EKSTRA
MENÜ

Gordion

Gordion ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gordion haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 505 Gordion haberi bulunmuştur.

Gordion Haberleri

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Uygarlıkların İnsanlık Tarihine Katkıları konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Uygarlıkların İnsanlık Tarihine Katkıları konu anlatımı

Her uygarlık medeniyetlerin gelişmesine büyük küçük katkılar sunmuştur. Uygarlıkların gelişmesi kendinden önceki medeniyetin ürettiği ya da icat ettiği herhangi bir şeyi geliştirmekle olmaktadır. 5. Sınıf düzeyinde ki öğrencilerin medeniyetlerin gelişimi konularını öğretmek amaçlanmaktadır. 5. Sınıf sosyal bilgiler dersi konuları içinde de öğrencilere verilmesi planlanan kazanımlardan biri uygarlık tarihi ile ilgilidir. Uygarlıkların tarihe kattıkları ile ilgili detayları derledik.

13.09.20205. SINIF
Gordion Antik Kenti Nerede Gordion Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gordion Antik Kenti Nerede? Gordion Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Türkiye’de bulunana birçok önemli antik kent bulunur. Bu antik kentler arasında yer alan Gordion Antik Kenti nerededir? Gordion Antik Kenti tarihi nedir? Gordion Antik Kenti efsanesi bulunuyor mu? Gordion Antik Kenti’ne giriş ücreti ne kadar ve ziyaret saatleri nelerdir? İşte Gordion antik Kenti hakkında bilgiler.

11.09.2020Seyahat
Gordion Müzesi Nerede Gordion Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gordion Müzesi Nerede? Gordion Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Gordion Müzesi günümüzde çok fazla yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Müze ile ilgili bilgileri, nerede olduğunu, giriş ücretini ve ziyaret saatlerini sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerede Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerede? Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizde bulunan müzeler içerisinde bulunan eserleri bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu müzelerden birisi de Anadolu Medeniyetler Müzesidir. Eski yıllardan günümüze kadar gelmiş olan medeniyetlerin hakkında birçok bilgiyi bize aktaran Anadolu Medeniyetler Müzesi ülkemizde oldukça merak edilen müzelerden birisidir. Sizlerde müzenin giriş saatlerini, ücretini ve konumunu öğrenerek ziyaret edebilirsiniz. Peki, Anadolu Medeniyetler Müzesi nerede? Tarihçesi, eserleri, giriş ücreti ve ziyaret saatlerini sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Miras Ögeleri konu anlatımı

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ortak Miras Ögeleri konu anlatımı

Sosyal bilgiler dersi özellikle ortaokul kısmında oldukça önemli olan derslerin başında gelir. Öğrencilere önce yakın çevrelerini daha sonra yakın çevreden hareketle daha uzak çevreleri tanıyarak hayatları hakkında yorum yapabilmeleri için sosyal bilgiler dersi çok gerekli ve önemli bir derstir. Bu sebeple Özellikle 5. Sınıfta almaya başlayan Sosyal Bilgiler dersi ve bu dersin içeriği öğrencilerin geçmişte yaşayan medeniyetleri tanıyarak geleceklerine dair yorum yapabilmelerini sağlar. 5. Sınıf sosyal bilgiler ortak miras ögeleri ile ilgili detaylara yer verdik.

20.07.20205. SINIF
UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde Türkiye hangi kültür varlıkları ile yer alıyor?

Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına öncülük eden UNESCO, 2020 yılında Türkiye’den 5 yeni kültür varlığını daha listeye ekledi. Dünya çapında pek çok ülkede kültür varlıklarını listeleyen UNESCO, Türkiye’den toplam 83 kültür varlığına bu listede yer verdi. Peki, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisinde Türkiye’den kaç kültür varlığı yer alıyor? İşte, Dünya Miras Alanı olarak kabul edilen yerler ve geçici liste içerisine alınan kültür varlıkları

20.04.2020Seyahat
Ankaranın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Ankarada Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Ankara'nın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Ankara'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin başkenti olan Ankara şehri Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehridir. Ankara ülkenin tarihine yön vermiş çok önemli bir şehirdir. Ankara hangi bölgede yer alır? Ankara’nın ilçeleri nelerdir? Ankara’da gezilecek yerler nerelerdir? Ankara’nın tarihi yerleri ile ilgili bilgileri sizler için hazırladık.

28.03.2020Seyahat
Bakan Varank: Sağladığımız destekler karşılığını buluyor

Bakan Varank: Sağladığımız destekler karşılığını buluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank "İlk defa Ar-Ge harcamalarının milli gelirimizdeki payı yüzde 1'i aştı. Toplam Ar-Ge harcamalarımız, 2017'ye göre yüzde 29 artarken, en fazla harcamayı da özel sektörümüz yapmış oldu" dedi.

28.11.2019Ekonomi
Dünyanın en genç seri girişimcisi Ankara’ya geliyor

Dünyanın en genç seri girişimcisi Ankara’ya geliyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen, yurt içi ve yurt dışından alanında marka olmuş iki yüzden fazla konuşmacının katılacağı Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarında geri sayım devam ediyor. İlk kez 2015 yılında ‘Ankara Marka Festivali’ adıyla düzenlenmeye başlayan Türkiye’nin en kapsamlı marka buluşması organizasyonu 28-30 Kasım 2019’da ATO Congresium International Convention & Exhibition Center’da gerçekleştirilecek.

25.11.2019Teknoloji
Frig Vadisi tam olarak nerede, hangi ile bağlı

Frig Vadisi tam olarak nerede, hangi ile bağlı?

Frig Vadisi, yerli ve yabancı turistlerin gözde yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Frig Vadisi, sıra dışı dokusunun hissedilebileceği ve dingin atmosferinin solunabileceği muhteşem güzergahları takip ediyor. Peki, Frig Vadisi tam olarak nerede, hangi ile bağlı?

19.01.2019Gündem
Yabancı turist yerliyi üzecek

Yabancı turist yerliyi üzecek

Geçen yıllarda haziran başına kadar devam eden erken rezervasyon indirimlerinin bu yıl nisanda sona ereceğini belirten Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, “Artan yabancı turist talebi nedeniyle yerli ayrılan pay ayrıldı. Yükselen kurların da etkisiyle bu yıl Ege otelleri yüzde 35, Akdeniz otelleri yüzde 45 zam yaptı. Erken rezervasyonun önemi bu yıl bir kat daha arttı” dedi.

27.11.2018Ekonomi
Keremcem podyuma çıktı

Keremcem podyuma çıktı

Ünlü şarkıcı ve oyuncu Keremcem, İzmir Fashion Week'te podyuma çıkıp mankenlik yaptı.

13.11.2018Keyif
Hollande: Cumhurbaşkanı yürütmenin başındaki tek yetkili olmalı

Hollande: Cumhurbaşkanı yürütmenin başındaki tek yetkili olmalı

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, başbakanlık makamının kaldırılması ve cumhurbaşkanının yürütmenin başındaki tek yetkili olması gerektiğini söyledi.

5.10.2018Avrupa
Fransada başbakanlık kaldırılsın önerisi

Fransa'da başbakanlık kaldırılsın önerisi

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı François Hollande, başbakanlık makamının kaldırılması ve cumhurbaşkanının yürütmenin başındaki tek yetkili olması önerisinde bulundu.

4.10.2018Dünya
Türkiyenin yeni turizm markası Frigya Vadileri olacak

Türkiye'nin yeni turizm markası 'Frigya Vadileri' olacak

Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara ve Kütahya arasında yer alan Frigya Vadileri, Türkiye'nin en uzun üçüncü yürüyüş yoluna sahip 506 kilometrelik parkuru ve tarihi mirasıyla doğaseverlerin yeni gözdesi oldu.

23.08.2018Seyahat
Bakanlık harekete geçti Türkiye’nin yeni yüzü olacak

Bakanlık harekete geçti! Türkiye’nin yeni yüzü olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip Frigya Vadileri'nin yeni bir turizm destinasyonu olarak uluslararası alanda tanıtımı için harekete geçti.

27.07.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Efsaneler diyarı: Frig Yolu

Yunan Tanrısı Apollon’un, Kral Midas’ın kulaklarını, adaletli davranmadığı için eşek kulağına dönüştürmesi… Doğu seferinde ünlü 'Gordion Düğümü'nü çözemeyince öfkelenip kılıcıyla düğümü çözen Büyük İskender’in 33 yaşında hazin sonu ve Midas’ın dokunduğu her şeyin altına dönüşmesi efsanesi… Bu hafta sonu yürüyüş rotası olarak Frig Yolu’nu tercih edince ilk aklıma gelen efsaneler bunlar olmuştu. İşte efsaneler diyarı Frig Yolu’nda yaşadıklarım…

10.10.2020

Frig vadisine yolculuk ‘Afyon Çiçekleri zamanı’

M.Ö.7 yüzyılda Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerinin kesiştiği topraklarda parlak bir uygarlık kuran ve birçok açık hava anıtı bırakan, adını efsane Friglerden alan Dağlık Frigya bölgesi belki de çoğumuzun duyduğu ama henüz gitme fırsatı bulamadığı bir coğrafya.

8.06.2020

AVM'lerde yeni dönem başladı

Kontrollü yaşama ilk adımlarından biri dün atıldı. Bazı AVM’ler ile 21 Mart’tan beri kapalı olan güzellik salonları, kuaförler ve berberler gerekli tüm önlemleri alarak yeniden kapılarını açtı.

13.05.2020

Başkent Ankara sınıfta kaldı

Anadolu Ajansı’nın 4 Şubat’ta servis ettiği ‘2019’da en çok ziyaret edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerleri’ haberi dikkatimi çekti.

11.02.2020

Akdere’ye EGO yetmiyor

Mamak’ın Akdere Mahallesi’nden İsmail Efe Ünal adlı okurumuz, “Her sabah okuluma gitmek için otobüse binmeye çalışıyorum. Son sözcük olan ‘çalışıyorum’u bilerek kullandım, çünkü otobüse binmek neredeyse imkânsız” demiş.

11.11.2019

Macera dolu ‘kavanoz’

‘Heyecan’ yemeğin alışveriş, hazırlık, pişirme ve tabii ki tatma aşamalarında hissettiğimiz duyguyu, en iyi tarif edeceğimiz kelime olsa gerek. Bilmediğimiz tatları, kokuları, değişik mutfakları, farklı sunum şekillerini tadarken de heyecanlanmaz mıyız?

27.09.2019

Anar Rıza

Tevazuu şaşılacak ölçülerdeydi. Milli şair mesabesindeki Resul Rıza’nın oğlu belli ki iyi bir terbiye görmüş ve kendini öne atmamayı öğrenmişti. Şiirleriyle tanınıyordu. Romanlarını da bu birkaç yılın içinde okudum ve şunu açıkça ifade ettim: Azerbaycan’da nesir bizimkinin önüne geçiyor. Gürültücü olmayan, ölçülü bir yurtseverdi. Ulusalcıydı.

12.05.2019

Global tur

Türkiye’nin ilk tur operatörlerinden Jolly Tur, 2016’da yüzde 10 hisse sattığı Goldman Sachs’la yüzde 15 hisse satışı için yeniden masada. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs’la ortaklığı pekiştirecek olan Jolly Tur’un hedefi global pazarda teknoloji odaklı ve daha etkin bir oyuncu olmak.

3.11.2018

Antik Frig Yolu’nda üç gün

Ülkemizdeki tematik yürüyüş yollarının sayısı her geçen gün artıyor. En bilindik Likya Yolu’nun peşinden Karia Yolu, Frig Yolu, Efes-Mimas Yolu gibi yeni yolların işaretlemeleri de bitirilip turizme açılıyor. Doğa yürüyüşlerini ve kültür gezilerini sevenler için, tarih ve doğa dolu geziler için alternatifler artıyor. Frig Yolu toplam 506 kilometrelik yürüyüş rotası ile tamamını yürümek isteyenler için neredeyse 20 günlük bir aktivite, benim gibi üç günlük bir gezi ile de hem Friglerden kalan önemli eserleri görebilir, hem de Antik Frig Yolu’nun belli bölümlerini yürüyebilirsiniz. İşte Antik Frig yolu'nda üç gün süren yolculuğum...

29.05.2018