyahati’ uyarısı

Yolculuk için en uygun zaman hamileliğin ortasındaki dönem olan 14 – 28. haftalar arasıdır. Gebelikle ilgili sorunlar çoğunlukla ilk ve sonuncu üç ayda ortaya çıkar.

28.05.2019

Demir Eksikliği Anemisi: Yeterince Demir Alıyor Musun?

Demir büyüme ve gelişme için gerekli besin maddedir ve vücuda oksijen transferinde kritik bir rol oynamaktadır.

20.05.2019

Hurmaya yer açın

Hurma, bir “ramazan ayı” besini gibi düşünülüyor. Oysa bu, yıl boyunca daha sık tüketilmesi gereken harika bir gıda.

14.05.2019

Neden demirsiz olmuyor?

Eğer vücudunuzda yeteri kadar demir yoksa yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi şikayetler başlıyor, demir azlığı en önemli yorgunluk nedenlerinden biri oluveriyor. Demir rezervimizi korumak, sağlığımızı korumak ve sürdürmek bakımından çok ama çok önemli bir ayrıntı.

29.03.2019

İyot eksikliği nasıl tedavi edilir?

İyot eksikliği nedir? İyot eksiliği hangi hastalıklara neden olur? İyot eksikliği bebeklerde zeka geriliğine yol açar mı? İyot eksiliğinin tedavisi nasıl yapılır?

30.12.2018