EKSTRA
MENÜ

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 41 haberi bulunmuştur.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı Haberleri

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme özel olarak ele alınması gereken konuların başında geliyor. Gebeliğe özgü bir beslenme diyeti yoktur, tüm sağlıklı insanlar nasıl besleniyorsa öyle beslenmek gereklidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Abacıoğlu konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Çalışan hamilelere özel beslenme önerileri

Çalışan hamilelere özel beslenme önerileri

Kadınların birçoğu artık hamilelik dönemlerini çalışarak geçiriyor. Doğum haftaları yaklaşana kadar çalışacak olan hamileler için bu süreçte takip edecekleri beslenme programları ise çok önemli. Çalışan hamileler için özel beslenme programları hazırlanmalı ve dikkat etmeleri gereken noktalar kendilerine anlatılmalıdır. İşte hamilelerin bu süreci en sağlıklı şekilde geçirmeleri için beslenme önerileri...

Balık tüketimi hamilelikte zararlı olabilir

Balık tüketimi hamilelikte zararlı olabilir!

Hamilelere balık tüketimi konusunda uyarılarda bulunan Dr. Aslı Nehir Aytan, bazı balık türlerinin yüksek oranda cıva barındırdığını, vücuda alınan cıvanın ise bebeğin beyin ve sinir gelişimini olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Çalışan hamilelere özel beslenme tüyoları

Çalışan hamilelere özel beslenme tüyoları

Sağlıklı gebelik dönemi geçirebilmek için dengeli beslenme şart! Hamilelik döneminde çalışan anne adayları, yoğun iş temposunda öğünleri göz ardı edebiliyor ya da “bebeğim büyüsün” diye kontrolsüz besleniyor. Ufak değişimler ile ofiste de sağlıklı beslenmek mümkün.

Yaz hamilelerine beslenme önerileri

Yaz hamilelerine beslenme önerileri

Hamilelikte beslenme konusu tüm gebelik boyunca önemli bir konudur. Hamileliğin ilk aylarında bulantı ve kusmalar, yeterince sıvı tüketememe, anne adayında halsizlik baş dönmesi, bayılma ve kilo kayıplarına yol açabilir. Anne adayının sık sık, azar azar beslenmesi ve yemek içmek için kendisini zorlamaması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Çiğdem Yavuz Yurtsever, yaz hamilelerin nasıl beslenmesi gerektiğini anlattı.

Hamilelikte artan iştaha dikkat

Hamilelikte artan iştaha dikkat!

Hamilelik süreci kadınlar için özel bir dönemdir. Hormonların çok aktif olduğu ve duygusallığın en üst seviyede yaşandığı bu dönemde beslenme de oldukça önemlidir. Peki, hamilelik boyunca neyi ne kadar yemeli, nasıl tüketmelisiniz? İşte tüm bu soruların cevabını Dr. Fevzi Özgönül cevaplıyor…

Hamilelikte doğru beslenmenin ipuçları

Hamilelikte doğru beslenmenin ipuçları

Hamilelik sırasında vücudun artan besin ve vitamin ihtiyacı hem anne hem de bebek için hayati önem taşıyor.

Hamilelik döneminde nasıl beslenmeli

Hamilelik döneminde nasıl beslenmeli?

Bu dönemde bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve sizin sağlığınız için...

Hamileler için beslenme kılavuzu

Hamileler için beslenme kılavuzu!

Her öğünde her besin grubundan yiyecek tüketilerek çeşitlilik sağlanmalı.

Gebelikte beyaz yerine esmer ekmek tüketin

Gebelikte beyaz yerine esmer ekmek tüketin

Hamilelik döneminde beslenmeyle ilgili dikkat etmeniz gerekenler...

Hamilelikte ton balığından uzak durun

Hamilelikte ton balığından uzak durun

Gebelik döneminde sağlığınızı tehlikeye atacak besinleri tüketmemelisiniz.

Vejeteryanlar için hamilelikte beslenme nasıl olmalı

Vejeteryanlar için hamilelikte beslenme nasıl olmalı?

Op. Dr. Serkan Oral vejeteryan olan hamileler için beslenme düzeni hakkında bilgiler verdi...

Hamilelikte Oruç Tutmak Mümkün mü

Hamilelikte Oruç Tutmak Mümkün mü?

Hamilelikte oruç konusu ramazan ayında birçok gebenin kafasını karıştıran bir konudur. Hamilelikte oruç tutulabilir mi? Oruç bebeği nasıl etkiler? Hamilelikte oruç tutulursa nelere dikkat edilmelidir? Ve buna benzer birçok soru… Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meral Sönmezer hamilelikte oruç ile ilgi tüm merak edilenleri yanıtladı.

Boğaz ağrısına iyi gelen tavsiyeler

Boğaz ağrısına iyi gelen tavsiyeler

Mevsim geçişinin yaşandığı bahar aylarında boğaz ağrısından yakınan insan sayısı hayli fazla.Boğaz ağrısı ile tahrişin neden olduğu; yutkunma, yemek yeme ve konuşma güçlüğü yüzünden de yaşam kalitesi oldukça olumsuz etkileniyor. Neyse ki üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle gelişen boğaz ağrısından korunmak çok da zor değil!

25.04.2019Sağlık
Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı?

Uzmanın verdiği rakamlara dikkat!

Hamilelikte yaşanan uyku sorunları

Hamilelikte yaşanan uyku sorunları

Kaliteli bir uyku, hamilelik döneminde beslenme kadar önemli bir süreçtir.

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı?

Hamile bir kadın aldığı günlük kaloriyi artırmak zorundadır.

Gittikçe düşüyor

Gittikçe 'düşüyor'

Dünyada insan sperminin kalitesi ve yoğunluğu üzerine yapılan en kapsamlı araştırmanın sonuçları, ciddi bir düşüşü ortaya çıkardı. 1989-2005 yılları arasında, 26 bin erkek üzerinde yapılan araştırma ortalama sperm sayısının üçte bir oranında azaldığını gösterdi. Bu da, erkeklerin kısırlık riskinin çok arttığına işaret ediyor.

6.12.2012Sağlık
Kabul edelim çocuklar romantizmi yok ediyor

Kabul edelim çocuklar romantizmi yok ediyor

Eski Türkiye güzeli, şimdilerin formda annesi ve pilates hocası Şallı, Hello! dergisinin sorularını yanıtladı, sadece evlilik, çocuklar ve pilatesten değil tutkular ve aşktan da söz etti.

30.10.2012Kelebek
9 ay 10 gün diyeti

9 ay 10 gün diyeti

Hamilelikte doğru beslenmek hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemli. Alacağınız gereksiz kilolar, gebelik komplikasyonlarını artırabilir, bebeğe zarar verebilir. Bu son yazımızda, anne adaylarına kendileri ve bebekleri için altın değerinde önerilerimiz var. Bu arada, baba adayları da, sağlığı dahil bebeklerinin tüm özelliklerinde en az anne kadar etkili. Sağlıklı spermler ve dolasıyla bebeğe sahip olmak için baba adayları da bu yazımızı mutlaka okumalı...

14.06.2012Sağlık
Hamilelikte minerallerin önemi

Hamilelikte minerallerin önemi

Hamilelikte hangi oranlarda mineral tüketmek gerekiyor?

Bedeniniz hamileliğe hazır mı

Bedeniniz hamileliğe hazır mı?

Vücudunuzu hamileliğe 5 adımda hazırlayın.

Ağız sağlığıyla ilgili efsaneler

Ağız sağlığıyla ilgili efsaneler

Diş ve ağız sağlığıyla ilgili oradan burdan duyduğumuz, kimi komik kimi "yok artık" dedirten sayısız efsane var. Bazen diş hekimlerinin önerilerinin bile önüne geçebilen bu efsaneler, diş ve ağız sağlığı üzerinde telafisi mümkün olmayan kötü etkilere yol açabiliyor. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dr. Ahmet Mihmanlı, bu efsaneleri paylaştı.

21.11.2008Kelebek

Yazar Sonuçları

Hamilelik süresince yemeniz gereken 10 besin

Doktorunuzdan müjdeli haberi aldıktan sonra sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek için 1 saat bile beklememelisiniz. Yiyeceklerle gelecek şifa ile hem bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyecek, hem de tüm yaşamı boyunca kronik hastalıklara karşı korunmasını sağlayacaksınız. İşte bebeğinizin gelişimi ve sizin sağlığınız için 10 mucize gıda.

28.03.2018
Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmenin önemi

Hamilelik döneminde beslenme bilindiği gibi çok önemli bir husustur. Hamileliğin rahat geçmesini sağlamasının yanı sıra, bebeğinizin de sağlıklı dünyaya gelmesini sağlar. Gebelikte doğru beslenmek sizi lohusalık döneminde de rahata kavuşturacaktır. Hamileliğin hangi ayında olursanız olun yeterli ve dengeli beslenmek bebeğinizin gelişimi için çok önemli bir yere sahiptir.

14.05.2017
Hamilelikte D vitaminin bebeğe faydası olur mu

Hamilelikte D vitaminin bebeğe faydası olur mu?

Hamilelikte D vitamini ve balık yağı tüketimi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, D vitamini ve balık yağı tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

18.03.2017
Hamileliği olumsuz etkileyen yiyecekler nelerdir

Hamileliği olumsuz etkileyen yiyecekler nelerdir?

Hamilelik döneminde beslenmenin önemine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu süreçte uzak durulması gereken besinleri sıralıyor.

19.01.2017
Hamilelikte ikinci trimester döneminde beslenme

Hamilelikte ikinci trimester döneminde beslenme

Her gün mutlaka bu besinlerden tüketilmeli!

6.07.2015

Hamilelik dişinizi çalmasın

Diş kaybı, hamileliğin doğal sonuçlarından değil. Hamilelik sırasında sorunla karşılaşmamak için öncesinde diş hekimine gitmekte ve varsa sorunların tedavi edilmesinde yarar var.

8.04.2006

RahatAnne

Bir insan hayatına dair nasıl risk alır, nasıl zor süreçlerden geçer bu röportajda başka boyutla öğrendim… Hem de sırf anne olabilmek için…Bir yandan haberlerde doğurduğu bebeğini çöp konteyrına bırakan anneler, bir yandan daha kokusunu içine çekmeden hayatını riske atan anneler… Hayat ne tuhaf diyor insan… Melis Ayan müthiş fedakârlıklar yapmış…

6.08.2018

Takviye hap meselesi

Bu sorunun yanıtı net ve açık: “Gerekiyorsa” evet! Gerekip gerekmediği kararını da bir beslenme uzmanı ya da egzersiz danışmanı/spor hocasının değil, sağlığınızı izleyen doktorunuzun vermesi lazım.

6.02.2018

İkiz gebelikte kilo kontrolü

Aslında ikiz ve ya tekil gebeliklerde kilo kontrolü için daha hamile kalmadan önce başlamalı ideal kiloya ulaşılıp hamile kalınmalı.

28.03.2016
Çocuk sahibi bir aile olmaya hazır mısınız

Çocuk sahibi bir aile olmaya hazır mısınız?

Çiftler bu kararı mutlaka birlikte vermeli!

16.10.2015

Dünyayı değiştirmek için yazdım

Önce, “Kim okuyacak bu tuğlaları?” dedim... Ama o kadar çok methini duydum ki... Okumadan edemedim. Fi, Çi ve Pi. 2015 yazımı şenlendirdi. Su gibi aktı, gitti. Baştan çıkaran, insanı içine alan, “Boşver ya gel takılalım birlikte” diyen bir dil... Sıkmıyor, kolay okunuyor, bir sürü de bilgi veriyor. Varoluşu okuyorsunuz aslında. Hayatı okuyorsunuz. Roman örgüsünde yazılmış, bugüne kadar okuduklarımızdan farklı bir kişisel gelişim kitabı. İlginç olan şu: Daha önce hiç kitap yazmamış biri tarafından kaleme alındı.Bir şekilde insanlar deli gibi okudu, ilk kitap 130 bin sattı, ikinci kitap 100 binde, geçen ay piyasaya çıkan üçüncü kitap Pi ise 90 binde... Üçleme hâlâ en çok satanlar listesinde. Yazarın yarattığı karakterler de dedikodu konusu oldu, romanın kahramanı terapist o mu, şu mu, bu mu diye... Roman, sinema senaryosu gibi yazılmış, sekiz seks sahnesi var, onlar da çok konuşuldu, tartışıldı. Esas olarak yazarın dilediği kavramlar insanı çarpıyor. “Kim bu kadın?” dedim.

15.08.2015

Hocam biz bu çocuklara ne yedireceğiz

Gün geçmiyor ki yeni bir sağlığa zararlılar listesi açıklanmasın. Sakızdan sucuğa, baldan bademe neredeyse her üründe hayal kırıklığı... Anneler ve bir kısım babalar kara kara çocuklarına ne yedireceğini düşünüyor. İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu’na anlattırdık.

11.05.2012

Annelerin beslenmesi çok önemli

Yeni doğum yapan annelerin besin seçimleri yani ne yiyip içtikleri çok önemli bir konudur.

5.05.2011

Her hamilelik diş kaybı mıdır?

HAMİLELİK döneminde yaşanabilecek diş problemleri bebeğin gelişimini doğrudan etkileyebileceği gibi, annenin düşük yapma olasılığını da yükseltebileceği unutulmaması gereken bir gerçektir. Hamilelik öncesi anne adayının gerekli ağız ve diş tedavileri mutlaka tamamlanmalıdır. Hamilelik döneminde değişen hormon dengesi ve gelişen olağan dışı vücut fonksiyonları dolayısıyla, ağız ve diş sağlığına daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

25.10.2010

Fotokopi diyetler sonuç vermiyor

Bu cümleyi aslında "Diyetlerin yüzde 90’ı işe yaramaz" diye de yazmak mümkün ama bu kadar insafsız olmayı doğru bulmuyorum.

18.03.2008

Hamilelere besin önerileri

Anneliğe adaysanız, hamileliğinizi sağlıklı ve dengeli bir kiloda sürdürmek istiyorsanız, bebeğinizi de sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak niyetiniz varsa ya doktorunuzla işbirliği yapın ya da kendi kendinizin diyetisyeni olun.

7.12.2006

Antioksidanlar hayatı uzatıyor mu?

Serbest radikalleri hem vücudumuz üretiyor, hem dışarıdan alıyoruz.

22.11.2006