EKSTRA
MENÜ

Unesco Dünya Mirası Listesi

Unesco Dünya Mirası Listesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Unesco Dünya Mirası Listesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 626 Unesco Dünya Mirası Listesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Unesco Dünya Mirası Listesi Haberleri

Dünya mirası Safranbolu’yu fotoğrafladılar

Dünya mirası Safranbolu’yu fotoğrafladılar

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi, kültürel ve doğal alanların tanıtımı amacıyla düzenlenen ‘2021 Dünya Mirasları Foto Safari’ etkinliği, fotoğraf meraklılarının katılımıyla Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yapıldı. Fotoğraf tutkunları, ilçenin güzelliklerini fotoğraf karelerine taşıdı.

9.10.2021Haber
Masalsı kasabada zamanda yolculuk

Masalsı kasabada zamanda yolculuk

Bana öyle geliyor ki, pandemi süresince yeni yerler keşfetmek, yeni dostluklar edinmek gibi kavramların değerini çok daha iyi anlamaya başladık. Bu süreçte bende, aslında Almanya’nın gezilecek yerler listesinde yer alan, gezip görmeye ve keşfetmeye kesinlikle değecek buna rağmen henüz çok bilinmeyen yerleri gezmeye başladım. Quedlinburg kasabası da bunlardan biri...

2.10.2021Avrupa
Samos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir Samos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Samos Adası Nerede Ve Nasıl Gidilir? Samos Adası Gezilecek Yerler, Konaklama, Tarihi Ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Adalar oluşumları, tarihçeleri, doğal güzellikleri ile geçmişten günümüze büyük ilgi gören turizm potansiyelleri yüksek yerleşim alanları. Bu adalar içerisinde Samos Adası yerli ve yabancı turistlerin özellikle yaz aylarında gezi rotalarında yerini alıyor. Adaya düzenlenen turlarda Samos'a olan merakı daha da artırıyor. Peki Samos adası nerede ve nasıl gidilir? Samos adası gezilecek yerler, konaklama, tarihi ve özellikleri neler? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.02.2021Seyahat
Kızılırmak Deltası’ndan sonra Gediz Deltası da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme yolunda... Darısı diğerlerinin başına

Kızılırmak Deltası’ndan sonra Gediz Deltası da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girme yolunda... Darısı diğerlerinin başına

Her karışı farklı bir canlıya ev sahipliği yapan Anadolu’da, UNESCO kriterlerini karşılayan, insanlığa miras onlarca yer var. Hepsi barındırdığı doğal güzellikler ve canlı türleri açısından ayrı öneme sahip. Bu değerlerimizin farkına varmak için aralarından öne çıkanlarda güzel bir gezintiye var mısınız?

17.01.2021Hürriyet Pazar
Şamran Kanalı UNESCO yolunda... Hazırlıklar tamamlandı

Şamran Kanalı UNESCO yolunda... Hazırlıklar tamamlandı

Van'ın Edremit Belediyesi, 3000 yıllık tarihi Şamran Kanalı'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için hazırlıklarını tamamladı.

8.12.2020Seyahat
Bayramın son gününde de Pamukkale’de manzara değişmedi

Bayramın son gününde de Pamukkale’de manzara değişmedi

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale’de bayram yoğunluğu yaşandı. Kurban Bayramı’nın dördüncü gününde gişelerde yoğunluk meydana geldi.

3.08.2020Seyahat
Türkiyenin dördüncü büyük mağarası Mencilis ilgi görüyor

Türkiye'nin dördüncü büyük mağarası Mencilis ilgi görüyor

Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesinde bulunan ve oluşumu 65 ila 200 milyon yıl önce başladığı tahmin edilen Türkiye'nin 4. büyük mağarası Mencilis, ilgi görmeye devam ediyor.

31.07.2020Seyahat
Kapadokyanın ilkbahar manzarası büyülüyor

Kapadokya'nın ilkbahar manzarası büyülüyor

Peribacaları, ilginç kaya oluşumlarıyla kaplı vadileri, kayadan oyma tarihi manastırları ve doğal zenginlikleriyle her mevsim farklı bir manzara sunan Kapadokya bölgesi, ilkbaharın gelişiyle farklı bir güzelliğe büründü.

20.04.2020Keyif
Safranboludaki tümülüste bulunan 20 antik mezar ilk kez sergilenecek

Safranbolu'daki tümülüste bulunan 20 antik mezar ilk kez sergilenecek

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Karabük’ün tarihi evleriyle ünlü Safranbolu ilçesindeki Büyük Göztepe Tümülüsü'nde ortaya çıkarılan 20 antik mezar, turizme katkı sunacak.

18.02.2020Gündem
Milli bitki safrandan 20 kilo hasat

"Milli bitki" safrandan "20 kilo" hasat

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen boya, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanılan tescilli "milli bitki" safranın hasadı tamamlandı.

20.11.2019Ekonomi
Japonya’da tarihi Shuri Kalesi kül oldu

Japonya’da tarihi Shuri Kalesi kül oldu

Japonya’da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 500 yıllık Shuri Kalesi, kesin nedeni henüz bilinmeyen yangında kül oldu.

31.10.2019Haber
Yasaktan önce son tırmanış

Yasaktan önce son tırmanış

Avustralya’da ülkenin yerli halkı Aborijinler için kutsal sayılan Uluru Kayası’na tırmanış yasağının uygulamaya konacağı 26 Ekim tarihinin yaklaşması ziyaretçileri harekete geçirdi.

10.10.2019Dünya
Safranda üretim hedefi 20 kilo

Safranda üretim hedefi 20 kilo

Türkiye'de ağırlıklı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda gibi birçok alanda kullanılan safrandan bu yıl 20 kilogram ürün elde edilmesi hedefleniyor.

20.06.2019Ekonomi
Samsunda  9 adet sürdürülebilir eko turizm alanı tespit edildi

Samsun'da 9 adet sürdürülebilir eko turizm alanı tespit edildi

Samsun'da bir tabiatı koruma alanı, beş tabiat parkı, üç sulak alan olmak üzere toplamda 9 adet sürdürülebilir eko turizm alanı tespit edildi. Karadeniz Bölgesi'nin en büyük ili olan Samsun, mavi bayraklı sahilleri, doğası, tarihi ve kültürel değerleriyle turizm açısından yerli ve yabancı turistlere çok sayıda alternatif sunuyor.

13.05.2019Seyahat
Hindistan’ın asırlardır ihtişamını koruyan görkemli minaresi

Hindistan’ın asırlardır ihtişamını koruyan görkemli minaresi

Kutub Minar, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi’de Kuvvetii'i-İslam Camii'nin 50 metre güneyinde 13.yüzyılda inşa edilmiş zafer anıtı niteliğindeki mimari şaheseri bir minare. Hint-İslam mimarisinin başyapıtlarından kabul edilen minare, 72,5 metre yüksekliğiyle 14. yüzyılda Tac Mahal'in inşa edilmesine kadar Hindistan'ın, en yüksek yapısı olarak kaldı.

15.04.2019Seyahat
Bursada 700 yıllık Osmanlı köyü Cumalıkızık

Bursa'da 700 yıllık Osmanlı köyü Cumalıkızık

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, Uludağ’ın eteklerindeki 700 yıllık Osmanlı köyü Cumalıkızık, havaların ısınmasıyla yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

10.04.2019Seyahat
Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye dâhil edilmesi için resmi başvuruda bulunuldu.

20.03.2019Seyahat
Kuş Cennetinde yapılan ahşap yol tamamlandı

Kuş Cenneti'nde yapılan ahşap yol tamamlandı

Samsun'un Bafra ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi adayı Kızılırmak Deltası Sulak Alan ve Kuş Cenneti’nde yapılan 3,5 kilometrelik ahşap yürüyüş yolu tamamlandı. Ziyaretçilerinin ilgi odağı olan yol, delta içerisinde geziye çıkıp Kuş Cenneti’ni görmeye gelenlere de rehberlik ediyor.

13.02.2019Seyahat
Akın ettiler Otellerde boş yer kalmadı

Akın ettiler! Otellerde boş yer kalmadı

DENİZLİ’de, travertenleriyle dünyaca ünlü UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Pamukkale’deki oteller, Kurban Bayramı tatili nedeniyle yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.

18.08.2018Gündem
UNESCO Dünya Mirası listesinde... Restorasyon başlıyor

UNESCO Dünya Mirası listesinde... Restorasyon başlıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi yer alan ve Selçuklu Sultanı Alparslan'ın 1064'te dönemin Ani kentini fethinden sonra camiye çevrilip Anadolu'da ilk fetih namazının kılındığı Kars'taki tarihi Büyük Katedral aslına uygun olarak restore edilecek.

15.04.2018Gündem
Afrika ve Orta Doğuda görmeniz gereken 10 UNESCO Dünya Mirası

Afrika ve Orta Doğu'da görmeniz gereken 10 UNESCO Dünya Mirası

Dünyada UNESCO Dünya Mirası listesine alınmış bir çok yer bulunuyor. Ama bunların arasında öyle yerler var ki gördüğünüzde hayran kalacaksınız. İşte dünya’nın en çok Unesco Dünya Mirası gezme rekorunun sahibi olan Atila Ege’nin belirlediği Afrika ve Orta Doğu’da mutlaka görülmesi gereken 10 yer…

14.03.2018Seyahat
Orta ve Güney Amerika’da Mayalar’ın izinde

Orta ve Güney Amerika’da Mayalar’ın izinde

“Biz de Mayalar gibi yok mu olacağız?” Binlerce yıl süren dünyanın en büyük uygarlığı bir anda yok olduğu için insanın aklına ister istemez bu soru geliyor. Cevabını ise hemen en baştan vereyim: Hayır. Mayalar gibi yok olmayacağız. Çünkü Mayalar da yok olmadı. Hâlâ varlıklarını sürdürüyorlar. İyi ama o zaman nerede ve nasıl? İşte size Mayaların izinde Güney Amerika rehberi...

2.02.2017Seyahat
Türkiye’nin en iyi 10 kalesi

Türkiye’nin en iyi 10 kalesi

Anadolu’da yaşayan medeniyetler kendilerini korumak için onlarca kale inşa etmiş. Türkiye'nin en iyi 10 kalesini Hürriyet Seyahat jürisi seçti.

11.01.2017Seyahat
UNESCO Dünya Mirası Listesinin en iyileri

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nin en iyileri

UNESCO, her yıl listesine nefes kesici yerler ekliyor. Bu yerler kesilikle gidip görülmeye değer. İşte her biri birbirinden mükemmel olan UNESCO Dünya Mirası Listesi'nin görülmeye değer yerlerinden en iyileri...

30.12.2016Seyahat
Anadolu’nun 4 bin yıl önceki ilk başkenti

Anadolu’nun 4 bin yıl önceki ilk başkenti

Çorum’daki Hattuşaş 1986’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Hattuşaş, Anadolu’nun ve dünyanın en eski merkezi devletlerinden Hititlerin başkenti. Bugün ortaya çıkarılan kadarıyla Hattuşaş, geniş bir bozkırda gezginlerini saatlerce meşgul edecek bir tarih şöleni sunuyor...

6.12.2016Seyahat
Soyluların asil şehri: Antigua / Guatemela

Soyluların asil şehri: Antigua / Guatemela

Bir ülkenin yıllarca başkentliğini yapacak kadar önemli bir yere sahipken çevresindeki yanardağ lavlarından ve art arda gelen depremlerden yok olan bir şehir Guatemala'nın Antigua şehri.İşte size ilginç bir seyahat rotası: Antigua / Guatemela

11.11.2016Seyahat
CHPli Yiğitten UNESCOya çağrı

CHP'li Yiğit'ten UNESCO'ya çağrı

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit İzmir'in UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alması için yapılan çalışmaları TBMM'ye taşıdı.

2.05.2016Ege
Skywalker’ın adası İrlanda’yı karıştırdı

Skywalker’ın adası İrlanda’yı karıştırdı

Çevreciler ve turizmciler Yıldız Savaşları serisinin son filmi “Güç Uyanıyor”un final sahnesinin çekildiği İrlanda’ya bağlı Skellig Michael Adası nedeniyle birbirine düştü.

14.03.2016Dünya
Türkiye’nin UNESCO’daki en iyi 10 eseri

Türkiye’nin UNESCO’daki en iyi 10 eseri

Türkiye doğal ve kültürel miras açısından oldukça zengin. UNESCO Dünya Mirası Listesi ve Dünya Mirası Geçici Listesi’nde toplam 75 eşsiz değerimiz bulunuyor. Jürimiz bu eşsiz mirastan mutlaka görülmesi gereken 10 tanesini sizin için seçti. Tarihi Yarımada liste başı.

4.12.2015Seyahat
Efes, Unesco Dünya Mirası Listesine girdi

Efes, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi

Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri'nin ardından Türkiye'den bir yer daha Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’nda Türkiye'nin “Efes” dosyası, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi.

6.07.2015Keyif
Efes, Unesco Dünya Mirası Listesine girdi

Efes, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi

Diyarbakırsurları ve Hevsel Bahçeleri'nin ardından Türkiye'den bir yer dahaUnesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Almanya'nın Bonn kentindedüzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’nda Türkiye'nin“Efes” dosyası, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi.UNESCO 39'uncu Dünya Miras KomitesiToplantısı'nda yapılan oylama sonucu Efes Antik Kenti, UNESCO DünyaKültür Mirası Listesi'ne girdi. Haberi, Kültür ve Turizm Bakanı ÖmerÇelik, twitterhesabından paylaştı.31 Adayın bulunduğu listede Türkiye'den iki aday,bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil oldu. Diyarbakırsurları ve Hevsel Bahçelerinin ardından Efes Antik Kenti de listeyegirdi. Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39.Dönem Toplantısı'nda Türkiye'nin 'Efes' dosyası, UNESCO Dünya MirasListesi'ne kaydedildi. Haberi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,twitter hesabından paylaştı.

5.07.2015Haber
Yaşayan En Eski Spor Geleneğimiz

Yaşayan En Eski Spor Geleneğimiz

UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası listesindeki Kırkpınar Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri’nin bu yıl 651’incisi yapılacak. Geçen yılki organizasyona seyirci olarak katılan Gezgin Aynur KOÇ izlenimlerini yazdı.

17.06.2012Kelebek
En iyi 10 bisiklet rotası Pedala kuvvet

En iyi 10 bisiklet rotası Pedala kuvvet

Baharın geldiği, içimizin açıldığı şu günlerde akıllarda hep bir arayış var: Bu hafta sonu nereye gitsek, ne yapsak? Hem doğayla buluşmak hem spor yapmak ve yeni heyecanlar tatmak bisiklet turları sayesinde gerçekleşebiliyor. Jürimize hafta sonu kaçamaklarında gidilebilecek şehir içinde ya da çok yakınında bulunan ama stresi unutturacak bisiklet rotalarını sorduk. Sahil yolları vazgeçilmez olduklarını kanıtlarken daha hareketli geziler yapmak isteyenlere de çeşitli alternatifler çıktı

6.04.2012Seyahat
Erdemli köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday

Erdemli köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki geçmişi 9. yüzyıla dayanan ve “Bizans Köyü” olarak bilinen Erdemli köyünün, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilmesi için çalışma başlattı.

20.03.2011Kelebek
Türkiye’den 50 yeri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne sokacaklar

Türkiye’den 50 yeri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne sokacaklar

Dünya Mirası Gezginleri Derneği, Türkiye’de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren yerlerin önemine dikkat çekmek, bu listeye daha fazla yerin girmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmayı üstlenen bir grup gönüllü gezginden oluşuyor. Üye sayısı şu anda 164. Toplam sayısı 911 olan UNESCO Dünya Mirası’ndan 551’ini gören Başkan Atila Ege, “Amacımız en az 5 bin kişinin desteğini sağlamak” diyor.

26.09.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Arkeolojinin kalbi İstiklal’de atıyor

İSTİKLAL Caddesi’nin iki yüzü var.

8.12.2019

Kapadokya'da Balon kavgası

Türkiye’nin kültür turizminde başrol oyuncusu Kapadokya’nın sembolü balon uçuşlarında ciddi sorunlar yaşanıyor. Dorak Turizm’in 25 balon firmasını bir konsorsiyum çatısında bir araya getirmesiyle başlayan tekelleşme iddialarına Rekabet Kurumu soruşturması yanıt verecek. Ancak bu süreçte konsorsiyum dışında balon uçuşu yapmak isteyenlerin engellendiği, bireysel rezervasyon yapan turistlerin ise rezervasyonlarının iptal edildiği belirtiliyor.

9.06.2019

Son Troyalıların Köyü Unesco’da

TROYA’nın Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin 20. yılında Paris’teki Unesco binasındaydık.

20.03.2019

Tofaş kazılara sahip çıkıyor, Hierapolis turist rekoru kırıyor

Hierapolis Türkiye’nin en önemli beş antik şehri arasında.

29.09.2018

Ne mutlu Ara Güler’e

ARA Güler ile 90. yıldönümünde Bomontiada’da kapılarını açan Ara Güler Müzesi’nde karşı karşıyayız.

18.08.2018

Göbeklitepe Unesco Dünya Mirası listesinde: Şanlıurfa’ya şan kattı Turizmini sıçratacak

MISIR Piramitleri’nden 7 bin yıl daha eski, 12 bin yıllık geçmişi olan Şanlıurfa’daki  Göbeklitepe bizi sevindirdi.

7.07.2018

Mavi cennette yolculuk

İnsan yaş aldıkça ‘tembel gezileri’ daha çok seviyor. Tembelden kastım, koşturmadan, gün aşırı bavul toplamadan, fazla yorulmadan yapılan geziler. Bunların başında gemi turları geliyor benim için. “Aheste çek küreği, mehtap uyanmasın” cinsinden yani! Oku, yaz, ye, iç... Limanlarda bir kahvede oturup, geleni geçeni seyret. Bu güne kadar Karayip Denizi’nde ve Akdeniz’de bir kaç sefer yaptım bu şehir benzeri gemilerle… Son gezimi ise İtalyan gemisi Costa Favolosa ile biraz Baltık Denizi’nde, biraz da Norveç’in cenneti andıran güney fiyortlarında yaptım.

18.06.2018

Hierapolis’in turizm rekoruna Tofaş katkısı

BİRİ antik dönemlerin en önemli sağlık ve tekstil merkezi Pamukkale’deki Hierapolis.

11.09.2017

Festivaller şehri: Edinburgh

Her yıl ağustosta tiyatro, opera, dans ve klasik müziğin nabzı İskoçya’nın başkentinde atıyor. Özellikle İskoçya’nın yemyeşil doğasının içinde kurulu, eski ve yeni şehir merkezinin büyük bir harmoni içinde bir arada bulunduğu Edinburgh’a tam da festival zamanı… Bu güzel şehre yakın zamanda gittim ve deneyimlediklerim karşısında adeta büyülendim. İşte size Edinburgh gezi rehberi…

15.08.2017

İş dünyasında yolsuzlukla mücadelede yol uzun

BU yıl Davos’un en ilgi çeken toplantılardan biri yolsuzlukla ilgili olanıydı.

20.03.2017

Başka Ege’de başka bir yer; Assos

İlk kitabım ¨2 kıyı, başka Ege¨ için Nissan Türkiye ve Canon Türkiye desteği ile Gökçeada’dan başladığım yolculuğum, Bozcaada ve Çanakkale’den sonra Assos durağına ulaştı.

7.08.2016

Çinli Burdur’a neden gelir?

GARANTİ Anadolu Sohbetleri için Burdur’daydık.

20.09.2012

Mücevherlerin dili

Geçenlerde sohbet ettiğim ünlü mücevher markası Chopard’ın sahiplerinden Caroline Scheufele “Lüks genlerinizde var” demişti. Kuşkusuz Osmanlı dönemini ima etmişti.

2.06.2012