EKSTRA
MENÜ

Fobi

Fobi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fobi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 795 Fobi haberi bulunmuştur.

Fobi Haberleri

Aile içi şiddete tanık olan çocuk yetişkinlikte şiddete başvurabiliyor

"Aile içi şiddete tanık olan çocuk yetişkinlikte şiddete başvurabiliyor"

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yaptığı araştırmalara göre, aile içinde şiddete tanıklık eden ya da maruz kalan çocukların, yetişkinlik dönemlerinde şiddete başvurabileceklerini belirten Çocuk Gelişimi Program Başkanı Öğr. Gör. Gökçe Gülen Akçin, "Çocuklar, şiddetin yakın ilişkiler için kabul edilebilir olduğunu düşünebilir, başkalarının ona kötü davranmasına inanabilir" dedi.

26.02.2021Sağlık
“Agorafobisi olan kişilerde anksiyete kaçınılmaz”

“Agorafobisi olan kişilerde anksiyete kaçınılmaz”

Alan korkusu olarak bilinen agorafobi sahibi bireylerde anksiyete sorununun kaçınılmaz olduğunu söyleyen Klinik Psikolog Dr. Hüseyin Ebadi, “Bireyin altı aydan fazla süren, korktuğu, anksiyete duyduğu alanın ne olduğunu kavraması çok önemli. Baş edilemeyen durumlarda mutlaka psikiyatrik ve psikolojik destek alması, hastalığın şiddetinin artmasını önlemesi için çeşitli terapi yöntemlerinden faydalanılması gerekir” dedi.

26.02.2021Sağlık
Her Taş Baş Yarmaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Her Taş Baş Yarmaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Bir insanın başına gelebilecek her türlü durum, olay ve his için bir atasözümüz bulunmaktadır. Atalarımızdan bize yadigar kalan bu sözlerden birisi de her taş baş yarmaz olmaktadır. Bu atasözünün bizlere ne anlattığını ve cümle içerisinde nasıl kullanıldığına dair tüm detayları derledik.

Örtülü stres kanser hücrelerini uyandırıyor

Örtülü stres kanser hücrelerini uyandırıyor!

Fobi tarzında bir hastalık korkusunun ortaya çıktığını belirten Pskiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastalık fobisi olan kitlenin çoğaldığını ve hastanelerin risk altında olduğunu vurguluyor. Bazı bireylerde örtülü strese de rastlandığını ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Örtülü stres, duygularını bastıran kişilerde çok oluyor. Duygu ifadesine izin vermedikleri için devamlı stres bağışıklık sistemini bastırıyor. Örtülü stres, vücuttaki uyuyan kanser hücrelerini uyandırır ve kişide kanser başlar” dedi.

26.01.2021Sağlık
Sivilcenin Sosyal Yaşantımıza ve Ruh Sağlığımıza Etkileri

Sivilcenin Sosyal Yaşantımıza ve Ruh Sağlığımıza Etkileri!

İnsanlarla ilk karşılaştığımızda birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Daha birbirimizi tanımadan sadece birbirimizin yüzüne bakarak çok sayıda kanıya varıyoruz. Yani yüzümüz, cildimiz hepimiz için çok önemlidir. Sivilce kişinin yüzüne ve tüm güzelliğine gölge düşüren bir durumdur. Peki sivilceler sosyal hayatımızı ve ruh sağlığımızı nasıl etkiliyor? Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın anlatıyor.

18.01.2021Kişisel Bakım
Türk ve İslam karşıtlığı Avrupalı Türkleri endişelendiriyor

Türk ve İslam karşıtlığı Avrupalı Türkleri endişelendiriyor

Batılı ülkelerde son dönemlerde artan Türk ve İslam karşıtlığı, ırkçılık ve camilere yönelik saldırılar, Avrupalı Türkleri endişelendiriyor.

4.01.2021Avrupa
Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl önlenir

Çocuklarda diş hekimi korkusu nasıl önlenir?

Çoğu yetişkinde olan diş hekimi korkusu, çocuklarda daha sık görülüyor. Bu korku önemli ölçüde ağız sağlığını etkiler. Yapılacak işlem ne olursa olsun, tedavi için koltuğa oturmak bile insanlara yetiyor. Genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan ve düzgün yönetilmezse yetişkinlik döneminde de peşinizi bırakmayan bir fobi haline gelir. İşte bu teknikler diş hekimi korkusuyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Terapist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Terapi, hem psikologlar hem de psikiyatristler tarafından uygulanan özel tedavi türlerine verilen genel addır. Terapiler, psikolojik rahatsızlıkları teşhis ve tedavi etmek için kliniklerde ve danışmanlık merkezlerinde uygulanır. Terapist olmak için üniversitelerin psikoloji, PDR ya da rehberlik bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Terapist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Merak ettiğiniz tüm soruları sizin için yanıtladık.

24.12.2020Meslekler
Solist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Solist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Solist nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Solist olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Meslek seçimi yapılırken herkesin oldukça dikkatli ve özenli davranması gerekir. Çünkü seçilen meslek insanların neredeyse tüm hayatını etkiler. Solistlik gibi bazı mesleklerde ise yetenekli olmak gerekir. Solist nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

24.12.2020Meslekler
Anaokulu Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur Anaokulu Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Anaokulu Öğretmeni nedir, ne iş yapar ve nasıl olunur? Anaokulu Öğretmeni olma şartları, maaşları ve iş imkanları

Meslek seçimi yaparken öncelikle kariyer hedefleri göz önünde bulundurulmalı. Bunun yanı sıra yeteneklere ve ilgi alanlarına göre meslekler seçilmeli. Geçmişten günümüze en çok tercih edilen mesleklerden birisi de anaokulu öğretmenliğidir. Anaokulu okulu öğretmeni nedir? Tüm ayrıntıları sizler için derledik.

19.12.2020Meslekler
Depresyon kilo artışına neden olabilir

Depresyon kilo artışına neden olabilir

Depresyon bazen özellikle başlangıç dönemlerde iştahta değişikliklerle başlar. Tipik olmayan veya maskeli depresyonlarda kilo artışı daha sık görüldüğünü ifade eden Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

11.12.2020Çocuk-Aile
Deprem travması yaşayan çocuğa nasıl yaklaşmalı

Deprem travması yaşayan çocuğa nasıl yaklaşmalı?

İnsanda travmatik etkiler bırakan depremin çocuk psikolojine etkilerine değinen Uzman Psikolog İlkay Soykal, deprem travması olan çocukların fiziksel ve ruhsal yıpranmalar yaşayacağını belirtti. Soykal, bu süreçte çocuğa yaklaşımda hassas olunması gerektiğini söyledi.

27.11.2020Çocuk-Aile
Vücuttaki ağrılar koronavirüs belirtisi olabilir mi

Vücuttaki ağrılar koronavirüs belirtisi olabilir mi?

Salgın döneminde şiddetlenen ağrı şikayetleri hakkında açıklamalarda bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Ağırman, vücuttaki ağrıların koronavirüs habercisi olabileceğini söyledi.

27.11.2020Sağlık
Pandemi sürecinde artan depresyon çeşitli ağrıları tetikleyebilir

Pandemi sürecinde artan depresyon çeşitli ağrıları tetikleyebilir

Pandemi döneminde bazı eklem ağrılarına önem vermeyen hastalarda eklem kısıtlılıkları ve kireçlenmelerin arttığını belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Doç. Dr. Mehmet Ağırman, "Özellikle hareketsiz yaşam, ağrı ve tedavinin ötelenmesi, pandemi ile artan depresyon da ağrılara sebep olabilir" ifadesini kullandı.

26.11.2020Sağlık
PhobiAR uygulaması fobilerin tedavisinde kullanılacak

PhobiAR uygulaması fobilerin tedavisinde kullanılacak

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nden (HKÜ) bir grup akademisyen, artırılmış gerçeklik teknolojisinden faydalanarak, insanların fobilerinin tedavisinde kullanılmasını amaçlandıkları "PhobiAR" uygulamasını geliştirdi.

26.11.2020Teknoloji
Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Türk bilim insanları geliştirdi: Artırılmış gerçeklik teknolojisi fobi tedavisinde kullanılacak

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde Türk bilim insanları geliştirdi: Artırılmış gerçeklik teknolojisi fobi tedavisinde kullanılacak

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) akademisyenleri tarafından “Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi” kullanılarak geliştirilen “PhobiAR” uygulaması; fobilerin tedavisinde çığır açacak. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinin ortak çalışmasıyla geliştirilen uygulama 2021 yazında fobi tedavisinde kullanılmaya başlanacak ve mobil cihazlar üzerinden de erişime açık olacak.

25.11.2020Ekonomi
Şimdi iyi olmaya çalışıyoruz, ya sonra

Şimdi iyi olmaya çalışıyoruz, ya sonra?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle hepimizin yaşam şekli ve alışkanlıkları değişti. Saatlerce maske takıyor, sürekli elimize dezenfektan sürüyor, takviyeler kullanıyor ve sosyalleşmiyoruz... Yaşadığımız bu olağanüstü durum yıllar sonra karşımıza ne gibi ruhsal ve fiziksel sorunlar çıkarabilir?

15.11.2020Hürriyet Pazar
Deprem korkusu 1 aydan fazla sürüyorsa... Hayatınızı kabusa çevirmesin

Deprem korkusu 1 aydan fazla sürüyorsa... Hayatınızı kabusa çevirmesin

Ülkenin dört bir yanında büyük korkuya sebep olan İzmir depremi, psikolojik travmaları da beraberinde getirdi. Halk arasında deprem fobisi olarak bilinen "seismophobia" anlık bir korkudan öte kişinin yaşamını da etkileyebiliyor. Deprem öncesi ve sonrasında bu korkularla nasıl baş edebiliriz? Çocukları deprem gerçeğine nasıl hazırlayabiliriz? Tüm merak edilenleri Uzman Psikolog Dilara Sayar ve Psikolog Sena Karabiber yanıtladı...

3.11.2020Sağlık
Antidepresan Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Antidepresan Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Halk arasında tüm psikiyatri ilaçlarına antidepresan denir. Antidepresan ilaçlar ilk olarak depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar olarak kullanılmaya başlandı. Bu ilaçların şeker ve tansiyon ilaçlarından bir farkı olmadığını söyleyen Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, antidepresan kullnırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

26.10.2020İyi Yaşam

Pandemi döneminde okullarda alınması gereken önlemler

Okullar bu yıl Covid-19 önlemleri doğrultusunda açılıyor. Okula gidecek çocuklara Covid-19’un, korunma yollarının ve alınması gereken önlemlerin doğru anlatılması ve çocukların doğru bir şekilde yönlendirilmesi çok önemli. Çocuklar virüs konusunda bilgilendirilmeli, hijyen kuralları ve doğru maske kullanımı çocukları korkutmadan anlatılmalı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu okullarda alınması gereken önlemleri anlattı.

The K2 dizisinin konusu nedir Kaç bölüm ve sezon The K2 oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The K2 dizisinin konusu nedir? Kaç bölüm ve sezon? The K2 oyuncuları (Oyuncu kadrosu) listesi

The K2 dizisi yayınlandığı günden bu yana aksiyon severler tarafından oldukça beğenilmiştir. Beğenilmesinin başka bir sebebi ise konusunun farklı ve ilgi çekici olmasıdır. Yazımızda The K2 dizisinin konusu, kaç bölüm ve sezon yayınlandığı, yeni sezon ne zaman gibi bilgileri bulabilirsiniz.

10.09.2020Televizyon
Cinsel İçerikli Yazışmalar Sağlık Sorunlarına Neden Oluyor

Cinsel İçerikli Yazışmalar Sağlık Sorunlarına Neden Oluyor!

İnternetten cinsel içerikli yazışma yapmanın sağlığa zararlı olduğunu biliyor musunuz? Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat anlatıyor.

27.08.2020Cinsellik
Araknofobi veya Araknofobya nedir

Araknofobi veya Araknofobya nedir?

Araknofobi veya Araknofobya'nın ne olduğu internette aranan konular arasında yer alıyor. hayvanlardan korkma fobisinin bir türü olan Araknofobi veya Araknofobya örümcek korkusu olarak bilinir.

22.08.2020Gündem
Depresyon Neden Kilo Yapar

Depresyon Neden Kilo Yapar?

Depresyon kilo aldırır mı, kilo artışı depresyona neden olur mu, depresyon ilaçları kilo aldırır mı? Psikiyatrist / Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, depresyon tedavisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

17.08.2020İyi Yaşam
Son dakika haberi... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten önemli açıklamalar

Son dakika haberi... AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti MKYK toplantısı sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik, Ayasofya'nın ibadete açılmasından sonra UNESCO tarafından kültürel miras olarak kalıp kalmayacağı ile ilgili olarak, "Bu şekilde ibadet mekanı olarak açık olup, kültürel miras içinde olan yerler vardır. UNESCO'dakiler bilsinler; burasının evrensel mirasının korunmasında Türkiye her türlü işbirliğine açıktır. Ayasfoya'nın tüm özellikleri korunacaktır" dedi.

13.07.2020Gündem
Korkularımızı Nasıl Yenebiliriz İşte Uzmanından Tavsiyeler...

Korkularımızı Nasıl Yenebiliriz? İşte Uzmanından Tavsiyeler...

Doğal afet, trafik kazası, salgın hastalık gibi yaşadığımız birçok olay olumsuz birçok sonuca sebep olurken, psikolojik olarak bilinçaltında da iz bırakıyor. Bu izler korkularımızı ve daha sonrasında fobilerimizi ortaya çıkarıyor. Hayatımızda kalıcı olmayan bu olumsuz duyguların bir hastalık olmadığını ve olumlu duygular ile değiştirilmesi gerektiğini belirten Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, korkularımızı nasıl yeneceğimizi anlatıyor.

Korkularımızı Nasıl Yönetebiliriz

Korkularımızı Nasıl Yönetebiliriz?

Doğal afet, trafik kazası, salgın hastalık gibi yaşadığımız birçok olay olumsuz birçok sonuca sebep olurken, psikolojik olarak bilinçaltında da iz bırakıyor. Bu izler korkularımızı ve daha sonrasında fobilerimizi ortaya çıkarıyor. Hayatımızda kalıcı olmayan bu olumsuz duyguların bir hastalık olmadığını ve olumlu duygular ile değiştirilmesi gerektiğini belirten Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, korkularımızı yönetmenin yollarını anlattı.

Depresyon mu Kilo Aldırıyor, Kilo Alınca mı Depresyona Giriyoruz

Depresyon mu Kilo Aldırıyor, Kilo Alınca mı Depresyona Giriyoruz?

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben gene depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, tüm bu soruları cevapladı.

Depresyon Kilo Artışına Sebep Olur mu

Depresyon Kilo Artışına Sebep Olur mu?

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben gene depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

20.05.2020İyi Yaşam
Teknoloji bağımlılığı riski şu günlerde hiç olmadığı kadar yüksek

'Teknoloji bağımlılığı riski şu günlerde hiç olmadığı kadar yüksek'

Koronavirüs salgınının teknolojiyle ilişkilerin etkilerini ortaya koyan Dijital 2020 Nisan Raporunu değerlendiren Öğretim Görevlisi Mehmet Başcıllar, "Görünen o ki bu dönemde teknoloji bağımlılığı riski hiç olmadığı kadar yüksek. İnternet bağımlılığı alanında psikososyal çalışmalar yürütecek sosyal hizmet uzmanlarının istihdamının arttırılması yerinde olacaktır" dedi.

28.04.2020Teknoloji
Evde kapalı kalmak, ilişkilerimizi nasıl etkiliyor

Evde kapalı kalmak, ilişkilerimizi nasıl etkiliyor?

Herkesin stres içinde olduğu bu dönem çiftler için gerçek bir sınav. Konuyla ilgili yaptığımız yakın tarihli haberlerde yer alan uzman görüşleri, olası krizleri aşmanızı sağlayabilir.

Yoksa siz de koronafobik misiniz

Yoksa siz de koronafobik misiniz?

Günlük yaşam düzenimiz değişti; evden çalışıyor, sevdiklerimizle görüşemiyoruz. Uykularımız kaçıyor, hepimiz temizlik konusunda takıntılı hale geldik. Hastalanma korkusuysa ayrı bir dert.

Bu belirtiler varsa koronafobidir

Bu belirtiler varsa koronafobidir

Ateş basması, çarpıntı, nefes daralması, ellerde ayaklarda üşüme, öksürük... Uzmanlar uyarıyor: Bu belirtiler her ne kadar koronavirüs gibi duruyorsa da aynı zamanda panik atak göstergesi. Sakin olun ve telefonla psikiyatrist desteği alın.

2.04.2020Gündem
Histeri nedir Histeri ne demek

Histeri nedir? Histeri ne demek?

Histeri, psikiyatri tarihinin ilk günlerinden bu yana bilinen ve teşhis edilen bozukluktur. Freud psikanaliz ile birlikte histeri konusunu temel olarak almış ve buna göre bazı tezler savunmuştur. Tarihte histeri ismini ilk tanımlayan kişi ise Hipokrat olmuştur. Peki, histeri nedir ve histeri ne demek? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

24.03.2020Gündem
Kalben: Evde oturuyorum ve insanların iyiliği için bir şeyler yapıyorum

Kalben: Evde oturuyorum ve insanların iyiliği için bir şeyler yapıyorum

Kalben’in yeni albümü ‘Kalp Hanım’ çıktı. Sanatçı içinde bulunduğumuz malum dönem nedeniyle albüm tanıtımına çıkmak yerine eve kapandı, YouTube hesabından videolar yayımlıyor: “Şarkı söylemek, ayrı evlerde, pencerelerde, ekran başında olsak da bizi mutlaka bir araya getirecektir.”

22.03.2020Hürriyet Pazar
Koronafobi uzun vadede ciddi hasarlara sebep olabilir

Koronafobi uzun vadede ciddi hasarlara sebep olabilir

Salgınla birlikte hayatımıza koronafobi de girdi. Sosyal medya ve arkadaş gruplarından edindiğimiz asılsız bilgiler, korku ve panik duygularını daha da tetikliyor.

22.03.2020Hürriyet Pazar
Okumayı öğrenen çocuklar için evde harf çalışmaları

Okumayı öğrenen çocuklar için evde harf çalışmaları

Okuma yazmayı öğrenen minikler için evde özellikle harf çalışmalarınızda işinize yarayacak etkinlikler yapmak ister misiniz? Uluslararası İngilizce Eğitmeni ve Montessori Lideri Yasmin Yılmaz Başaran okumayı öğrenmeye başlayan çocuklar için evde yapılacak eğlenceli harf çalışmalarını anlatıyor.

19.03.2020Eğitim
Antidepresan Nedir Antidepresan İlaç Nasıl Kullanılır

Antidepresan Nedir? Antidepresan İlaç Nasıl Kullanılır?

Antidepresan ilaçların şeker ve tansiyon ilaçlarından bir farkı olmadığını ifade eden Psikiyatrist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, antidepresanın her psikiyatrik soruna iyi gelmeyeceğini söyledi. Antidepresanlarla ilgili uyarılarda bulundu.

13.03.2020İyi Yaşam
Şimdiki bakış açınızla baktığınızda nasıl davranmış olmanız gerekirdi

Şimdiki bakış açınızla baktığınızda nasıl davranmış olmanız gerekirdi?

Sizlere, fobiler ve travmalar dışında her türlü acı deneyim için işe yarayacak bir yöntemden bahsetmek istiyorum.

3.03.2020Sağlık
En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

En Sık Görülen 6 Cinsel Fobi

Onu çok seviyor, vakit geçirmeye bayılıyor ancak cinsel temasına olumlu veremiyor musunuz? Sebebi cinsel fobileriniz olabilir!

20.02.2020Cinsellik
Tripofobi nedir, neden olur Tripofobi ne demek

Tripofobi nedir, neden olur? Tripofobi ne demek?

Fobi, bir şeye karşı duyulan korkunun, bireyin gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemesi halidir. Oldukça çeşitli ve farklı fobiler vardır. Tripofobi de fobi türlerinden biridir, delik fobisi olarak da bilinmektedir. Peki, tripofobi nedir, neden olur? Tripofobi ne demek?

11.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Oyun terapisi nedir, nasıl fayda sağlar?

Çocuklar minyatür bir yetişkin değildir. Çocuklar oyun yoluyla çatışmalarını çözme ve kendilerini ifade etme konusunda doğal bir yeteneğe sahiptir. Oyun terapisi yoluyla onlara ulaşmak ve dünyalarına girmek mümkündür. Çocukların duygularını ifade etmelerine, iç görü kazanmalarına ve sorunlarını çözmelerine yardımcı olabilecek en iyi yöntemlerden birisi yine oyun terapisidir.

1.02.2021

Restoran sektörünün açmazı

ABD’de restoranların dörtte üçü 2020’yi zararla kapamış. Toplam zarar tam 240 milyar dolar. Bir de dolaylı etkilenen kesimler var. Üreticiler, toptancılar kadar keten masa örtüsü satıcıları ve çiçekçiler bile...

24.01.2021

COVID-19 yorgunluğuna çare olacak 4 öneri

Hayat normale dönmeye başladıkça ve kısıtlamalar azaldıkça insanlar COVID-19 tehdidi karşısında daha rahat davranmaya başladı. Oysa artan yeni vaka ve vefat sayıları virüsün pandeminin başında olduğu kadar ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor.

8.11.2020

Sivilcenin Sosyal Yaşantımıza ve Ruh Sağlığımıza Etkileri!

İnsanlarla ilk karşılaştığımızda birbirimizin yüzüne bakıyoruz. Daha birbirimizi tanımadan sadece birbirimizin yüzüne bakarak çok sayıda kanıya varıyoruz. Yani yüzümüz, cildimiz hepimiz için çok önemlidir.

7.10.2020

Araba kullanamayan erkekler-2

Yazar Emrah Serbes trafikte hiç tanımadığı üç kişinin canını aldı. Ödeyeceği tazminat belli oldu, infaz yasasından faydalanarak çıkması gerekenden daha erken çıkacak. Kendi başıma geldiğini düşünüyorum. İyiyim ben böyle ya. İnsanın peşini hukuk bıraksa, vicdanı rahat bırakmaz. Ne bu dünyada ne öbüründe...

29.09.2020

Başarılı olmanın yolları

“Size başaracağınızın garantisi verilse ne yapmak isterdiniz?” bu soruyu kendinize sormanız, endişenizi tespit etmenizi sağlar. Farkındalığınızı arttırarak, hayallerinizin önündeki engelleri, tıkandığınız noktaları görmüş olursunuz. Başarılı olma yolunda atacağınız ilk adım budur. Robin Sharma’nın da dediği gibi “Yarını iyileştirmenin tek yolu, bugün neyi yanlış yaptığını bilmektir.”

30.06.2020

Çocuklarda kaygı bozuklukları

Çocukların içinde bulundukları yaş dönemlerine göre farklı korku ve kaygıları olabilir. Örneğin bebeklik döneminde, yüksek ve ani seslerden, hiç tanımadığı bir yerde annesinden ayrılmaktan korkmak ve buna ağlayarak tepki vermek gelişim sürecinin bir parçasıdır. Ancak 8 yaşındaki bir çocuğun annesinden ayrı kalmaktan korkması ve bu yüzden okula gitmek istememesi ise daha farklı bir durumdur.

19.06.2020

Diş hekimi korkusu olan kişilere tavsiyeler

Diş hekimi korkusu (dentofobi) her yaştan insanda görülebilen bir fobi türüdür. Diş hekimi korkusu kişinin gerekli olan diş bakımını yaptırmasına engel olacak kadar şiddetli olabilir. Diş ağrısı son aşamaya gelecek hatta dişi kaybetmeye neden olacak kadar gecikmelere neden olabilir.

13.03.2020