Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç
Sevtap Hamdemir Kılıç

Hamilelikte D vitaminin bebeğe faydası olur mu?

Hamilelikte D vitamini ve balık yağı tüketimi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, D vitamini ve balık yağı tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.

Haberin Devamı

Hamilelikte D vitamini kullanımı önemli bir yere sahiptir. D vitamini anne gebelikte tüketmelidir. D vitamini hem bebeğiniz hem de sizin için gereklidir. D vitamininin görevi ise kalsiyum ve fosforun kan seviyelerini düzenler. D vitamini sizin ve bebeğinizin kemik gelişimi için önemli bir yere sahiptir. Gebelikte D vitamini tüketimi aksatılmamalıdır. Gebelikte D vitamini yetersiz alınmış olur ise doğacak bebekte iskelet bozuklukları görülür. D vitamini çok önemli bir vitamindir ve gebelikte tüketimi bebeğinizi de doğrudan etkiler. Eğer D vitamini yeterince alınmış ise bebeğinizin diş gelişimini, iskelet gelişimini doğrudan etkiler. Kısacası gebelikte D vitamininin yeri önemlidir. Omega 3’ü yani balık yağı tüketiminde oldukça önemli yere sahiptir. Omega 3’ü balık, yeşil sebze, ceviz ve ayçiçeğinden karşılayabilirsiniz.

Haberin Devamı

Hamilelikte D vitaminin bebeğe faydası olur mu

Bebek ihtiyacı olan omega 3’ü annenin yediği besinlerden karşılar. Eğer anne yeterli kadar omega 3 almıyor ise annenin depolarından alır. Bu depolar beyin dokusundadır. Aslında bu depolardan eksilmemesi gerekmektedir. Çünkü beyin dokusunda da hasarlara sebep olabilir. Omega 3 bebeğin beyin ve sinir gelişimi için çok önemlidir. Beyin ve sinir gelişimi son 3 ayda olur. Son 3 ayda balık yağı tüketimi daha çok yapılmalıdır. Balık yağı fazla alındığında kanama eğilimi yapar. Bundan dolayı yeteri kadar alınmalıdır. Ve kan sulandırıcı kullanan kişilerin çok tüketmemeleri gerekmektedir. D vitamini de balık yağı da bebeğinizin gelişimi için gerekmektedir. 

Toparlayacak olursak anne adaylarının gebelikte D vitamini ve omega olması gerekmektedir. D vitamini bebeğiniz ve gebe içinde oldukça önemlidir. D vitamini her insan için önemli olduğu gibi, gebeler içinde çok çok önemlidir. D vitamini görevi ise kalsiyum ve fosforun kanda emilimini sağlar, ve seviyelerini düzenler. 

[fotogaleri=2632,2476,2209]

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ