"Ömür Kurt" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Kurt" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Kurt

Dünya çocukları dostluk için futbol oynuyor

15 Mayıs 2019

Türkiye’yi bu yıl Beşiktaş Futbol Akademi U17 Antrenörü Mesut Kır ve ekibi temsil ediyor. Mesut hoca ile geçen yıl da organizasyonda beraberdik. Bu yılki beklentilerini, organizasyon ile ilgili düşüncelerini ve beklentilerini konuştuk. Ayrıca bu yılki organizasyona katılacak olan Devrim Şahin, Kartal Cengizer, Çapan Efe Ak ve Nazlı Örnek de sorularımıza yanıt verdi.

Siz Dostluk için Futbol organizasyonu konusunda deneyimlisiniz. Organizasyon ile ilgili gözlemleriniz neler?

Mesut Kır: ‘Dostluk için Futbol’ organizasyonunun St. Petersburg ve Moskova’da gerçekleşen son ikisine katılma fırsatım oldu. Bu büyük bir heyecan! Çünkü dünyanın her yerinden çocuklar dostluğun ne anlama geldiğini tüm dünyaya, aslında yetişkinlere haykırıyor. Çocuklar arasında dostluk bağı kuruluyor. Bu, geleceğe yatırım. Ayrıca burada önemli tecrübeler kazanıyorlar. Adalet duyguları gelişiyor, farklı ülkelerin geleneklerini tanıyorlar, tüm insanların eşit olduğunu yaşayarak öğreniyorlar.

Bu yılki organizasyondan neler bekliyorsunuz?

Mesut Kır: Geçen yıllarda giderek artan ülke sayıları ile organizasyon gerçekten daha kapsamlı ve özel olmuştu. Bu yıl da bu kapsamın artması ve daha çok insana ulaşabilme adına yapılacak çalışmaların olacağını düşünüyorum. Farklı milletlerden çocukların birlikte oyun oynayacağı, hoş vakit geçireceği, birlikte maç izleyecekleri unutulmaz anıların oluşacağı zamanlar olacaktır. Bu tarz projelerin birçok kurum ve kuruluş tarafından organize edilmesi ve geleceğimiz olan çocuklarımızın daha barış dolu bir hayat sürmeleri adına önemli.

DOSTLUK İÇİN FUTBOL OYNAYACAK ÇOCUKLAR ÇOK HEYECANLI

Dostluk için Futbol organizasyonu için neler düşünüyorsun?

Yazının devamı...

Anaokulunda Anneler Günü kutlanır mı?

11 Mayıs 2019

Anaokulunda veya ilkokulda bu özel günler kutlanmalı mı?

- Kutlanabilir ama bazı hassasiyetlerin gözetilmesi gerek. Eğer sınıfta anne veya babasını kaybeden bir çocuk varsa bu durum onu ve sınıftaki diğer çocukları olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durumda öğretmene ve okul yöneticilerine önemli roller düşüyor. Çocuğun canının yanmasını artıracak, anne özlemini körükleyecek grupsal davranışlardan kaçınmak gerek. Özellikle anaokulu dönemi, çocukların ölümü sorguladığı ve bu konuda sıkça soru sorduğu bir dönem. İllaki kendi annesini kaybetmesi değil, arkadaşlarından birinin annesini kaybetmesi bile onun için travmatik olabilir.

Nasıl?

- Ölüm çok hassas bir konu. Kayıp yaşamış bir çocuğun bir özel gün kutlamasıyla tekrar canını yakmamak, o hüznü ona tekrar yaşatmamak gerek. Burada öğretmenlere büyük görev düşüyor. Empati duygusunu geliştirmiş çocuklar, kayıp yaşamış arkadaşlarına karşı böyle günlerde duyarlı olmayı öğrenmeli. Bu da sınıf ortamında sağlanmalı. Çocuklar zorla hiçbir etkinlik içine alınmamalı, eğer bir konuda zorlandıkları görülürse de onlara duygusal destek verilmeli. Annesini kaybetmiş bir çocuk, okul ortamında arkadaşlarını anneleriyle birlikte gördüğünde, onların birlikteliğini masumca kıskanabilmekte, özlem duyabilmektedir. Ancak bir yandan da kendi gerçeğiyle yüzleşir.

Bu noktada anne-baba ve öğretmenlere önerileriniz neler peki?

- Annesi ölen çocuklar için ve anne olamayan tüm kadınlar için hassas olunması gereken bir gün Anneler Günü. Görgüsüzce ve göze batırırcasına yapılan kutlamalardan ve abartılardan kaçınmak gerek. Yani küçücük çocukların, “Keşke annem yanımda olsaydı, keşke burada olsaydı” gibi özlemlerini körükleyen bir güne dönüşmemesi gerekiyor.

Hadi gidelim

Martı:

Yazının devamı...

Çocuklar etkili yazı yazmayı öğrenmeli

4 Mayıs 2019

Yaratıcı yazarlık nedir?

- Çocukların hayallerini, kendi özgür düşüncelerini etkili bir biçimde yazma, ifade etme ve bir kurgu içinde kullanabilme becerisine ‘yaratıcı yazı’ veya ‘yaratıcı yazarlık’ diyoruz. Bunu yaparken de özgür düşünceleri ifade etmeye daha çok vurgu yapılmalı, çünkü çocuklar sevmediği, özgür olmadığı hiçbir alanda mutlu olmuyor.

Çocuklar yazı yazmayı nasıl sevecek?

- Öncelikle okumayı severek... Çünkü yazmakla okumanın doğrudan bağlantısı var. Çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarla birlikte kitap okumak, onları araştırmaya teşvik etmek ve yazmanın da okumanın da bir ihtiyaç olduğunu hissettirmek gerekiyor.

Nasıl?

- Çocukların ‘yaratıcı yazarlık’ eğitimi alması veya yazı faaliyetlerine katılması için onların illa yazar olma hayali kurması gerekmiyor. Gelecekte iyi bir avukat, iyi bir bilim insanı veya iyi bir doktor olduklarında da bu yazı çalışmaları onların çok işine yarayacak. Çünkü kendini doğru ifade edebilen, doğru ve etkili bir şekilde yazı yazabilenler hayatta söz sahibi olabiliyor.

Önemli olan, bu deneyimi yaşamak

Yazının devamı...

Dijital çağın çocukları efsaneden ne anlar?

27 Nisan 2019

Kitapta neler var?

Yurdumuzun dört köşesinde yüzyıllardır söylenegelen efsanelerden 26’sını yeniden yorumladım. Kitapta tarih boyunca kentlerimizin adlarını ya da ünlerini nasıl kazandıklarına dair hikâyeler yer alıyor. ‘Bursa, Cennet Bura’, ‘Zirvesi Karlı, Ağrı’, ‘İstanbul Efsane, Çiçeği Lale’, ‘Kütahya’nın Çinisi, Çıktı Dünyanın Çivisi’, ‘Kıpır Kıpır Hamsi, Trabzon Şehri’, ‘İzmir, Keçi Kalesi’ bunlardan bazıları.

Çocuklara ne söylemek istediniz?

Yaşadığımız coğrafyaya ait kültürel mirasın farkındalığına çocuk yaşta varılmasını hedefliyorum. Bu kitapla çocukları dağı taşı efsane yurdumuzun zengin kültür hazinesini keşfe çağırıyorum. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış topraklarımızın doğal güzelliklerini ve tarihi değerlerini fark edelim istiyorum. Yanı başından geçip gittiğimiz bir çeşme, soframızı zenginleştiren bir tatlı, baharda bize gülümseyen bir çiçek, kırık dökük bir kale neler neler anlatır bize... Eğer farkında olmazsak değeri yiter gider.Yazının devamı...

Milli Mücadele’nin 100’üncü yılına armağan

20 Nisan 2019

Bu yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın en heyecanlı şehri Samsun. Dünyanın her yerinden binlerce çocuk Samsun’a geldi ve kutlamalar bugünden başladı bile… Samsun Valiliği de Milli Mücadele'nin 100. Yılı olması sebebiyle kutlamalara büyük önem veriyor. Bu çerçevede 23 Nisan’da Samsun’a gelecek olan Türk ve dünya çocuklarına armağan etmek üzere pek çok çalışma hazırlandı. Bu çalışmalardan biri de “Kurtuluşa Giden Yol” adlı çocuk kitabı. Milli Mücadele'nin 100. yılına armağan... Atatürk'ün Samsun'a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı'nın ve kurduğu Cumhuriyet'in öyküsünün anlatıldığı "Kurtuluşa Giden Yol" Samsun Valiliği'nin bir isteği olarak ortaya çıktı.

Geçtiğimiz ay Samsun Valisi Osman Kaymak’ın ricasıyla beni aradılar ve “Ömür Bey, siz hem Samsunlusunuz hem 23 Nisan doğumlusunuz hem de aile-çocuk yazarısınız. Milli Mücadele'nin 100. yılında Türkçe ve İngilizce yayımlanacak bir kitapçık hazırlamanızı istiyoruz. Bu eseri Samsun’a gelen yerli ve yabancı binlerce çocuğa armağan edeceğiz" dediler. Önce çekindim, çünkü bir kitap hazırlamak için süre çok azdı. Ancak geri de çevirmek imkânsızdı. Konuştuk tartıştık ve bir kitapçık hazırlamaya karar verdik. İşte kitapçıktan kısacık bir açılış: "Bu kitapçıkta geçen olaylar tamamen gerçektir. Bir milletin doğuşunu anlatır. Avrupalı devletler, dağılmakta olan Osmanlı İmparatorluğu topraklarını bazı gizli antlaşmalar yaparak paylaşmışlardı. Toprakları ele geçirmek için ordularını Anadolu’ya gönderdiler. Ancak Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde birleşen Türk milleti, güçlü Avrupa ordularını yenmeyi başardı. Birkaç yıl sonra ise bu mazlum halk, topraklarını parçalamak isteyenlere barış dalı uzattı. Sizler bugün dost bir ülkenin topraklarındasınız.” Bu kitapçıktaki resimleri Zafer Okur çizdi, Doğan Egmont Yayınlarından İrem Akkaya ve editörümüz Keriman Güldiken titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Samsun Valiliği de bedelsiz olarak kitapçığı çocuklara armağan edecek. Dünyanın en güzel bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun.

ÇOCUKLA DOĞRU İLETİŞİMİN 5 YOLU

Teknoloji çağı çocuklarıyla anlaşmak her geçen gün zorlaşıyor. Ancak çocukla doğru iletişimin formülü tahmin edildiği kadar zor değil. Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu açıklıyor…

- Sen varsın, seni önemsiyorum: Çocuk, önemsendiğini anlamalı ve hissetmeli.
- Teklik ve biriciklik: Annesi ve babası tarafından her haliyle kabul görmeli.

Yazının devamı...

Dijital diye hepsini kötü mü sandınız!

13 Nisan 2019

Biz hep çocuklar için zararlı bilgisayar oyunlarından söz ediyoruz. Çocuklar için yararlı oyun yok mu?

-Elbette ki var. Üstelik pek çok! Bir oyunun çocuğa yararlı hale dönüşmesi için öncelikle hangi yaşa hitap ettiğine ve içeriğine bakmak gerekiyor. Örneğin, küçük bir çocuk ‘+18’ etiketi olan bir oyunu oynuyorsa elbette ki ondan olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle yaşa uygun oyun seçilmeli. Sonra da o oyunun içeriğine bakılmalı. Eğer seçilen oyun çocuğun problem çözme, yaratıcı düşünme, strateji geliştirme, hızlı düşünüp çabuk karar verme gibi becerilerini geliştiriyorsa, o oyun yararlı bir oyun olur. ‘MentalUp’ gibi beyin egzersizleri yaptıran, ‘Minecraft’ veya ‘Roblox’ gibi üç boyutlu tasarım becerilerini geliştiren, ‘The Sims’ gibi gerçek hayatı simule ettiren, ‘FIFA-PES’ veya ‘NBA’ gibi spor oyunlarının dijitalde oynanmasını sağlayan, ‘Ateş ve Su-Plants vs Zombies-Redball’ gibi problem çözme, stratejik düşünme becerilerini geliştiren, ‘Fruit Ninja-Subway Surfers-Kafa Topu’ gibi hızlı hareket etmelerini sağlayan oyunlar çocuklar için yararlı olabilir.

Çocukların bilgisayar başında uzun süre kalmaması için neler yapmak gerekir?

-Ekran zamanlarını yönetmek sadece çocuklarımızın sorumluluğunda değildir. Asıl sorumluluk ebeveynlerdedir. Çocuklarının ekran başında zaman geçirmesini istemeyen ebeveynler çocuklarıyla teknolojisiz, yani ekransız zaman geçirmelidir. Bunun için de evde ya da dışarıda yapılabilecek etkinliklere yönelmeliler.

Korku oyunlarından uzak tutun

Peki, onları dijital oyunların zararlarından korumak için neler yapılmalı?

-Yaşına uygun olmayan oyunları oynamasına kesinlikle izin verilmemeli, oyun içerikleri bilinmeli, çocuklarla oyunlar hakkında sohbet edilmeli. Son zamanlarda çocukların en çok oynadıkları ‘Granny, Baldi, Slenderman’ gibi korku oyunları, olumsuz yönde etkiliyor. Aslında oyun olmayan ancak oyunmuş gibi lanse edilen ‘Mavi Balina ve Momo’ gibi meydan okumalarla ilgili de bilinçlenip, çocuklarımızla bunları konuşmak çok önemli.

Çocuklar çevrimiçi oyunları oynarken kulaklık kullanıyor. Bu, nelere sebep olur?

Yazının devamı...

Çim biçme makinesi ebeveynliği

7 Nisan 2019

Çim biçme makinesi’ ebeveynleri kavramından ne anlamalıyız?
- Eskiden ‘helikopter ebeveynlik’ vardı, şimdi ise ‘çim biçme makinesi’... Bu kavram her ne kadar Batı’dan ülkemize ithal edilmiş olsa da bizde de karşılığı var. Çim biçme makinesi tutumu sergileyen ebeveynler, çocuklarına olan düşkünlükleriyle bilinir, onlar adına karar alma gibi özelliklere sahip oluyorlar. Bu kavram, neredeyse ergenlik dönemine girmiş çocuğunun bile ayakkabısını bağlayan, siparişleri yarım bırakır diye onun yerine markete giden, başına bir şey gelir diye kendisine eşlik eden anne babaları ifade ediyor.

Bu ebeveynlik yaklaşımı neden çim biçme makinesine benzetiliyor?
- Çünkü bu ebeveynler mükemmeliyetçi yapıya sahip, kaygı düzeyleri yüksek kişiler. Adeta bir çim biçme makinesi gibi çocuklarının önlerindeki tüm engelleri temizliyorlar. Kendilerini, çocuklarının rollerini üstlenerek onların görevlerini yerine getirmek zorunda hissediyorlar. “Aman mikrop kapmasın, çocuğum hastalanmasın”, “O daha çocuk, yanlış kararlar alabilir ya da yanlış bir şeyler yapabilir” vb. düşünceler taşıyorlar. Üzücü olan şu ki ülkemizde de hızla yaygınlaşıyor.

Yazının devamı...

Hürriyet sizin çocuklar!

30 Mart 2019

İster yazsın, ister çizsin, ister çeksin

23 Nisan Hürriyet’i yarışması; fotoğraf, karikatür ve yazı olmak üzere üç dalda yapılacak. En iyi yazıyı yazan üç çocuk dizüstü bilgisayar, en iyi fotoğrafı çeken üç çocuk dijital fotoğraf makinesi, en iyi karikatürü çizen üç çocuk da tablet kazanacak. Yarışmanın sonuçları, 23 Nisan günü Hürriyet Gazetesi ile birlikte verilecek olan 23 Nisan Hürriyet’i ekinde yayımlanacak. Gazetede yer almak isteyen çocuklar şiir, kısa yazı, röportaj, fıkra veya anı gibi  çalışmalar da gönderilebilecek.

Son başvuru tarihi 15 Nisan

Çocuklar, 15 Nisan 2019 Pazartesi gününe kadar yazı, karikatür veya fotoğraf dallarındaki çalışmalarını hck@hurriyet.com.tr e-posta adresine veya “23 Nisan Hürriyeti, Hürriyet Gazetesi, 100. Yıl Mah. 2264 Sokak No: 1 34204 Bağcılar-İstanbul” posta adresine gönderebilecek. Hürriyet Çocuk Kulübü jürisinin yaptığı değerlendirme sonucunda en iyi yazılar, fotoğraflar ve karikatürler ödüllendirilecek.

HADİ GİDELİM

Kidzmondo’da Arjantin günleri

Yazının devamı...