Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı?

Güncelleme Tarihi:

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 03, 2016 09:00

Uzmanın verdiği rakamlara dikkat!

Haberin Devamı


Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı

Az miktarda yapılan ya da artan fiziksel aktiviteler sonrasında da alınacak kaloride değişiklikler yapılabilir. Boyu kilosuyla orantılı bir kadın için hamilelik dönemi boyunca alınması gereken ortalama kilo 12.5'dur. Bu değer önerilen 11 ile 16 kilonun ortalamasıdır. Ancak boyu kilosuyla orantılı olmayıp daha zayıf olan kadınlar 18 kg civarı alabilirler. Kilolu kadınlar için önerilen kilo artışı ise 7 ila 11 kg'dur. Kilosu olan hamile kadınlar hamilelik süresince ne diyet yapmalı ne de kilo kaybetmeye çalışmalıdır. Bununla birlikte hamilelik dönemi kilosu olan bir kadın için beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi için ideal bir dönemdir.


Hamilelikte kilo artışı nasıl gerçekleşir?

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı

Annedeki kilo artışı hamilelik boyunca anne ve bebek arasında ayrı bir şekilde paylaşılır. Hamileliğin ilk dönemlerinde annede yağ depolanır ve gebeliğin ortalarında besin depolanması en yüksek seviyeye ulaşır. Hamileliğin erken dönemlerindeki depolanma sürecinin, hamileliğin son 10 haftasında hızla büyüyecek olan bebek için gerekli olabilecek enerjiyi sağlamak adına yapıldığı düşünülüyor.

Hamileliğin son döneminde bebeğin hızlı gelişebilmesi için, ihtiyaç duyulacak enerji ve anne adayının artan metabolik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla gebeliğin ortalarında plasental büyümede ve organların ağırlıklarında hızlı bir artış yanında, kan yapımında da hızlanma görülür.

Bununla beraber hamileliğin ilk evresinde depolanan ve hamilelik süresince kullanılmayan yağ deposu, emzirme için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılır.


Fazla kilonun zararları var mıdır?

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı

Araştırmalar, özellikle hamilelik öncesinde sağlıklı olmayan kadınlarda ve hamilelik döneminde yeterli besin alamayan anne adaylarının, bebeklerinin düşük doğum ağırlıklı olma ihtimalinin daha fazla olduğu gösteriyor. Bu risk aynı zamanda annenin yaşam tarzına da bağlıdır.

Hamilelik döneminde fazla kilo almak iyi değildir. Kilolu kadınlar gebelik süresince bazı problemler yaşayabilirler. Kolların ve uylukların üst kısımlarında biriken yağ dokusunun doğum sonrasında geri dönüşü çok zordur.

Fazla kilo almadan gerekli besin ve kaloriyi almak için en iyi yol sağlıklı beslenmektir. Patates cipsleri, kola ve çikolatalar yerine meyve, yoğurt ve şekersiz tahıl yemek sağlıklı beslenmek için idealdir.


Sağlıklı kilo artışı nasıl olmalı?

Hamilelik süresince ne kadar kilo alınmalı

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde 1.3 kg ila 3.6 kg ve bundan 1 hafta sonra da 400-450 gr almak en uygun durumdur. Anne adaylarının en hızlı kilo artışı ise son 3 ay içerisinde gerçekleşir. Bebek doğduktan 1 ya da 2 hafta sonra kadınların yaklaşık olarak 8–9 kilo kaybetmesi normaldir. Hamilelik döneminde aşırı kilo almayan kadınlar hamilelik öncesi kilolarına 4–6 ay içinde geri dönerler.

Ender durumlarda ise bazı anne adaylarında gebeliğin son haftalarında sıvı birikimi görülür. Sıvı birikimi bir haftada aşırı kilo almaya ve ayaklarda ve yüzde ödem oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda bu sıvı birikimi preeklampsi işareti olabilir. Böyle bir durumda doktorunuza başvurmanız gerekir. 

GEBELİKTE KİLO ALIMI HESAPLAMA

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!